Skocz do zawartości

Obserwacje nieba 28.02.2009


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Wenus - Świetnie widać fazę

Księżyc - Widać nieoświetloną stronę księżyca dosyć dobrze (widać morza), widoczna bardzo wyraźna

Saturn - Wielkości główki od szpilki, ładne chociaż troszeczkę niewyraźne pierścienie

Lulin - gdzie ona jest ? szukam jej od 10 minut w miejscu gdzie powinna być!!! Powiększenie 90x i dalej nic nie widać, nawet mgiełki. :|

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj momentami niebo było czyste więc skorzystałem z okazji

 

na początek poszło Słońce. Niestety żadnych plamek przy oglądaniu lunetką 40x z filtrem ND5

później przez chwilę oglądałem Wenus. Niestety była dość nisko nad dachem sąsiada i dlatego obraz pływał, a nawet momentami rozdwajał się. Faza bardzo dobrze widoczna przy 115x. Bardzo wąski sierp przypominający dzisiejszy Księżyc ale bez kraterów :rolleyes:

nadciągały coraz grubsze chmury więc nie zdążyłem pooglądać szczegółów na tarczy Księżyca ale po kilku tygodniach posuchy jestem zadowolony. Na Saturna spróbuję zapolować koło północy bo z podwórka nie mam dostępu do wschodniej części nieba. Może pojawi się dziura w chmurach?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lulin - gdzie ona jest ? szukam jej od 10 minut w miejscu gdzie powinna być!!! Powiększenie 90x i dalej nic nie widać, nawet mgiełki. :|[/b]

 

Za wczesnie!! Jest za jasno i za nisko nad horyzontem. Szukaj jej ok. 22-23-ciej ok. 4 stopnie na prawo od gwiazdy Regulus w Lwie. Miedzy godzinami które podałem kometa będzie górować ok. 50st. nad horyzontem. Mozęsz tez spróbowac juz teraz, po 20.30 Powiekszenie daj jak najniższe, bo nie trafisz. Zamiast tej lunety 30-90x90 jakaś nawet mała lornetka byłaby lepsza [pole widzenia znacznie większe, tym wynalazkiem co masz możesz nie trafić]. Nie mogę przesłać aktualnej mapki, bo jest bmp i serwer odrzuca. Ale ktos cos zamieszczał na forum wwatkach obserwacyjnych.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeeeeeeee!!! :helo::notworthy::banan::Beer::Salut:

Regulus i dwie na prawo od niego gwiazdki tworzą linę prostą trzech gwiazd! A pod tą ostatnią (trzecią) widać szaroniebieską plamkę! Wyciągnąłem ojca na dwór by potwierdził... potwierdził! :szczerbaty:

Czyli to nie było złudzenie! Moja pierwsza kometa!

lulin.png

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ją w 10x50 już parę minut po 19 widziałem

 

Jeżeli ktoś wie gdzie jest ona aktualnie na niebie to znajdzie ją bez problemu, a jeżeli nie wiadomo gdzie ona się znajduje chociaż ma się mapki to i tak ją omija bo nie jest tak jasna na jaką liczyliśmy dopiero potem chwila zastanowienia taaaaaakkkk to było to i wracamy do mgiełki i od razu w głowie jest myśl oooo już teraz widzę bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po raz pierwszy obserwowałem kometę Lulin. Około 19-ej widać ją było przez lornetkę 8x30, więc szybko teleskop na dwór i... huzia na Józia.

Trzeba naprawdę się postarać, żeby jej nie zauważyć, jeśli choć w przybliżeniu zna się jej położenie (i ma odpowiednie niebo);) W szukaczu jawi się jako wyraźna i spora mgiełka. Byłem zaskoczony tym, jak szybko przemieściła się w ciągu jakichś 2.5 godzin obserwacji.

Najbardziej optymalne powiększenia dla mnie to 48-80x (SP 25mm i LV 15mm).

Wyraźny punkcik (jądro), wokól ładna owalna, jasna poświata (mgiełka) i piękna, szeroka (choć niezbyt wyraźna) smuga/warkocz, o dziwo ciągnąca się o wiele dalej niż się spodziewałem (pomaga zerkanie i akomodacja, za to przeszkadza coraz jaśniejszy księżyc).

Dotychczas jedyną kometą jaką widziałem była 17P/Holmes, raczej bez "ogona"..

To może taki opis bardziej "z polskiego na nasze" niz naukowy, ale chciałem się tylko podzielić pierwszymi wrażeniami, jakie na mnie wywarła (mniam, mniam).

Doklejam sie do wątku z 28 lutego, bo jego kontynuacja w czasie wydaje mi sie uzasadniona :)

 

Pozdrawiam Wszystkich kosmofilów i życzę udanych obserwacji...

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeeeeeeee!!! :helo::notworthy::banan::Beer::Salut:

Moja pierwsza kometa!

 

Gratuluję i cieszę się z Twojego sukcesu. Sam do dziś pamiętam swoją pierwszą udaną lornetkową obserwację komety,bodajże C/2000 WM1 LINEAR [to nie była w ogóle pierwsza moja kometa, ale nie o to chodzi :lol: ] gdzieś o 2-giej and ranem w letnią noc na bazie w górach k. Komańczy. Takie wspomnienia z pierwszych udanych obserwacji zostają na zawsze.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Ostatnia noc w okolicach Lublina była jak na razie ostatnią okazją zerknięcia na kometę z racji pogody. Świetnie wyglądała przez bino 25x100 kolegi. Warkocz wyraźnie zauważalny, w mojej 15x70 trzeba się go było prawie domyślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..P.S. Ostatnia noc w okolicach Lublina była jak na razie ostatnią okazją zerknięcia na kometę z racji pogody. Świetnie wyglądała przez bino 25x100 kolegi. Warkocz wyraźnie zauważalny, w mojej 15x70 trzeba się go było prawie domyślać.

Jarek, obserwowałeś z Pryszczowej Góry??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, obserwowałeś z Pryszczowej Góry??

 

Tak prawie :rolleyes::lol: Zbrojni w lornety pojechaliśmy z Tomkiem [TomaszP1977] za Krasienin. Tuż za skrętem na Kawkę, jadąc dalej prosto główną drogą jest pod sosenkami zjazd w polną drogę po lewej. W zeszłym roku latem szaleliśmy tam jego Syntą po Strzelcu i okolicach, a także [w tym moim Makiem] po Jowiszu, po którym biegaly cienie księżyców i one same. Gdzieś opodal oglądałem też pamiętną zorzę polarną w listopadzie 2003. W te okolice rzadko się zapuszczam, bo zwykle korzystam z innego stanowiska, na SW od Lublina.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.