Skocz do zawartości

Dalekie widoki na północy kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Nie przypominam sobie, by jakiekolwiek zdjęcie było dla nas wszystkich taką zagadką jak to zdjęcie...

 

Jak widać na najnowszych zdjęciach porównawczych mamy chyba niezbity dowód na to, że horyzont może się aż tak znacznie podnieść...

Pytanie jest takie, czy przy takim podniesieniu horyzontu jest możliwa obserwacja, która w normalnych warunkach jest kompletnie wykluczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie, by jakiekolwiek zdjęcie było dla nas wszystkich taką zagadką jak to zdjęcie...

 

Jak widać na najnowszych zdjęciach porównawczych mamy chyba niezbity dowód na to, że horyzont może się aż tak znacznie podnieść...

Pytanie jest takie, czy przy takim podniesieniu horyzontu jest możliwa obserwacja, która w normalnych warunkach jest kompletnie wykluczona?

Darek, nie jest. Zauważ, że to nic innego jak normalnie widzialny horyzont, tylko rozciągnięty w pionie. I dotychczas spotykane miraże tego typu zawsze na tym samym polegały.

Nie zdziwiłbym się, gdyby widoczny maszt był nie dalej niż 50 km, tylko powstał kilka dni/tygodni temu, a o czym zdjęcia satelitarne jeszcze nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, nie jest. Zauważ, że to nic innego jak normalnie widzialny horyzont, tylko rozciągnięty w pionie. I dotychczas spotykane miraże tego typu zawsze na tym samym polegały.

Nie zdziwiłbym się, gdyby widoczny maszt był nie dalej niż 50 km, tylko powstał kilka dni/tygodni temu, a o czym zdjęcia satelitarne jeszcze nie wiedzą.

 

Tylko że w promieniu 50km w tamtym kierunku nie ma lądu. Pozostaje jedynie platforma wiertnicza. Ale wydaje mi się, że wyglądałaby ona inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może czas wreszcie spojrzeć prawdzie w oczy... . Moja teza jest dosyć ryzykowna, zresztą sami oceńcie: To co widać na, a właściwie nad horyzontem, to miraż Mierzeii Kurońskiej, a w zasadzie kawałka jej litewskiej części. Ciekawe, że do tej pory nie braliśmy tego pod uwagę, tylko od razu skupialismy sie na "lądowej" części Litwy, tzn na okolicach Kłajpedy - a tymczasem Mierzeja Kurońska jest to wąski pasek ziemi, miejscami silnie wypiętrzony (niektóre wydmy nawet do 50 m npm). Na niektórych wzniesieniach stoi tam kilka wyższych obiektów, to jest np. latarnie morskie, wieże strażackie i jakies maszty (których przeznaczenie nie jest mi na razie znane). Otóż dwa spośród takich obiektów, które połozone są dośc blisko siebie - to jest latarnię morską Juodkrante: http://lt.wikipedia.org/wiki/Juodkrant%C4%97s_%C5%A1vyturys i wieżę strażacką: http://www.panoramio.com/photo/1644562 wytypowałem jako te dwa "maszty", które widac na zdjęciu w tym poście Rafała: http://forum.astropolis.pl/topic/27085-dalekie-widoki-na-polnocy-i-w-centrum-kraju/page__st__222 (ewentualnie mogła by to być ta wieża strażacka - z prawej i nie znany mi z funkcji maszt, którego zdjęc niestety nie znalazłem, widziałem go jedynie w HWT o wsp. wg Hey-a 55 39' 24.43" N, 21 7" 36" E - z lewej) . Położone są dokładnie za miasteczkiem Hel (tak jak na zdjęciu), wieża strażnicza z lewej, latarnia morska z prawej. Tylko jak wytłumaczyć taki miraż i czy jest on możliwy? (podpieranie się tu "Kaszką" nie ma sensu, gdyż wiadomo, że w warunkach normalnych taki widok nie mógłby mieć miejsca). I to właśnie pytanie kieruję do (jeśli nas tu czyta) Krzyśka_S (lub do innej kompetentnej osoby). Ponoć właśnie nad morzami zdarzają się miraże bardzo odległych obiektów...

Brałem pod uwagę jeszcze inne "wieże" na Mierzeii Kurońskiej, ale zdaje się, że wypadały one za bardzo w prawo lub lewo od miasteczka Hel.

P.S. Być może jednak ta teoria nie jest słuszna i są to widoczne po prostu dwa szyby wiertnicze platform wydobywczych na Bałtyku? Merti znalazł jakąś w odległości 164 km w Obwodzie Kalliningradzkim, ale być może są jakieś dwie znacznie bliżej i nie ma w tym widoku żadnej tajemnicy?

A może (to już trzecia wersja w tym poście :-)) jedna z tych wież jest na tej platformie wiertniczej tej w odl. 164 km, a druga na lądzie na Mierzeii Kurońskiej (może to by tłumaczyło dlaczego jedna ma odwrócony miraż, a druga nie?).

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest takie, czy przy takim podniesieniu horyzontu jest możliwa obserwacja, która w normalnych warunkach jest kompletnie wykluczona?

 

Darek, nie jest. Zauważ, że to nic innego jak normalnie widzialny horyzont, tylko rozciągnięty w pionie. I dotychczas spotykane miraże tego typu zawsze na tym samym polegały.

No chyba jednak jest inaczej. Ewidentnie widać zamazane obiekty na tym wyciągniętym przez miraż terenie, których na zdjęciu użytym do porównania w ogóle nie ma.

Zauważ Mateuszu jedną zasadniczą rzecz. Linię horyzontu wyciągniętego przez miraż i ten oryginalny można praktycznie na siebie nałożyć a to znaczy że ten mirażowy podniósł znacząco horyzont zza widnokręgu.

Jak do tej pory nie wierzyłem w podnoszenie horyzontu a jedynie w odwracanie obiektów przez miraż, to teraz uwierzyłem.

 

 

Nie zdziwiłbym się, gdyby widoczny maszt był nie dalej niż 50 km, tylko powstał kilka dni/tygodni temu, a o czym zdjęcia satelitarne jeszcze nie wiedzą.

Tak, i stoi na środku Bałtyku taki sobie BTS albo inny obiekt nadawczy żeby rybacy mogli telewizję oglądać podczas połowów.

 

Zdecydowanie odrzucam teorię z platformami wiertniczymi, są po prostu zbyt niskie, a gdyby były jednak widoczne to i podstawę możnaby rozpoznać a nie tylko pojedynczy maszt.

 

Luki >> może być i tak jak mówisz bo kierunek na Kłajpedę jest niezaprzeczalny. Który dokładnie to będzie masz ? Myślę że nigdy tego nie rozwikłamy. Tak czy siak - mamy obiekt litewski złapany z Polski. I to nie z Helu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższym obiektem w tym kierunku jest wieża telewizyjna w Kłajpedzie - ponad 200m wysokości, ale nie ma ona równej szerokości na całej swojej wysokości - chyba że przy takiej odległości obraz został zniekształcony. Wieża jest położona całkiem blisko morza. Jest jeden problem - w ogóle nie jest podobna do tego obiektu na zdjęciu.

Może być też jakiś bliższy maszt, nawet komin - powiększony, rozciągnięty, albo (tak jak wcześniej pisano) - to zgrubienie to postawa, a poniżej - lustrzane odbicie.

 

Zdjęcie trzeba dać do rozpoznania komuś, kto bardzo dobrze zna się doskonale na mirażach i posiada wiedzę na temat wysokich obiektów w tamtym rejonie. Czyli na pewno nie mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Luki >> może być i tak jak mówisz bo kierunek na Kłajpedę jest niezaprzeczalny. Który dokładnie to będzie masz ? Myślę że nigdy tego nie rozwikłamy. Tak czy siak - mamy obiekt litewski złapany z Polski. I to nie z Helu.

No widzisz Vrg - chodzi właśnie o to, żeby ustalić, na podstawie wzajemnego położenia tych dwóch masztów względem siebie i względem obiektów w miasteczku Hel, co to dokładnie są za wieże i gdzie dokładnie się znajdują. Dlatego tutaj potrzebowalibyśmy pomocy autora zdjęcia (wszak on na pewno świetnie zna Hel i może sobie bez trudu na Hey-u poprowadzić linie do w/w masztów, odczytując ze zdjęcia saterltarnego dokładnie nad jakimi obiektami na Helu biegną te proste - ja niestety nie znam za dobrze miejscowości Hel, a obraz sateltarny w Google Maps jest niezbyt dokładny).

Po drugie potrzebowalibyśmy ekspertyzy, np. Krzyśka_S, który to dysponuje namiarami do pionowych rozkładów temp. z danego dnia i jeszcze potrafi zrobic z nich uzytek :-) i w swojej karierze naukowej na pewno spotkał się, jeśli nie badał przypadki "morskich miraży" - mógłby więc ocenić na ile takie zjawisko było tamtego dnia prawdopodobne (i czy w ogóle jest prawdopodobne).

Wydaje mi sie, że nie możemy temu zdjęciu "przepuścić" - to przecież w całej historii DO byłby pierwszy tak spektakularny przypadek (o ile się potwierdzi).

P.S. Tych platform wiertniczych to bym tak całkowicie nie wykluczał, być może widać tylko same wieże, bo reszta zlała się z tłem (Mierzei Kurońskiej??? - tylko wtedy po co nam te platformy; skoro widać miraż mierzei to i maszty na niej załapały by się :-)).

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie znam Helu – to co widzę można odczytać z http://bryza.hel.eu/mapa/index.php bo patrząc na obraz satelitarny w Google Maps trudno się domyślić, gdzie co jest.

Kościół chyba jest - 54.607738° N 18.80309° E (nad tym rozmazanym pomarańczowobrązowym obiektem).

Co do mirażowej "wieży" nad kościołem – to może nie być rzeczywisty obiekt a tworzącą się fatamorgana.

Może w najbliższym czasie to zjawisko się powtórzy – z jeszcze lepszą widzialnością, co dałoby pewność, że widoczny miraż był odbiciem rzeczywistego terenu i być może to by ułatwiło/potwierdziło jego identyfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wycinek obiektu z oryginalnego zdjęcia - z nieco poprawioną ostrością i kontrastem

post-17715-0-96105400-1303844472_thumb.jpg

 

Jak dla mnie tworzący się miraż widać z lewej strony kadru, chyba że akurat pojawiła się tam chmura. W każdym razie wygląda ona trochę nienaturalnie.

Pisząc o fatamorganie miałam na myśli ten drugi obiekt.

A na tym - rzeczywisty obiekt + 3 odbicia (do połowy gdzie widać "zgrubienie" - obiekt i jego lustrzane odbicie, powyżej odbicie całej dolnej części) tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

w Łebie i Kaliningradzie są stacje sondowania atmosfery. Dane z 19 kwietnia są dostępne - choć to nie do końca warunki nad otwartą wodą. Przydałaby się jeszcze temperatura wody w Zatoce Gdańskiej, żeby jakoś rozsądnie ekstrapolować pomiary do warstwy "przywodnej". Pojawiła się wtedy dość gruba inwersja, z tym że nad morzem o poranku to raczej normalka, a w dodatku w następnych dniach była silniejsza...

Podajcie proszę współrzędne i wysokość miejsca obserwacji i podejrzanej konstrukcji - może coś wyjdzie w obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podajcie proszę współrzędne i wysokość miejsca obserwacji i podejrzanej konstrukcji - może coś wyjdzie w obliczeniach.

Krzysiek - współrzędne miejsca obserwacji wynikają z tego linka do symulacji na Hey-u, która podał sam autor: http://www.heywhatsthat.com/?view=UMC5PDS9 - należało by dodać tylko ok. 30 m ze względu na obserwację z 10 piętra tego bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - współrzędne miejsca obserwacji wynikają z tego linka do symulacji na Hey-u, która podał sam autor: http://www.heywhatsthat.com/?view=UMC5PDS9 - należało by dodać tylko ok. 30 m ze względu na obserwację z 10 piętra tego bloku.

Dobra, mam. Zanim jednak zaczniemy sprawdzać Litwę - czy zwróciliście uwagę na obiekt w obwodzie kaliningradzkim, o współrzędnych 54.9598 N, 19.9813 E?

Spójrzcie na fragment zdjęcia satelitarnego, tam gdzie jest zielona strzałka. Moim zdaniem mógłby to być wysoki obiekt, rzucający w kierunku NNW długi, niekonkretny cień, który świadczyłby o konstrukcji kratownicowej. Obiekt jest burorudy i mógłby być wydłużoną kępą drzew, ale równie dobrze starą, porzuconą przez wojsko wieżą, jakich pełno stawiano kiedyś wzdłuż wybrzeża. Na zdjęciu mamy wprawdzie 2 maszty, ale od czegoś musimy zacząć.

Koniecznie trzeba poidentyfikować najpierw obiekty na Helu, które posłużą za punkty odniesienia i proszę o to osoby stamtąd, bo ostatni raz byłem tam jako dziecko i jak dziecko jestem bezradny w tej sprawie.

PS. Luki, nie wygłupiaj się proszę z tą karierą naukową, bo jeszcze ktoś pomysli, że to serio. Jestem chemikiem, a program do symulacji rozchodzenia się światła to czysto hobbystyczna produkcja, nie mająca nic wspólnego z moją pracą zawodową.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - obwód Kalliningradzki wykluczyliśmy już, gdyż bez wątpienia w całości znajdowałby się na prawo od Helu.

Co do obiektów w samym miasteczku Hel, to autor zdjęć wrzucił kilka postów wstecz zdjęcie porównawcze, ukazujące położenie obiektów tamtejszych względem domniemanego masztu. Po za tym dodał ostatnio link do mapy Helu.

Wg. naszych wcześniejszych ustaleń jeśli ten maszt (jak i widoczna na jednej z fotek druga wieża) miałby się znajdować na lądzie - to wchodzi w rachubę jedynie Litwa, a konkretniej okolice Kłajpedy (najpewniej, jak już pisałem wcześniej były by to obiekty na Mierzei Kurońskiej przed Kłajpedą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki - poznajdowałem rzeczy, o których piszesz. Mapa Helu jest we flashu, więc jej nie obejrzę, ale nic to. Jest zdjęcie z poidentyfikowanymi obiektami, wystarczy pokojarzyć z satelitarnym i będą współrzędne. Wieża w Kłajpedzie z rozkładem temperatury z Kaliningradu za nic się nie pokaże, ale dostępne pomiary nie oddają zależności temperatury od wysokości nisko nad powierzchnią wody. Tego jeszcze bardzo brakuje. Jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, to co zaznaczyłeś to wygląda jak zwykłe krzaki ;) Co do obiektów na Helu to proszę, choć nigdy tam nie byłem. Jak zawsze obiekt pod krzyżykiem: Kościół

"muszla" to Marina Helska, tutaj pod zdjęciem.

 

Koleżance Halince P. polecam też wstać nad ranem 17 maja, bo wtedy słońce wstaje (4:38) za nieznanym nam na razie obiektem (choć ja obstawiam dalej że to ta wież wiertnicza). Może jakaś inna fatamorgana pojawi się albo ta wieża na tle tarczy ? :D

 

Panowie, znacie języki to wio wyszukać co tam na morzu za obiekty stoją, a nóż widelec będą korki ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, porównywałem wczoraj na Hey-u położenie tych wytypowanych prze ze mnie wież na Mierzei Kurońskiej z planem Helu i niestety wygląda na to, że nie łapią się one w tym miejscu co trzeba (tzn. pokazują się troszeczkę na prawo od mariny helskiej). No chyba, że taki miraż może wędrować po płaszczyźnie horyzontu :-).

W każdym razie jeśli to "coś" miało by znajdować się na Mierzei Kurońskiej, to na pewno nie są te maszty, które obstawiałem. Jak na złość w mapach googlowych najbardziej prawdopodony obszar tej mierzeii jest na części mniej czytelnej zdjęcia satelitarnego, tak więc ustalenie, czy są tam jakieś wieże, czy nie nie jest możliwy. Jeśli nawet jednak by były takowe, to co nam z tego, skoro tamte opisane prze ze mnie (ta latarnia i wieża strażacka) nie pokazały się na zdjęciu autorki na prawo od mariny, a, jeśli tak jak myślałem to coś na horyzoncie to miałby być miraż Mierzeii Kurońskiej powinny były się tam pojawić. Innymi słowy, jeśli ten hipotetyczny maszt miałby znajdować się na lądzie, na Litwie, to musiało by to być cos w rodzaju naszego dawnego masztu radiowego w Gąbinie - ponad 600 metrów.

Jeśli więc miraż tak odległych obiektów nie jest możliwy, to co pozostaje? Wieża platformy wiertniczej zasugerowana przez Mertiego to może i była by prawdopodobna, ale na pewno nie w takiej (164 km) odleglości (bo tu i tak potrzebny byłby taki sam hipermiraż). Może więc na Bałtyku są gdzieś bliżej jakieś platformy (gdzieś bliżej to znaczy tuż za linią horyzontu, bo wtedy właśnie wyszadłby klasyczny miraż). Przeszukiwałem też internet w poszukiwaniu jakichś map morskich Bałtyku, gdzie takie platformy pewnie byłyby zaznaczone, ale bezskutecznie (a może na naszym forum jest jakiś pasjonat np. żeglarstwa i dysponuje taką mapą?). Jeśli nie jest to jednak wieża na platformie wiertniczej to pozostaje chyba tylko maszt okrętu. I tu powstaje prośba do Autorki zdjęć - chyba trzeba będzie je powtórzyć w równie sprzyjających okolicznościach - jeśli jednak ten maszt pojawi się w tym samym miejscu, to mamy nie lada zagwozdkę...

BTW - Merti - tak sobie pisać "wio" do kolegów z forum to mógłbyś za sanacji albo w epoce chłopów pańszczyźnianych :-). Podejrzewam, że moja znajomość języków obcych, np. litewskiego jest na tym samym poziomie, jak u Ciebie - mamy więc podobne szanse w eksploracji tamtejszego netu. No, chyba, że jesteś jakimś nieformalnym kierownikiem tego wątku i wydajesz nam i autorce polecenia drogą słuzbową ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko będą odpowiednie warunki sfotografuję Hel, sama jestem ciekawa czy ten maszt będzie również widoczny.

Merti - dzięki za informację, jeśli wszystko będzie ku temu sprzyjać - to będzie mój drugi maszt na tle wschodzącego Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety, jak dotąd nie udało mi się powtórnie zobaczyć masztu, ale i warunki też nie były takie jak wówczas.

Jedno, co udało mi się zobaczyć - na załączonym obrazku

obiekt.th.jpg

Jest to obiekt poruszający się, prawdopodobnie komin jednostki pływającej - myślę, że na poprzednim zdjęciu też coś takiego było, więc można to wyeliminować.

Pozostaje maszt - czy pokaże się na tle tarczy słonecznej - zobaczymy, choć prognozy pogody na ten ranek nie są optymistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeszcze się nie udzielałem w tym temacie, chociaż mieszkam na samym północniku (Frombork) ale pechowo mimo posiadania 36 metrowej wieży widokowej(56m.n.p.m.) moja miejscowość jest dosłownie otoczona wzniesieniami- Wysoczyzną Elbląską od zachodu, Mierzeją Wiślaną od północy, innymi górkami od Kaliningradu i systematycznie wznoszącym się terenem od strony południowej.

 

Jedyną nadzieją na dalekie obserwacje jest strzał w kierunku pn-zach. tj. w stronę Żuław Wiślanych za którymi być może prześwitują Trójmiejskie instalacje..

 

Póki co wklejam widok na Bałtijsk(~35km), leżący na "Mierzei Wiślanej" ale po stronie Rosyjskiej.

 

Zdjęcie wykonane cyfrówką z 20 krotnym zoomem optycznym.

 

To i przy okazji widok na Mierzeję, odległość od mojej wieży do przeciwnego brzegu Zalewu Wiślanego to równe 10km.

 

 

Ps.

Ktoś wie co się stało ze stroną Hey, what's that? Bo mi ie działa na zadnej przegladarce tzn adres nieczynny..

Baltijsk10.jpg

PIASKI80%.JPG

Baltijsk5.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wklejam widok na Bałtijsk(~35km), leżący na "Mierzei Wiślanej" ale po stronie Rosyjskiej.

Na nizinach taka odległość i tak jest niezłym osiągnięciem!

Ładny miraż na pierwszej fotce.

 

 

 

Ktoś wie co się stało ze stroną Hey, what's that? Bo mi ie działa na zadnej przegladarce tzn adres nieczynny..

Strona ma się dobrze - u mnie działa bez zarzutu. Wchodź przez adres głównej strony a nie symulacji bo te mogą zostać np usunięte.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.