Skocz do zawartości

Warszawa z... niezbyt daleka


Rekomendowane odpowiedzi

Na Mazowszu płaskim jak naleśnik...

[niestety nie będą to odległości "godne" do konkurowania z innymi z tego działu :Boink: ]

 

 

centrum.jpg

Centrum Warszawy, dystans do PKiN jakieś (mierzone linijką na ściennej mapie) 31-32 km.

 

ec_zeran.jpg

Elektrociepłownia Żerań - 24 km. Niski komin po prawej to prawdopodobnie EC Siekierki, ale pewności nie mam.

 

lwo_kaweczyn.jpg

Wieża po lewej "z kulką" - Instytut Meteorologiczny w Legionowie, ok. 12 km; wysoki komin po prawej - ciepłownia Kawęczyn - ok. 34 km.

 

Trzeba poszukać lepszego wzniesienia jako punktu obserwacyjnego... :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Michał

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby z Sikor? Jakoś nie kojarzę tych słupów. Ale w końcu jeździmy tam po ciemaku, to pewnie nie widziałem. :D Jak na stolicę, to miałeś przejrzyste powietrze. Kiedyś jadąc Trasą Toruńską w piękny, letni i bezwietrzny poranek, nie widziałem Centrum. Pokrywała je "piękna" kopuła szarego smogu. Jak będziesz tam znowu w ciągu dnia, to cyknij panoramkę okolicy. Potencjalni obserwatorzy będą wiedzieć, czego się spodziewać na miejscu.

PS. Na drugim zdjęciu, to jest prawdopodobnie słup wysokiego napięcia, który przerzuca kable na lewą stronę Wisły, nie komin Siekierek. Ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeee, to nie Sikory;) Kawał dalej na drugim brzegu Narwi. Kierowca z pracy kiedyś się pochwalił, że widział stamtąd Warszawę... Chyba przy trzeciej próbie i mi się udało; ciekawe, czy przez przejrzystość powietrza, czy po prostu nie w to miejsce patrzyłem.

 

I nie ten słup, co go tam widać, tylko jeszcze ciutke w prawo... Ledwo majaczy nad drzewami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perkuła - ja bym nie pogardzał tak Twoją obserwacją, 32 km to i tak dobry rezultat jak na niziny. To zdjęcie z jakiegoś wzniesienia?

 

Szczerze mówiąc, do tej pory tą obserwacje (20 km) uznawałem za najdalszą z udokumentowanych (nie z samolotu):

 

http://www.mediacentrumdx.republika.pl/images/raszyn.jpg

 

Szkoda, że zawalił się Konstantynów - ponoć widziano stamtąd PKiN, a 70 km to już wyczyn nawet na wyżynach...

 

No nic, pozostaje mi życzyć powodzenia w dalszych poszukiwaniach. Jak znajdę chwilkę czasu, to z ciekawości poszukam Wam na GE jakieś inne potencjalnie ciekawe i obiecujące miejsca do obserwacji.

 

Pozdro :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

tak, zdjęcie jest ze wzniesienia nad rzeką Narwią. Poszukałem chwilunię, i ciekawostka - wzniesienie to zostało utworzone przez lodowiec w trakcie zlodowacenia środkowopolskiego (200-130 tys. lat temu), który to zatrzymał się na linii Modlin - Serock - Wyszków.

 

Pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia W-wy nie zrobię bo mieszkam 150 km od stolicy, ale jak zachodzi słońce to widzę samoloty krążące w okolicy warszawy(startujące zazwyczaj ) <_< jak wybudują tam drugi Empier state bulding ;p wtedy może to zobaczę :)

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dorzucę swoją fotkę popełnioną jakieś czas temu. Zdjęcie zrobione z Góry Lotnika w miejscowości Józefów koło Warszawy. Aha dodam jeszcze że fotografia została zrobiona przy użyciu kitowego obiektywu 18-55mm i Nikona D50.

Nowy_obraz1.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dorzucę swoją fotkę popełnioną jakieś czas temu. Zdjęcie zrobione z Góry Lotnika w miejscowości Józefów koło Warszawy. Aha dodam jeszcze że fotografia została zrobiona przy użyciu kitowego obiektywu 18-55mm i Nikona D50.

Niby "tylko" 20 km, a wygląda, jakby było robione co najmniej ze Skierniewic ;)

 

Jak widać, miejsce cieszy się szerszym zainteresowaniem dalekich obserwatorów - klik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perkuła - ja bym nie pogardzał tak Twoją obserwacją, 32 km to i tak dobry rezultat jak na niziny. To zdjęcie z jakiegoś wzniesienia?

 

Szczerze mówiąc, do tej pory tą obserwacje (20 km) uznawałem za najdalszą z udokumentowanych (nie z samolotu):

...

 

Ja prawie codziennie widzę ze swojego balkonu najwyższe elementy konstrukcyjne cementowni Kujawy w Bielawach. Od balkonu w linii prostej około 51 km. Nie jest to szczególny wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że Toruń leży w kotlinie. A niskie jego położenie rekompensuje 11. piętro, na którym znajduje się moje mieszkanie. Maszty w Solcu Kujawskim, to z Torunia żaden wyczyn (od balkonu 28 km w linii prostej), bez problemu można liczyć rzędy świateł zainstalowanych na nich.

A jeśli liczyć z poziomu gruntu, to najdalej chyba widoczne są maszty przekaźnikowe. Pamiętam nieraz widziałem maszt w Trzeciewcu (320 m wys.) z trasy jedynki (odległość ponad 20 km). Podobnie pewnie jest z widocznością iglicy na Pekinie w Warszawie.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby "tylko" 20 km, a wygląda, jakby było robione co najmniej ze Skierniewic ;)

 

Jak widać, miejsce cieszy się szerszym zainteresowaniem dalekich obserwatorów - klik.

 

Faktycznie miejscówka jest bardzo fajna, szkoda tylko że powoli zarasta lasem. Ja żeby zrobić swoją fotkę musiałem wspiąć się na brzozę na wysokość jakichś 2-3m. Pamiętam czasy, mogło to być jakieś 8-9 lat temu gdy warszawskie zabudowania było widać z poziomu gruntu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mnie zainteresował ten temat, do tego stopnia, że zacząłem wertować swoje zasoby zdjęciowe w poszukiwaniu Warszawy na horyzoncie :D No i udało mi się znaleźć jeszcze jedną fotkę. Widać na niej kominy Siekierek i jak się dobrze przyjrzymy majaczy tam również zarys Pałacu Kultury B) Sprzęt ten sam co poprzednio. Miejsce wykonania zdjęcia to brzeg Wisły na wysokości ujścia rzeki Świder czyli taka przypuszczalna odległość jakieś 20-25 km.

DSC_0070.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiera nam się ciekawa galeria zdjęć Warszawy z daleka - jeżeli nie macie nic przeciwko, to przeniosę ją systematycznie na Dalekie Obserwacje :)

 

Postaram się poszukać jeszcze ciekawych ujęć Wawy w Internecie i u znajomych i dorzucić do tego wątku.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w trakcie zwiedzania Twierdzy Modlin, z wieży, pstryknąłem taką oto fotkę. Nie wiem jaka to odleglość ale do Pałacu tak na szybko oceniając w zuumi wyszło mi ok. 30km w lini prostej.

Jedna z najdalszych, póki co, obserwacji zamieszczonych w wątku, a Pałac to wcale nie ostatnie tło tego zdjęcia. Potraficie zidentyfikować na tym zdjęciu najdalszy widoczny obiekt - myślę, że 35 km jest spokojnie "do wyciągnięcia"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z najdalszych, póki co, obserwacji zamieszczonych w wątku, a Pałac to wcale nie ostatnie tło tego zdjęcia. Potraficie zidentyfikować na tym zdjęciu najdalszy widoczny obiekt - myślę, że 35 km jest spokojnie "do wyciągnięcia"...

Witam

 

Odległość do PKiN 31,8 km, a z odleglejszych obiektów to np. Siekierki-elektrociepłownia 39,3 km. Efekt zabawy GoogleEarth :D

Być może widać coś co jest bardziej oddalone, ale nie rozpoznaje. Na ten temat musieli by się wypowiedzieć miejscowi, jako że do stolicy mam w linii prostej 330 km. hehe :Salut::rolleyes:

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o tych dwóch kominach po lewej stronie PKiN, to nie są Siekierki. Jeśli już, to ten bliżej pałacu to EC Żerań, a ten bardziej w lewo to EC Kawęczyn. Są to dawne nazwy. Teraz kupił to Vattenfall i nie wiem jak się nazywają. Z tej miejscówki Siekierki są zasłonięte właśnie pałacem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o tych dwóch kominach po lewej stronie PKiN, to nie są Siekierki. Jeśli już, to ten bliżej pałacu to EC Żerań, a ten bardziej w lewo to EC Kawęczyn. Są to dawne nazwy. Teraz kupił to Vattenfall i nie wiem jak się nazywają. Z tej miejscówki Siekierki są zasłonięte właśnie pałacem.

 

Jeżeli zdjęcie jest wykonane z "Wieży Tatarskiej", to według mnie jest to EC Siekierki. Widać wyraźnie, że kominy są na dalszym planie ,a EC Żerań jest 5 km bliżej od PKiN więc byłoby widać wyraźniej. Z kolei EC Kawęczyn jest 5 km dalej i bardziej na wschód patrząc z tej perspektywy :Salut:

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3580

 

Tu jest to ładnie przedstawione graficznie co obejmuje zdjęcie i widać, że ani jedna z EC które wymieniłeś nie zmieściła się w kadrze.

 

Pozdr

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Jest to komin Siekierek. :Salut: Tylko pas widoczności, który narysowałeś jest zbyt wąski . Na wschód jest dobrze, ale na zachód sięga do dworca Zachodniego. W sumie zrobiły się z tych zdjęć fajne zagadki... B)

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.