Skocz do zawartości

Mikrokosmos


jacapa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...

Witam

 

Skoro jesteśmy już przy dużych powiększeniach to poniżej fotki moich "ukochanych" jednokomórkowych roślinek ;) z ostatniej sesji mikro-foto. Powiększenia w zakresie 2 500 do 11 000 razy.

 

Pozdrawiam

 

Też interesuję się tym światem, można wiedzieć jakim sprzęciorem otrzymałeś takie duże powiększenie???? Mój BioLight od Delty daje 640x". :mellow:

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tego typu powiększenia (do 500 000x) są możliwe dzięki użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego. Tutaj zamiast standardowego światła do tworzenia obrazu wykorzystywana jest wiązka elektronów. Cały proces przebiega w próżni , a dodatkowo istnieje konieczność napylenia na powierzchnię badanej próbki ultra cienkiej warstwy złota lub węgla (grafitu). Dzięki użyciu tego typu mikroskopu obraz jaki powstaje zdaje się być w 3D , za sprawą ogromnej głębi ostrości.

Realne możliwości standardowego mikroskopu świetlnego zmykają się w przedziale powiększeń do 1500x. Kilka tego typu zdjęć wysłałem tutaj; http://astropolis.pl/topic/20465-przyroda-w-fotografii/page__st__570 Widać wyraźną różnice w otrzymywanych obrazach.

 

Poniżej dla porównania zdjęcia podobnego „towarzystwa okrąglaków” , również z mikroskopu świetlnego (1000x).

 

Tylko nie myśl że tego typu sprzęt stoi u mnie w pokoju…… B)

 

Pozdrawiam

pinnularia borealis var borealis.jpg

stephanodiscus minutulus.jpg

gomphonema acuminatum1.jpg

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem :-)

 

Ale zdjęcia wykonałeś sam oczywiście ;-) ?

A jaki sprzęt masz u siebie?

Znasz się trochę na mikroskopach? bo mam kilka pytań?

 

Tak, oczywiscie wszystkie zdjecia są wykonane przeze mnie osobiscie, podobnie jak i pobranie próbek ich przygotowanie i wykonanie preparatów.

 

Sprzęt tego typu jest niestety nieosiagalny dla przecietnego człowieka (ceny), ja korzystam z niego na uczelni. Sam nie inwestuję (przynajmniej narazie nie mam zamiaru) w mikro zakupy gdyż mam swobodny dostep do mikroskopu (przynajmniej jesli chodzi o mikroskop świetlny). Elektronówa to juz bardziej skomplikowana kwestia.

Coś tam sie znam ale wielkim specjalistą też nie jestem. Pytaj jak bedę w stanie to odpowiem.

 

Pozdro

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Świetne fotki Michale :). Ja też trochę focę ale nie w takiej skali. Tutaj trochę moich fotek: https://www.facebook.com/astroadamophotography

oraz artykuł w daily mail: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2401480/Polish-photographer-Adam-Tomaszewski-captures-super-sharp-images-insects-glistening.html :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.