Skocz do zawartości

Maksimum 1500zł


Sodos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mieszkam na północnych obrzeżach średniego (?) miasta w małopolsce jakim jest Tarnów (115tys. mieszkańców).

Mam własne podwórko do którego nie dochodzi bezposrednio światło sztuczne, a wychodząc/wyjeżdżając kilkaset metrów od domu znajduję sie w względnie calkowitej ciemności.

Mam 16 lat, lecz tata w weekendy mógłby poslużyć pomocą i wyjechać ze mną nawet te kilkaset metrów autem. Jednak sądzę że warunki na moim podwórku również nie są najgarsze i obserwacje z tego miejsca także mogłyby nie być najgorszymi.

Tak jak w temacie - Całe osprzętowanie chciałbym kupić w granicach ok. 1500zł.

 

Czytałem do tej pory dość dużo na temat sprzętu ale pomyślałem że nie ma zbyt wielkiej szansy abym znalazł temat odpowiadający moim warunkom więc napisałem nowy. Jeżeli jednak był już podobny temat to proszę o podanie jakiegoś linku i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

 

Pozdrawiam,

Sodos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mieszkam na północnych obrzeżach średniego (?) miasta w małopolsce jakim jest Tarnów (115tys. mieszkańców).

Mam własne podwórko do którego nie dochodzi bezposrednio światło sztuczne, a wychodząc/wyjeżdżając kilkaset metrów od domu znajduję sie w względnie calkowitej ciemności.

Mam 16 lat, lecz tata w weekendy mógłby poslużyć pomocą i wyjechać ze mną nawet te kilkaset metrów autem. Jednak sądzę że warunki na moim podwórku również nie są najgarsze i obserwacje z tego miejsca także mogłyby nie być najgorszymi.

Tak jak w temacie - Całe osprzętowanie chciałbym kupić w granicach ok. 1500zł.

 

Czytałem do tej pory dość dużo na temat sprzętu ale pomyślałem że nie ma zbyt wielkiej szansy abym znalazł temat odpowiadający moim warunkom więc napisałem nowy. Jeżeli jednak był już podobny temat to proszę o podanie jakiegoś linku i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

 

Pozdrawiam,

Sodos.

 

Witaj

 

Piszesz, że czytałeś dość dużo na temat sprzętu i mówisz że nie znalazłeś tam tematu, który by Cię naprowadził przynajmniej odrobine co do tego jaki teleskop byłby dobry dla Ciebie. Poczytaj jeszcze troche bo uważam, że nie za długo tam gościłeś. A tak apropo to naprowadz nas, co chcesz głównie oglądać-planety, DSy....bo tak to troche trudno zgadywać i coś polecać.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Piszesz, że czytałeś dość dużo na temat sprzętu i mówisz że nie znalazłeś tam tematu, który by Cię naprowadził przynajmniej odrobine co do tego jaki teleskop byłby dobry dla Ciebie. Poczytaj jeszcze troche bo uważam, że nie za długo tam gościłeś. A tak apropo to naprowadz nas, co chcesz głównie oglądać-planety, DSy....bo tak to troche trudno zgadywać i coś polecać.

 

Pozdro

 

A więc:

We wszystkich poszukiwaniach odnosiłem się do Synty 8" bo przeczytałem gdzieś że dla początkujących jest ona dość dobra... ale nie orientuję się jak się to ma do moich warunków...

Na pewno poczytam... A co do tego 'dość dużo' to faktycznie przesadziłem bo czytam od kilku dni dopiero... (ale w tych dniach to nic innego nie robię więc stosunkowo sporo)

 

No oczywiście :] starałem się żeby wsystko napisać ale musiałem o czymś zapomnieć... Myślę, że interesują mnie głownie DSy.

 

Cześć Sodos, witaj na AF. Być może już to czytałeś, ale wrzucam na wszelki wypadek:

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_teleskop

 

 

Heh, niestety nie... Także jużsie biorę do lektury. Dziękuję bardzo :)

Edytowane przez Sodos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

We wszystkich poszukiwaniach odnosiłem się do Synty 8" bo przeczytałem gdzieś że dla początkujących jest ona dość dobra... ale nie orientuję się jak się to ma do moich warunków...

Na pewno poczytam... A co do tego 'dość dużo' to faktycznie przesadziłem bo czytam od kilku dni dopiero... (ale w tych dniach to nic innego nie robię więc stosunkowo sporo)

 

według mnie Synta 8" to dobry wybór. do tego zaopatrzyć się w dobre okularki (chociaż te fabryczne na początek też mogą być) i na prawdę wyniki są bardzo dobre.

 

skoro piszesz, że warunki masz ok. to jak najbardziej Synta będzie Ci pasować.

dużo czytaj, abyś się nie rozczarował tym co zobaczysz przez ową Syntę, czy też inny teleskop.

odnośnie Synty na AF jest bardzo dużo tematów.

masz tam rewelacyjne recenzję, które pozwolą Ci się zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

We wszystkich poszukiwaniach odnosiłem się do Synty 8" bo przeczytałem gdzieś że dla początkujących jest ona dość dobra... ale nie orientuję się jak się to ma do moich warunków...

 

Sodos, co do Synty 8" w Twoim przypadku kluczowe jest, czy mieszkając na peryferiach miasta masz gdzie ten teleskop WYGODNIE i szybko wynieść z domu. Jeśli to będzie ogródek przed domem -jest super. Jeśli to jest jakiś mały blok lub piętrowy dom i musisz pokonać kilka drzwi i klatkę schodowa -będzie paskudnie.

To kwestia sporych rozmiarów tego teleskopu i częściowo wagi. Na przedmieściach niebo bywa sympatyczne, o ile w pobliżu nie masz silnych źródeł światła, czyli latarni oświetlających bezpośrednio Twoje obserwacyjne podwórko. Więc główne kryterium przy wyborze to mogą być kwestie transportowe. To ma zasadnicze znaczenie, wiem to jako blokowiec z 3-ciego piętra.

Gdyby sytuacja od tej strony wyglądała mało różowo, to może jakimś wyjściem będzie światłosilny refraktor powiedzmy 120mm f=600mm na jakimś azymutalnym montażu. Z tym,że tu możesz łatwo przekroczyć budżet. Innym, za to tanim rozwiązaniem jest Synta 6" na Dobsonie. Generuje prawie takie same problemy w transporcie co 8" siostra [tuba tej samej długosci, reszta wymiarów i waga minimalnie mniejsze], ale być może to prawie w Twoim akurat przypadku zrobi wystarczającą różnicę.

Cały problem z teleskopami [szczególnie do obserwacji DS] jest ten,że przez małe i mobilne nie za wiele widać, z kolei te duże, zapewniające wypaśny widok to obrzydliwie wielkie i ciężkie krowy, niewygodne w transporcie. Musisz tu znaleźć taki kompromis, aby dało się obserwować jak najczęściej, bo nic Ci po teleskopie, który ujrzy niebo raz do roku. O ten kompromis łatwiej przy obserwacji planet, bo wielka apertura nie jest tu najważniejsza bronią w potyczce z kosmosem.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu jednorodzinnym z więc z wynoszeniem z domu problemu nie ma.

Pozwoliłem sobie narysować minimapkę przedstawiającą moją sytuację:

post-16963-1238225511_thumb.jpg

Przepraszam bardzo że jest ona wykonana paintem no ale nie potrzebowałem zadnych specjalnych efektów więc nie odpalałem niczego innego.

 

Myślę że wyjaśnić trzeba:

- strzałkę na dole - te kilkaset metrów w tym kierunku i nie ma tam żadnych budynków, latarnii - po prostu pola i lasy,

- niepodpisane białe prostokąty to: większy - dom, mniejszy - garaż sąsiada,

- ew. białe linie - są to ogrodzenia posiadłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu jednorodzinnym z więc z wynoszeniem z domu problemu nie ma.

Pozwoliłem sobie narysować minimapkę przedstawiającą moją sytuację:

mapka.JPG

Masz trochę podobna sytuację do mnie - dom, garaż i drzewa zasłaniają lampy uliczne.

Mam gorsze LP, używam 7,4'' na Dobsonie i Tobie również polecam 8'' na Dobsonie za 1399,- dostępną w Delcie i Astrokraku za tę samą cenę.

- strzałkę na dole - te kilkaset metrów w tym kierunku i nie ma tam żadnych budynków, latarnii - po prostu pola i lasy,

Raczej będziesz obserwował ze swojego ogródka, bo bliżej, ale perwnie i tam od czasu do czasu zrobisz sobie "wycieczkę".

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sodos,w Twoim przypadku Dobson 6 lub 8" będzie chyba niezłym wyjściem. Z drugiej strony pod domem na DS-ach nie poszalejesz, bo [teraz zwróciłem na to uwagę dopiero] mieszkasz na północ od miasta, czyli tak czy tak masz łunę od niego na południu, czyli tam, gdzie potencjalnie najwięcej będzie widać. W miare ciemne podwórko pozwoli Ci na niektóre obserwacje pod domem, ale by wykorzystać w pełni duży teleskop, musisz mieć możliwość wyjazdu dalej za miasto samochodem. Jak z tym u Ciebie? Długość tuby obu modeli na Dobsonie [6 i 8" ] wynosi niecałe 120cm, różnią się średnicą tuby i oczywiście wagą całości.

Wreszcie sprawa tego miejsca kilkaset m od domu. Teleskop typu Dobson da się nosić pod warunkiem,że zrobisz jakieś szelki -nosidło na tubus, do dźwigania na plecach. Inaczej to niewykonalne, bo zostaje jeszcze montaż w łape i torba z akcesoriami i jakimś składanym stołeczkiem.

Krótko mówiąc, w wersji dobsonowej masz do dyspozycji stanowisko pod domem + wypady autem. Jesteś to [tzn. różne obserwacje] w stanie obsłużyć jednym typem teleskopu, co jest istotnym plusem.

Ostatnia kwestia, to jak wysoko niebo zasłaniają Ci te drzewa i budynki. Czy masz dostęp do horyzontu w kierunku zachodnim lub wschodnim. To do polowania np. na Wenus, bo rzadko bywa wysoko i na południu w nocy. Co do innych planet, najlepiej mieć wolny szeroki sektor południowy, ale nie musi to być niebo po horyzont.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samochodu - jak pisalem w pierwszym poście mam 16 lat więc do prawka jeszcze 2 lata...

 

Ostatnia kwestia, to jak wysoko niebo zasłaniają Ci te drzewa i budynki. Czy masz dostęp do horyzontu w kierunku zachodnim lub wschodnim. To do polowania np. na Wenus, bo rzadko bywa wysoko i na południu w nocy. Co do innych planet, najlepiej mieć wolny szeroki sektor południowy, ale nie musi to być niebo po horyzont.

 

na podwórku to drzewa trochę mi zasłaniają... (nie wiem jak określić dokładnie ile) jednak nie jest to bardzo dużo raczej...

natomiast na drugiej miejscówie to bez problemu mam dostęp do horyzontu na wschodzie a i zachód wygląda dość dobrze bo teren tam się lekko wznosi.

 

Wreszcie w sprawie tego południowego nieba - może faktycznie bardziej opłacalny będzie zakup Synty 6" niż 8" przy takich warunkach? Z tego co czytałem to w pobliżu miasta to nie wykorzystam i tak w pełni możliwości tych 8", a póki co nie mam raczej innych możliwości obserwacji niż te, które podałem.

 

EDIT:

Niezwiązane z tematem:

KLIK

Napisano tam:

"Teleskop dostarczany jest razem z celownikiem 9x50 i montażem dobsona."

a niżej:

"W zestawie:

wyciąg okularowy 1,25"

okular Super Plössl 25 mm

okular Super Plössl 10 mm

lunetka celownicza 6x30

montaż dobsona"

 

Pomyłka?

Edytowane przez Sodos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem właścicielem synty 8" i właśnie wróciłem z małej obserwacji. chociaż warunki dzisiaj u mnie są stosunkowo średnie i tak jestem zadowolony (np. księżyc pięknie wygląda, do tego Saturn świetnie się prezentuje).

a mieszkam w mieście które liczy ok. 50 tys. mieszkańców i jest stosunkowo mocno oświetlone. fabryki, zamek kwidzyński, budynki.

ja na twoim miejscu brałbym 8" abyś później nie żałował, że szóstka jest za mała.

a jak masz możliwość gdzieś zobaczenia i dotknięcia owej Synty to polecam, wtedy zobaczysz jak ona na prawdę wygląda, czy odpowiadają Ci jej gabaryty i sposób w jaki się nią "kieruje" :) (może wybrać się na jakieś astronomiczne spotkanie, gdzie jest Synta 8" )

 

piszesz, że warunki obserwacyjne z twojego miejsca zamieszkania są stosunkowo dobre, do tego masz możliwość (z tatą) wyjazdu poza obszar zamieszkania. więc jako tako jesteś mobilny (2 latka i sobie prawko zrobisz i sam będziesz latać).

ja bym postawił na ciut większy sprzęt, czyli 8". a jakbym dysponował ciut większą kasę to może nad czymś jeszcze innym bym się zastanowił :) ale na razie inwestoring w okulary :)

Synta 8" to bdb sprzęt w stosunku do swojej ceny, a jakbyś jeszcze kupił używaną Syntę, to pozostaję Ci trochę kasy na naprawdę dobry okular :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.