Skocz do zawartości

Nasze miejsca obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Moja lista punktów obserwacyjnych wraz dokładnym opisem:

 

Przedstawiam wręcz listę punktów, zrobionych przez siebie:

 

 

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE:

 

Busko-Zdrój - skarpa na Os. Sikorskiego.

 

Wysokość 260mnpm

Współrzędne: 50.467290°N, 20.735438 E

Położenie - Osiedle Sikorskiego, tuż przy kotłowni, róg ulic Kazimierza Wielkiego, Partyzantów i Objazdowej (droga nr 73)

Opis: Skarpa jest pozostałością po nieukończonej drodze, mającej przecinać teren osiedla.

Widać: tylko kierunki południowe: od Beskidu Niskiego, po masyw Babiej Góry włącznie. M. in. Lackową, Jaworzynę Krynicką, Przechybę, Turbacz, Beskid Wyspowy, całe Tatry, Babią Górę.

 

http://static.panoramio.com/photos/original/29393033.jpg

http://static.panoramio.com/photos/original/26184375.jpg (to akurat od siebie z okna robiłem)

 

Busko-Zdrój - Rezerwat Zimne Wody

 

Wysokość: 240-270mnpm

Współrzędne: 50.480924 N, 20.728839° E

Położenie - północna część miasta, ul. Stawową do końca, potem drogą gruntową przez sady

Opis: Grupa gipsowych wzgórz, porośnięta rzadką w Polsce roślinnością ciepłolubną.

Widać: Góry Świętokrzyskie.

Uwagi: Latem często organizują tam popijawy :D

 

http://static.panoramio.com/photos/original/22496388.jpg

 

Smogorzów - droga nr. 73

 

Wys.: 310mnpm

Współrzędne: 50.441456° N, 20.839971°

Położenie - parking przy drodze nr 73, przy lesie na wzgórzu.

Opis: nieduży parking z przydrożnym barem.

Widać: góry od krańców Beskidu Niskiego po Pilsko włącznie. Nieco dalej na zachód, gdzie nie zasłania las - wspaniale Góry Świętokrzyskie, a także EC Połaniec, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.

 

Pińczów - kaplica Św. Anny

 

Wys. 240mnpm (niektórzy podają 290mnpm)

Współrzędne: 50.522056°N, 20.531240 E

Położenie - na wysokim wzgórzu nad miastem,

Dojście: ścieżkami od ulic: Piłsudskiego, Leśnej lub Grodziskowej

Widać: Tatry, Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce.

 

Góry Św - Św. Krzyż

 

Wys: 575mnpm

Współrzędne 50.859081°N 21.052695° E

Położenie: tuż przy klasztorze na Św. Krzyżu

Dojście: Dojazd z Kielc, drogą nr 74, następnie w miejcowości Wola Jachowa skręcamy na drogę nr 753, w Hucie Starej skręcamy na drogę, która prowadzi na sam wierzchołek. Parking obok klasztoru. Na Św. Krzyż dojedziemy z Kielc PKS. Najkrótsze dojście - szlakiem z Nowej Słupii.

Widać: Beskid Sądecki, Gorce, Tatry, Beskid Wyspowy, Babią Górę, Pilsko. Industrial: miasta: Kielce, Busko-Zdrój, Stalową Wolę, Tarnów, Tarnobrzeg, Mielec, Nowa Dęba. Obiekty: wieże TV: Góra Św. Marcina k.Tarnowa, RTCN Sucha Góra k. Krosna,RTCN Chorągwica, EC - Połaniec, Stalowa Wola, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.

Dodatkowo z tarasu (5zł wstęp) - Radom, Starachowice, RON Radom-Wacyn, EC Południe i Północ w Radomiu, EC Kozienice, RTCN Ryki, RTCN Przysucha-Kozłowiec.

 

 

 

WOJ MAŁOPOLSKIE

 

Kraków - kopiec Piłsudskiego

 

Wys: 388mnpm

Współrzędne 50.060108°N, 19.847197° E

Położenie: Na wzgórzu Sowiniec w zachodniej części miasta

Dojście: Dojazd do Zoo lub pod Klasztor Kamedułów. Od zoo - znajdującą się poniżej Aleją Wędrowników, następnie Al. Do Kopca. Od klasztoru - pod górę Aleją Wędrowników, następnie Al. do Kopca.

Uwagi: Jest to najwyższy punkt w Krakowie, podczas dobrej widoczności na wierzchołku robi się tłoczno.

Widać: fragment Beskidu Sądeckiego, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Babią Górę, Beskid Mały, Beskid Śląski. Jurę K-Cz. Szyby kopalń na Śląsku, elektrociepłownie: Bielsko, Jaworzno, Siersza, maszt RTCN Kosztowy w Mysłowicach.

 

http://static.panoramio.com/photos/original/23498954.jpg

 

 

WOJ MAZOWIECKIE:

 

Warszawa - góra "Kazurka" na Ursynowie:

Wys: ok 120-130mnpm

Współrzędne: 52.136675 N, 21.044410°

Położenie: Ursynów, tuż przy tzw. Lasku Kabackim

Dojście: Ścieżkami od ul. Welwetowej lub Moczydłowskiej

Opis: Wysoka, usypana górka. Korzystają z niej motocrossowcy a nawet paralotniarze

Widać: wspaniała panorama Ursynowa, lotnisko Okęcie, maszt w Raszynie, Tarczyn wiatrak "Mentos" w Rembertowie, Pruszków, Grójec, Grodzisk Maz, prawdopodobnie RTCN Ryki i EC Kozienice.

Uwagi: Chyba najlepszy punkt obserwacyjny w Stolicy. Położony na uboczu zabudowań, a więc nie ma problemów z zadymieniem czy drgającym od ciepła powietrzem. Poza tym jest za free (PKiN kosztuje 20zł). Uwaga: na górce jest tor motocrossowy, a mieszkańcy osiedla lubią spożywać tam różne płyny. Także często bywa tam tłoczno.

 

http://static.panoramio.com/photos/original/29336834.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Co prawda nie do końca związane z dalekimi obserwacjami ale na YT sporo jest filmików dotyczących paralotniarstwa na Górze Siewierskiej a to w końcu jeden z naszych atrakcyjniejszych punktów obserwacyjnych. Można przynajmniej zobaczyć jak Siewierska się prezentuje ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio odwiedziłem nowy POI w Rogoźniku koło Góry Siewierskiej.

 

Wysokość: 415 mnpm

Współrzędne: 50.3904 19.0506

Położenie - Skarpa na północny zachód od Rogoźnika, dojazd z Katowic TU

Opis: Wzniesienie porośnięte dziką trawą.

Widać: Beski Morawski oraz Jeseniki

Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiających się znikąd.

Panorama 50mm obejmująca od lewej Katowice, kończąca się na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

941f8a55.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio odwiedziłem nowy POI w Rogoźniku koło Góry Siewierskiej.

Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiających się znikąd.

Cenna uwaga :) Czasem odnoszę wrażenie, jakby w rejonie G. Siewierskiej i Rogoźnika niebezpieczeństwo czyhało zewsząd...

 

Panoramka pokazuje, że tak jak wg symulacji będzie to świetny punkt obserwacyjny. Jak wyszły Ci te Jeseniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale skąd Ci się wzięło to 415m npm ? Najwyższe wzniesienie w tym rejonie ma coś koło 370m.

 

GPS pokazywał 415m z dokładnością do +-8m

GPS to http://www.nokia.pl/pomoc/produkty-pomoc/beprzewodowy-modul-gps-ld-3w

Wydaje mi się ze w otwartym terenie dokładność jest max 6m, a GPS pokazuje z jaką dokładnością aktualnie prowadzony jest pomiar, pokazywał -+8m

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewien ile, ale GPS Zbyszka na G. Siewierskiej pokazywał dużo ponad 390 m npm.

 

też się wtrącę, bo mnie też ostatnio gps po wejściu na Fajną Rybę pokazywał ponad 370 a przez moment nawet 395mnpm:), więc nie wiem jak to jest z tymi urządzeniami. Ogólnie zawyża mi sporo. Czy ma na to wpływ klasa urządzenia? bo moje do najdroższych nie należy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Opisana wyżej miejscówka na Geoportalu to miejsce opisane jako "Na Wale" ~370m npm i nie może być inaczej ;)

Rafale a pobliska Góra Buczyna zarośnięta jest mocno, czy dlaczego nie wybrałeś tamtego miejsca ?

 

Znalazłem dane techniczne mojego modułu GPS:

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/navigation/gps-modules/nokia-gps-module-ld-3w/technical-specifications

Jednak jestem za wysokością jaką podaje GPS a nie jaką podają mapy, które były robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzęt i jakimi metodami określano wysokość.

Jeśli przyjąć, ze pokazywało 415m oraz błąd przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak więcej o 30m niż pokazuje mapa z geoportalu.

 

Buczyna była od strony zachodniej zarośnięta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje się do niczego.

 

Następnym razem pojadę tutaj. Wyglądało, że punkt miał lepszy potencjał na stronę Pd.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu polemizować ale dokładność GPSu jest fatalna. Najlepsze są właśnie mapy TOPO z Geoportalu i nie ważne że były robione bardzo dawno temu jeśli kartografia tamtych lat jest uznawana za najlepszą i najdokładniejszą (polscy kartografowie byli wychwalani wtedy i nie mieli sobie równych) na potrzeby wykorzystania w terenie (zdarzają się pojedyncze błędy ale to naprawdę niewielki margines - sam znalazłem jeden koło Chrzanowa :) )

 

A na następny wypad proponuję tą tutaj górkę. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorować, bo tam dużo fajnych górek, a najlepsze są za górą Siewierską - to te dwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczyna była od strony zachodniej zarośnięta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje się do niczego

To w takim razie skąd TO się wzięło ?

 

 

A na następny wypad proponuję tą tutaj górkę. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorować, bo tam dużo fajnych górek, a najlepsze są za górą Siewierską - to te dwie

To może być bardzo ciekawe miejsce. Zwłaszcza ta górka bliżej Nowej Wsi. Wyniki symulacj i są zaskakująco dobre i wygląda to lepiej niż z Siewierskiej. Okazuje się że Śnieżnik jest do uchwycenia. Ponadto Stoh i Rozsutec, co z Siewierskiej graniczy niemalże z cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dane techniczne mojego modułu GPS:

http://europe.nokia....-specifications

Jednak jestem za wysokością jaką podaje GPS a nie jaką podają mapy, które były robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzęt i jakimi metodami określano wysokość.

Jeśli przyjąć, ze pokazywało 415m oraz błąd przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak więcej o 30m niż pokazuje mapa z geoportalu.

 

Gdyby wzniesienie w Rogoźniku miało faktycznie 415mnpm to byłoby to najwyższe miejsce na Wyżynie Śląskiej, a przecież o ile mi wiadomo najwyższa jest Góra Świętej Anny (chyba 406mnpm).  :)

 

 

Na Górze Siewierskiej mój gps pokazywał bodajże ~395mnpm. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być bardzo ciekawe miejsce. Zwłaszcza ta górka bliżej Nowej Wsi. Wyniki symulacj i są zaskakująco dobre i wygląda to lepiej niż z Siewierskiej. Okazuje się że Śnieżnik jest do uchwycenia. Ponadto Stoh i Rozsutec, co z Siewierskiej graniczy niemalże z cudem.

 

Rewelacja!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPS pokazywał 415m z dokładnością do +-8m...m

 

Podana przez Ciebie dokładność GPS odnosi się do położenia w poziomie. W pionie generalnie infrastruktura GPS ma słabszą dokładność, z tego co pamiętam wynosi ona +-30m. Pewnym rozwiązaniem są urządzenia GPS z wysokościomierzem barometrycznym. Po poprawnym skalibrowaniu i przy założeniu stałego ciśnienia, dokładność pomiaru wysokości może wynieść kilka metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również Google Earth źle pokazuje wysokość npm. O ile do ok. 600mnpm jest ona zgodna z "papierowymi" mapami (b. rzadko jest delikatnie zawyżona) to już pow. 1000mnpm jest zaniżona, a w wysokich górach różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt metrów.

Google Earth nie uwzględnia też sztucznych wzniesień (kopce, wały ziemne).

A jeżeli chodzi o wysokościomierz barometryczny pamiętajmy że ciśnienie atmosferyczne jest zmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podana przez Ciebie dokładność GPS odnosi się do położenia w poziomie. W pionie generalnie infrastruktura GPS ma słabszą dokładność, z tego co pamiętam wynosi ona +-30m. Pewnym rozwiązaniem są urządzenia GPS z wysokościomierzem barometrycznym. Po poprawnym skalibrowaniu i przy założeniu stałego ciśnienia, dokładność pomiaru wysokości może wynieść kilka metrów.

 

GPS podaje zarówno błąd położenia w poziomie jak i błąd wysokości.

No to nie pozostaje nic innego jak zabrać na górę siewierską GPS od geodety z dokładnością do kilku cm i sprawa będzie jasna czy GPS czy mapy z geoportalu podają bzdury.

Obraz 095.jpg

Obraz 096.jpg

Obraz 097.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż za wyniki :szczerbaty:

 

Mowa o geodetach to mam projekt z budowy autostrady A1 w okolicy Siewierskiej i Rogoźnika, marny to niby dowód ale jednak chyba dokładność takiej mapy jest niepodważalna. Oznaczyłem interesujące nas punkty obserwacyjne które mają niemal identyczne wartości co na geoportalu i heyu.

 

74931834.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro o geodetach mowa to, z doświadczenia (krótkiego na razie), moge napisać, że mapy topograficzne w geoportalu są raczej dokładne - punkty wysokościowe podawane z dokładnością do decymetra a przy nim symbol -trójkąt z kropką w środku (lub kółko z kropką) to najczęściej punkty osnowy geodezyjnej I lub II klasy i te wartości odpowiadają rzeczywistości (sprawdzane). Warstwice też ok, żaden GPS turystyczny nie będzie miał lepszej dokładności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ładny widok oferują Witanowice, k. Wadowic :) Konkretniej od skrzyżowania dróg Brzeźnica-Tomice i Zygodowice-Babica w kierunku Wadowic. Na wschodzie Kraków i Skawina, na południu Tatry, Babia i Beskid Mały, na zachodzie oświęcimskie Dwory, GOP oraz-wg Heywhatsthat-Jeseniki, mimo że to 165 kilosów a zaledwie 345 metrów wysokości!

 

Bielany (25 km), Przegorzały (27) i Wawel (31)

P1060737.JPG

 

Łęg (36 km) i Nowa Huta (41-42). Na prawym skraju fragment wieży sanktuarium łagiewnickiego i wieża ciśnień w Skotnikach

Kraków z Witanowic.JPG

 

Babia i Leskowiec (?)

 

 

i jakiś zakład na lewo od Dworów

Kopia P1060743.JPG

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trwa cisza wyborcza... onet więc sprytnie opisuje PW, zamiast PO ;)

http://pejzaze.onet.pl/69384,gr,1,25,0,,galeria.html

dla mnie nowością, były PW na północy kraju, oraz informacja o wieży widokowej na Mogielnicy w B.Wyspowym, ciekawe zjdęcie (cienia) Kopca w Krakowie

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat mało związany z DO, ale z naszymi punktami widokowymi jak najbardziej. Może kogoś to zainteresuje, a może i powinno ekipę strony dalekieobserwacje.eu zainteresować pod względem dalszej promocji naszego hobby bo okazja niebywała ;)

 

Otóż 8-go sierpnia na Górze św.Doroty szykuje się wielkie święto. Od kilku lat organizowane na Dorotce były zloty motocyklowe (mniej lub bardziej oficjalne). W tym roku wydarzenie to zorganizowane będzie już z wielką pompą:

 

Wszystkie oczy na Dorotkę

Niezwykłym dniem będzie niedziela 8 sierpnia na Górze św. Doroty w Będzinie – Grodźcu. W tym szczególnym dniu, poświęconym św. Dorocie, zostanie otwarty zagłębiowski odcinek Drogi św. Jakuba oraz odbędzie się II Zagłębiowski Zlot Motocyklowy.

 

Zapowiada się niezwykły dzień, pełen niesamowitych wrażeń, atrakcji, a nawet niespodzianek. Trzeba tylko cierpliwie zaczekać do samego końca i koniecznie patrzeć na …na Dorotkę. Góra św. Doroty będzie w centrum wydarzeń i na nią w tym dniu należy zwracać szczególna uwagę. To miejsce magiczne, o czym wszyscy ponownie się przekonamy.

 

Impreza rozpocznie o godz. 11.00 pielgrzymką z kościoła pw. Św. Katarzyny do kościoła pw. Św. Doroty. Tam o godz. 12.00 odbędzie się suma odpustowa pod przewodnictwem ks. Sławomira Roznera, w czasie której nastąpi poświęcenie tablicy i symbolu św. Jakuba. Już o godz. 14.00 na scenę wkroczą motocykliści. Ich zbiórka będzie miała miejsce na parkingu przy kościele pw. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Mamy informację, że przybędzie ponad 500 motocyklistów. Przejadą oni ulicami zagłębiowskich miast by dotrzeć na Dorotkę, gdzie o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Motocyklistów, uczestników II Zagłębiowskiego Zlotu Motocyklistów. Potem już będzie coś dla ciała, czyli piknik oraz występ DJ i koncert zespołu „Dysonans”. Około godz. 19.30 nastąpi uroczyste otwarcie szlaku św. Jakuba z udziałem m.in. Starosty Powiatu Będzińskiego Adama Lazara, Prezydenta Miasta Będzina Radosława Barana, przedstawicieli kościoła i regionalnego stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. W czasie tej uroczystości prof. Włodzimierz Wójcik otrzyma honorowe członkostwo tego stowarzyszenia. W programie przewidziano następnie występ Mariusza Kalagi & „Partners” oraz koncert Zespołu „EIER”. Punktualnie o godz. 22.00 wszystkie oczy powinny być zwrócone na Dorotkę. O tej godzinie rozpocznie się pokaz świateł i sztucznych ogni. Nie możesz tego przegapić. Gdziekolwiek będziesz, na Śląsku, czy w Zagłębiu, to spójrz na Dorotkę, a nie zawiedziesz się! Czegoś takiego jeszcze u nas nie było! Prawdziwa sensacja!

 

Tegoroczna impreza zostanie zorganizowana przez parafię św. Katarzyny, we współpracy z Urzędem Miejskim w Będzinie i Powiatem Będzińskim, który ze środków publicznych dotował utworzenie przez stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego Szlaku św. Jakuba na naszym terenie. Powiat „ufunduje” też koncert świateł na zakończenie święta.

Dorotka100717-1.jpg

 

Można by stanąć na parkingu jakimś samochodem poobklejanym naklejkami DO tak jak na targach Auto Moto Show w Sosnowcu, w końcu gdzie jak nie na Dorotce promować dalekie obserwacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.