Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Jednoklatkowce

* * * * * 4 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
797 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18394 postów

Wczoraj pogody miałem na zaledwie 2 klatki. Na początku chciałem zobaczyć, jak zaprezentuje się na mojej matrycy M104. Okazuje się, że jest dosyć duża, ale niestety - w tym roku już za późno. Schodzi poniżej 20 stopni na horyzontem, co powoduje, że FWHM spada mi do 3-4 pikseli (przy max 1,5 w zenicie). Gdyby mieć taki poziom ostrości przy M104 pojawiłby się piękny detal, m.in. pas pyłowy. Teraz jest kisiel... ale... w ramach promocji "wrzucajmy wszystko, co robimy" załączam. Zawsze to jakaś odmiana od pięknych, wychuchanych zdjęć. Poza tym, jednoklatkowce mają coś w sobie wink.gif

Dodatkowo zapuściłem sesję 10 klatek po 600 min z NGC5985 i koleżanek okolicznych. Tu też nie miałem szczęścia, bo tylko jedna klatka wyszła ok - reszta bez kontrastu. Coś nasunęło mi się na niebo. Wrzucam też przykład, jak wygląda bardzo dobre niebo w porównaniu z "gorszym". Leci kontrast mimo, że sama ostrość była bardzo dobra.

Zachęcam do wrzucania na forum swoich prób.

Załączone miniatury

• M_104_S002_R001_C001_Clear.jpg
  • compare.jpg
  • NGC5985_S001_R001_C002_Clear.jpg

+5
Post rekomendują: sp3occ, Andrzej F., antwito, napoleon, Hagen,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Alien

Alien

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1767 postów
Fajowe mają swój klimat dobre porównanie gorszego nieba z bardzo dobrym :wow:
0

Banero_A_clone.png.8894c3ace1bc6a514b60f RazorbackRustTributeLg_clone.png.7448e11

sumas

sumas

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 8859 postów
pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, ale dziś było kawałek nieba, no to że było, to może jednak za szumnie powiedziane,
ale kontynuując wątek, taki jednoklatkowiec z przed chwili

ic1396_Ha900x1.jpg

i warunki w jakich focony
Clip.jpg
Belfegor
+1
Post rekomendują: sp3occ,
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

Hans

Hans

Astropolis.pl

• Moderator
  • 9647 postów
Z dzisiejszych testów setupu guidingu. Jeden shot przez cholerne baranki. Tylko krzywą odrobine ruszone.

test.png

Kto zgadnie na jakim obiekcie testuje? ;)

Pozdrawiam.
+5
Post rekomendują: sumas, Adam_Jesion, warpal, sp3occ, Maro21,
Hans

Złapać tranzyt extrasolarny? To proste. Też możesz
XO-2, XO-3b, TrES-3b, WASP-14b, HAT-P-3b - https://sites.google...anety-z-garazu'

Odkryć własną zmienną? To proste. Też możesz.
RRC, EA a moze jakas EW? - https://sites.google...-projekt-i-idea

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów

*
Popularny

Dzisiaj wrzuciłem Oriona na montaż, okablowałem i zdążyłem strzelić jedną próbną klatkę. Jak widać, po zmianie wyciągu znacząco poprawił się tracking. 300 sek. M27. Muszę przyznać, że opadła mi kopara, tym bardziej, że już świtało, kiedy wykonałem tę klatkę. Wiadro na fotony ;)

Crop 1:1
m27_big.jpg

oraz cały kadr:
m27_s.jpg
+10

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

ryszardo

ryszardo

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1513 postów
I o to chodzi!
Widoczne są te zupełnie zewnętrzne, słabe warstwy mgławicy. Piękne.
Czy to ten 10" Orion, czy już oś nowego?
Pozdrawiam.
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów
"Stary" Orion.
0

AstroKingS.png

MaPa

MaPa

haba haba haba

• Społeczność Astropolis
  • 3861 postów
Wynik niczego sobie zwazywszy na czas ale tez QE kamerki zobowiazuje. Tak 10" newton to niezla studnia na fotony.

U Ciebie widze ze jeszcze troche roboty z kolimacja i ustabilizowaniem osi optycznej ( o ile wczesniej nie sprzedasz). Bylem ciekaw jak to sie zachowa bo moonlite jest bardzo dobry ale tez bardzo ciezki a orion to nie tytanowa tuba...

Użytkownik MarcinPc edytował ten post 06 lipiec 2009 - 15:37

0

Galeria astrofotografii AstroMarcin

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów
Sądzisz że powiesiłbym nieskolimowanego newtona? No way... Problem w tym, że nie mam złączki i MPCC wisi w odległości 65-70 mm od matrycy. Nie muszę tłumaczyć, co to oznacza. Nie będę nad nim pracował, bo za 3 tyg. powinien dojechać nowy newton, a tam już jest inaczej sprawa korekcji rozwiązana - dedykowany 4-elementowy wynne's korektor (3").

Różnica pomiędzy poprzednim wyciągiem jest taka, że z poprzednim praktycznie szkoda czasu, a z tym się już da. Jak będzie trochę pogody to porobię z 12 klatek i zobaczymy. Przypominam też, że są tu ciągle stare, blaszane obejmy - więc ten wynik jest naprawdę bardzo dobry.

Co do studni na fotony - sam możesz porównać ze swoim zdjęciem. Mimo ekstremalnej różnicy w czasie - ilość detalu poza planetarką - przepaść.

PS. Samo uginanie tuby nie jest tak krytyczne, jak gięcie wyciągu - co pokazała wymiana na moonlite.

Użytkownik Adam_Jesion edytował ten post 06 lipiec 2009 - 15:50

0

AstroKingS.png

MaPa

MaPa

haba haba haba

• Społeczność Astropolis
  • 3861 postów

...
.
Co do studni na fotony - sam możesz porównać ze swoim zdjęciem. Mimo ekstremalnej różnicy w czasie - ilość detalu poza planetarką - przepaść.

PS. Samo uginanie tuby nie jest tak krytyczne, jak gięcie wyciągu - co pokazała wymiana na moonlite.

Przepaścią nazwałbym różnicę w czulosci Twojej kamerki mono w stosunku do mojej plus ze uzyles jednak większego lustra i zapewne trochę lepiej wykonanego co wpływa na "łapanie" fotonów.
Zdziwiłbym sie gdyby bylo inaczej. To może być bardzo mylące ale 5min to wcale nie tak mało dla M27 i słowo ekstremalne jest mocno nieadekwatne.
JA spodziewałbym właśnie takiego wyniku.

Czekam w takim razie na prawdziwą sesje i powodzenia :)

PS Taki dedykowany korektor to fajna rzecz. Moze kiedys "odejdę" od chińszczyzny ;)

Użytkownik MarcinPc edytował ten post 06 lipiec 2009 - 17:24

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów

Przepaścią nazwałbym różnicę w czulosci Twojej kamerki mono w stosunku do mojej plus ze uzyles jednak większego lustra i zapewne trochę lepiej wykonanego co wpływa na "łapanie" fotonów.

No a o czym mówimy? Przecież nie naganiasz fotonów siłą woli, albo wrodzonym talentem. To o czym tu dyskutujemy to aspekty sprzętowe, czyli to, co określa astrofotografię w największej mierze.

JA spodziewałbym właśnie takiego wyniku.

No i co w związku z tym? Jakieś rady, sugestie?

Użytkownik Adam_Jesion edytował ten post 06 lipiec 2009 - 18:04

0

AstroKingS.png

MaPa

MaPa

haba haba haba

• Społeczność Astropolis
  • 3861 postów
1. Uściśliłem że o sprzęcie - jak widzę, teraz mam pewność że się rozumiemy
2. Związek jest z całością mojej wypowiedzi tzn, że spodziewałem się bardzo dobrego wyniku tej kamerki w "dużej optyce". Dużej i szybkiej optyce bo to przecież f/5.
Co tu radzić? Trafi się dobra nocka to zrób fajne zdjęcie :)

Użytkownik MarcinPc edytował ten post 06 lipiec 2009 - 18:33

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów
Jestem uzależniony od tej dziedziny dlatego mimo tego, że powinienem sobie zrobić przerwę, do czasu aż przyjdzie docelowy setup, to kombinuje ;) Nie spodziewaj się perfekcyjnej fotki z tego zestawu (niemożliwość ustawienia backfocusa w MPCC), bo po prostu się nie da - a nie będę inwestował w akcesoria do teleskopu, którego ściągnę z montażu "za chwilę".

Niech będzie trochę pogody, to dopalę M27 w narrowbandzie. W tej skali będzie wyglądać ciekawie.
0

AstroKingS.png

Hans

Hans

Astropolis.pl

• Moderator
  • 9647 postów
Klateczka wypalona pare minutek temu. Kwintecik na surowo. 600 sekund. Jakiś minimalny ruch na krzywych aby przyciemnić tło.

CCD Image 46-2.jpg

Pozdrawiam.

Atik 314L, SW ED 120/900, L

Użytkownik Hans edytował ten post 25 sierpień 2009 - 23:09

0
Hans

XO-2, XO-3b, TrES-3b, WASP-14b, HAT-P-3b - https://sites.google...anety-z-garazu'

Hans

Hans

Astropolis.pl

• Moderator
  • 9647 postów
Jednoklatkowiec z testów offaga.

10 minut, minimalny ruch na krzywych.

m76.jpg

Ale wieje...

Pozdrawiam.
0
Hans

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników