Skocz do zawartości

Celestron Omni XLT 150


Sebastian_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

korzystając z opcji "szukaj" na tym forum wyskakuje tylko >> wynik szukaj <<

 

Tak naprawdę żąden temat nie daje jasnej odpowiedzi. Rozmiawiałem telefoniczne z P. z teleskopy.net , który zapronował mi Celestron Omni XLT 150, do oglądanie jak i początkowej astrofotografii. Zaznaczył również iż Celestron i SkyWatcher ( Synta ) to ta sama firma produkcyjna.

Dopiero rozpoczynam więc nie chciałbym się też na początku. Budżet to ok. 2 k zł.

 

Moje pytanie do Was, czy zakup w/w teleskopu to dobry wybór.

 

Jestem z Wrocławia, do oglądania nieba bedę wyruszać dalej od miejsca zamieszkania ze względu na bliską obecność Centrum Handlowego Factory.

Przepraszam, wiem że każdy nowy zadaje to samo pytanie. tylko lektura tego forum jest tak duża i różnych wątków że nawet opcja szukaj nie bardzo się już sprawdza.

Również poproszę o Wasze propoycje w tym budżecie, na pewno wiem że trzeba bedzie go rozbudować od napędy osi do astrofotografii.

Chciałbym poznać Wasze opinie bo 28 kwietnia będę w Warszawie i chciałbym odwiedzić sklep DELTA i może już wyjść ze swoim pierwszym teleskopem.

Pozdrawiam

Edytowane przez Sebastian_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cie na forum :szczerbaty:

 

Co mogę w tej kwesti powiedzieć <_< Za tak kwotę to raczej nic do astrofotografi nie kupisz??

 

Wyjasnienie - dobry sprzet do astrofoto zaczyna sie od kilku tysiecy zlotych wiec polecalbym ci skupic sie narazie na

wizualu a potem jesli stwiedzisz ze jest to twoje hobby na dluzej to pomyslisz nad jakims apochromatem np. celestron 80ED lub

jak fundusz pozwoli WO Megrez.

 

Napisz cos wiecej, gdzie bedziesz wiekszosc czasu obserwowal, jakie warunki tam wystepuja, co chcesz obserwowac (DSy czy raczej

obserwacje ksiezycowo-planetarne, czym bedziesz przewozil swoj teleskop?

 

W tej kwocie co podales mozna wybrac lepszy teleskop niz ten co podales do wizuala np. Synta 10' ale to juz jest gabarytowo teleskop

duzy ale za to na DS pokaze piekne obrazy a i na planetkach sie nie zawiedziesz.

 

Podaj wiecej szczególów to postaramy ci sie pomóc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No tak jak powiedziano, o foto mozna zapomnieć(chyba że planetki i Księzyc)

Ten tleskop jest dośc fajny, tyle że Skywatcher kosztuje 1150 a ten 1900 a zważywszy że jest to de facto to samo odpowedź, czy kupić celestrona nie jest już taka oczywista.

Sprawa numer 2. jeśli niebo na wyjeździe i tak pozostaje jasne z DS(mgławice, Galaktyki) zawsze będziesz miał problem. Przy jasnym niebie najlepiej skpić się na Księżycu, planetach i Gromadach otwartych. Nie to że się nie da oglądać z Miasta ale widoki są już średnie.

Sprawa Numer 3. Jeśli ten teleskop ma byc mobilny to Newton 150/750 na CG4(EQ3-2) w miarę mobilny jest. Tuba jest stosunkowo krótka a EQ(CG) sie łatwo składa. 10" Newton na Dobsonie to już jest armata.

 

Muszisz zwrócić uwagę, iż Newton 150/750 daje takie sobie obrazy Planet. Nie to że się nie da ogladać ale jak zobaczysz w innym teleskopie to możesz się zdziwić. Jak Myślisz o gromadach, Planetkach, Księzycu i okazyjnie Jasniejsze mgławice i Galaktyki to bym polecał to :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...t-120,d922.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...01eq5,d692.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html

 

Ten 3(Maksutov) jest mobilny i ma bardzo dobre obrazy pozbawione aberracji. Sam go mam i jestem bardzo zadowolony. Ma bardzo dobry kontrast

Refraktorki dadzą tez ładne obrazy planet, i mają 2" wyciąg okularowy, co pozwoli Ci na większe pole widzenia przy zastosoaniu odpowiedniego okularu, sa bardziej uniwersalne. Są to jednak długie rurki, i mają małą aberrację chromatyczną- jednym to przeszkadza innym nie. Matomiast mają wspaniały kontrast i punktowe gwiazdki

 

To sugestie jakbyś nie chciał dużego Newtona na Dobsonie. Mak 127 i refraktorki 120 dadzą podobne obrazy dużej części DS jak Newton 150. Newton wygra polem bo ma krótszą ognikową

Aha i jeszcze jedno Mak nie wymaga drogich okularków de facto plossle wystarczą.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję Wam za odpowiedzi.

 

Kilka informacji dodatkowych :

- niebo moge oglądać jadąc na peryferie miasta Wrocławia, mieszkam na zachodzie wiec mogę podjechać gdzieś gdzie ciemniej , ( polana lub coś podobnego ) troszkę dalej od miejskich świateł, drogi bez dużego ruchu a szczegónie ciężarówek. Obserwacje raczej w terenie na zielonej trawce. Chciałbym to połączyć również z "rodzinnym oglądaniem" aby żonka i córka też mogły zaglądnąć w okular :) ( to z lektury forum :) ). Już jej wspominałem że to było by w nocy :D

- jeżeli chodzi o foto, gośc z teleskopy.net mi mówił że to głębokiego nieba to już sprzęt za kilka tys. zł a tym Omni XLT 150 mogę jedynie planety lub księżyc co do słońca mówił że i tak się nic na nim teraz nie dzieje ( za zagłebiałem jeszcze info na temat obecnej aktywności słońca )

- co oglądać będę ? hmm, na początek na razie to co łatwo znajde, szcze mówiąc sugerowałem się oceną ze strony teleskopy.net >> link <<.

Mam Nikona D300 z ob. 16-85, 70-300 , 50 1,4 i lubię fotografować dlatego po części chciałem połączyć oglądanie z fotografią może by się coś znalazło dla początkującego amatora oszczędzając jego fundusze :)

- mam Mazde 626 98' hatchback więc bagażnik jest w miarę spory coś ok 500 L

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie nie sugerowal opiniami w serwisie teleskopy.pl.

 

Na tym forum znajdziesz wiecej osob chetnych podzielic sie z toba swoimi doswiadczeniami i napewno beda chcieli

ci doradzic jak najlepiej pod katem twoich wymagan i mozliwosci obserwacyjnych.

 

Na twoim miejscu skupil bym sie na wizualu bo jak to sie mowi 'jak cos jest do wszystkiego to , jest do niczego'

 

Tak jak niema uniwersalnego teleskopu tak niema uniwersalnego okularu itd..itd..

 

Moje propozycje:

 

1. Synta Dobson 8" 1399zl w DO + docelowy okular Lvw 850zl

 

Plusy:

 

- apertura 20cm

- prosty montaz

- swietne obrazy obiektow glebokiego nieba

- prosta obsluga

 

Minusy:

 

- gabaryty (ale tylko dla niektorych)

- obiekty planetarne wygladaja gorzej niz w refraktorach i konstrukcjach Moksutow i SC

- wymagajacy dla okularow

 

2. MAK 127 EQ3-2 1999zl w DO

 

Plusy:

 

- super przenosny sprzecik

- malo wymagajacy do okularow

- swietne obrazy planet

 

Minusy:

 

- sprzet typowo planetany ze wzgledu na swiatlosile f12

- apertura robi swoje obiekty DS to namiastka tego co pokaze Synta 8" :unsure:

- dlogi czas chlodzenia ukladu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Papdzan - Dobson dość ciekawe ma opinie ale ma jeden minus jak dla mnie - jak go nośić na trawkę, może się mylę ale pozostałe konstrukcje mają statyw przez co jest wyższy montaż i mozliwość oglądania w nierównym terenie.

 

Przeglądając oferte DELTY znalazłem jeszcze takie :

 

1. Celestron C6-N HD

Edytowane przez Sebastian_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając oferte DELTY znalazłem jeszcze takie :

 

1.Celestron C6-N HD

2. Celestron NexStar 130 SLT

i może jedna z "zabawek" sam nie wiem co o tym sądzić

3.Teleskop Celestron NexStar 4SE

 

Przepraszam za post pod postem ale wyłączyła mi się możliwość edycji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No zalezy gdzie chcesz go nosic. Jezeli jest nierowny teren to Dobson bedzie tez stal nierowno ale i Paralaktyk moze problemy miec. Jasne, mozna regulowac wysokosc nog i jakos go wypoziomowac ale jak jest miekki teren to nogi beda sie topic i calosc moze sie przewrocic.Ogolnie w trudnym terenie beda problemy. W sumie masz 2 dosyc konkretne opcje.

 

1. Dobson 8"( moze byc Meade LightBride zamiast Synty, bedzie lepiej zrobiony mechanicznie)

2. Newton 150 na paralaktyku(ze wzgledu na cene polecam Sky Watcher aczkolwiek Celestron gorszy nie bedzie, ale i lepszy pewnie nie)

3. Mak 127 na EQ3-2( male, stosunkowo lekkie i przyjazne w obsludze)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustalić priorytety:

- Jeśli głównie DSy (galaktyki, mgławice itd.) pod ciemnym niebem - weź Syntę na Dobsonie, z dobrym okularem

- Jeśli głównie planety i Księżyc - weź Maka na paralaktyku

- Jeśli astrofoto (ale uwaga - to raczej trudne i kosztowne) - nie potrzebujesz teleskopu! - musisz kupić porządny montaż (np. HEQ5) i możesz sporo zdziałać swoją lustrzanką

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

 

Tak jak kolega leech10 napisal Dobson 8' albo tego maka 127.

 

Chociaz ten Celestron C6-N HD moglby byc takim rozwiazaniem posrodku.

Posiada wystarczajaca aperture jak dla mnie 15cm(to juz sporo), montaz CG5 to odpowiednik EQ-5.

Sam posiadam teleskop na takim montazu. Ale tu tkwi problem bo to 25kg zywej wagi, i nie jest

tak prosto i latwo go przetransportowac. Ale w twoim wypadku jesli bedzies jezdzil w teren ktory nie jest

do konca znany moze to byc strzal w 10 poniewaz jest to pierwszy z dobrych montazy(stabilny i solidnie wykonany).

 

Oraz zamiast tego wynalazku Celestron NexStar 4SE kupic za roznice w cenie jakis lepszy okular (7-9mm)

 

Dla mnie minusem tego teleskopu jest koniecznosc kupna bardzo krotkich okularow w celu uzyskania odpowiednich

powiekszen a co wiaze sie z koniecznoscia kupna dozo drozszych okularow niz plossl lub super-plossl poniewaz

ER czyli odleglosc dobrego widzenia jest w takich okularach ponizej 10mm bardzo niewielka(ok. 3/4 dlugosci okularu).

Taki ER jest malo komfortowy dla oka i dlozsza obserwacja jest meczaca.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Papdzan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję Wam za informacje i rady.

 

Teraz zostało mi tylko dokładnie jeszcze przemysleć wszystko. We wtorek jak będę w Warszawie chciałbym na pewno odwiedzić sklep Delta i wtedy okaże się czy może wyjde z jakimś teleskopem.

Moje myśli idą pomiędzy Dobson 8" a Celestron C6-N HD. Oba sa na stanie sklepu w W-wie, myśle że wyborze dopomoże mi też oglądnięcie je na żywo.

Faktyczne statyw ma tą zaletę iż da się go lepiej ustawić w terenie. Sam nie raz ustawiałem to wiem :).

 

Na zakończenie tematu proszę tylko abyście zaproponowali praktyczne lub używane rozwiązanie jak postawić Dobsona w terenie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Sebastian_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie tematu proszę tylko abyście zaproponowali praktyczne lub używane rozwiązanie jak postawić Dobsona w terenie.

 

Niepotrzebnie robisz z igły widły z tym Dobsonem. Czy Ty chcesz teleskop na świeżo zaoranym polu stawiać, czy w kałuży błota? Do ustawienia Dobsona wystarczy metr kwadratowy twardego, w miarę równego podłoża, np. skraj polnej drogi lub trawnik. Toż nawet na stoku góry można znaleźć jakieś wypłaszczenie, żeby np. namiot postawić, a Ty nie potrzebujesz tyle miejsca. W zasadzie jedynym problemem to może być śnieg w zimie, bo można zamoczyć w nim podstawę montażu, czy mokra trawa -ale z tym przecież można sobie poradzić...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.