Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Walnij tym potworem w jakaś mniejsza galaktykę - proponuje NGC 6951. To zdjęcie w obserwatorium to allsky ?

To setup budowany dla klienta. Dzisiaj ściągam go i jedzie już do ostatecznego właściciela.

A kamerka to taki mieszaniec. Niby ma pokazywać teleskop, ale też i niebo. Sam allsky zamontowany jest na zewnątrz, ale teraz nie jest aktywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam :icon_smile:

 

Po prawie półrocznej przerwie ( zła pogoda ) wywiozłem z synem sprzęt w podmiejski bydgosko-toruński las i ustrzeliliśmy treningowo/przypomnieniowo kilka jednoklatkowców. Trochę się umęczyliśmy z ustawianiem setupu , po pół roku co nieco trzeba było sobie przypomnieć , a i sprzęt/komp stawiał pewien "opór" , ale po 1h już było OK :icon_smile:

 

Przedstawiona klatka to 10min / SBIG 2k XCM / WO 98FLT / HEQ5. Pogoda średnia , wilgotna, ale gwiazdki było widać :icon_biggrin:

 

Ten wypad to taki trening przed najbliższym zlotem w Zatomiu :icon_smile: :icon_smile: :icon_smile:

M82 i M81 - marzec 2013.jpg

Edytowane przez elay
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnienie wczorajszej, pierwszej po latach przerwy, bezksiężycowej, bezwietrznej, pogodnej nocki obserwacyjno-astrofotograficznej.

Kilka jednoklatkowców na szeroko, w ramach testów EM-11 bez guidingu. Canon 60d

 

Canon 200/2,8 @2,8

 

M51 ISO400 180s

M51 200mm f2,8 180s ISO 400_1.JPG

 

M97 i M108 ISO200 240s

M97 i M108 200mm f2,8 240s ISO200.JPG

 

M101 ISO1600 300s

M101 200mm f2,8 300s ISO1600_1.JPG

 

Regulus ISO200 600s

REGULUS 200mm 600s_1.JPG

 

Tamron 70-300VC @70mm, f5,6

 

Dół Oriona ISO400 180s

ORION 70mm f5,6  180s ISO400_1.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planów mam wiele, lista tasków do zrobienia w nocy jest... długa. Wczoraj przynajmniej trochę go podkolimowałem, ale tak naprawdę potrzebuję poświęcić na to noc, żeby dobrze poznać jego reakcje na kolimację i trochę poeksperymentować. Teraz jest skolimowany na 90%. Do tego mam trochę astrometrii do porobienia, jeszcze kolejny test do szukania SN, ... kurde, kiedy to robić? Niby zawsze mam plan, ale trudno mi się go trzymać, jak tych nocy mamy tak mało. Jak zobaczyłem wczoraj, że gwiazdka na 20 sek testowej klatki po ustawianiu ostrości ma 1,2-1,3" FWHM (czyli poniżej 2 pikseli), to myślałem, że mi się bin 2 przez omyłkę włączył. Nie wytrzymałem i musiałem sprawdzić, jaka jest różnica przy takim seeingu. Cały więc plan się rozsypał i już nie zdążyłem zrobić tego, co miałem zaplanowane :(

 

5 klatek w L masz tu: http://astropolis.pl/topic/40533-porwnanie-seeingu-w-pl-dobry-vs-bardzo-dobry/?p=487411

Teoretycznie wystarczy do tego dorzucić trochę koloru i będzie naprawdę dobrze. Ach ta pogoda... dlaczego nie żyjemy w Chile :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M64 60sek ogniskowa ok 2400

M64.jpg

 

Chile Adam powiadasz. A ja mam inną zmorę. Osiedle domków jednorodzinnych, jak tylko słońce zajdzie to ludzie odpalaja kominki i kiedy nie ma wiatru, a przeciez ja chce aby go nie było, to całe osiedle zasnute jest dymem. Robie zawsze te galaktyki gdzie akurat nie leci dym z kominów sąsiadów :icon_rolleyes: Porazka jakaś.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na zatomskim zlocie "rozgrzewając" sprzęt ( było nawet - 15 ) pstryknąłem min. tą jedną klatkę.

Obiekt to M81 / 10 min / sprzęt ze stopki.

M81 16.03.2013cc.jpg

Edytowane przez elay
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj pojawiła się mała luka między chmurami i mimo mglistego zaciągu odpaliłem sprzęt na tarasie.

Udało się ustrzelić tylko trzy klatki M66 , z czego dwie poszły do kosza. Ostała się tylko ta jedna :ermm:

 

Klateczka była naświetlana przez 10min. LP mam tak silne że mimo IDAS-a trochę wyłazi. W moim miejscu zamieszkania bez filtra w ogóle nie da się focić, ale pracuję nad zmianą miejscówki :read:

M66.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.