Skocz do zawartości

MIEJSCA DO OGLADANIA CIEMNEGO NIEBA


RobertS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, szukalem ale nie znalazlem, wiec pytam szanownych forumowiczow, gdzie sa najlepsze miejsca do obserwacji i astrofotografii w Polsce ? Ma ktos jakies sprawdzone juz miejsca ? Czy jest to tajemnica, czy chwalicie sie takimi miejscowkami tutaj ? I dodatkowe pytanie: gdzie w okolicy Śląska sa najciemniejsze miejsca ? Czy Kudłacze sa najlepsze i najblizsze, czy jest cos blizej Bielska i okolic ?

Pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. slyszalem tez kiedys cos o Sopotni za Żywcem, bylem tam w zimie, ale za duzo sniegu bylo i nie mialem jak wjechac na droge polna :) Byl ktos moze tam ?

Edytowane przez RobertS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, szukalem ale nie znalazlem, wiec pytam szanownych forumowiczow, gdzie sa najlepsze miejsca do obserwacji i astrofotografii w Polsce ? Ma ktos jakies sprawdzone juz miejsca ? Czy jest to tajemnica, czy chwalicie sie takimi miejscowkami tutaj ? I dodatkowe pytanie: gdzie w okolicy Śląska sa najciemniejsze miejsca ? Czy Kudłacze sa najlepsze i najblizsze, czy jest cos blizej Bielska i okolic ?

Pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. slyszalem tez kiedys cos o Sopotni za Żywcem, bylem tam w zimie, ale za duzo sniegu bylo i nie mialem jak wjechac na droge polna :) Byl ktos moze tam ?

 

 

Chyba jest tak jak myslalem... moj post ogladnieto 101 razy, ale nikt nie odpisal... :)

Rozumiem ze to temat TABU ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to temat TABU ?? :)

Teoria spiskowa na Astro-Forum?

Prawda jest bardziej prozaiczna: nie na każde pytanie uzyskasz odpowiedź, bo

- nikt nie wie

- ten, co wie, nie przeczytał

- ci, co przeczytali, nie wiedzą

- nie uznano tego za ważne, ciekawe, warte odpowiedzi

Takie jest życie!

Zaś sam temat uważam za interesujący o tyle, że od pewnego czasu myślę o otwarciu wątku na temat miejsc, z których obserwuję.

Nie załamuj się a zwłaszcza nie posądzaj kolegów o złą wolę.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, szukalem ale nie znalazlem, wiec pytam szanownych forumowiczow, gdzie sa najlepsze miejsca do obserwacji i astrofotografii w Polsce ? Ma ktos jakies sprawdzone juz miejsca ? Czy jest to tajemnica, czy chwalicie sie takimi miejscowkami tutaj ? I dodatkowe pytanie: gdzie w okolicy Śląska sa najciemniejsze miejsca ? Czy Kudłacze sa najlepsze i najblizsze, czy jest cos blizej Bielska i okolic ?

Pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. slyszalem tez kiedys cos o Sopotni za Żywcem, bylem tam w zimie, ale za duzo sniegu bylo i nie mialem jak wjechac na droge polna :) Byl ktos moze tam ?

 

Zapraszam do Stepnicy :) Jestem tu sam jak palec...nie ma osób interesujących się astro, niebo ciemne, gwiazdki świecą, chociaż pogadałbym z kimś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, szukalem ale nie znalazlem, wiec pytam szanownych forumowiczow, gdzie sa najlepsze miejsca do obserwacji i astrofotografii w Polsce ? Ma ktos jakies sprawdzone juz miejsca ? Czy jest to tajemnica, czy chwalicie sie takimi miejscowkami tutaj ? I dodatkowe pytanie: gdzie w okolicy Śląska sa najciemniejsze miejsca ? Czy Kudłacze sa najlepsze i najblizsze, czy jest cos blizej Bielska i okolic ?

Pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. slyszalem tez kiedys cos o Sopotni za Żywcem, bylem tam w zimie, ale za duzo sniegu bylo i nie mialem jak wjechac na droge polna :) Byl ktos moze tam ?

 

Pytania są tak postawione, że od razu nasuwa się odpowiedź - sprawdź na mapie zaświetlenia nieba:

http://www.celestia.pl/LP

To jest oczywiście jakieś tło ogólne, do tego już mocno nieaktualne. Tak naprawdę sprawa jakości nieba ma często aspekt lokalny. Czasem jedna latarnia źle zamocowana może zepsuć najlepsze niebo. A czasem w potencjalnie nie najlepszym miejscu, lokalne warunki polepszają jakość nieba. Dlatego Twoje pytania czekają na zainteresowanie osób z Twojej okolicy. Widzę, że zaczynają już odpowiadać osoby, które się w lokalnych sprawach dobrze orientują.

Ale nie oburzaj się, że nikt przez dłuższy czas nie raczył odpowiadać na Twoje problemy. Po prostu temat wątku jest taki, że wiele osób tu zagląda z ciekawości, by po chwili, tak jak i ja o sobie, stwierdzić: "- Lampka, co ty ***** wiesz o niebie w okolicach Bielska" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Wyszowatka: N49°27'35" E21°24'6" No to już jest miejsce dla kgoś kto by chciał sie zajać astrofoto. Miejsce odlegle od samej Radocyny dość blisko. Około 2 km dalej. Ale znajduje się zdecydowanie wyżej (a wiadomo co nam to daje). Osobiście miałem tylko raz przyjemność tam obserowac i zauważyłem, ze delikatny wiaterek który tam wieje pomaga w odraszaniu sprzętu. Generalnie cisza, spokoj i piekne niebo.

 

W sumie nie mam zdjęć z tego miejsca które moglby by je dokladnie ukazac. Ale najprawdopodobniej w ten weekend tam będę. Na razie tylko pokaze jak tam jest pieknie.

1947402.jpg

 

Z samej Wyszowatki warto podjechać/podejść na zachód do przełęczy w kierunku Czarnego, ok. 600 m npm.

 

DSC_3992.JPGDSC_3993.JPG

 

Polecam też niedaleką dolinę Nieznajowej - moim skromnym zdaniem w ścisłej czołówce górskich dolin w Polsce.

Tylko nie zwalcie się tam wszyscy naraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Ożenna: N49°26'38" E21°29'27" - wysokość około 650 m.n.p.m.

 

W zasadzie jest to miejsce jakieś 2 km od Ożennej, na zboczu góry Nad Tysowym. Jest to około 10 km na wschód od Radocyny. Miejsce jest niemalże idealne, ale dojazd do niego jest marny. Wybierałem się tam od dawna, ale dopiero tydzień temu się udało. Bardzo delikatnie rozświetlenie nieba było widoczne tylko w kilku miejscach nad horyzontem - w kierunku Krosna (50 000 mieszkańców, 33 km w linii prostej), Bardejova (~30 000 mieszkańców i około 20 km w linii prostej), Jasła (40 000 mieszkańców i 33 km w linii prostej).

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Oooo widze, ze kolega obserwuje po sąsiedzku. Moze kiedys uda nam sie razem poobserwowac. Od Nas jest 4 maniaków. Planujemy teraz wlasnie maly maraton obserwacyjny w maju w okolicach Przełeczy na Wyszowatce. Praktycznie rzut beretem od Ożennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo widze, ze kolega obserwuje po sąsiedzku. Moze kiedys uda nam sie razem poobserwowac. Od Nas jest 4 maniaków. Planujemy teraz wlasnie maly maraton obserwacyjny w maju w okolicach Przełeczy na Wyszowatce. Praktycznie rzut beretem od Ożennej.

 

Bardzo chętnie :) Ja w maju będę pewnie w Krośnie w weekendy około 15-go i 22-go.

 

A jutro planuje się wybrać rowerem w okolice Nieznajowej, Wołowca, Radocyny i Wyszowatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

dziekuje za tyle informacji, faktycznie bardziej chodzi mi o miejsca blisko Bielska, ale chcialbym tez poczytac o miejscach w innych czesciach kraju, np. na Mazurach, gdyz wybieram sie tam za 2 tygodnie, albo np. w okolicy Wroclawia, czy Zakopanego, czyli tam, gdzie czesto jezdze...

Milego weekendu wszystkim zycze, ja jade za godzine nad Balaton, moze po drodze zauwaze jakies ciemne miejsca za granica to dam znac jak wroce, pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. ciesze sie ze udalo mi sie wywolac dyskusje na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z Bodim idziemy jutr od Radocyny do Ożennej, a pozniej przez granice do Obserwatorium we wsi Roztoky na Slowacji. Moze uda się nam spotkac gdzies po droze.

 

Wygląda na to, że się rozminęliśmy. My z bratem przejechaliśmy rowerami trasą: Krosno - Wietrzno - Nowy Żmigród - Kąty - Myscowa - Krempna - Świątkowa Mała - Nieznajowa - Czarne - Banica - Gładyszów - Konieczna - Radocyna - Wyszowatka - Świątkowa Mała - Krempna - Mszana - Iwla - Dukla - Wietrzno - Krosno :)

 

Trzeba przyznać Radkowi Grochowskiemu, że Nieznajowa jest niesamowicie piękną dolinką. Radocyna, Banica i Wyszowatka wydają się być bardzo dobrymi miejscami na obserwacje, jednak podobnie jak w przypadku wspominanej przeze mnie Ożennej dojazd do tych miejsc jest dość trudny ze względu na marnej jakości drogi.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też niedaleką dolinę Nieznajowej - moim skromnym zdaniem w ścisłej czołówce górskich dolin w Polsce.

Tylko nie zwalcie się tam wszyscy naraz ;)

 

:)

 

Uważać tam na wilki które spotkałem tam wiosną 2003 roku z Regulusem podczas wieczornej sesji astro-foto :)

W nocy mogło być niebezpiecznie ale na szczęście te zwierzęta boją się zabawek cywilizacyjnych - kilka flashy z aparatu i głośna muzyka z telefonu je wystraszyła :)

 

Miejsce bardzo dobre i ciemne, widoczność graniczna LM jest powyżej 7.0 w zenicie aczkolwiek o ile dobrze pamiętam trzeba mieć trochę krzepy by dość ciężki sprzęt podzwigać na pobliskie górki bo dojazd samochodem na terenie Magurskiego Parku Narodowego jest niezbyt możliwy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania są tak postawione, że od razu nasuwa się odpowiedź - sprawdź na mapie zaświetlenia nieba:

http://www.celestia.pl/LP

To jest oczywiście jakieś tło ogólne, do tego już mocno nieaktualne.

 

a tutaj wersja do wczytania w Google Earth:

http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?...ite_id=1#import

 

i wygląda wtedy tak! (nie trzeba zgadywać która plama to które miasto :))

LP_w_Google_Earth.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tutaj wersja do wczytania w Google Earth:

 

 

Masakra. Kiedyś ludzie nie wracali do kraju z uwagi na stan wojenny i komunę, teraz ja nie wrócę z uwagi na Light Pollution :burza:

W porównaniu ze starą mapą widzę znaczne pogorszenie...

Edytowane przez msiwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by tak zrobić ogólnopolską mapę miejscówek obserwacyjnych?

przyklad_mapy.jpg

 

w ramach eksperymentu wpisałem te kilka współrzędnych do google maps tworząc nową mapę dostępną w linku poniżej:

 

Miejsca do oglądania ciemnego nieba w Google Maps

jest to mapa do której każdy może dodawać nowe miejsca i opisy (tu jest pokazane jak to się robi), ale jeżeli komuś nie chce się grzebać w googlach to ja mogę dodawać gdy coś nowego pojawi się w watku.

no i w przeciwieństwie do publikowania mapek przerobionych w programie graficznym jest to całkowicie legalne :) - zachęcam do dzielenia się informacjami!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zachęcić do współtworzenia mapy postanowiłem opisać krok po kroku co się klika...

 

1. przede wszystkim trzeba sie zalogować do googli

logowanie1.jpg logowanie2.jpg

 

2. przechodzimy do mapy używając poniższego linku:

Miejsca do oglądania ciemnego nieba w Google Maps

nazwa mapy i lista miejsc pokazuje się po lewej stronie

 

3. klikamy przycisk "Edytuj"

edycja.jpg

 

4. od tej chwili możemy dodawać lub poprawiać miejsca na mapie.

istnieją dwa sposoby:

 

- jeżeli znamy punkt na mapie który chcemy zaznaczyć to wystarczy użyć takiej ikonki i kliknąć w to miejsce:

dodawanie_punktu.jpg

 

- jeżeli znamy współrzędne to wpisujemy je po prostu do pola wyszukiwania:

wspolrzedne.jpg

 

wtedy automatycznie pojawi sie nowy punkt we właściwym miejscu, który można zapisać na mapie

zapisz_w_mapach.jpg zapisz_w_mapach2.jpg

 

5. kolejnym krokiem jest dodanie prawidłowej nazwy i opisu (i ikonki)

opisywanie.jpg

 

6. na koniec klikamy "Zapisz" (tam gdzie na początku było "Edytuj"), w ten sposób nasze zmiany stają się widoczne dla pozostałych użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem plamę, przesunąłem Wał na Atlantyk +53° 2' 16.00", +18° 26' 14.00

Postarałem się przesunąć tam gdzie było, ale nie jestem pewien czy jest ok.

 

Znalazł może ktoś możliwość cofnięcia do poprzedniej wersji (po omyłkowym zapisie) ?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem plamę, przesunąłem Wał na Atlantyk +53° 2' 16.00", +18° 26' 14.00

Postarałem się przesunąć tam gdzie było, ale nie jestem pewien czy jest ok.

 

Znalazł może ktoś możliwość cofnięcia do poprzedniej wersji (po omyłkowym zapisie) ?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Lekko przesunąłem "Wał" we właściwe miejsce. Tak naprawdę nazwa jest myląca, bo stanowisko mamy na moście nad kanałem odwadniającym teren leżący już poza wałem przeciwpowodziowym. Jest to około 500 m od wału. Niestety nie jest to bardzo ciemne miejsce do obserwacji. Jesteśmy w trakcie poszukiwań innego lepszego miejsca w pobliżu Torunia. Prawdopodobnie będzie to po południowej stronie miasta, na południe od Wisły. Jak będzie nowa miejscówka dodam ją do mapy.

Przeniosłem też "Jodłów" we właściwe miejsce. Nie jest teraz w środku wsi, ale na placyku przed "Ostoją"

 

PS. Proponuję jeszcze, oprócz opisów miejsc, dawać zdjęcia ciemnego nieba robione z miejscówek. Zdjęcia takie można dodawać przez album Picasa i w ramach tego albumu, określać dokładne położenie.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazł może ktoś możliwość cofnięcia do poprzedniej wersji (po omyłkowym zapisie) ?

raczej sie nie da (szkoda - powinno być jak w wiki - cofanie wersji...) ale przynajmniej mozna zapisac całość w pliku KML jako kopia bezpieczeństwa i w razie nieszczęścia odtworzyć.

warto zwrócic uwagę, że użycie linku do Google Earth który jest nad mapą tworzy plik KML ale nie zawierający danych a tylko link do google maps (co ma też swoje zalety - patrz niżej).

 

1. Normalny link do Google Earth - powstaje zawsze taki sam plik, który odwołuje się do aktualnej wersji mapy. Można sobie zapisać na stałe w "My Places" i samo będzie wczytywać nowe dane.

2. Plik KML który zawiera stan mapy w danej chwili - można użyć jako kopia bezpieczeństwa

 

edit:

od wczoraj działa automat zapisujący kopie bezpieczeństwa 4 razy dziennie i przechowujący 100 ostatnich zapisów - tak więc nie ma już niebezpieczeństwa utraty danych (jedyny problem to zauważyć że coś zostało zepsute żeby wiedzieć że trzeba naprawić)

 

dziękuję wszystkim którzy przyczyniają się do rozwoju Mapy! :)

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zachęcić do współtworzenia mapy postanowiłem opisać krok po kroku co się klika...

Nie do wiary, ale udało mi się!

Szuu, masz nieslychane zdolności dydaktyczne.

 

Sadowne Węgrowskie stacja kolejowa (nie wieś), 100 km na wschód od Warszawy, okolicę znam, chociaż sam rozkładam się nieco dalej, obok domu w pobliskiej wsi. Jaśniej, ale wygodniej.

W okolicy brak miast, mało wsi, dużo lasów.

Oprócz trasy z Wawy proponowanej przez Google, dogodny wariant przez Sulejówek i Stanisławów (lepszy dla dzielnic południowych).

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.