Skocz do zawartości

Co o tym myślicie??


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

to tak jak w temacie: co myślicie o tym sprzęcie?

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...-127,d1402.html

 

Ogólnie to jestem zaineresowana tym sprzętem ze względu na jego małe gabaryty i wage. Chciałabym uniknąc kupna sprzętu który bedzie ważył więcej niż ja (a nie byłby to problem uwieżcie :szczerbaty: ), a ten wydaje się przyzwoity. Autotracking jest na tyle fajną dla mnie sprawą że nie bede musiała ręcznie manewrowac tą tubą (siła w skali od 1-10=2) jednocześnie nie odberze on radości z poznawania nocnego nieba jak goto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeżeli chodzi o wagę to nic innego o lepszych parametrach chyba nie znajdziemy:) fajne jest to że ma goto:) pewnie Jowisza sobie pooglądasz:) gdyby nie ta waga to w tej senie zaproponował bym coś innego ale cięższego:) ale ogólnie to fajny teleskopik:)

 

on nie ma typowego GoTo, tylko napęd który pozwala śledzić obiekty, co jest na pewno bardzo przydatne :)

 

edit:

Agata mnie uprzedziła ;p

 

odnośnie samego teleskopu.

tutaj jest recenzja: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11 może się przyda, ale to sam mak 127 :)

według mnie powinnaś być zadowolona ze sprzętu, ale to ktoś bardziej doświadczony powinien się dowiedzieć i mający styczność z makiem

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatek, określ ile jesteś w stanie pieniędzy na ten sprzęt przeznaczyć? :)

 

 

cena tego maka to raczej górna granica:) I tak bede musiała się nieźle płaszczyc żeby wywalczyc tyle;) ale tłumacze mojej mamie, że g...wno trudniej sprzedac :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena tego maka to raczej górna granica:) I tak będę musiała się nieźle płaszczyc żeby wywalczyc tyle;) ale tłumacze mojej mamie, że g...wno trudniej sprzedac :szczerbaty:

 

 

bo jeżeli chcesz prowadzenie, ale bez GOTO prowadzenie w dwóch osiach i teleskop podobny do tego co podałem czyli lusterko 150 mm to można zrobić tak że możesz kupić teleskop i do tego dokupić napęd. i wszystko nie wyniesie więcej niż 2000zł. tylko że waga będzie 22kg i kosztowało by to wszystko 1700zł a taki zestaw to: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d985.html

i prowadzenie http://deltaoptical.pl/naped-w-dwoch-osiac...2-cg4,d584.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... faktycznie strasznie to ciężkie, chyba zostałabym przy tej lżejszej wersji bo kręgosłup mi siądzie od dzwigania(albo wybiorę obserwacje tylko w towarzystwie :rolleyes: )

 

Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tego maka, czy warto?

 

Jeszcze jedno pytanko: Czy jakbym chciała po jakimś czasie wymienic tube na troszkę większą np. mak150 to ten montaż da rade, jak myślicie??

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... faktycznie strasznie to ciężkie, chyba zostałabym przy tej lżejszej wersji bo kręgosłup mi siądzie od dzwigania(albo wybiorę obserwacje tylko w towarzystwie :rolleyes: )

 

Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tego maka, czy warto?

 

Jeszcze jedno pytanko: Czy jakbym chciała po jakimś czasie wymienic tube na troszkę większą np. mak150 to ten montaż da rade, jak myślicie??

zależy czy producent przewidział w tym modelu możliwość wymiany obejmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tego maka, czy warto?

Po przestudiowaniu Twoich wymagań, warto.

 

Jeszcze jedno pytanko: Czy jakbym chciała po jakimś czasie wymienic tube na troszkę większą np. mak150 to ten montaż da rade, jak myślicie??

Waga maka150 to 5,3 kg, 127 waży 4,5 kg. Z drugiej strony na stargazerslounge jest mała dyskusja na temat wytrzymałości Supatracka (tak nazywa się sam montaż) i można tam znaleźć stwierdzenie, że ten montaż pracuje na granicy wytrzymałości z makiem 127. Ponadto, co prawda w sieci nie ma dokładnych informacji o maksymalnej wadze teleskopu dla tego montażu, ale tu piszą, że max. co uniesie, to 130mm mak. Czyli raczej lepiej nie ;)

 

zależy czy producent przewidział w tym modelu możliwość wymiany obejmy.

Tam nie ma obejmy. Sposób montażu obu teleskopów (127 i 150) jest taki sam.

Pozdrawiam.

Edit: Tak sobie myślę, że trzeba by w sklepie przy zakupie pogadać o możliwości posadzenia 150 na tym montażu.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma obejmy. Sposób montażu obu teleskopów (127 i 150) jest taki sam.

Pozdrawiam.

Edit: Tak sobie myślę, że trzeba by w sklepie przy zakupie pogadać o możliwości posadzenia 150 na tym montażu.

 

 

w tym modelu jest obejma. nie widzisz że model który podałeś różni się od tego maka? przecież widać nawet śruby imbusy które łączą się z drugą częścią obejmy. to co pokazałeś to jest całkiem inny system mocowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym modelu jest obejma. nie widzisz że model który podałeś różni się od tego maka? przecież widać nawet śruby imbusy które łączą się z drugą częścią obejmy. to co pokazałeś to jest całkiem inny system mocowania.

Racja, wygląda na to, że SW wypuścił inny sposób mocowania teleskopów z auto-trackingiem na nasz rynek. Nie przyjrzałem się dokładnie zdjęciu z Delty. Widziałem teleskopy SW z autotrackingiem sprzedawane bez obejm i stąd mój błąd.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, wygląda na to, że SW wypuścił inny sposób mocowania teleskopów z auto-trackingiem na nasz rynek. Nie przyjrzałem się dokładnie zdjęciu z Delty. Widziałem teleskopy SW z autotrackingiem sprzedawane bez obejm i stąd mój błąd.

Pozdrawiam.

 

 

 

ale wiesz co. zdaje mi się że ta obejma mocowana jest na tej samej zasadzie co poprzednie modele maka czyli na szynie. ale tego nie jestem w 100% pewien. wszystko wygląda tak samo cały auto tracking więc może rzeczywiście ta obejma mocowana jest tak samo jak wcześniejsze modele na szynie. no ale to tylko już domysły:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz co. zdaje mi się że ta obejma mocowana jest na tej samej zasadzie co poprzednie modele maka czyli na szynie. ale tego nie jestem w 100% pewien. wszystko wygląda tak samo cały auto tracking więc może rzeczywiście ta obejma mocowana jest tak samo jak wcześniejsze modele na szynie. no ale to tylko już domysły:)

Trzeba by to sprawdzić organoleptycznie :)

Ale i tak, z tego co wypatrzyłem po Twoim poście, to albo jest nowsza wersja i wygląda ona tak, jak na zdjęciu u Delty, albo na "wschodzące" ;) rynki SW oferuje trochę inną wersję. Tak czy inaczej, obejma jest i trzeba będzie wypatrzyć, jak jest połączona z montażem. Coś spróbuję się dowiedzieć.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytałem. W tej wersji w Delcie rzeczywiście obejmę z montażem łączy zwykła szyna dovetail, czyli tak jak w tamtej wersji bez obejmy. Teoretycznie można przykręcić coś innego, ale Mak 150 to za dużo, czyli - nie można.

Obsługa w DO jak zwykle, na szóstkę z plusem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytałem. W tej wersji w Delcie rzeczywiście obejmę z montażem łączy zwykła szyna dovetail, czyli tak jak w tamtej wersji bez obejmy. Teoretycznie można przykręcić coś innego, ale Mak 150 to za dużo, czyli - nie można.

Obsługa w DO jak zwykle, na szóstkę z plusem.

Pozdrawiam.

za dużo na udźwig?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trochę z innej beczki ale odnośnie tego montażu.

Czy i jak w zimie będzie sprawował się ten napęd. Czy przy mrozach -10-15 nie zamarznie?!

Bo jeśli nie można używać tego napędu zimą w duże mrozy to znaczy że nie można używać teleskopu. gdyż ręczne prowadzenie w nim nie występuje?!

Dzięki za odp..

 

Ps. I jak to działa, na baterie? W zimie też chyba szybko by padły a wtedy lipa z oglądania?

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużo na udźwig?

Tak. Na podobnym SLT Celestrona też nie stawiają nic cięższego niż 4-5kg.

Tak się zastanawiam, czy w podobnej cenie nie kupiłoby się Maka 127 na EQ3-2 plus napęd. Pewnie by się kupiło. Tylko całość byłaby znacznie cięższa, czyli nie spełnia wymagań :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trochę z innej beczki ale odnośnie tego montażu.

Czy i jak w zimie będzie sprawował się ten napęd. Czy przy mrozach -10-15 nie zamarznie?!

Bo jeśli nie można używać tego napędu zimą w duże mrozy to znaczy że nie można używać teleskopu. gdyż ręczne prowadzenie w nim nie występuje?!

Dzięki za odp..

 

Ps. I jak to działa, na baterie? W zimie też chyba szybko by padły a wtedy lipa z oglądania?

 

 

to czy Ci nie zamarznie to Ci nie powiem;P ale jednego jestem pewien ze przy - 10 -15 stopni na pewno długość pracy naładowanych akumulatorków zmaleje i krócej sobie pooglądasz niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na podobnym SLT Celestrona też nie stawiają nic cięższego niż 4-5kg.

Tak się zastanawiam, czy w podobnej cenie nie kupiłoby się Maka 127 na EQ3-2 plus napęd. Pewnie by się kupiło. Tylko całość byłaby znacznie cięższa, czyli nie spełnia wymagań :)

Pozdrawiam.

 

 

ja tam nie wiem jaki to ma udźwig:) no ale fakt to ograniczenie wagi ogranicza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy i jak w zimie będzie sprawował się ten napęd. Czy przy mrozach -10-15 nie zamarznie?!

Bo jeśli nie można używać tego napędu zimą w duże mrozy to znaczy że nie można używać teleskopu. gdyż ręczne prowadzenie w nim nie występuje?!

Podobny SLT działa coraz gorzej ze spadkiem temperatury poniżej 0, poniżej -15 pilot pozostawiony na powietrzu odmawia współpracy. Producenci tych napędów nie podają zakresu temperatur pracy. Spokojnie można przyjąć, że poniżej 0 zaczynają się kłopoty, tzn. trzeba grzać :)

Supatraka nie można prowadzić ręcznie.

 

Ps. I jak to działa, na baterie? W zimie też chyba szybko by padły a wtedy lipa z oglądania?

Można kombinować, dokupić coś takiego albo poszukać SkyWatcherowego odpowiednika tego (ciężko będzie) albo przenośny akumulator samochodowy i kombinowanie z wtyczką.

Baterie ani akumulatorki do takich skomputeryzowanych napędów nie wystarczają na zbyt długo, więcej o tym jest tutaj. Edit: tzn. oczywiście zwykłe baterie/akumulatorki nie wystarczają.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile by mnie kosztował mak127 na eq5?? bez napędów na początek. Wliczając wszystkie potrzebne do zamontowania tuby rzeczy tupu obejmy, lunetka celownicza(bo z tego co widziałam to nie zawsze jest w komplecie z montażem) ??

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/646 jeszcze taka propozycja

 

Chce żeby ten teleskop był na tyle dobry żeby moje obserwacje nie zatrzymały się wyłącznie na planetach.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile by mnie kosztował mak127 na eq5?? bez napędów na początek. Wliczając wszystkie potrzebne do zamontowania tuby rzeczy tupu obejmy, lunetka celownicza(bo z tego co widziałam to nie zawsze jest w komplecie z montażem) ??

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/646 jeszcze taka propozycja

 

Chce żeby ten teleskop był na tyle dobry żeby moje obserwacje nie zatrzymały się wyłącznie na planetach.

 

ja stawiałbym jednak na tego maka127

 

odnośnie montażu:

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...r-eq5,d575.html wykonany ze stali. koszt 1400 zł

lub

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...q5-al,d742.html wykonany z aluminium. koszt 900 zł

+

mak 127 http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...p-ota,d720.html koszt 1400 zł

 

ale z tego co czytałem montaż waży ok 15 kg

 

ja tam bym jednak polecił jednak synte szczególnie biorąc pod uwagę wielkość lustra (8"-12"), do wizuala jak znalazł.

oddzielnie tuba, oddzielnie montaż. to aż tak dużo nie waży i jest wtedy jako tako mobilne. prowadzenie teleskopu kwestia gustu i wprawy ;)

 

i dodatkowo, nie wiem czy analizowałaś ten wątek, http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=26527&st=0 troszkę informacji o sprzęcie :)

 

edit:

coś jeszcze do maczka jest potrzebne aby go wsadzić na montaż?

 

Pozdrawiam

Patryk

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.