Skocz do zawartości

WIELKI DYLEMAT?


fleczer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !!!!

Panowie im więcej szukam i czytam tym bardziej staje się sprawa skomplikowana, jest tyle sprzętu i taki wybór że mózg się gotuje jak człowiek zaczyna wybierać najbardziej dogodna dla siebie alternatywę sprzętową, ale zawsze po otwarciu następnej oferty budzi się pytanie czy to co wybrałem jest w miarę dobre, a to co teraz oglądam nie będzie lepsze (jestem laikiem w tej dziedzinie). Pytanie moje dotyczy co wybrać żeby było w miarę dobre. Chciałbym popatrzeć na samoloty , przyrodę , księżyc i to co w ogóle można by zobaczyć na niebie za te pieniądze, słowem coś uniwersalnego za kwotę ok. 1000 zł. Czytałem różne porady zapytania na forach i jest mi ciężko wybrać czy ma być to teleskop, lornetka ze statywem, luneta obserwacyjna. Czytałem tez o MAKACH może to było by cos wartego uwagi. Najbardziej zależy mi na dużych możliwościach i jakości obrazu, wiem ze za te pieniądze cudów nie będzie ale ,, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” . Proszę ludzi dobrej woli którzy mają temat w małym paluszku o pomoc co wybrać? Z góry dziękuje ADAŚ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż a co ma być dla ciebie priorytetem ? z tego co widzę to chcesz oglądać wszystko po trochu jeśli astronomia niema być dla ciebie priorytetem tylko od czasu do czasu byś chciał sobie spojrzeć na niebo to proponuje coś takiego :

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...205fe204c7c734e

jeśli jednak astronomia ma być priorytetem a jednocześnie chcesz prowadzić obserwacje naziemne to proponuje to :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d704.html

Niestety nie wiem jak to będzie z obserwacją naziemną w tym teleskopie bo montaż paralityczny może trochę przeszkadzać , no i takiego czegoś raczej nie włożysz do plecaka na przejażdżkę :(. Napisz jeszcze jakie masz warunki i z skąd obserwujesz, czy z balkonu czy z pola na wsi.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mith bardzo Ci dziekuje za odpowiedź !!!!

Mieszkam w górskiej wsi w Karkonoszach Śnieżke widze z balkonu w lini prostej mam do niej ok 15 km. Tak jak napisałeś chciałbym patrzeć na wszystko po trochu, szukam rozsadnej alternatywy. A co powiesz na to: http://www.militaria.pl/hawke/teleskop_haw...896.xml?cat=231

lub to: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...-80eq,d554.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten refraktorek co wyżej ale na EQ2 mogę powiedzieć że na AZ3 mógłby być dobry , przyznam że z paralitykiem nie za dobrze mi idzie jeśli oglądam coś z balkonu bo mieszkam na 7 piętrze i nisko go się nie da skierować, jeśli brałbyś ten refraktor to radze ci przeczytać ten temat :

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...8&hl=90/900

Nie mniej jednak dalej proponuje lunetę ZRT, jest dość mała i łatwo ją ze sobą zabrać , powiększenia powinny pokazać nieco z DSów oraz ładnie ukazać księżyc, niestety planety będą dość małe ale za to świetnie spisze się w obserwacjach naziemnych :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten astromaster ma wbudowanego barlowa w wyciąg więc odpada, ten mak no cóż nie tylko że małe pole widzenia to jeszcze mała światłosiła więc DSy raczej odpadają . Dalej sugeruje lunetę ZRT lub jakiś refraktorek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areek92 podoba mi sie szczególnie ta z aparatem, zastanawiałem sie nad tą: http://kolba.pl/luneta-obserwacyjna-celest...ima-p-1203.html i tą ale ta nie mam pojęcia jakie ma mozliwosci czy faktycznie jest to cos fajnego dla mnie duze znaczy wiecej moze ale jak to sie ma w zeczywistosci. http://kolba.pl/luneta-obserwacyjna-yukon-...100-p-1191.html

Edytowane przez fleczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleczer,

Założyłeś ten wątek z zamiarem kupna teleskopu, a chcesz kupić jakąś lunetę z aparatem? Co ty chcesz z obiektów astronomicznych przez to oglądać, i co Ty chcesz fotografować? :lol: DSy?

 

Areek 92, jak masz zamiar doradzać i pisać "bierz to", to wypadałoby, żebyś chociaż znał sprzęt, który polecasz. Znasz wady takiej lunety z aparatem, że poleciłeś ją koledze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nic fotografować, szukałem sprzętu uniwersalnego do wszystkiego po trochu, jestem laikiem w tej dziedzinie dlatego opierałem sie na tym co mi koledzy z forum podpowiadali. Szczerze powiedziawszy to juz od tego szukania, czytania. ogladania 4 dzień to mi sie zwoje na mózgu wyprostowaly i wiem jedno ze nie wim nic jestem w punkcie wyjścia. Chyba sobie odpuszcze na kilka dni bo zaczynam świecić od monitora jak jakas gwiazd z nieba.

wimmer a moze Ty mi doradzisz co mam nabyć juz podniosę stawke max 1500, może jakiś refraktor. Doradźcie proszę .

Pozdrowienia wszystkim!!!

Edytowane przez fleczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podniosłeś pułap cenowy więc myślę ze to cudo by Ci się sprawdziło: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d760.html Do planet będzie jak znalazł a i z DS-ami także powalczysz. Tak, wiem że jest to OTA czyli bez bez statywu. Ale jak wykorzystasz tę ( zaskakującą dla mnie ) promocję w DO, jak spojrzysz w zielonkawy menisk za którym kryje się 15-centymetrowe lustro - to wierz mi, wyciśniesz kasę na statyw choćby i z pod ziemi. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wimmer a moze Ty mi doradzisz co mam nabyć juz podniosę stawke max 1500, może jakiś refraktor.

 

Moim zdaniem przydałby Ci się jakiś refraktor:

 

--KLIK--Do obserwacji przyrody, oraz czasem do Księżyca, czy jasniejszych planet

 

--KLIK--Do obserwacji krajobrazów, przyrody, oraz częstszego zerknięcia w niebo

 

--KLIK--Do obserwacji przyrody, krajobrazów, oraz częstego spoglądania w niebo - Księżyca, planet, a także jaśniejszych DSów Tą pozycję bym polecał najbardziej.

 

Do tego kątówkę pryzmatyczną do uzyskania obrazu ziemskiego oraz jakiś okular. Montaż klasy EQ 3-2 pozwoli nawet na zrobienie całkiem fajnych fotek po dokupieniu napędów (jakby jednak naszło Cię proste fotografowanie).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, jak on chce w pierwszej kolejności naziemne obrazki oglądać, to polecanie mu paralaktyków, Maka 150mm o wadze tuby 6kg to jakaś paranoja!!!

Fleczer, do zastosowań naziemnych to najlepszy będzie krótki refraktor czy wręcz lunet obserwacyjna -ale ta ostatnia nie nada się do astro. Jeśli to będzie używane stacjonarnie, to może być dłuższy refraktor np. 90/900 [tuba ma ok. 90cm długości] na montażu azymutalnym typu AZ3 lub podobnym [albo Vixen Porta, o wiele lepszy,ale droższy], ewentualnie krótki refraktor 100mm: 102/500, 100/600. W ostateczności Mak102mm, ale refraktor będzie o wiele lepszym wyborem.W astronomii jest tak,że konieczna jest duża apertura [średnica obiektywu] i przez wynalazki średnicy 70-80mm niewiele się jeszcze zobaczy. 50-60mm nie nadają się do astro w ogóle [nie mówię o lornetkach], a do zastosowań naziemnych jest to sprzęt wystarczający, zaś kupowanie do tego lunet średnicy po 120 i więcej mm mija się z celem zupełnie]. Tobie chodzi o kompromis,więc musi to być nie za duży sprzęt z wymiennymi okularami i szukaczem, tak ja w astro, ale o średnicy obiektywu z przedziału 80-100mm. Do zastosowań naziemnych to można posadzić nawet na statywie foto [byle solidnym], ale niech Cię Bóg broni zrobić tak w zastosowaniach astro wymagających większych powiększeń >60-80x [np. do planet i Księżyca], bo się zdziwisz. Koniecznie jakiś przyzwoity montaż AZ. Pod to co proponuję AZ3 powinien wystarczyć. Do 102/500 i 100/600 trzeba będzie dokupić filtr typu Fringe Killer czy -V, ale to docelowo na dalszym etapie rozwoju.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Różnica taka, że pierwszy jest na montażu AZ3, a ten drugi, większy, jest w postaci gołej tuby optycznej [ + ew. z kątówka i okularami], bez montażu, czyli tzw. OTA [Optical Tube Assembly]. Do astro większy oczywiście lepszy, ale 120-tka na AZ3 może być już ciut za ciężka. To montaż pod b. lekkie tuby, czy sprawdzi się pod 120/600 nie umiem rozstrzygnąć. Ewentualnym kłopotom można zaradzić we własnym zakresie, ale po co sobie komplikować życie.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Sprawdź różnych dystrybutorów, może gdzieś dorwiesz taniej. Poszukałbym też 100/600 Oriona, jeśli jeszcze jest dostępny na rynku. Tuba niewiele dłuższa od 102/500, waga w zasadzie ta sama, a dłuższa ogniskowa [600mm zamiast 500] pozwoli na łatwiejszy dobór okularów i poprawi ustawianie ostrości, bo te wszystkie tanie refraktorki mają prymitywny wyciąg okularowy i np. w moim 80/400 ustawienie ostrości jest dość uciążliwe. Mniejsza też będzie aberracja chromatyczna, co nie jest bez znaczenia.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.