Skocz do zawartości

Bresser RB 60/700


orlik06

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając coraz głębiej forum,chyba dozbieram na jakiś konkretny teleskop.Myślałem że kupię coś konkretnego do 500 zł.ale chyba przełożę plany i dozbieram do 2000 tys.Poczekam i będę na razie obserwował lornetką Kową 10x42,długo na tym nie pociągnę ale lepiej chyba dozbierać no coś co mi będzie służyło dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągasz dobre wnioski, ale nie musisz popadać w skrajności. Za 1000-1500zł można już dostać teleskop pełną gębą, nawet całkiem spory. I przy tym wyborze starannie rozważyć kwestie logistyczne [miejsce obserwacji, transport, warunki] jak i preferencje obserwatora [planety czy DS]. Początkujacemu będzie to dość trudno zrobić, dlatego warto wybrać coś w miarę uniwersalnego,dostosowanego do Twojej miejscówki obserwacyjnej [miasto/wieś, transport do miejsca obserwacji/ wystawienie przed domek itp.]. Po zdobyciu doświadczenia i w miarę wzrostu apetytu będziesz dokładnie wiedział, jakiego sprzętu docelowo potrzebujesz. W pewnych warunkach teleskop z tego przedziału cenowego, który wymieniłem, może być właśnie tym na całe lata.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Watcher 150/750 na EQ3-2, za 1100zł lub Synta8" (200/1200) na dobsonie za 1400 ( ja nową 6 miesięczną używaną synte z szkłem pyrex kupiłem za 900zł), albo jak mówisz o tych 2000zł to dodaj jeszcze 200zł i będziesz miał synte 8" (200/1000) na EQ-5. I jak kupować to raczej teleskopy zwierciadlane. Co do soczewkowych czyli refraktorów niżej niż 102mm soczewki bym nie schodził. I tak jak mówisz jak kupować to coś do nauki i dobrego lub już coś na przyszłość a nie sprzęt do oglądania księżyca i ledwo ledwo Jowisza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat refraktorów się nie wypowiadam ponieważ nie miałem z nimi styczności, ale jeżeli chodzi o reflektory to na sam początek do nauki i do obserwacji polecam synte 130/900. nie wymaga mocnych drogich okularów a Jowisz czy Saturn jest dla tego teleskopu jak najbardziej osiągalny. ale możesz chwile poczekać i uzbierać trochę więcej i kupić 150mm a w tedy na pewno na samym początku Twojej przygody się nie rozczarujesz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym wydać dobrze 2500 zł. i mieć ten teleskop przez dłuższy okres czasu i nauczyć się poruszać po niebie.A nie chciał bym aby teleskop był słaby i się rozczarował do astronomii.A z czasem na pewno bym czuł potrzebę czegoś droższego i może by się uzbierało na jakiś bardziej wypasiony.

 

P.S Co oznacza D,S?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi, bo widzę że fundusze grają drugą rolę, z jakiego miejsca, bądź skąd będziesz przeprowadzał najczęściej obserwacje? a i czy to ma być teleskop wyłącznie do obserwacji czy również będziesz chciał sie pobawić w astrofotografie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa:) to czyli miejsce już masz:) no to jeżeli do fotogragi to tylko na EQ-5 200/1000. Chyba że Gdybyś kupił Synte 8" to dorobił byś do niej prowadzenie, ale to byś musiał trochę innowacyjności w to włożyć. Ale gdybyś kupił 200/1000 na eq-5 to wystarczyło by dokupić prowadzenie w dwóch osiach albo GoTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa:) to czyli miejsce już masz:) no to jeżeli do fotogragi to tylko na EQ-5 200/1000. Chyba że Gdybyś kupił Synte 8" to dorobił byś do niej prowadzenie, ale to byś musiał trochę innowacyjności w to włożyć. Ale gdybyś kupił 200/1000 na eq-5 to wystarczyło by dokupić prowadzenie w dwóch osiach albo GoTo.

 

 

200/1000 na EQ5 to za duzy ciężar, coś tam sie da ufocić, ale długich czasów nie pociągnie. Lepiej kupić EQ5 i tube 150/750 (jeśli chodzi o foto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ten jest na Dobsonie, więc prowadzenie odbywa się ręcznie. Poczytaj o typach montaży na Celestii, ja jeszcze parę miesięcy temu chciałem kupić ten teleskop myśląc o astrofotografii :Boink: poza Księzycem i planetkami nic innego sfotografowac się niestety nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ten jest na Dobsonie, więc prowadzenie odbywa się ręcznie. Poczytaj o typach montaży na Celestii, ja jeszcze parę miesięcy temu chciałem kupić ten teleskop myśląc o astrofotografii :Boink: poza Księzycem i planetkami nic innego sfotografowac się niestety nie da.

 

 

Prowadzenie w dobsonach nie jest problemem. Oto jedne z kilku rozwiązań: http://www.astro-czemierniki.pl/photogallery.php?album=1 wystarczy troche wyobraźni pieniążków i chęci:) ja właśnie myślę nad takim rozwiązaniem:) tylko bez GoTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzenie w dobsonach nie jest problemem. Oto jedne z kilku rozwiązań: http://www.astro-czemierniki.pl/photogallery.php?album=1 wystarczy troche wyobraźni pieniążków i chęci:) ja właśnie myślę nad takim rozwiązaniem:) tylko bez GoTo.

 

Wszystko ok, tylko kolega się pyta konkretnie o dany model ze sklepu. Jesli ktos chce kupic teleskoop z prowadzeniem to chyba taniej wyjdzie jak od razu kupi na montażu parlaktycznym, prawda?

po co wydawac pieniadze na dostosowanie dobsona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, tylko kolega się pyta konkretnie o dany model ze sklepu. Jesli ktos chce kupic teleskoop z prowadzeniem to chyba taniej wyjdzie jak od razu kupi na montażu parlaktycznym, prawda?

po co wydawac pieniadze na dostosowanie dobsona?

 

i tu zalezy czy kupienie EQ z tuba i prowadzeniem taniej wyjdzie niż dobson z tubą i dorobienie prowadzenia:) ja myślę ze dobson i trochę zabawy taniej wyjdzie niż cały zestaw z EQ chociaż sam wole EQ bo miałem:)

sama sytna 8" na EQ bez prowadzenia kosztuje 2300zł http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...01eq5,d708.html, a synta 8" na dobsonie 1300zł, a napęd można już kupić za 400zł a szpilki łożyska itd to wydatek góra MAXYMALNIE 200zł:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu zalezy czy kupienie EQ z tuba i prowadzeniem taniej wyjdzie niż dobson z tubą i dorobienie prowadzenia:) ja myślę ze dobson i trochę zabawy taniej wyjdzie niż cały zestaw z EQ chociaż sam wole EQ bo miałem:)

sama sytna 8" na EQ bez prowadzenia kosztuje 2300zł http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...01eq5,d708.html, a synta 8" na dobsonie 1300zł, a napęd można już kupić za 400zł a szpilki łożyska itd to wydatek góra MAXYMALNIE 200zł:)

 

 

a mozesz powiedzieć jak z dokładnością z taką przeróbką? Czy jest to "odpowiednik" EQ3-2, EQ5 a może wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mozesz powiedzieć jak z dokładnością z taką przeróbką? Czy jest to "odpowiednik" EQ3-2, EQ5 a może wyżej?

 

 

nic nie trzęsie:) silniki od eq-5 najlepiej bo mocniejsze lub jakieś inne byle by krokowe:) długą szpilke napędza ślimak który z jednej strony jest mocowany na sprężynie co zapewnia stałość napędzania ślimacznicy przez ślimaka na wypadek gdyby ślimacznica miała krzywy gwint lub była by jajowata a nie okrągła. steruje się tak samo a łożyska pod dobsonem prowadzą lepiej bez drgań niż pojedyncza oś w EQ. a łożyska można zastosować różnorakie od takich szpilkowych jak w MADE po zwykłe jak w rowerze. obrączki odpadają raczej. dobsona to odpowiednik stania na dwóch nogach szerszy kąt utrzymania równowagi a EQ to tak jak bys stał na jednej nodze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie trzęsie:) silniki od eq-5 najlepiej bo mocniejsze lub jakieś inne byle by krokowe:) długą szpilke napędza ślimak który z jednej strony jest mocowany na sprężynie co zapewnia stałość napędzania ślimacznicy przez ślimaka na wypadek gdyby ślimacznica miała krzywy gwint lub była by jajowata a nie okrągła. steruje się tak samo a łożyska pod dobsonem prowadzą lepiej bez drgań niż pojedyncza oś w EQ. a łożyska można zastosować różnorakie od takich szpilkowych jak w MADE po zwykłe jak w rowerze. obrączki odpadają raczej. dobsona to odpowiednik stania na dwóch nogach szerszy kąt utrzymania równowagi a EQ to tak jak bys stał na jednej nodze:)

mógłby mi ktoś przetłumaczyć to na język polski?

bo pewnie to coś ciekawego, a ja ni w ząb nie zrozumiałem :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to telep nie jest zły?Jakoś na tym ręcznym bym sobie radził.

 

Jak wielką różnicę robi ręczne naprowadzanie,a z pilocikiem?

Jak by nadawał się do obserwacji DS,galaktyk i mgławic?

A jeśli inny to jaki wolałbym z naprowadzaniem powiedzmy do 3000 tys.ale nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to telep nie jest zły?Jakoś na tym ręcznym bym sobie radził.

 

Jak wielką różnicę robi ręczne naprowadzanie,a z pilocikiem?

Jak by nadawał się do obserwacji DS,galaktyk i mgławic?

A jeśli inny to jaki wolałbym z naprowadzaniem powiedzmy do 3000 tys.ale nie więcej.

 

 

na pilocik dobson jest dokładniejszy niż pchnięcie ręką;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.