Skocz do zawartości

Sky-watcher 909 EQ2 Refraktor 90/900


jadak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to moj pierwszy post na tym forum co nie znaczy ze jestem tu nowy , poniewaz juz bardzo dlugo jestem z wami i czaytam wasze posty i z wielkim zainteresowaniem ogladam wasze astrofoty.

A teraz przejde do tematu niedlugo bede kupowal moj pierwszy teleskop i bedzie to wlasnie on Sky-watcher 909 EQ2 Refraktor 90/900 jak widzicie nie mam zbyt wiele gotowki dlatego to wlasnie jego wybralem. Nie jestem pewien czy pisze to w dobrym temacie pozniewaz jak widze to sa tu opisane teleskopy lub sprzet ktory ktos ma i o nim opowiada, a ja chcialbym sie od was dowiedziec czy to w miare dobry wybor dla poczatkujacego, poniewaz mimo tego ze jestem juz troche oczytany to i tak to nie zastapi waszej praktyki z kilkoma telepami.

Ok to chyba wszystko jezeli ktos moze sie wypowiedziec i tym samym mi pomoc bede bardzo wdzieczny. A jeszcze dodam ze szukam takze czegos uzywanego w podobnej cenie, poniewaz nie robi mi to zbytniej roznicy czy nowy czy uzywany.

Czekam na wasze komentarze pozdrawiam.

Edytowane przez jadak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Spóźniłem się ;) Recenzja tego teleskopu jest na forum, link powyżej.

Recenzowany teleskop jest teraz moją własnością, będzie niedługo

na montażu EQ3-2. Ja nie żałuję zakupu. Za tę cenę dostaje się

już spory kawałek rury :szczerbaty: , która daje naprawdę dużo frajdy.

Porównywać mogę do małego 114/500 który miałem wcześniej,

ale nie będę porównywał, 909 daje dużo lepszy obraz.

 

Pozdrawiam,

Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie internetowej producenta można znaleźć informację, że ten teleskop jest polecany dla ?serious beginners?. Nie można zatem odpowiedzieć na Twoje pytanie. Wiemy bowiem jedynie, że jesteś początkujący. Ale czy jesteś poważnym człowiekiem? ;-)

A teraz do rzeczy. Od dłuższego czasu obserwujesz forum, masz więc już zapewne za sobą lekturę Celestii i tamtejszych artykułów adresowanych do osób pragnących kupić teleskop.

Musisz także wiedzieć, że nie sposób polecić konkretnego modelu, nie wiedząc, co chciałbyś obserwować i z jakiego miejsca (problem zaświetlenia).

Ostatnio bardzo dużo jest wątków dotyczących Sky Watchera SK 909 EQ2. Dla Ciebie to także cenne źródło informacji, możliwość poznania różnych punktów widzenia. Sporo osób kupiło go bądź zamierza kupić. Zapewne przyczyniły się do tego artykuły na Celestii (w jednych z nich pada sformułowanie, że jest to 'mały bo mały, ale już prawdziwy teleskop') i promocyjna cena. Mnie do zakupu przekonały moje zainteresowania: raczej planety niż obiekty głębokiego nieba. Po drugie miejsce obserwacji: balkon wychodzący na bardzo zaświetlone wewnętrzne podwórko. Po trzecie, łatwość transportu: niewielkie (stosunkowo!) rozmiary, brak konieczności kolimacji (bo to refraktor). Chciałbym bowiem zabierać teleskop poza miasto i oglądać ciemniejsze niebo.

Reasumując, nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, czy nie lepszy byłby inny używany teleskop, bo nie znamy Twoich potrzeb.

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

PS: Jestem pewien, że temat został umieszczony na złym forum. Powinien być w 'Mój pierwszy teleskop'.

Edytowane przez Paweł Kamela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za pomoc.

Sam juz dostrzeglem moj blad ze nie w tym dziale napisalem ten watek, ale nie wiedzialem jak to przeniesc i czy to wogule mozliwe.

Co do moich potrzeb to nie rozpisywalem sie na ten temat poniewaz chodzilo mi bardziej o informacje o danych technicznych tego teleskopu czy jest on juz na tyle dobry ze mozna go brac w miare na serio i da sie nim podgladac kawalek nieba a nie tylko kasiezyc i obiekty naziemne.

A co do moich potrzeb to wiadomo jestem poczatkujacy i nie wiem co zrobi na mnie najwieksze wrazenie planety czy moze obiekty dalszego nieba dlatego nie moge sie dokladnie okreslic na pewno chcialebym pozerkac sobie jak najdokladniej sie da za ta cene na ksiezyc, i na planety, a dalej bede sie staral wyciagnac z niego co sie da. Co do mojego miejsca zamieszkania to mieszkam na przedmiesciach malego miasta, mam duzy taras (czyli wielkosc teleskopu nie stanowi problemu) ktory znajduje sie od strony gdzie nie ma zadnych lamp. Oczywiscie jest widoczna lekka luna z ponad miasta ale to tylko od strony połnocnej cala strona poludniowa i wschodnia jest calkowicie ciemna , poz tym nie mam jakichkolwiek problemow zeby wybrac sie kawalek poza miasto gdzie niebo jest calkowicie ciemne i na niebie widac tylko gwiazy.

To chyba juz wszystkie info. Narazie wole jeszcze czytac niz pisac swoje posty ale chcialem jeszcze sie zapytac starych wyzeraczy ;p o opinie przed moim pierwszym zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć, najlepiej jak potrafię. Jednak ja też jestem początkującym astroamatorem. I to, co napiszę, będzie raczej podzieleniem się doświadczeniami, niż fachową poradą.

1. Można poważnie traktować ten teleskop. To nie jest zabawka z supermarketu z plastikowymi soczewkami, itd. Co i w jakiej jakości można w nim zobaczyć, powie Ci zalinkowana recenzja. Ja od siebie dodam, co mi się udało upolować. Saturn: widać tarczę planety, pierścienie, odstęp pomiędzy pierścieniami a planetą, cień pierścieni na planecie; z księżyców Saturna bez problemu widać Tytana, czasem Herę; szczeliny Cassiniego nie widziałem. Jowisz: wyraźne dwa paski i zaciemnienia przy biegunach, trzy księżyce (zapewne zobaczyłbym więcej, gdyby nie było już tak jasno). Merkury: faza planety. Księżyc: trudno to opisać, mnóstwo szczegółów, kratery łańcuchy górskie, pęknięcia powierzchni. Obiektów głębokiego nieba jeszcze nie próbowałem.

2. Co do aberracji chromatycznej. W obserwacji planet nie przeszkadza. Przy obserwacji Księżyca jest już wyraźnie zauważalna i objawia się jako intensywnie niebieska obwódka wokół tarczy Księżyca.

3. Zalety tego teleskopu, to z pewnością przyzwoita optyka, montaż spełniający minimalne wymagania, łatwość zmontowania i obsługi (bardzo ważne dla początkującego), dobry wyciąg, okulary i Barlow wystarczające na start, łatwość transportu i brak konieczności kolimacji.

4. No i teraz najtrudniejsze. Czy wybrać ten teleskop czy jakiś inny. Zapewne, jeżeli masz tak dobre warunki do obserwacji w domu, będziesz musiał rozważyć dylemat: reflektor czy refraktor. Musisz poczekać, aż odezwą się inne osoby i przekażą swoje doświadczenia. Zdobędziesz materiały do przemyśleń, a potem czeka Cię dramat wyboru…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo twoj post bardzo mi pomogl i oswiecil na temat tego teleskopu wielki plus dla ciebie za ta pomoc. Tak jak napisales jeszcze troche czasu do zakupu mam to zobacze co inni napisza i wtedy stane przed wyborem. A tym czasem wielkie dzieki dla ciebie za przyblizenie mi tego tematu i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze jedna kwestia - zestawowy okular "super 10" jest raczej mało super i raczej dość szybko należy poszukać coś lepszego. Jednakże przed zakupem upewnijcie się czy nowe "szkiełko" będzie dobrze współdziałało z nasadką kątową 45/90. Ja zakupiłem Plössl 6mm i żeby cokolwiek widzieć muszę wkładać okular wprost do tubusa - inaczej "nieostrzy" - planety wyglądają jak wielkie rozmazane balony. Ale cóż robić: cięcie tubusa dla jednego okulara to chyba drobna przesada, a zwykła nasadka kątowa 90 też kosztuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie bierz tego bressera pluto, kupiłem ten refraktor 90/900 i jest świetny, bardzo dobrze nadaje sie do obserwacji krajobrazu i daje piękne obrazy planet ( abberacja znikoma). Przybliżenie 180 wyciągasz spokojnie, u mnie z balkonu oglądałem saturna przy x180 i był bardzo wyrażny. Oczywiscie montaz eq2 strasznie drga ale po chwili drgania ustaja i mozna obserwowac przy pomocy mikroruchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.