Skocz do zawartości

Czy w krakowie są jakieś zloty ????


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,dopiero zaczełem swą przygodę z obserwacją nieba i chciałbym się dowiedziec czy w Krakowie są jakieś zloty miłosników astronomi.Gdyż dopiero zaczynam podczas tego typu spotakań liczyłbym na uzyskanie przede wszystkim wiedzy praktycznej a nie tylko teoretycznej dlatego liczę na to że znajdzie się ktos kto będzie chętny to tego typu obserwacji pod gołym niebem.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie nie ma zlotów ze względu na LP (co prawda ostatnio fotografowałem namiętnie krakowskie lampy)

Krakowianie raczej spotykają się na Kudłaczach (za Myślenicami). Jest tam schronisko i piękne niebo :D

Zerknij również na forum "Astromaniaka" - tam też się umawiają na wspólne astro-wypady.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poobserwować z Krakowa - ostatnio nawet udało mi sie zobaczyć przez mojego telepa ogonek Lulina.

Jak tylko będzie pogoda i wolny wieczór, to można się umówić na "praktyczne zastosowanie teleskopu" :D

 

Szczegóły na PW.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kumplem planowaliśmy wyjazd w weekend gdzies za Kraków ale brak transportu i pogoda zmuszają nas do pozostania w domach ale własnie gdyby było możliwe takie spotkanie to byłbym jak najbardziej chętny.W Krakowie jedyne co mi zainponowało to księzyc który widziałem naprawde dobrze a poza tym pare gwiazd ale to nadal były tylko "światełka"hehehe.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak tylko będzie pogoda i wolny wieczór, to można się umówić na "praktyczne zastosowanie teleskopu"
W Krakowie jedyne co mi zainponowało to księzyc który widziałem naprawde dobrze a poza tym pare gwiazd ale to nadal były tylko "światełka"hehehe.
P.S. Zacznij od obiektów widocznych gołym okiem [Księżyc, Saturn,Wenus, a Jowisz i Mars dopiero za jakiś czas, Plejady, mgławica w Orionie], potem przejdź do trudniejszych.

 

Ale mi się tej nocy dobrze spało :D

A to dlatego, że wczoraj niebo nad Krakowem było bezchmurne i od 19 - 23 wraz z RobusRCJ i szymon21krakow trochę poobserwowaliśmy.

jarzbi, ax, tehen i wolforzech - wybaczcie, że nie dałem znać, ale prawie do 18 nie byłem pewny, czy bedzie pogoda, bo o 17 drobne obłoczki sie pojawiły.

Robert z Szymkiem przynieśli "Messer Bressier N-130/1000", żeby sprawdzić praktyczne zastosowanie tego telepa w :astro:

Ustawiłem moją "mgiełkę", żeby mogli porównać jak się prowadzi mikroruchami na montażu paralaktycznym i "popycha" dobsona. Przyznam, że jak na pierwszy raz, to szło "popychachom" całkiem dobrze, z okularem 17 i 9 mm (pole widzenia na niebie 0,89° i 0,47°) bezproblemowo, a z 6 mm (pole widzenia na niebie 0,31°) zdażały się "ucieczki".

Przy okazji mogli porównać obrazy z lustra 130 mm i 185 mm o zbliżonych ogniskowych 1000 i 950 mm

 

I obserwacja:

Na pierwszy rzut poszła M42 w Orionie. Długo się jej przyglądali i trapezowi :D . Następnie Plejady (M45), chi/ha Per (NGC 869 i 884), M35 w Bliźniętach, Żłobek w Raku (M44) i M67. Po gromadach otwartych czas na kometę Lulina, lecz wcześniej poćwiczyliśmy "zerkanie" na mgławicy planetarnej Eskimos (NGC 2392). Wczoraj oba obiekty były blisko siebie. Kometa ma małe DC i ledwo ją widać z miasta, ale udało się :lol: Następnie na tapetę poszedł Saturn. Sprawdzaliśmy różnę okulary (25, 10 i 6 mm) i udało się zauważyć pasy na nim.

Postanowilismy zrobić hardcore i okular 6mm wsadzić do barlowa 2x. Powiększenie teleskopu 333x (przy 260 maymalnym), pole widzenia na niebie 0,15°i żrenicy wyjściowej = 0,4mm :szczerbaty: Obraz bez komentarza, ale Robert i Szymon trochę się musieli nagimnastykować kręcąc mikroruchami, żeby nie zgubić Sarurna :banan:

Później chcieli zobaczyć galaktyki, ale obecności M105 trzeba było się raczej domyślać <_< , więc M95, M96, M65 i M66 w Lwie sobie darowaliśmy, gdyż łuna miejska uniemożliwiała obserwację obiektów 10-11 magnitudo :angry: w tej okolicy nieba. Za to udało sie zobaczyć zgęszczenie centralne M81 i wydłużoną mgiełkę M82 w W. Niedźwiedzicy.

Na koniec odszukaliśmy planetoidę Ceres, która w Małym Lwie znajdowała sie w towarzystwie 3 gwiazdek o jasnościach 8.1 do 8.4 mag. Była od nich ciut jaśniejsza, co wszyscy zgodnie stwierdziliśmy.

Trochę im przy okazji wytłumaczyłem, jak się posługiwać "obrotową mapą nieba".

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Wam niebo i jak je obserwować. Teraz tylko samemu próbować prowadzić obserwacje !

Potrzebujecie jeszcze atlasu nieba, jakiś program sobie zainstalujcie w kompie (AstroJawil, CdC, stellarium) i chyba trzeba wymienić lunetkę celowniczą 6x30 na coś o lepszym zasięgu, bo pole widzenia 6 stopni fajne jest, ale w mieście gwiazd w niej raczej nie zobaczycie. W mojej 8x50 widzieliście, że jest mniejsze pole (4 stopnie), ale widać więcej gwiazd, przez co łatwiej w mieście się odnajduje obiekty.

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.K. nie mam żalu :) I tak nie byłem dostępny ;) Osobiście czekam na jakiś pogodny wieczór w tygodniu. Jeśli tylko taki sie nadaży, od razu podejmuję decyzję obserwacji poza miastem - myślę, że droga na Kudłacze jest już przejezdna, zatem zapewne taki kierunek obiorę. Dysponuję transportem, więc jeśli ktoś będzie chętny to go zabiorę. Sprzęt zajmuje bagażnik i 1/3 tylnego siedzenia, stąd mogę jeszcze pomieścić 2 osoby z mniejszymi telepkami lub 1 z czymś pokaźniejszym. Miejsce kierowcy obsadzam ja ;)

Czystego nieba życze wszystkim, najlepiej od dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie: Nie ma sprawy, miałem troche czasu, to pomogłem :D

jarzbi: Obserwowaliśmy ode mnie. Co prawda to Kraków, ale budynki zasłaniają lampy uliczne. Tło nieba daje czadu, ale zasięg mam >5 mag :banan: Na DS-y to marna lokacja, ale "lepszy rydz, niż nic". Trzeba poszukać jakiegoś ciemniejszego miejsca na południu Krakowa pod obserwacje, ewentualnie wybrać sie do Fotru Skała.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej! Mam nadzieję, że nie będę bardzo niegrzeczny jeżeli się zapytam czy też mógłbym się przyłączyć? Mieszkam niedaleko Krakowa więc mogę gdziekolwiek w pobliżu się pojawić a chętnie poobserwuję jeżeli oczywiście to nie problem. Swojego sprzętu (jeszcze) nie mam i nie wiem czy dotrwam do zakupu...

Edytowane przez Walken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Mam nadzieję, że nie będę bardzo niegrzeczny jeżeli się zapytam czy też mógłbym się przyłączyć? Mieszkam niedaleko Krakowa więc mogę gdziekolwiek w pobliżu się pojawić a chętnie poobserwuję jeżeli oczywiście to nie problem. Swojego sprzętu (jeszcze) nie mam i nie wiem czy dotrwam do zakupu...

 

Cześć Walken. Bratnia Ty moja duszo. Wreszcie ktoś ze Skawiny się odezwał :). Żałuj, że nie odezwałeś się parę dni wcześniej bo byliśmy na Kudłaczach w sobotę a ja miałem wolne miejsce w samochodzie obok Synty. Fajnie, że jesteś z mojej okolicy - będzie się można gdzieś wyrwać od czasu do czasu na jakieś lokalne "star-party". Jak co, to pisz na PW lub inny kontakt znajdziesz na mojej stronie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż na Kudłacze już się nie załapałem... Ale to nie ostatni zlot (zwłaszcza po tym co czytałem w temacie na ten temat(mało ludzi widzę było)). Oczywiście bardzo chętnie! Ja mam czasu w weekendy. Nadal szkoła mnie okrutnie ciemięży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż na Kudłacze już się nie załapałem... Ale to nie ostatni zlot (zwłaszcza po tym co czytałem w temacie na ten temat(mało ludzi widzę było)). Oczywiście bardzo chętnie! Ja mam czasu w weekendy. Nadal szkoła mnie okrutnie ciemięży...

Walken a która to szkoła w Skawinie jest taka straszna ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.