Skocz do zawartości

Który lepszy: 150/1000 czy 150/750


arturs32

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem kupna teleskopu... Po zastanowieniu i przejrzeniu różnych opcji rozważam 2 teleskopy:

Teleskop Spinor N-150/1000

 

? System optyczny: teleskop Newtona

? Średnica obiektywu: 150mm

? Ogniskowa obiektywu: 1000mm

? Światłosiła: 1/6,7

? Zdolność rozdzielcza: 0,8''

? Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,6 magnitudo

? Maksymalne użyteczne powiększenie: 300x

? Wymiary tuby optycznej [cm]: 18 x 18 x 90

? Wysokość statywu [cm]: 70 - 123

? Waga: 21 kg

Wyposażenie

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

? Wyciąg okularowy 1,25'' z adapterem fotograficznym T2

? Okulary Long Eye Relief Super 25mm (pow. 40x) i 10mm (pow. 100x) - w standardzie 1,25''

? Lunetka celownicza 6x30 z krzyżem

? Montaż paralaktyczny EQ3-2 z mikroruchami na ślimacznicach

? Lekki i stabilny statyw aluminiowy z półeczką na akcesoria

 

oraz

Teleskop Spinor 150/750

 

System optyczny: teleskop Newtona

? Średnica obiektywu: 150mm

? Ogniskowa obiektywu: 750mm

? Światłosiła: 1/5

? Zdolność rozdzielcza: 0,8''

? Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,6 magnitudo

? Maksymalne użyteczne powiększenie: 300x

? Wymiary tuby optycznej [cm]: 18 x 18 x 65

? Wysokość statywu [cm]: 70 - 123

? Waga: 18 kg (25 kg w oryginalnym opakowaniu - 2 pudła)

Wyposażenie

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

? Wyciąg okularowy 1,25'' z adapterem fotograficznym T2

? Okulary Long Eye Relief Super 25mm (pow. 30x) i 10mm (pow. 75x) - w standardzie 1,25''

? Lunetka celownicza 6x30 z krzyżem

? Montaż paralaktyczny EQ3-2 z mikroruchami na ślimacznicach

? Lekki i stabilny statyw aluminiowy z półeczką na akcesoria

Ofertę przekopiowałem z ogłoszenia allegro ale mam nadzieję, że nie potraktujecie tego jako reklamę.

Teraz o mnie: Mieszkam 60 km od Warszawy (niestety na północ) ale nie ma w pobliżu dużych ognisk światła. Najbliżej jest Plońsk, który jest ok 16-18 km w linii prostej od mojego domu. Mieszkam na wsi, a właściwie za wsią, więc te kilka domów jest oddalonych odemnie ok 1 km. Nie ma problemu z rozstawieniem teleskopu i raczej zamierzam oglądać niebo w okolicy domu, który jest jedynym widocznym źródłem światła. Przenoszenie teleskopu oczywiście wchodzi w rachubę ale na razie... Te teleskopy nie różnią się dla mnie bardzo ale jest różnica w światłosile i być może to istotna różnica. Cena jest taka sama. Bardzo proszę o opinie, który z nich lepiej kupić w mojej sytuacji. Jestem początkujący i niewiele jeszcze wiem na temat nieboskłonu (oraz teleskopów). Pewnie będę robił zdjęcia ale na razie chodzi o obserwacje i poznanie "okolicy". Wiem też, że te teleskopy nie nadają się do obserwacji naziemnych ale nie zależy mi na tym. Pozdrawiam

Ps. Rozważałem też zakup:" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX" ale słyszałem, że jest dość męcząca w obsłudze, bo przy obserwacjach nisko na horyzontem trzeba się nieźle pochylać lub siedzieć na naprawdę niskim taboreciku... ale może sam teleskop to rekompensuje??

Edytowane przez arturs32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Rozważałem też zakup:" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX"

i to właśnie jest najlepsze rozwiązanie, przez 8" wiecej zobaczysz (zwłaszcza że masz do tego dobre warunki) i producent cieszy się dużo lepszą opinią niż ten jakiśtam "Spinor".

 

jest tylko jedno ale: mówiłeś o zdjęciach, a montaż dobsona temu nie sprzyja. jednak prawda jest taka, że tamtym drugim bylejakim teleskopem i tak nie zrobisz prawdziwch astro-fotek, poczytaj na ten temat w innych wątkach i ewentualnie przygotuj dodatkowe X tysięcy złotych na osobny zestaw do astrofotografii. natomiast do obserwacji dobson 8" jest już na tyle dobry że można nazwać go poważnym teleskopem (a na pewno najlepszym za tę cenę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że :" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX" jest niezłą/lepszą opcją... rozumiem, że do robienia zdjęć dobson się nie nadaje bez większych (i kosztownych) przeróbek... Cóż, na razie nie jestem aż tak zinteresowany zdjęciami. Czy ktoś jeszcze tak uważa, że to lepsza opcja?? Dodatkowo zapytam o osprzęt, który warto dokupić... czy ktoś coś?? Mam warunki na postawienie DOB 8" na jakimś podeście (żebym się nie schylał bez przerwy), a jak trzeba to do przewiezienia go gdzieś w inne miejsce, bo mam duży samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to właśnie jest najlepsze rozwiązanie, przez 8" wiecej zobaczysz (zwłaszcza że masz do tego dobre warunki) i producent cieszy się dużo lepszą opinią niż ten jakiśtam "Spinor".

 

jest tylko jedno ale: mówiłeś o zdjęciach, a montaż dobsona temu nie sprzyja. jednak prawda jest taka, że tamtym drugim bylejakim teleskopem i tak nie zrobisz prawdziwch astro-fotek, poczytaj na ten temat w innych wątkach i ewentualnie przygotuj dodatkowe X tysięcy złotych na osobny zestaw do astrofotografii. natomiast do obserwacji dobson 8" jest już na tyle dobry że można nazwać go poważnym teleskopem (a na pewno najlepszym za tę cenę).

 

 

ale do dobsona można zrobić prowadzenie:) i można w tedy focić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem co oznacza "zrobić prowadzenie"... tak, czy inaczej bardziej mi na razie zależy na oglądactwie ;) i wyborze najlepszego dla mnie teleskopu w tym przedziale cenowym- czyli niewiele ponad 1000zł. Jeżeli okaże się, że można robić jeszcze zdjęcia nie wydając masy kasy, potraktuję to jako miły bonus. Pomysł zakupu Dobsona traktowałem rezerwowo, bo słyszałem o niewygodzie w codziennym użytkowaniu z powodu konieczności siedzenia nisko. Przejrzałem kilka opini z tego forum i wiem już, że nie musi być tak źle. Można zrobić podest lub rozwiązać ten problem inaczej. Czy ktoś zna Spinory?? Lub może wypowiedzieć się porównując Spinora do Dob 8"?? Nie chcę popełnić dużego błędu a nie znam się na tym, więc może ktoś np testował lub użytkował takie teleskopy i się wypowie. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł zakupu Dobsona traktowałem rezerwowo, bo słyszałem o niewygodzie w codziennym użytkowaniu z powodu konieczności siedzenia nisko. Przejrzałem kilka opini z tego forum i wiem już, że nie musi być tak źle.

Jest wygodnie !!! Siadasz na krześle i patrzysz komfortowo w okular :D

Przy paralaktyku wygodniejsze są mikroruchy, niż "popychanie" Dobsona, ale łatwo się można nauczyć prowadzenia Dobsona.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyduję się zatem na synt dob 8". Mam dodatkowe pytanie: czy lepiej kupić :" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX" czy ten sam model ale kratownicowy?? Cena kratownicowego jest o 100 zł wyższa... i jestem ciekaw dlaczego?? Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dodatkowe pytanie: czy lepiej kupić :" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX" czy ten sam model ale kratownicowy??

 

Kratownicowy, można rozłożyć tubę na czas transportu, to bardzo zmniejsza nasz pakunek. Nie wiem czy ma to wpływ na wagę tuby oraz na jej sztywność w przypadku chińszczyzny. Ja mam teleskop kratownicowy, ale z serii Taurusów (limitowana seria robiona ręcznie) i jestem bardzo zadowolona z wersji kratownicowej, ponieważ niesamowicie sprawdza się w transporcie, obniża wagę całego zestawu (12kg łącznie), więc spokojnie biorę całość w ręce za rurki kratownicowe właśnie i idę (max 100m, potem ziajam i rozmasowuję ręcę ;):szczerbaty: i po odpoczynku niosę dalej :P )

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że różnica jest tylko w zewnętrznym wyglądzie... no i w wadze, bo kratownicowy lżejszy. Optyka jest ta sama. Mam spory samochód a i siły dopisują, więc jeśli nie ma innych różnic, to wezmę zwykły... A co ze sztywnością?? Zwykły wygląda bardziej stabilnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Rozważałem też zakup:" Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX" ale słyszałem, że jest dość męcząca w obsłudze, bo przy obserwacjach nisko na horyzontem trzeba się nieźle pochylać lub siedzieć na naprawdę niskim taboreciku... ale może sam teleskop to rekompensuje??

 

 

Kupisz sobie takie krzesełko http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=321067 i problem bólu kręgosłupa przy obserwacjach znika. Mam takie, używam i jestem z niego baaaaardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że różnica jest tylko w zewnętrznym wyglądzie... no i w wadze, bo kratownicowy lżejszy. Optyka jest ta sama. Mam spory samochód a i siły dopisują, więc jeśli nie ma innych różnic, to wezmę zwykły... A co ze sztywnością?? Zwykły wygląda bardziej stabilnie...

Kupiłbym jednak kratownicowy albo sprawdził przed zakupem, chyba że masz naprawdę wielkie kombi. U mnie, w bagażniku o pojemności niecałe 400l, nieco mniejszy newton 6" zajmuje praktycznie cały bagażnik.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tego, ponieważ ma takie parametry jak mój.

Czyli bardzo dobre.

Pozdrawiam.

 

to czy dane parametry są dobre czy nie jes bardzo subiektywnym pojęciem, a już napewno nie możes stwierdzić, że parametry są bardzo dobre bo ty taki teleskop posiadasz :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tego, ponieważ ma takie parametry jak mój.

Czyli bardzo dobre.

Pozdrawiam.

 

Hm... każda sroczka swój ogonek chwali? dosyć dziwny motyw polecania innym sprzętu. Nie zawsze co dobre dla jednego, jest równie dobre dla drugiego...

warte przemyślenia!!!

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy dane parametry są dobre czy nie jes bardzo subiektywnym pojęciem, a już napewno nie możes stwierdzić, że parametry są bardzo dobre bo ty taki teleskop posiadasz :blink:

 

Hm... każda sroczka swój ogonek chwali? dosyć dziwny motyw polecania innym sprzętu. Nie zawsze co dobre dla jednego, jest równie dobre dla drugiego...

warte przemyślenia!!!

 

Każdy ma inne podejście do życia. Mój teleskop dobrze się sprawuje i ma takie właśnie parametry. Dlatego go polecam :D

Ale chwilę.. kto tu kogo krytykuję ? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inne podejście do życia. Mój teleskop dobrze się sprawuje i ma takie właśnie parametry. Dlatego go polecam :D

Ale chwilę.. kto tu kogo krytykuję ? :Boink:

 

jak możesz oceniać, że twoj teleskop się dobrze sprawowuje skoro nie potrafisz dobrze zogniskować obrazu (patrz wątek o merkurym)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak możesz oceniać, że twoj teleskop się dobrze sprawowuje skoro nie potrafisz dobrze zogniskować obrazu (patrz wątek o merkurym)?

 

Nie tylko gwiazdy obserwuję [których dopiero się uczę], ale również obiekty ziemskie.

Dzięki tutejszm odpowiadającym już potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.