Skocz do zawartości

teleskop dla meza na prezent..


Hobbi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim forumowiczow – widze ze stanowicie neizla grupe ekspertow I hobbystow:).

 

Potrzebuje pomocy przy temacie ktory zapewne dla starych wyjadaczy jest juz bardzo meczacy – dlatego przepraszam ze znow taka sama prosba...

 

Mianowicie teleskop dla poczatkujacego – wiem ze bylo juz wiele razy i czytalam wiele watkow o tym. Dzieki temu wiedzialam w ogole jak sie odezwac jak weszlam do sklepu, hihi. Mam jednak pewne ograniczenia i pytania na ktore bezposrednio nie znalazlam odpowiedzi.

 

Oto moje dylematy:

 

Teleskop chce kupic mezowi na 30 urodziny, ktore ma juz 3 maja. Wiem, ze sie bardzo ucieszy bo zawsze go do gwiazd i nieba ciagnelo. Ja dopiero na to wpadlam wiec wiele czasu mi nie zostalo :/. Mieszkamy w Warszawie wiec potrzebujemy cos mobilnego zeby przewiezc. Samochod mamy dosc spory(honda CRV) ale i malutkie dziecko ktore pozera wiekszosc bagaznika. Cechy jakie szukam:

 

- balans pomiedzy moblinym zabieraniem sprzetu a jakoscia i oferta co dolaczone w komplecie (zeby od razu sie nie okazalo ze teleskop moze fajny ale okular itp to trzeba w zasadzie na wstepie dokupic)

- Cena w okolicach 1000 zl

- Maz jest mega inteligentny wiec jak bedzie sprzet bardziej skomplikowany to pewnie i tak szybko sie nauczy:)

- Robienie zdjec pewnie byloby fajna sprawa, ale z tego co sie zorientowalam na forum to dla poczatkujacych nie jest to takie latwe i nie jest pierwsza czynnoscia za ktora sie ludzie powinni zabierac

- Sprzet dosc szybko i latwo dostepny bo czasu nie mam duzo :/

- Co do ogladania? Odpowiem laikowo – cos co ladnie wyglada i fajne jest na poczatek 

 

Bylam w sklepie Delty i polecili mi takie modele:

Sky watcher:

Toner 1025 AZ3 (1049zl)

130 EQ (799 zl)

Autotratching 130 (650z;)

15075 (1100 zl) – nie sa pewni czy beda ten model mieli na czas..

 

- Co wy polecicie?

- Gdzie najlepiej kupic zeby nie przeplacic?

- Co sadzicie o powyzszych propozycjach?

 

 

Czytalam na forum ze Synta 8 chyba kroluje w polecanych ale jest ona na dobsonie wiec nie wiem jak z przewozem takiego rozwiazania w porownaniu do pralaktykow. Widzialam gdzies pisano Syncie 8 na pralaktyku, ale w sklepie powiedzieli mi ze nie ma takich, no i juz sama nie wiem czy sa czy nie ma.

 

Bardzo dziekuje za pomoc i mam nadzieje ze uda mi sie cos fajnego kupic na czas

 

Ps. Aha – i wiem ze ksiazke „Niebo na weekend” tez zamowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy cie na forum.

 

Ciezka sprawa ale postaram sie cos poradzic. Jesli jest to pierwszy teleskop i maz wczesniej niemial z tym nic wspolnego to

moge polecic jak juz dzis wczesniej koledze z forum maka 102....

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...02eq2,d819.html

 

Jest malo wymagajcy dla okularow ze wzgledu na swiatlosile i bedzie to dla was plusem bo kitowe okulary starcza na wiele

milych doznan poznajac nasze niebo.

 

Jest to sprzet odpowiedni do planet a one wizualne na poczatek sa odpowiedznie i kazdy od nich zaczyna poczawszy od naszego

ksiezyca. Poza tym niebedziesz zmuszona do zakupu filtrow do ogladania planet bo maki z uwagi na swuj uklad optyczny daja bardzo dobre

i kontrastowe obrazy.

 

A potem jesli juz bedziecie chcieli mozna sprobowac cos z DS czyli z obiektow glebokiego nieba. I napewno niebedziecie na przegranej pozycji

bo jesli bedziecie wyjezdzac za miasto to nawet tak relatywnie mala apertura pozwoli wyluskac wiele obiektow z katalogu Messiera.

 

Pozdrawiam i zycze pogodnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. A co sadzisz o tych typach ktore zaproponowali mi w sklepie?

 

 

Witamy cie na forum.

 

Ciezka sprawa ale postaram sie cos poradzic. Jesli jest to pierwszy teleskop i maz wczesniej niemial z tym nic wspolnego to

moge polecic jak juz dzis wczesniej koledze z forum maka 102....

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...02eq2,d819.html

 

Jest malo wymagajcy dla okularow ze wzgledu na swiatlosile i bedzie to dla was plusem bo kitowe okulary starcza na wiele

milych doznan poznajac nasze niebo.

 

Jest to sprzet odpowiedni do planet a one wizualne na poczatek sa odpowiedznie i kazdy od nich zaczyna poczawszy od naszego

ksiezyca. Poza tym niebedziesz zmuszona do zakupu filtrow do ogladania planet bo maki z uwagi na swuj uklad optyczny daja bardzo dobre

i kontrastowe obrazy.

 

A potem jesli juz bedziecie chcieli mozna sprobowac cos z DS czyli z obiektow glebokiego nieba. I napewno niebedziecie na przegranej pozycji

bo jesli bedziecie wyjezdzac za miasto to nawet tak relatywnie mala apertura pozwoli wyluskac wiele obiektow z katalogu Messiera.

 

Pozdrawiam i zycze pogodnego nieba.

 

Dzieki za odpowiedz. Poczytalam od razu troszke opinie o tym sprzecie i rozumiem ze jego najwieksza zaleta jest mobilnosc. Niestety nie mam czas aby zdobyc wiedze i wniknac dokladnie co mowia parametry przypisane do tego sprzetu.

 

A co sadzisz o propozycjach ze sklepu? jakie sa zalety i kontry w stosunku do tych sprzetow i dodatkowo Twojej propozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że koleżanka ładnie odrobiła pracę domową :notworthy:

No, no mąż to nie lada szcześciarz, ma super żonkę, która myśli o tym jak uszczęśliwić partnera... BRAWO. Oby więcej takich żon i mężów na świecie...

 

- Maz jest mega inteligentny wiec jak bedzie sprzet bardziej skomplikowany to pewnie i tak szybko sie nauczy:)

 

Wybór rzeczywiście jest wyzwaniem, bo nie znamy zdania głównego obdarowanego... ale nic to, damy radę :szczerbaty:

Powiem tak, może weź pod uwagę również takie rozwiązanie:

My Ci doradzimy i wybierzemy powiedzmy dwa teleskopy wraz z listą i opisem ich potencjałów, po czym Ty wykup w sklepie astro talon na daną kwotę, męża zabierz na miejsce i każ mu wybierać... Uprzednio oczywiście daj do poczytania nasze opisy co do sprzętu.

W ten sposób mąż również będzie miał swój wkład w całokształt i to na pewno pozytywnie wpłynie na ogólne wrażenie, powstanie więź emocjonalna męża z teleskopem, jednocześnie na pewno doceni Twoje zaangażowanie i równoległe pozwolenie mu podjęcie ostatecznej decyzji, co tygryski lubią najbardziej ;) ...

Co Ty na to?

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykup w sklepie astro talon na daną kwotę, męża zabierz na miejsce i każ mu wybierać...

Ale to ma byc prezent...

 

Hobbi:

ja bym bral 15075 - tuba nie jest dluga, 150mm lustra pokaze juz conieco(pod ciemnym niebem), a statyw jak poskladasz upakujesz gdzies w bagazniku i bedzie mozna jechac z nim za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jest to jakas alternatywa. Exec wpewnym sensie ma racje jesli bedziesz czest ojezdzic pod ciemne niebo to tak ale

jesli maz bedzie sie tym dalej interesowal to zapewne bedzie chcial zakupic cos do tego teleskopu a do refraktora przydaly by

sie jakies filtry do planet a o dobrych okularach juz niewspomne.

 

Tego typu teleskop wymaga bardzo dobrych okularow ktorych ceny zaczynaja sie o 400zl. I tu jest pytanie jesli maz bedzie

sie tym badziej interesowal i bedzie sklonny wydac te 400zl lub wiecej na jeden okular to polecam tego sykwachera 150

ale jesli jak to bywa jak sa dzieci z funduszami czasem roznie to polecam to co wczesnie. I wracajac do tego skywachera to jak napisal

exec apertura robi swoje 15cm lustro to juz sporo i mozna zobaczyc wiecej duzo wiecej niz w maku 102.

 

 

Decyzja nalezy do ciebie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, to sprzęt typowo planetarny z małym polem :( , do tego lustro tylko 10cio centymetrowe... pozostaje tylko Księżyc i gromady otwarte (a raczej ich wycinki ;):P ), ostatecznie Planetki, ale bez dużych powerów.

Newton z lustrem 15sto centymetrowym jest lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o obiekty mgławicowe, ale raczej poza miastem. Przy dużym LP, to i tak pozostanie Księżyc i planety i to z gorszym kontrastem...

Jak newton to brać jak największe lustro i zabierać go pod ciemne niebo, jak duży newton i ograniczenie kasowe, to po cholere pchac sie w montaże paralaktyczne, skoro nic nie wnoszą do obserwacji wizualnych a pożerają budżet?

Czyli wychodzi synta 8 cali na dobsonie, przy założeniu że mamy dostęp do ciemnego nieba (DSy), Książyc i planetki też pooglądamy.

Mak w sumie jest dobrym rozwiązaniem do miasta, pod warunkiem że darujemy sobie mgiełki i skupimy się na Księżycu, ewentualnie planetach, ale tu przydałby sie większy budżet na większą aperturę, co nam da większą rozdzielczość uzyskanych obrazów w de facto ciemnym Maku.

Sama jestem posiadaczką 27mio centymetrowego Newtona i powiem szczerze - tylko wyjazd za miasto daje wycisnąć potencjał ze sprzętu, w mieście taki Newton to wiadro na fotony z LP :( . Nie od razu miałam super extra Naglery do mojego Taurusa, do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć i bardzo miło wspominam obserwacje zwykłymi plosslami, szczególnie 25mm i 10mm, które na początek w zupełności wystarczą, a potem można pomyśleć o innych okularach. Pamiętajmy, że pożądny okular kosztuje, ale to dobra inwestycja, teleskop można zmienić, dobry okular pozostaje i z powodzeniem będziemy go używać w innym teleskopie.

Może rozpatrzmy również jakiś refraktor o jak największej aperturze, na montażu azymutalnym...

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - pamiętajmy kochani, że nie ma sprzętu uniwersalnego, każdy ma swoje wady i zalety. Nasza dyskusja ma za zadanie przedstawić jak najbardziej rzeczowo bez emocji plusy i minusy poszczególnych rozwiązań sprzętowych.

POdsumowując zawęźmy wybór do trzech typów teleskopów:

1) Maksymalnie duży Newton na dobsonie - głównie rozwala widokami DSów, wymaga ciemnego nieba i dla koneserów w przyszłości dobrych okularów... słabszy kontrast na Planetach i nieco bardziej wyprane z koloru gwiazdki, po prostu newton zbiera bardzo dużo światła co daje taki efekt.

2) Mak na paralaktyku - małe pole, świetny kontrast i ładne kolorki gwiazd, Planet. W mieście tylko Księżyc i Planetki, z małą aperturą zapomnijmy o efektownych DSach, szczególnie w mieście, duża cześć budżetu idzie na montaż zamiast na aperturę...

3) Refraktor na montażu np. azymutalnym, sprzęt chyba najbardziej uniwersalny, ale przez to nie wybitny, bo przegra z newtonem przy DSach i z makiem przy Planetach (abberka)... Jednakże jest sprzętem kompaktowym (mobilnym, podobnie jak mak) z ładnym kontrastem i dużym polem, im większa światłosiła refraktora tym większa abberacja na jasnych obiektach, na DSach prawie do pominięcia. Sprawdzi się w mieście jak i poza nim w stopniu jaki opisałam powyżej, czyli kompromis.

Proponuję rozwinąć moje opisy plusów i minusów, zapraszam.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

To co pisze Ori, zgadzam sie w 100%, plossle w Newtonie f/5 na poczatek beda dobre. Ostatnio bylem z kolega na obserwacjach przy uzyciu Newtona 150/750 EQ3-2. Mielismy i Lantany i SWANa i Plossle. I obserwowalismy Plosslami z duzym powodzeniem. Szczerze czesciej w uzyciu plossle byly niz Lantany :Boink: . Plosslami da sie obserwowac i nie trzeba odrazu kupowac niewiadomo czego, spokojnie mozna poznac niebo na Plosslach.

Mysle ze duze lustro bedzie tu najlepsze. Mak 102 bedzie troche maly. Tylko ksiezyc i planetki pozostana, i tak jak Ori wspomniala, Planetki w mniejszych powiekszeniach. Refraktor 120/600 na EQ3 kosztuje powyzej 2000 :blink: To juz jest przesada. Pozostaje AZ3 i 100/500 lub 120/600(ale tu nie wiem jak twoj budzet). Ja mam Maka 127 i mniejszego bym nie bral na podstawowy teleskop. To juz za mala srednica dla Maka aby sobie "poszalec"

 

Osobiscie Proponuje Newtona 150 na EQ3-2 Lub Synte 8" na Dobsonie. W tej cenie to bedzie dobry wybor. Ewentualnie Synte 6, ma mniejsza swiatlosila, przez co lepsza na Planetki bedzie od 150/750.

 

Maly refraktorek 100/500 nada sie swietnie na "tabele Wimmera" tam sprawdzi sie wysmienicie. A to tez sa piekne widoki gromad i gwiazd powdwojnych, takze kilka pieknych mglawic jest w zasiegu takiego refraktorka. Niestety na galaktykach sie nie poszaleje, w zasadzie M21 M81 i M82 pozostana. No i jeszcze jedno, refraktor idealnie punktuje gwiazdy i gromady otwarte potrawia zapierac dech w piersiach, szczegolnie ze szerokie pole to jego niewatpliwa zaleta.

 

Jak Mak to minimum 127, ten juz pokaze piekne Planetki i Ksiezyc a i o DS da sie spokojnie zachaczyc :D Swietnie nada sie do Miasta, bo tam wlasnie Plantety, ksiezyc i uklady podwojne to najwieksza gratka :D

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze dostalam troszke wiecej informacji:). Dzieki wielkie. Powiem Wam ze fajnie sie Was czyta bo uzywacie wielu stwierdzen do tego wiele rzeczy zamiennie nazywacie pewnie nawet nie zdajac sobie sprawy ze dla mnie to brzmi jak chinski i musialam powoli kilka razy czytac odpowiedzi zeby polaczyc wiele rzeczy:). W kazdym razie dodam moje przemyslenia:

 

Pomysl wyboru dwoch z talonem nie jest zly bo pewnie zostanie jeden na dobsonie a drugi pralaktyk i nie wiem co maz faktycznie bedzie wolal do samochodu wlozyc. W Warszawie nie mamy specjalnie co ogladac w mieszkaniu na 1ym pietrze bez balkonu czyli zostaja wyjazdy. Moze maz bedzie wolal na stale u tesciow zostawic i wtedy pewnie dobson jest ok, a jak bedzie wolal trzymac przy sobie i w rozne miejsca jezdzic to wtedy zdecyduje sie moze na gorsza jakosc ale mobilnosc whttp://astro-forum.org/Forum/index.php?act=post&do=reply_post&f=86&t=26527ieksza. Nie znam tez jego prefrencji co woli bardziej ogladac - czy gwiazdy czy na przyklad DSy (czy ktos mi powie od czego ten skrot bo juz nie raz sie zastanawialam hehe). Minus takiego rozwiazania to fakt ze jak pewnie pojdzie do sklepu to uslyszy i zobaczy jeszcze lepsze sprzety i moze stwierdzic ze w zasadzie ten co dostal to az taki super nie jest:/...

 

Rzucacie rowniez konkretne propozycje sprzetowe, co mnie cieszy bo to juz zawsze konkret i latwiej mi wyszukac cos wiecej o tym. Mam tylko jedno prosbe zebyscie nie wymieniali w tych propozycjach sprzetow ktore sa drozsze niz te okolice 1000 zl bo wtedy wprowadza to dla mnie kolejny etap skompliowania wyboru - czyli eliminacja tych drogich (2000 niestety wydac nie moge)

 

Co do Newtonow na Dobsonie - jak wyglada ich przewoz? czy ta tuba jest jakos rozmontowywana (np okragla podstawa odlaczana od bocznych scian).

 

Zerknelam na tego Mak127 i widze ze on kosztuje 2000 zl w Delcie czyli dwa razy ponad moj budzet :( - taka opcja to raczej niestety odpada (swoja droga to ciekawe ze proponowane i porownywane sa dwa sprzety jak Synta 8 i MAK 127 a ich cena rozni sie dwukrotnie - skad taka rozbieznosc? )

 

Ori napisal:

" Jak newton to brać jak największe lustro i zabierać go pod ciemne niebo, jak duży newton i ograniczenie kasowe, to po cholere pchac sie w montaże paralaktyczne, skoro nic nie wnoszą do obserwacji wizualnych a pożerają budżet?"

 

Wydawalo mi sie ze duzy Newton z ladnie skladanym pralaktykiem to dla mnie opcja. Honda CRV ma pojemny bagaznik, ale ja najbardziej obawiam sie przewozenia Dobsona - w sklepie mi on malo mobilnie wygladal i nie wiem jak sie z wozkiem dzieciecym zmiesci :)

 

 

"Mielismy i Lantany i SWANa i Plossle." - czy to rodzaje refraktorow? Widze ze tutaj propozycja sprzetow wieksza i wiekszy zasob slownictwa :D

 

"Osobiscie Proponuje Newtona 150 na EQ3-2" - jak sie dokladnie ten sprzet nazywa bo niestety nie moge znalezc odpowiednika w Delcie :(

 

Czekam na dalsze propozcyje i odpowiedzi na moje pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS -> http://www.celestia.pl/DS wytłumaczenie DS, tak w skrócie są to obiekty głębokiego nieba, czyli galaktyki, mgławice, gromady gwiazd (otwarte i zamknięte)

Link wszystko wyjaśni, jakbyś czegoś nie wiedziała powołaj się na celestie ;)

 

(...ciach...)

 

Rzucacie rowniez konkretne propozycje sprzetowe, co mnie cieszy bo to juz zawsze konkret i latwiej mi wyszukac cos wiecej o tym. Mam tylko jedno prosbe zebyscie nie wymieniali w tych propozycjach sprzetow ktore sa drozsze niz te okolice 1000 zl bo wtedy wprowadza to dla mnie kolejny etap skompliowania wyboru - czyli eliminacja tych drogich (2000 niestety wydac nie moge)

 

Co do Newtonow na Dobsonie - jak wyglada ich przewoz? czy ta tuba jest jakos rozmontowywana (np okragla podstawa odlaczana od bocznych scian).

(...ciach...)

 

Nowa Synta 8" -> http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...pyrex,d781.html cena 1400 zł, to też przekracza Twój budżet ale rozumiem, że możesz przymknąć oko na 400 zł :).

Fakt faktem Synta 8" to duży sprzęt, pod linkiem wielkość w porównaniu do mnie (184 cm) http://astro-forum.org/Forum/Legendarna-Sy...9ie-t26399.html ale z tego co czytam byłaś w delcie, to pewnie wiesz jak na realu teleskop wygląda. :)

Tą okrągłą podstawkę od bocznych ścian można rozkręcić, ale tam pare śrubek jest.

Tuba oczywiscie jest oddzielna, ale w całości (możesz zdemontować na czas przewozu np. szukacz, ale z tubą nic nie zrobisz)

 

 

 

(...ciach...)

 

 

"Mielismy i Lantany i SWANa i Plossle." - czy to rodzaje refraktorow? Widze ze tutaj propozycja sprzetow wieksza i wiekszy zasob slownictwa :D

(...ciahc...)

Są to okulary, które montuje się do teleskopu (dokładniej wyciągu) zwiększają one powiększenie.

 

Pozdrówka

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSy (czy ktos mi powie od czego ten skrot bo juz nie raz sie zastanawialam hehe).

DS = Deep Sky Objects, obiekty głębokiego nieba, czyli jeszcze prościej to obiekty rozciągłe jak np. galaktyki (np.M31) i mgławice (np.M42).

 

 

Minus takiego rozwiazania to fakt ze jak pewnie pojdzie do sklepu to uslyszy i zobaczy jeszcze lepsze sprzety i moze stwierdzic ze w zasadzie ten co dostal to az taki super nie jest:/...

No wiesz w sumie nawet jakbyś mu dała talon na 10 000 PLN, to są jeszcze teleskopy za 100 000 PLNów lub montaże za 60 000PLNów, także tym się nie przejmuj :). Na początek doradzimy sprzęt świetny do zapoznania się z niebem, starczy na kilka lat co najmniej, a jak nie, to zawsze można bezpiecznie sprzedać go na naszej forumowej giełdzie.

 

Co do Newtonow na Dobsonie - jak wyglada ich przewoz? czy ta tuba jest jakos rozmontowywana (np okragla podstawa odlaczana od bocznych scian).

Podstawa, czyli montaż dobsona, przewożona jest osobno, zawsze można ją rozkręcić, ale każde złożenie i rozłożenie tej konstrukcji zbudowanej z płyt mdf, powoduje efekt jak przy meblach z IKEA, czyli montaż się coraz bardziej rozpada :(. Co do tuby, to przewozi się ją w stanie jakim widzisz na zdjęciu cały kawałek rury... można dopłacić za model kratownicowy, gdzie tuba teleskopu się rozkłada i przez to skraca swą długość na czas przewozu.

 

 

Zerknelam na tego Mak127 i widze ze on kosztuje 2000 zl w Delcie czyli dwa razy ponad moj budzet :( - taka opcja to raczej niestety odpada (swoja droga to ciekawe ze proponowane i porownywane sa dwa sprzety jak Synta 8 i MAK 127 a ich cena rozni sie dwukrotnie - skad taka rozbieznosc?

Systemy optyczne Maków są o wiele droższe w wykonaniu (lusterka, płyta przednia, powłoki, itd). System Newtona, to w sumie tylko jedno lustro + wtórne i gotowe. Poza tym synta to chińska masówka, to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę, nawet skok walut, bo sprzęt jest sprowadzany.

 

 

Jeśli chodzi o wizualne obserwacje z małym budżetem, to bez sensu wg. mnie wydawać kasę na "ładny i bardziej pro wyglądający" montaż, który w tym przedziale cenowym i jakościowym nie ma wpływu na dawane obrazy. Możliwe że dobson nie wygląda tak profesjonalnie jak "paralityk", ale Ja tam brałabym większe lustro = większą aperturę.

 

"Mielismy i Lantany i SWANa i Plossle." - czy to rodzaje refraktorow? Widze ze tutaj propozycja sprzetow wieksza i wiekszy zasob slownictwa :D

 

"Osobiscie Proponuje Newtona 150 na EQ3-2" - jak sie dokladnie ten sprzet nazywa bo niestety nie moge znalezc odpowiednika w Delcie :(

 

To sa nazwy typów okularów, poczytaj tu - http://www.celestia.pl/Typy_okular%C3%B3w

Poczytaj celestię, to kapitalne źródło skondensowanej wiedzy.

 

Teleskop masz tu - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d699.html

 

pozrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wizualne obserwacje z małym budżetem, to bez sensu wg. mnie wydawać kasę na "ładny i bardziej pro wyglądający" montaż, który w tym przedziale cenowym i jakościowym nie ma wpływu na dawane obrazy.

Czy napewno? Mamy buzdet w okolicach 1 tys zl. Newton 150mm na paralaktyku jest co prawda o 150zl drozszy od tego na dobsonie, ale co zyskujemy? Krotsza tube, ktora bedzie o wiele bardziej mobilna. Nieporownywalnie bardziej mobilny montaz (latwo go zlozyc i upchnac z boku bagaznika - nie zajmuje polowy bagaznika jak dobson). Mamy mikroruchy. Mozemy podpiac napedy. Mozemy z tego montazu probowac fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/.../ale co zyskujemy? Krotsza tube, ktora bedzie o wiele bardziej mobilna. Nieporownywalnie bardziej mobilny montaz (latwo go zlozyc i upchnac z boku bagaznika - nie zajmuje polowy bagaznika jak dobson). Mamy mikroruchy. Mozemy podpiac napedy. Mozemy z tego montazu probowac fotografii.

 

Exec, masz oczywiście rację... co do mobilności, ponieważ 8' synta, to już mała krowa.

 

Uważasz, ze warto inwestować z paralaktyka, bo napędy, bo GoTo, bo mikroruchy... ale mi szkoda apertury w Newtonie !!!

Za tę cenę, można kupić bardzo ładne lustro, które starczy na lata i które zawsze można sprzedać bez dużej straty.

 

Umówmy się EQ2-3 nie jest zbyt rozwojowym montażem a astrofoto na nim to męka. a gdzie guidowanie? Czy chciałbyś mieć namiastkę teleskopu posadzoną na namiastce montażu, zamiast niezłego kawałka lustra na dobsie?

 

Niestety montaże paralaktyczne kosztują, na szczęście Newtony mogą się nieźle bez nich obejść (więc po co ten paralaktyk?). Gorzej z refraktorami, tutaj bez paralaktyka nie podchodź, co najwyżej można na azymucie posadzić. Tak więc jeśli decydujemy się na refraktory, to z góry część kasy idzie na montaż kosztem apertury, czyli jesteśmy w punkcie wyjścia kompromisu apertury, mobilności i kasy :(

 

Oczywiście 150mm lustra na paralaktyku da dużo frajdy pod warunkiem dodania napędu, wtedy dzieci, goście i rodzina też zobaczą to i owo, tylko że obiektów do oglądania jakby mniej, bo mniejszy "zasięg" i możliwości mniejszego reflektora...

 

Co do astrofoto... to pokaż mi zdjęcia ze 150tki, na EQ2-3...Ja wiem, ze można i najlepiej niech autorzy tych fotek powiedzą dlaczego męczą się na takim zestawie. Mogę w ciemno powiedzieć, że mąż koleżanki przez najbliższy rok nie zajmie się poważnym astrofoto na zaproponowanym przez Ciebie zestawie, mało tego możliwe, że zacznie inwestować kasę w rozbudowę słabego zestawu już od początku, co spowoduje niepotrzebną frustrację. Synta 8calowa, to przygoda wizualna, a jak chłopak połknie bakcyla astrofoto, to raczej będzie musiał zbudować sobie sam nową bazę sprzętową i nie będzie to raczej newton z 15 cm lustrem...

 

Powtarzam jak Newton, to jak największe lustro. Jeśli tak bardzo chcesz doradzać paralaktyka, to zrezygnujmy jednak z tego Newtona i wybierzmy refraktor !

 

Każdy ma inne odniesienie, Ja w życiu nie zamieniłabym dużej apertury Newtona kosztem montażu, ponieważ każdy z tych montaży do wizuala doskonale spełnia swoje rolę, z tą różnicą że dobs jest tańszy.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A ja powiem tak - kup mężowi co innego i nie pchajcie się w astronomię. Tylko problemów sobie narobisz, zwłaszcza, że - jak wynika z Twojego pierwszego postu - macie małe dziecko. Piszę, bo mam własne doświadczenia. Też mieszkam w mieście (Kielce), też mam małe dzieci i też wyjeżdżałem poza miasto na obserwacje z teleskopem (Mak 102, później Synta 8"). Na początku było miło, lecz tolerancja szybko się skończyła i coraz więcej spięć się pojawiało. "Zamiast pomagać przy dziecku szwendasz się po nocach" i inne tego typu uwagi.

 

Gra nie warta świeczki. Astronomia psuje życie rodzinne, psuje relacje małżeńskie. Nie pchajcie się w to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori zgadzam sie ze jesli newton to najlepiej duze lustro etc.

Tyle ze w budzecie okolo 1000zl mamy dwie opcje:

synta 150 na dobsie

synta 150 na eq3-2

 

Fakt - mozna doplacic do synty 200 na dobsie, ale to juz o 400zl przekracza buzdet.

 

Poza tym uwazam, ze w przypadku obu synt na dobsonie wystapi problem ich mobilnosci (dlugie tuby+dobson) a efekt bedzie taki, ze zamiast zabierac teleskop pod Ciemne niebo przy okazji wyjazdow, bedzie on stal i sie kurzyl.

 

A newtony 150mm czy 200mm stojace w centrum miasta sa rownie bezuzyteczne.

 

Jesli chodzi o synte 150 na eq to sprawa wyglada tak: krotka tuba sie gdzies upchnie, statyw i glowica tak samo gdzies wejdzie, bo gabarytowo sa niewielkie.

 

Co do astrofoto na eq3-2. Na tym montazu mozesz posadzic lustrzanke z obiektywem 100-300mm i probowac cos dzialac w astrofoto. A jak maz dostanie teleskop-prezent w postaci dobsona i sie spyta zony "a czy zdjecia tym tez mozna robic" a zona powie "niestety nie" to jak myslisz jaka bedzie mial mine? ;)

 

Co do polecania refraktora. Mozna pojsc i w ta strone polecajac refraktor 102/500 na az3. Jeszcze bardziej kompaktowy, na jeszcze lzejszym i bardziej mobilnym montazu i lepszy do obserwacji w dzien (katowka i ziemski obraz), ale za to ze spora aberracja chromatyczna, no i nie jest to sprzet siegajacy tak gleboko w niebo jak newton 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec, przekonałeś mnie :Beer:

Paweł Trybus, jak zwykle prosto z mostu walnął... i powiem że coś w tym jest, niestety... :ha: Na pocieszenie dla chłopaków powiem, że kobieta z astronomicznym zacięciem ma gorzej ;), wyobraź sobie, że twoja kobieta znika z domu na całe noce przy kazdej bezchmurnej nocce i pałęta się na odludziu ze zgrają \"jajogłowych wielbicieli startreka\" ;), koniec cytatu.

 

Poniżej małe podsumowanie, jeśli ktoś ma jakies uwagi lub korekty, to nie krępujcie się B)

 

Newton 150mm na montażu paralaktycznym EQ2-3 Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 3

mobilność montaż - 5 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 3,5

Planety 3

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 4

astrofoto po rozbudowie 4

miasto/wieś - potrzebuje ciemnego nieba, pod ciemnym niebem prawie zwala z nóg

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Newton 200mm na montażu Dobsona (Cena :( )Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 1

mobilność montaż - 2

DSy 5

Planety 3

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 5

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 1

miasto/wieś - potrzebuje ciemnego nieba, pod ciemnym niebem dosłownie zwala z nóg

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Mak 102mm na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 2

Planety/Księżyc 4

Pole 2

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 4

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie jasnych DSów

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Mak 127mm na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 3

Planety/Księżyc 5

Pole 2

rozdzielczość/powiększenie 4

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 5

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie dużej liczby DSów

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Refraktor 100/500 na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 4

Planety/Księżyc 3,5

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 4

astrofoto po rozbudowie 3,5

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie wszystkich Messierów

abberacja chromatyczna - jest tym większa im bardziej światłosilny układ, im krótsza tuba względem soczewki, dodatkowo abberka wprowadzona przez optykę zastosowanych okularów.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak - kup mężowi co innego i nie pchajcie się w astronomię. Tylko problemów sobie narobisz, zwłaszcza, że - jak wynika z Twojego pierwszego postu - macie małe dziecko. Piszę, bo mam własne doświadczenia. Też mieszkam w mieście (Kielce), też mam małe dzieci i też wyjeżdżałem poza miasto na obserwacje z teleskopem (Mak 102, później Synta 8"). Na początku było miło, lecz tolerancja szybko się skończyła i coraz więcej spięć się pojawiało. "Zamiast pomagać przy dziecku szwendasz się po nocach" i inne tego typu uwagi.

 

Gra nie warta świeczki. Astronomia psuje życie rodzinne, psuje relacje małżeńskie. Nie pchajcie się w to.

 

decydujac sie na slub wiedzialam ze moj maz to czlowiek indywidualista i wiele rzeczy i hobby bede musiala tolerowac, a mysle ze ogladanie nieba to akceptowalny powod na wyjazdy:), juz i tak toleruje setki komiksow w malym mieszkaniu bo to inne hobby meza = czego to sie z milosci nie robi, a moze i mnie atronomia wciagnie....

 

Co do sprzetow (bo juz sie pogubilam lekko) czy moglibyscie podsumowac o jakich sprzetach konkretnie mowicie bo widze ze zaczela sie dyskusja juz dosc zawezona... czekam nadal na propozycje dwoch z ich plusami i minusami:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec, przekonałeś mnie :Beer:

Paweł Trybus, jak zwykle prosto z mostu walnął... i powiem że coś w tym jest, niestety... :ha: Na pocieszenie dla chłopaków powiem, że kobieta z astronomicznym zacięciem ma gorzej ;), wyobraź sobie, że twoja kobieta znika z domu na całe noce przy kazdej bezchmurnej nocce i pałęta się na odludziu ze zgrają \"jajogłowych wielbicieli startreka\" ;), koniec cytatu.

 

Poniżej małe podsumowanie, jeśli ktoś ma jakies uwagi lub korekty, to nie krępujcie się B)

 

Newton 150mm na montażu paralaktycznym EQ2-3 Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 3

mobilność montaż - 5 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 3,5

Planety 3

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 4

astrofoto po rozbudowie 4

miasto/wieś - potrzebuje ciemnego nieba, pod ciemnym niebem prawie zwala z nóg

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Newton 200mm na montażu Dobsona (Cena :( )Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 1

mobilność montaż - 2

DSy 5

Planety 3

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 5

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 1

miasto/wieś - potrzebuje ciemnego nieba, pod ciemnym niebem dosłownie zwala z nóg

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Mak 102mm na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 2

Planety/Księżyc 4

Pole 2

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 4

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie jasnych DSów

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Mak 127mm na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 3

Planety/Księżyc 5

Pole 2

rozdzielczość/powiększenie 4

wizual 5

astrofoto po rozbudowie 5

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie dużej liczby DSów

abberacja chromatyczna - brak, tylko ta wprowadzona przez optyke zastosowanych okularów.

 

Refraktor 100/500 na montażu paralaktycznym Skala od 0 do 5, gdzie 5 jest najlepszym wynikiem w grupie.

mobilność tuba - 5

mobilność montaż - 4 (zajęcie miejsca w bagażniku, bo rozkładanie i montaż tuby na nim to inna bajka :szczerbaty: )

DSy 4

Planety/Księżyc 3,5

Pole 5

rozdzielczość/powiększenie 3

wizual 4

astrofoto po rozbudowie 3,5

miasto/wieś - można obserwowac w mieście, pod ciemnym niebem możliwe jest zobaczenie wszystkich Messierów

abberacja chromatyczna - jest tym większa im bardziej światłosilny układ, im krótsza tuba względem soczewki, dodatkowo abberka wprowadzona przez optykę zastosowanych okularów.

 

pozdrawiam

Ori

 

o - widze ze zestawienie juz jest - biore sie do czytania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby najlepszy wynik miał: Mak 127mm na montażu paralaktycznym ? ;p

 

Ja dodam od Siebie, że autorka posta powinna sama zdecydować co by zadowoliło męża i czy powinna kierować się mobilnością, czy może efektami wizualnymi, czy może delikatny krok do astrofoto.

 

Gdyby to jasno określiła było by łatwiej określić jaki teleskop wybrać dla męża. bo wtedy już sama by wyeliminowała dany rodzaj teleskopu.

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby najlepszy wynik miał: Mak 127mm na montażu paralaktycznym ? ;p
Niby tak, ale koleżanka go zdecydowanie odrzuciła ze względu na cenę...

 

Tak więc wyszło ciekawie...

I mak 127mm, zbyt drogi.

II miejsce refraktorek, (ciekawy wybór, polecam jesli nie boicie sie abberacji)

III miejsce 150 newton na EQ2-3 (polecam)

IV miejsce mały maczek (zdecydowanie nie polecam :P )

V miejsce sławna synta na dobsonie :Boink: , (chyba jednak zbyt duża cena, no i kontrowersja z dobsonem ;) )

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

V miejsce sławna synta na dobsonie :Boink: , (chyba jednak zbyt duża cena, no i kontrowersja z dobsonem ;) )

 

pozdrawiam

Ori

 

Faktycznie obecnie cena synty jest wysoka. euro idzie troszkę w dół to może i potanieje trochę.

 

co do montażu, jak dla mnie ten wybór jest bardzo dobry.

jeżeli wybieram się na obserwację poza swoje miejsce zamieszkania, rozłożenie i złożenie montażu i tuby nie sprawa problemu, max. 60 s. odkręcamy rączki i tuba wolna :)

montaż w całości do bagażnika, tuba albo do bagażnika, albo na tylne siedzenie.

to zdanie jest w odniesieniu do stosunkowo dużego samochodu, citroen xsara kombi :szczerbaty:

 

ja w ocenkach bym dał syncie:

planety: 3.5-4

nawet w mobilności dałbym więcej ;p bo po rozłożeniu montaż-tuba, nie jest tak źle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ocenkach bym dał syncie:

planety: 3.5-4

 

w sumie to zależy od Planety... bo na przykład Jowisz i Saturn sa świetne, może zbyt pastelowe, jasne, ale świetne. Za to Mars i Wenus aż kolą po oczach i sa jednak wyprane z koloru w stosunku do obrazów z maka czy refraktora (pomijam tęczową abberację w refraktorze ;) )

Tak więc można dac tam więcej punktów, to tylko subiektywna ocena i pierwsza myśl...

 

Co do wygody przy rozkładaniu sprzetu do obserwacji, to dobson jest rewelacyjny, po prostu wynosisz go, stawiasz tube i oglądasz, popychając i szturchając delikatnie tubę... za to paralaktyk to już inna bajka, wynosisz montaż, potem przeciwwagi, potem tubę, skręcasz, ustawiasz na polarną, żeby nie szaleć z cięgnami przy śledzeniu obiektu.

Gdzies w sieci był zabawny filmik, gdzie koleś pokazuje w przyspieszonym tempie procedurę rozstawiania dobsa i paralaktyka z oprzrządowaniem, nie moge tego znaleźć :(. Jak znajde to wrzucę, no chyba że mnie ktos ubiegnie.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.