Skocz do zawartości

Blask Nocy


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

No to pierwsza część przetłumaczona :blink:

 

Prosiłbym o wskazanie błędów, gdyż zdania w tekście polskim były trochę skomplikowane w budowie, więc mogłem się w angielskim walnąć w niektórych miejscach.

 

TEKST POLSKI:

Dawno temu, ludzie na całym świecie podziwiali piękno nocnego nieba. Jednak kiedy pojawiła się elektryczność i miasta zaczynały rozwijać

się w potężne metropolie, ludzie zaczęli zapominać o tym, co znajduje się na nieboskłonie. Proces ten trwa do dziś i nie wydaje się, aby sam miał

się zatrzymać. Dlatego my, astroamatorzy z całego świata chcielibyśmy pokazać Wam piękno wszechświata jak również udowodnić, że

świat może zmienić się na lepsze, jeżeli tylko będziemy odpowiednio postępować.

 

Zanieczyszczenie światłem wydaje się z pozoru dziwnym określeniem na problem, który jest tutaj podejmowany. Światło każdemu kojarzy się

pozytywnie. Niestety, tutaj pojawia się haczyk. Światło może w znaczącym stopniu zanieczyścić nocne niebo.

 

Z definicji zanieczyszczenie światłem (ang. light pollution) zaburza naturalny poziom jasności nocnego środowiska. Spowodowane to jest produkcją i marnotrastwem sztucznego światła przez człowieka. Określić je można w następujący sposób: Źródło światła osłonięte źle lub w ogóle nieosłonięte lub źle skierowane. To umożliwia "wyciek" światła poza teren, który ma być oświetlony.Zanieczyszczenie światłem to również źródło światła, które działa wtedy, kiedy tak naprawdę nie musi być włączone. W dodatku może przewyższać poziom, który w zupełności by wystarczył.

 

 

TEKST ANGIELSKI:

 

A long time ago, people admiried beauty of the night sky. But since the electricity and cities which changed into big metropolises, people have

started to forget about this what's on the sky. Today, this process still continues and it doesn't seem to stop by itself.

That's why we, amateur astronomers from the whole world, want to show You the beauty of the universe and prove, that the world can change

for better if we'll be proceeding well.

 

Light pollution is a strange problem when we look at it first time. The light unites positive for all people. Unfortunately there is a problem. Light

can pollute night sky very much.

 

Definition of the "light pollution" says that it upsets natural level of night brightness. It's dued of production and wasting artifical light by

human. It can be described as: Source of light which has been sheltered wrong or without any shelter. Also it is wrong directed source of light.

It allows outflow of the light over the area which has to be illuminated. It is also the source of light which is functioning in time when it shouldn't. In

addiction, it can exceed sufficient level of light too.

 

Pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke pozmieniałem angielską wersję. Wydaje się, że lepiej będzie brzmiała tak:

 

Long time ago,people round the world have been admiring the beauty of the night sky. Since electricity has been invented and towns have developed into huge metropolises, people started to forget what is up above in the sky. This process is still continuing and it does not seem to stop. This is why, we astronomers from around the world would like to show you the wonder of the Universe and prove that world would change if we will start make things better.

 

Light pollution seems to be strange problem as light brings positive feelings. Unfortunately , there is a catch. Artificial light can pollute night sky .

 

As definition says: Light Pollution destroys natural level of night sky brightness. This is due to production and wasting light by human. It can be described as: Wrongly sheltered and directed source of light (or even without any shelter) allows a leak of light outside area which suppose to be illuminated. LP is also using illumination when it is not needed or above required level.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałbym poinformować, że angielska wersja filmu ukaże się maksymalnie do połowy czerwca.

 

Jeśli chodzi o prace, to tekst jest już przetłumaczony w 100% na język angielski. I tutaj bardzo chcę podziękować Bamusowi za czas, jaki poświęcił korygując tłumaczenie :).

 

Ponadto informacja o raku będzie usunięta.

 

Pozdrawiam i dobrej nocy życzę :D

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałem to napisać wcześniej, ale nie miałem siły... Albo też z tego powodu, że się wstydziłem.

 

Ch** za przeproszeniem bombki strzelił. Wirus kilka dni temu zrobił mi "porządki" i trzeba było dysk formatować. Cały katalog Pinnacle'a poszedł do kibla, razem z całymi projektami. Muszę od nowa robić cały projekt filmu. Wcześniej miałem już wklepany odpowiedni tekst po angielsku na miejscu polskiego. Jedynym nierozwiązanym problemem był lektor (syntezator mowy nie wypalił kompletnie).

 

Ech... Życie nie może być zbyt piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego wszystko co dla mnie najważniejsze: moje opowiadania, teksty, space-arty, szkice trzymam dodatkowo na pendrive'ie (tzw. "pendraku") i dodatkowo mam na moim serwerze.

Nawet założenie taniego hostingu za 30zł rocznie przynosi w razie czego zapas miejsca na fotki itp. Chociażby 50MB.

 

Bardzo współczuję.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęście w nieszczęściu jest takie, że mogę oglądnąć film i wiem, ile np. ma trwać dane ujęcie lub kiedy muzyka ma "się zgłośnić".

 

Nie to, że olałem sprawę Light Pollution i walki, ale w wakacje nie będę tego robił. Po wakacjach się tym zajmę. Być może jeszcze raz mój znajomy będzie mógł podłożyć swój głos, więc wychodzi to na plus.

 

Olek, powiem Ci, że chyba kupię sobie jakiegoś potężnego, 16GB Pendrive'a i tam będę wszystkie rzeczy trzymał. Bo trochę tego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.