Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo i dobrze widać :) Będzie dobra praca.

 

Ja wróciłem do dawno nie odświeżanego pod-hobby zwanego kolimacja newtona - poziom Full..frame :)

Dzięki. No, ja z tego pod-hobby (albo anty-hobby) dopiero "wyrastam" :) Ale już jest nieźle, da się z czystym sumieniem focić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku czasu na zestackowanie i porządną obróbkę całego zebranego materiału na razie jedna klatka.

Triplet Lwa z Woli Władysławowskiej.

Dzięki Piotrem za miłe towarzystwo i poratowanie mnie bateriami do pilota.

 

ED 120/765/AZ-EQ6, Canon 750D, 300 sek. ISO 1600

170327   Triplet Lwa jedna klatka.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by szkodziło na próbę zobaczyć, zrobić taką choć jedną klatkę z M83 ? Chyba nawet nikt nie spróbował - co jest najłatwiejsze.

Oczywiście że niekorzystne położenie nie jest przeszkodą na pojedynczą klatkę, ale czy nie lepiej po protu zrobić z południowej półkuli....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M101 ADL300xQSI690xASADDM85 pierwsze testy ... :D

Results
FOV:
25.58' x 20.48'
Resolution:
0.45"/pixel
Area:
0.15 sq°
Focal length:
1680mm
Focal ratio:
f/5.6

120s

M101 120sj.jpg

300s

M101 300sj.jpg

600s

M101 600sDDj.jpg

900s

M101 900s DDj.jpg

 

 

******

300s B2x2 DD

M101 300sx2.jpg

 

*****

I tak żeby z Marcinem porównać :D

1x600s DD rozdzielczość 1x1

M81 600sj.jpg

 

 

Edytowane przez Naski
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że jak newton się potrzepie w samochodzie to mu się lepiej robi i potrzeba było tylko niewielkich poprawek. Korekcja jest akceptowalna i trzeba przyznać że znowu polubiłem galaktyki po 2-3 letniej przerwie....

 

Kalibracja i pobieżna obróbka 1x8min

Kurcze, jak ja bym chciał mieć takie drobne gwiazdki... Której to firmy newton? Obawiam się, że tu leży mój problem, ale może nie tylko?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze mną to już nie chcesz? ;):P

 

Porównaj swoje słabe gwiazdki z moimi a zobaczysz ile jeszcze Ci brakuje, pamiętaj że moje to OSC, samo to już mi paskudzi punktowość.

 

M81crop.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na kolejny trailer. Tym razem następny gwiazdozbiór, czyli Panna i jej słynny Łańcuch Markariana. A tak w zasadzie, to na tym zdjęciu łapie się też część Warkocza Bereniki...

Udało się wcisnąć prawie wszystko, brakuje tylko jednej galaktyki na końcu z prawej na dole.

 

Zawsze miałem mieszane uczucia co do tego obszaru. Niby galaktyk sporo, ale mało takich z wyraźnymi strukturami. W końcu jednak chyba muszę uznać ten obszar za ładny :)

 

SW200/800 + NEQ6 + Atik383L+

1x600s L + IDAS

Łańcuch Markariana DDP pix small.jpg

 

A kolor do Trypletu już gotowy.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by szkodziło na próbę zobaczyć, zrobić taką choć jedną klatkę z M83 ? Chyba nawet nikt nie spróbował - co jest najłatwiejsze.

Proszę - dla zaspokojenia Twojej ciekawości. Ogólnie masakra - obiekt 8 stopni nad horyzontem. Jedna klatka 300s ISO1600 Canon 450dmod chłodzenie około -15C, filtr UHC-s. Resize 25% całej klatki.

Jako bonus M68 - około 10,5 stopnia nad horyzontem- 1x240s - reszta bez zmian. Crop 100% na obiekt.

M68.jpg

M83.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę - dla zaspokojenia Twojej ciekawości. Ogólnie masakra - obiekt 8 stopni nad horyzontem. Jedna klatka 300s ISO1600 Canon 450dmod chłodzenie około -15C, filtr UHC-s. Resize 25% całej klatki.

Jako bonus M68 - około 10,5 stopnia nad horyzontem- 1x240s - reszta bez zmian. Crop 100% na obiekt.

 

Bardzo dziękuję !

Świetnie że ktoś w końcu się odważył i prawdopodobnie zrobił pierwsze zdjęcia tych obiektów.

Teraz ciekawi mnie co by było po połączeniu większej ilości klatek (np na południu Polski gdzie M83 jest około 10.5 stopnia powyżej lini horyzontu.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę - dla zaspokojenia Twojej ciekawości. Ogólnie masakra - obiekt 8 stopni nad horyzontem. Jedna klatka 300s ISO1600 Canon 450dmod chłodzenie około -15C, filtr UHC-s. Resize 25% całej klatki.

Jako bonus M68 - około 10,5 stopnia nad horyzontem- 1x240s - reszta bez zmian. Crop 100% na obiekt.

Może ładniej jest w czarno-białych barwach (?)

Najważniejsze, że Kuba_527 uwidocznił poprzeczkę i zarysy ramion spiralnych pewnie jako pierwszy z Polski.

Czekamy na więcej prób, materiału do M83 :)

 

PS

Dlaczego tak mało gratulacji dla Kuby_527 ? (zrobił coś większego niż kolejne zdjęcie standardów M13, M51, M101, M31...........)

Ciekawe jakby się uwidoczniły na zdjęciu pobliskie NGC 5253 i IC 4327 i IC 4329 ? ;)

m83.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Są "Jednoklatkowce" na startowej, to jednak zdecyduję się pokazać centrum M106 w Ha. 30min. Sprzęt jak zwykle. Chciałem sprawdzić, czy będzie widać jakieś jety wodorowe. Coś widać - to chyba to. Warunki były paskudne -cirrusy jakieś chmury wędrujące.

Włączyłem guiding - co chwila zrywało bo chmury przechodziły, ale nie na dłużej niż kilkadziesiąt sekund, więc gwiazda nie zmieniała położenia względem wyliczonego centroidu i jakoś szło...seeing - szkoda gadać. (ok 4" FWHM przeciętnie).

 

 

 

M106Hajpg.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.