Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj wrzuciłem Oriona na montaż, okablowałem i zdążyłem strzelić jedną próbną klatkę. Jak widać, po zmianie wyciągu znacząco poprawił się tracking. 300 sek. M27. Muszę przyznać, że opadła mi kopara, tym bardziej, że już świtało, kiedy wykonałem tę klatkę. Wiadro na fotony ;)

 

Crop 1:1

m27_big.jpg

 

oraz cały kadr:

m27_s.jpg

Hej

Adamie jakie tutaj miałeś WFHM? tak mniej więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet przy kilku sekundowej ekspozycji? Zrób 1 sekundówki i sprawdź.

Jeżeli mówisz o długich ekspozycjach to odpowiedź jest dosyć prosta - montaż, ugięcia, etc. Na wielkość gwiazdy wpływ ma ostateczny tracking, jego parametry, efektywność. Zakładam, że wykluczyłeś wpływ lokalnych turbulencji.

 

Ja mam w ogóle jakąś seeingową dziurę, bo z AG osiągam często około 1,6-1,8". Niemożliwe, a jednak. Tak przynajmniej było jeszcze jesienią. Ostatnio mam sprzęt uziemniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na takiej, która ma nasycenie na poziomie 2/3 studni. Wiadomo, że czas ekspozycji zawsze wpływa degradująco na FWHM (błędy trackingu, ruchy powietrza, inne powody). Jeżeli więc chcesz zmierzyć tylko typowy seeing (wysoka częstotliwość fluktuacji), oraz jakość optyki, to wtedy testujesz na krótszych czasach.

 

Jeżeli jednak zawsze wybierzesz gwiazdę 2/3 do saturacji, oraz jeżeli tracking, itp. są w perfekcyjnej kondycji, to te różnice w FWHM między krótkim czasem, a długim, nie powinny być znaczące. U mnie np. jest to różnica między 1,1 a np. 1,3 FWHM (kilka sek. vs 20 min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę zacząć od dokładnej kolimacji teleskopu. Masz jakąś sugestie do kolimacji astrofotograficznej?

Mam jedną - strzeż się lasera. Nie ma bardziej mylącej techniki kolimacji, niż laserowa. Ot taki paradoks. Najlepsze metody kolimacji to wszystkie te pasywne (laser to aktywna).

 

W kolimacji do astrofoto podstawą jest wtórne i jemu poświęć wiele uwagi.

 

Na twoje duże gwiazdy mozę też mieć wpływ korektor (albo wadliwy, albo masz nieprawidłowo ustawiony backfocus od krawędzi). Sprawdź to.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój pierwszy jednoklatkowiec. Czas 1200 temperatura -25* SW80ED +ST8300 bez darków ze sztucznym flatem, ostrość ustawiana manualnie, no i wyciąg jeszcze nie ten :(

Na zdjęciu widać kilka galaktyk. Przy okazji niech będzie to zagadka. Rozwiązanie można podawać tutaj Kto pierwszy ten lepszy ;)

Jedna klatka.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na fali fascynacji moją nową ( ale starą i dobrze znaną) kamerką ( ATIK 314L) wrzucam jedną klatkę z sesji fotgrafowania mgławicy Crescent.

Obraz nieco podciągnięty na krzywych, poza tym bez obróbki. Zdjęcie wykonane przez Halfa 12nm przy dość mocno operującym księżycu.Czas naswietlania 300 sek - a więc jak na Halfa -bardzo krótki.

 

naleśnik single.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

W ramach rozruchu i ustawiania sprzętu strzeliłem testowo w M31. Mój jednoklatkowiec - nic szczególnego w porównaniu z Waszymi - ale jednak o dziwo na jednej krótkiej klatce coś się zarejestrowało.

 

Obiektyw Sonnar 135

Canon 350mod

AstroWalker

Ekspozycja: 1x60sek.

 

Andromeda.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja się podłączę ze swoim wczorajszym jednoklatkowcem. I do tego jeszcze źle wykadrowanym. Ale to tylko próba tego przy okazji innego obiektu...

1x10min, ISO800. lekko odszumiony i oczywiście levels i curves

 

edit: Canon350D mod

flame_1frame_res.jpg

Edytowane przez maquu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez Księżyca będzie dużo lepiej. Księżyc znacznie pogarsza kontrastowość Ha.

 

Tak wygląda pojedyncza klatka 1800s Ha 7nm z ST8300C bez księżyca, faktycznie jest lepiej :) A myślałem że księżyc niewiele przeszkadza lub nawet wcale przy naświetalniu w Ha :compress:

IC1848-002HA1800.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jednoklatkowiec z 40D TS65 i Astrotraca. Czyli 3 minuty ślepym Canonem :)

 

Zero obróbki. Konwersja do JPG, crop i resize do rozsądnego rozmiaru.

 

jednoklatkowiec.jpg

 

 

Człowiek sie odzwyczaił jak mało sie rejestruje na nie dedykowanej matrycy.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ale pole masz za to zacne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.