Skocz do zawartości

[ATM] Podkładki antywibracyjne


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Wczoraj w pracy miałem trochę wolnego czasu, więc postanowiłem wykonać sobie podkładki antywibracyjne pod teleskop, a w zasadzie pod nogi montażu. Był to raczej eksperyment, niż zaplanowany projekt, ale udał się na prawdę dobrze. Wibracje zostały zredukowane.

 

podkladka1.jpg

 

 

Do zrobienia podkładek antywibracyjnych wykorzystałem (3 sztuki):

 

1. Plastikowe, głębokie zaślepki do tekturowych rur, na które nawinięte są zwoje papieru drukarskiego. Walają się u mnie w pracy. I tak zawsze je wyrzucamy. Są twarde i bardzo wytrzymałe.

 

2. Krążki z miękkiej gąbki (około 5mm grubości), wykorzystywanej przy zabezpieczaniu paczek.

 

3. Krążki ze sztywnej, twardej pianki (około 5mm grubości). Nie wiem, do czego dokładnie służy ta pianka, ale jest zbita, sztywna - prawdopodobnie wykorzystywana w budownictwie.

 

4. Krążki z elastycznej gumy - prasowane wióry gumowe (około 4mm grubości). Także mam tego pod dostatkiem, przedzielone są nią rolki papieru w dostawie.

 

podkladka2.jpg

 

Jestem pewien, że do zrobienia podobnych podkładek można użyć innych produktów o podobnych właściwościach plastycznych, a może i jeszcze lepszych.

 

Plastikowe zaślepki mają wgłębienie do około połowy całej swojej wysokości. Innymi słowy - ich ścianki są wyższe niż dna. Prócz tego dno ma otwór oraz jego powierzchnia jest pokryta plastikowymi żebrami (widać to na zdjęciu).

Na plastikowy spód położyłem krążek z gąbki, na niego krążek z białej, sztywnej pianki, a na samą górę krążek gumy. Otwór jest po to, aby weszły w nie szpiczaste końcówki nóg statywu.

 

podkladka4.jpg

podkladka5.jpg

 

Po przetestowaniu zostałem miło zaskoczony, gdyż jak wspomniałem, podkładki były to czystym eksperymentem dla zabicia czasu ;)

 

Test przeprowadziłem przy użyciu mojego teleskopu, czyli Schmidta-Cassegraina 127/1250 na montażu SLT GoTo ze stalowym statywem. Teleskop był zwyczajowo obciążony akumulatorem żelowym, który zawsze stoi u mnie na półeczce pomiędzy nogami tripoda.

Użyłem barlowa 2x oraz okularu Antares W70 25mm (pow. 100x), do którego podłączyłem złączkę Baader MicroStage z podczepionym kompaktowym aparatem HP PhotoSmart 750.

Celem była litera "X" w nazwie sklepu mięsnego po drugiej stronie ulicy :)

 

Wibracje zostały wywołane poprzez uderzenie w teleskop grubą, obszytą gumką od lampki czołowej. Powtarzałem eksperyment 6 razy i uwieczniłem na 3 filmach. Uderzenia odbywały się z tej samej strony teleskopu, w ten sam punkt (korpus w okolicy lustra głównego na wysokości visualbacka) poprzez maksymalne naciągnięcie gumki z takiej samej odległości około 1cm. Jeżeli wystąpiły różnice, a pewnie takie były, bo komputerem nie jestem, to były to różnice minimalne.

Za każdym razem eksperymentalne podkładki wykazywały efekt dobrego tłumienia drgań, jak na moje oko o połowę mniejsze w intensywności i o połowę krótsze w czasie.

 

Drgania bez podkładek antywibracyjnych:

http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/przed1.avi

 

Drgania z podkładkami antywibracyjnymi:

http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/po1.avi

 

Drgania z podkładkami antywibracyjnymi - drugi raz:

http://www.sfmania.republika.pl/podkladki/po2.avi

 

pozdrawiam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czegoś nie rozumiem. Czy te podkładki nie mają niwelować głównie drgań spowodowanych drganiem podłoża, a więc przede wszystkim chodzeniem itp?

Podkładki tego typu wygaszają wszelki drgania, zarówno te pochodzące z zewnątrz jak i te spowodowane np. potrąceniem teleskopu. Mam podkładki antywibracyjne zakupione w D.O. i mogę powiedzieć, że ich efekt wytłumiania drgań jest naprawdę bardzo odczuwalny...sam byłem tym mile zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wczoraj w pracy miałem trochę wolnego czasu" ;) sorki że nie na temat, ale tak bardzo spodobało mi się to rozpoczęcie tematu, że musiałem zacytować.. :D chociaż jeden, który nie udaje zapracowanego, zarobionego i totalnie zajętego...pozdrawiam Wimmer!

p.s .super są te podkładki!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

sory ale ja czegoś nie rozumiem.

Czy te podkładki nie mają niwelować głównie drgań spowodowanych drganiem podłoża, a więc przede wszystkim chodzeniem itp?

 

Te podkładki mają niwelować drgania, które widzę podczas patrzenia w okular, i tak na prawdę guzik mnie obchodzi gdzie znajduje się ich źródło ;) A tak poważnie: Na owe drgania składają się te, które oddaje podłoże w trakcie chodzenia wokół teleskopu (zwłaszcza mój balkon), powiewy wiatru oraz zwłaszcza dotykanie teleskopu w czasie regulacji ostrości.

Z pewnością wezmę je na zlot, to spróbujemy czy działają pod cięższymi montażami, a nawet dobsonami (o ile się nie rozwalą) ;)

Jeżeli zrobienie ich kosztowało mnie 0 zł, 20 minut czasu, a tłumią drgania widoczne w okularze, to git :)

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.