Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny!

 

A dziś jestem po kolimacji teleskopu rozebranego "do rosołu". Jest nieźle.

900 sekund Ha, opaskowany HEQ5 prowadzi z RMS na poziomie 0,05. Skala 1,48"/pix.

 

Chciałbym tak skalibrować swojego Newtona SW 200/1000 żeby dawał takie gwiazdki na rogach (z MPCC MK III na KAF 8300). Długo z tym walczę i ciągle coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piękny!

 

A dziś jestem po kolimacji teleskopu rozebranego "do rosołu". Jest nieźle.

900 sekund Ha, opaskowany HEQ5 prowadzi z RMS na poziomie 0,05. Skala 1,48"/pix.

 

Czysta, surowa, nieskalibrowana klatka.

20160924_IC1805_Ha2_1920px.jpg

 

Czym guidowałeś? Oagiem?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

NGC7635 bez klatek kalibrazyjnch crop 1x1 rozdzielczosc 0,7 300sL tylko DD maxim

NGC7635 qL300s.jpg

 

 

***

Ha 300s to samo co u gory

NGC7635ha300s.jpg

crop

1x1

NGC7635ha300sc.jpg

 

seeing

seeing.jpg

 

RA 23h 20m 37.4s, Dec +61° 11' 31.1"
Pos Angle +00° 22.0', FL 1124.2 mm, 0.68"/Pixel

Edytowane przez Naski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jedna klatka i mała zagadka przy okazji:

 

Jaki obiekt znajduje się na zdjęciu choć nie powinno go tam być? Skąd się tam wziął?

 

Planewave CDK 12.5", FLI PL16803, Paramount ME bez guide

Skala 0.74"/pix, Ha 10 min, zmniejszone do 25%

attachicon.gifb33.jpg

 

M42 - zapewne jest to efekt przymknięcia migawki i przesunięcia teleskopu w inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

M42 - zapewne jest to efekt przymknięcia migawki i przesunięcia teleskopu w inne miejsce.

Brawo, obiekt zidentyfikowany poprawnie. Przyczyna - nie.

Tak wyglądało zdjęcie zrobione bezpośrednio przed klatką z Końskim Łbem. Tym razem w skali 100% dla tych, co lubią zbliżyć twarz do ekranu (10 min w Ha):

m42.jpg

 

Jak wiemy środek M42 jest bardzo jasny, a matryca typu KAF (tutaj KAF16803) ma takie właściwości, że zatrzymuje w pułapkach ładunki nawet po wykonaniu zdjęcia. To tak zwanych efekt duchów, albo RBI.

Wynik jest taki, że przy wykonywaniu kolejnej klatki pozostaje "wypalony" ślad poprzednio naświetlanego, bardzo jasnego obiektu obiektu. Co gorsza, efekt jest tym większy im zimniejsza matryca. Ciepła matryca pozwala na szybkie uwalnianie ładunków. Przy -25 st. C. taki ślad może być widoczny nawet godzinami na kolejnych zdjęciach.

 

Ot, taka wada KAFów. :) Najgorszy pod tym względem jest KAF9000 :)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu głowy i ducha zabierałem się do odszczekiwania tego, co napisałem w innym wątku, ale potem zobaczyłem 100% M42, więc jeszcze z tym zaczekam, ale i tak jest nieźle! :)

Raz się uda, raz się nie uda, wiesz jak jest. Jak ja nienawidziłem tego, gdy po długim oczekiwaniu schodziła pojechana klatka. Pierwszego OAG-a zrobiłem nie po to aby guidować ^_^ lecz po to aby obserwować w którym momencie i w jaki sposób klatka się pierdzieli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem :) ja robiłem kontrolę pracy układu montaż + graty tak, że włożyłem tytana ( skonfigurowanego jak zwykle z PHD) w miejsce kamery głównej, skalibrowałem guider i wyjąłem kabel z gniazda St-4 sterownika. W ten sposób na wykresie miałem ładny przebieg "na żywo" nie zakłócony korektami. Wyszło mi, że nie pojawiają się błędy większe niż +/- 1". Zrobiłem zdjęcie z ekranu, to wrzucę jak znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja też dokleję się do wątku. Tylko jedna klatka z dzisiaj, bo przyszły cirrusy, za mocno wyciągnięte, ale ten obiekt w tym ujęciu nie jest chyba możliwy do pomylenia z żadną inną mgławicą (Mgławica Dusza).

 

NEQ6 + Atik Infinity + ES80ED, Ha 800s

 

 

dusza-001Ha-2-3.jpg

Edytowane przez DexterX
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jedna testowa klateczka bardziej przenośnego zestawu do astrofoto - STL11000 i Rubinar 500f/5.6. 30s w bin 2 bez guidingu. Ponieważ raczej nie ma za wiele zdjęć z dużych matryc CCD i rubinara 500 5.6, więc musze powiedziećże ustawianie ostrości nie jest jakoś mocno upierdliwe,a korekcja po pierwszych zdjęciach "focus" w L wydaje się być całkiem dobra. W sumie szkoda, że nie zrobiłem więcej klatek :) Guidingu jeszcze nie dopracowałem z tym zestawem, ale pewnie w bin 2 można robić 60s albo nawet 120s bez guidowania. Muszę powtórzyć zabawę z M42 w Ha z guidingiem przy długich czasach i wbin1. Ależ miło się robi zdjęcia jak kamerze można zapodać -30*C :)

 

Pozdr

Paweł

m42_Rubinar500_30s_bin2.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.