Skocz do zawartości

Drugi teleskop na słoneczko.......


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem kupić jakiś niewielki, niedrogi (do 300zł) teleskopik, który wraz z filtrem słonecznym posłużył by mi do obserwacji plam na Słońcu i zaćmień Słońca (niestety ale z Polski za mojego życie tylko częściowych :Boink: ) Niechciałbym ryzykować takiej zabawy z moim większym (czyt. droższym) Newtonem w razie uszkodzenia.....

 

Moja decyzja padła na niewielki refraktorek Synty 70mm

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/704

 

Do tego użyłbym folii (filtra słonecznego) Baader ND 5

http://deltaoptical.pl/folia-filtr-slonecz...-nd-5,d269.html

 

Alternatywnym wyjściem byłoby też kupienie tego filtra do lunety 20x60, w ktorej jestem posiadaniu, tylko czy przy 20-krotnym powiększeniu zobaczę plamy na słońcu???

 

Czekam na wasze sugestie.

 

PS: Chciałbym, aby najlepiej był to teleskop leciutki, mobilny, który by mógł mi też posłużyć do obserwacji przyrody lub zastępował lornetkę na "szybkich" nocnych wypadach pod ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do słoneczka to widziałem ostatnio KLIK coś takiego w promocji. Cena co prawda znacznie przewyższa założoną ale myśle, że watro chociaż pomyśleć. W tej samej cenie jest też wmiare dobry KLIK. Osobiście uważam, że teleskop do Słońca powinien być jak najciemniejszy, f/7 to jednak sprzęt dosyć jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy różnica o 3 jednostki światłosiły (f/7 od f/10) robi dużą różnicę na wizualu??

Myślałem, że swiatłosiła odgrywa ważną rolę w astrofotografii, a nie w wizualu....

Czemu proponowany przeze mnie jaśniejszy refraktor nie nada się na słońce (będzie mnie bardziej raziło przez filtr, czy może nie ujrze plam na słońcu)???? Proszę o fachową odpowiedź, gdyż nigdy jeszcze nie zajmywałem się obserwacjami słońca i w tym temacie jestem zielony :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy różnica o 3 jednostki światłosiły (f/7 od f/10) robi dużą różnicę na wizualu??

 

Różnica 3 jednostki światłosiły to sporo.

W wizualu nie jest to bardzo istotne ale jest, szczególnie dla słabszych okularów i jasnych obiektów.

 

Myślałem, że swiatłosiła odgrywa ważną rolę w astrofotografii, a nie w wizualu....

 

Nie do końca. Generalnie im jaśniejszy sprzęt tym trudniejsze skorygowanie aberracji i innych "cudów" . Praktycznie nie istnieją refraktory jaśniejsze od f5 z tego powodu. W tanich jasnych sprzętach nikt się nie wysila i otrzymujemy sporą aberrację.

W ciemniejszych jest z tym dużo lepiej bo zadanie dużo łatwiejsze . Ponadto duża jasność bez względu na jakość własną obiektywu stawia dodatkowo duże wymagania dla okularów (kształt stożka światła) i bezlitośnie obnaża ich wady własne.

Jeśli pominiemy te drobiazgi to światłosiła nie ma znaczenia w wizualu. :P

 

Czemu proponowany przeze mnie jaśniejszy refraktor nie nada się na słońce (będzie mnie bardziej raziło przez filtr, czy może nie ujrze plam na słońcu)???? Proszę o fachową odpowiedź, gdyż nigdy jeszcze nie zajmywałem się obserwacjami słońca i w tym temacie jestem zielony :rolleyes:

 

Nikt nie pisze że się nie nada tylko..... czytaj wyżej. Ponadto ten podlinkowany przez Ciebie jest mniejszy i ma podły montaż.

dobsonme zaproponował nieco lepsze rozwiązanie i tyle.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, dlaczego obawiasz się jakiegoś nieszczęścia, gdybyś folię słoneczną miał na newtonie / a jakim ? / . Solidnie wykonana oprawa, uwzględniająca głębsze i w miarę ciasne nasunięcie na tubę / wiatr, postronna osoba.../ - wykluczają jakiekolwiek przykre niespodzianki. Jakieś dodatkowe zabezpieczenie też jest wskazane, z obserwacjami Słońca niema żartów, osoby towarzyszące zawsze muszą być poinformowane co jest grane...

Kilka lat mam filtr na SC 150/1500, z żelazną konsekwencją przestrzegam tych zasad - no problem !

 

Przy większej aperturze lepsza będzie oglądalność struktury plamek / lepsza rozdzielczość / czy naznak granulacji. Gdy zastosujesz jeszcze okularowy filtr Baader Solar Continuum, to obraz Ci się trochę uspokoi, lepszy kontrast / patrz wątek Tadeopulousa o tym filtrze / a Słoneczko będziesz miał przyjemnie zielone ;)

 

Podane wyżej plusy są jakby tłumione przy zastosowaniu małego refraktorka; tak mi się wydaje... A mały refaktorek - swoją drogą - przyda się do innych celów !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.