Skocz do zawartości

Teleskop (cena około 2500~3000zł)


Sylwek_siwy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem tego forum, więc z góry dziękuję za wszelkie propozycje :)

Na sprzęt mogę wydać około 2500zł - górna granica to 3000zł (jednak wolał bym coś tańszego, chyba że niema takiej możliwości)

 

Na wstępie zaznaczam, iż jestem całkowitym laikiem w dziedzinie teleskopów.

Mieszkam na wsi w Polsce południowej, więc "seeing" jest całkiem przyzwoity - niebo jest ciemne i ładne :)

Szukam teleskopu głównie do DS - choć chciałbym móc oglądać również planety i księżyc (rozumiem, że w takim wypadku stosujemy filtry?)

 

Oglądać niebo będę od siebie z balkonu/tarasu - chciałbym również, aby "statyw" posiadał ten bardzo fajny system Go To :D

 

Nie mam zielonego pojęcia jaki typ teleskopu wybrać - wg tego, co czytałem na tym i podobnych forach odpowiedni będzie typ Newtona - ale mogę się mylić...

 

Liczę na sensowne odpowiedzi, chyba, że moje wymagania są za wysokie, to trzeba będzie zwiększyć budżet...

 

Btw: Jako, że jestem amatorem fotografii chciałbym zrobić zdjęcia jaśniejszym obiektom. Bardzo spodobały mi się zdjęcia Saturna - możliwe, aby w podobnym budżecie zrobić ładne zdjęcie? (takie, na którym widać pierścienie) :)

 

Dziękuję i pozdrawiam - Sylwek.

Edytowane przez Sylwek_siwy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ze względu na słabą złotówkę wszelkie zakupy sprzetowe nie są teraz najbardziej ekonomiczne.

Skoro mieszkasz pod ciemnym niebem, dysponujesz tarasem i interesują Cię głównie obiekty DS to powinieneś rozważyć zakup dużego Newtona na montażu Dobsona. Lustro o średnicy 25-30cm w poza miejskich warunkach pokaże bardzo dużo a jego koszty zmieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym. Jeżeli jednak zakup systemu GO-TO jest już postanowiony to przy założonej cenie, będziesz musiał liczyć się ze znacznym spadkiem możliwości obserwacyjnych kupowanego sprzętu. Najważniejszy czynnik decydujący o zasięgu teleskopu jakim jest apertura będzie po prostu mniejszy. W zamian za to automatyczne wyszukiwanie pozwoli na szybkie odnajdywanie tysięcy słabych i często trudnych do zlokalizowania obiektów.

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...n-gt,d1394.html

Ten teleskop pokaże najwięcej, jeżeli twa pasja się rozwinie istnieje też mozliwość wykorzystania go do fotografii DS. O zakupie dodatkowych akcesoriów ( okulary, filtry ) nie będę się nadmiernie rozwodził aby Cie nie zniechęcać. :rolleyes:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...34c8e2db572681d

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...34c8e2db572681d

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...34c8e2db572681d

Trzy powyższe linki to propozycje bardziej ekonomiczne, pozwalające cieszyć się niebem ale bez poważniejszych aspiracji obserwacyjnych.

Życzę udanego wyboru i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedź.

Tak, obecnie złotówka nie stoi najwyżej, jednak teleskop kupie najwcześniej na wakacjach, więc do tego czasu pewnie wiele się zmieni.

 

Możliwe, że właśnie podany przez Ciebie Celeston będzie "ideałem" - jednak mam pytanie odnośnie właśnie tych filtrów i okularów - czy jest to konieczne do oglądania nieba? Z tego co zauważyłem jest to całkiem spory wydatek.

Skoro niema teleskopów uniwersalnych (zarówno do DS jak i do planet) stosujemy filtry - dobrze rozumiem? :)

 

Proszę o nakierowanie mnie na właściwy trop. Jeszcze raz dziękuję, może ktoś ma podobne propozycje? :kufel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro niema teleskopów uniwersalnych (zarówno do DS jak i do planet) stosujemy filtry - dobrze rozumiem? :)

 

 

Filtry można podzielić na:

 

1. Filtry mgławicowe (np. UHC, OIII) - są najczęściej stosowane w teleskopach o dużej aperturze (średnicy) w celu zwiększenia kontrastu

przy obserwacji obiektów mgławicowych, w sprzętach o mniejszej aperturze mogą spowodować zbyt

duży spadek jasności obrazu.

 

2. Filtry planetarne (filtry kolorowe) - ułatwiają obserwację delikatnych szczegółów na tarczach planet, lekko przyciemniają obraz.

 

3. Filtry polaryzacyjne (Celestron, Orion) - niezbędne podczas obserwacji teleskopem o dużej aperturze Księżyca i bardzo przydatne w przypadku

najjaśniejszych planet. W takim teleskopie bez filtra przyciemniającego obraz, Księżyc jest zbyt jasny

(bolą oczy), trudne jest też dostrzeżenie fazy Wenus i szczegółów na tarczach planet. Filtr umożliwia

płynną regulację transmisji światła od kilku do kilkudziesięciu %.

 

4. Filtry Anty Light-Pollution (np. Deep Sky, ALP) - służą do obserwacji słabych obiektów w miejscach rozświetlonych światłami miejskimi,

przy ciemnym niebie niewiele wnoszą

 

5. Filtry słoneczne (np. folia Baadera) - niezbędne do obserwacji Słońca. Folia Baadera jest najtańszym filtrem obiektywowym tego typu.

Występuje w dwóch rodzajach: ND5 - do obserwacji wizualnych i ND3,8 - do astrofotografii.

 

6. Filtry galaktyczne - niestety nie istnieją

 

 

Ze swojej strony do teleskopu od 20cm wzwyż polecam zakup filtra polaryzacyjnego - do Księżyca i planet, folii Baadera do Słońca i Ultra Blocka lub UHC do mgławic.

 

 

Proszę o nakierowanie mnie na właściwy trop. Jeszcze raz dziękuję, może ktoś ma podobne propozycje? :kufel:

 

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na jak najlepszej jakości obiektów DS, a mniej na wygodzie, zastanów się nad zakupem teleskopu Newtona o możliwie największej średnicy na montażu Dobsona (Synta 10" lub 12", LightBridge 10"). Go To to fajny gadżet, ale kosztowny. Kupując teleskop wyposażony w ten system stracisz wiele na aperturze, a w efekcie na zasięgu i jakości obrazu.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc może inaczej.

Powiedzmy, że rezygnuję tymczasowo z GoTo - na innych forach podobnie piszą :)

Teleskop w podanej cenie będzie wyraźnie lepszy od tego z systemem GoTo?

Zauważyłem, że ten teleskop ma świetne recenzje:

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?c...ge_10%27%27_f/5

Czy na prawdę jest aż tak dużo lepszy od Celestrona C6-N GT?

Tomi> Dzięki za info dot. filtrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę jest aż tak dużo lepszy od Celestrona C6-N GT?

 

LightBridge 10" ma trzykrotnie większą powierzchnię zwierciadła w stosunku do C6-N, czyli zbiera 3x więcej światła. Przekłada się to na zasięg większy o ponad 1 mag, a to jest duża różnica.

Możesz pomyśleć też o Syncie 12", która zbiera czterokrotnie więcej światła od C6-N, ale jest gorsza mechanicznie od LightBridge'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Więc właśnie rozważam kupno teleskopu (póki co nic się nie zmieniło z zainteresowań :))

Cena raczej taka sama (około 2500zł) - chyba, że jest możliwość kupna teleskopu za euro - właśnie tak było by najlepiej, ponieważ złotówka wciąż stoi prawie jak stała :)

 

Dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.