Skocz do zawartości

Samolot na tle galaktyk


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To zobaczcie, co ja upolowałem. Samolot na tle galaktyk ;). Widać oświetlone błyskiem silniki. Pewnie bez trudu można go zidentyfikować (model, linie, rejs). Są dokładne współrzędne na niebie oraz czas.

 

Podać je? Ktoś chce spróbować go zindentyfikować?

 

 

Nieźle wleciał w kadr :)))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu dane, gdyby ktoś chciał się pobawić ;)

 

DATE-OBS= '2009-05-24T22:42:55' / [iSO 8601] UTC date/time of exposure start

OBJCTRA = '15 38 44.70' / [hms J2000] Target right ascension

OBJCTDEC= '+59 21 29.7' / [dms +N J2000] Target declination

OBJCTALT= ' 80.5476' / Nominal altitude of center of image

OBJCTAZ = '322.4326' / Nominal azimuth of center of image

OBJCTHA = ' 0.7536' / Nominal hour angle of center of image

 

Oczywiście idzie też policzyć dokładny pułap lotu, bo znana jest przecież wielkość kątowa.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne, nie widziałem jeszcze tak szczegółowego zdjęcia w podobnym klimacie. Ze zdjęcia można powiedzieć tylko tyle, że to prawie na pewno jakiś czterosilnikowiec (strzelam, że 747) i miał spory boczny wiatr, bo jest odchylony od lini lotu o jakieś 10%. Podaj namiary, pewnie ktoś sprawdzi co to było.

 

PS Czyżbyś planował uraczyć nas Trójcą w Smoku? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - to surowa klatka, czy wyciągałeś jakoś detal samolotu?

Surowa, jedynie logarytm jasności. Ze zdjęcia mogę usunąć bloomy, odpicowywać nie bardzo jest co -chyba że wyciągnąć bardziej kadłub.

 

Wrzucam z naniesionym 737. Widać, że chyba w lekkim przechyle był, bo strony nie są proporcjonalne.

NGC5985_S001_R002_C002_Red3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętość skrzydeł to 21.5 minuty kątowej. Dla samolotu na typowej wysokości przelotowej 35 tys. stóp odpowiada to rozpiętości skrzydeł 67m, czyli takiej jak B747. Prawie na pewno nie jest to 737. Zwróć uwagę, że zarys kadłuba na zdjęciu jest dużo węższy niż na naniesionej sylwetce.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładałem też 747 i nie pasował totalnie. To na kadłubie to wg mnie nie jest krawędź, a rozjaśnienie na tubie padające z dołu, nie z boku, więc nie zarysuje dokładnie końca kadłubu.

Zwróć też uwagę na fakt, że ja mam 30-35 km dalej Okęcie, więc mógł lecieć na/z lotniska - więc pułap mógł być niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładałem też 747 i nie pasował totalnie. To na kadłubie to wg mnie nie jest krawędź, a rozjaśnienie na tubie padające z dołu, nie z boku, więc nie zarysuje dokładnie końca kadłubu.

Zwróć też uwagę na fakt, że ja mam 30-35 km dalej Okęcie, więc mógł lecieć na/z lotniska - więc pułap mógł być niższy.

Ja przyjąłem, że zarys kadłuba to światło stroboskopu odbite od silników. Światło jest umiejscowione na płaskiej stronie kadłuba pod skrzydłami i raczej nie ma szans oświetlić kadłuba bezpośrednio. Zresztą sam już nie wiem, może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje 100% UPS United Parcel Service na samolocie MD-11F czyli Freighter (Cargo)

O tym że jest to samolot MD-11 (McDonnel Douglas) świadczy ten obrazek:

 

ngc5985boeningred.jpg

 

Jedynie te samoloty mają takie coś odstające na zewnątrz silników a że MD-11 latają do Wawy jako UPSy to to jest moje przypuszczenie raczej pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale czegoś nie rozumiem...

Jeśli ten samolot tak się zarejestrował i jednocześnie galaktyki także, to znaczy, że albo to było pojedynczy błysk który go tak oświetlił, albo w ciągu 1/jakieśtam sekundy naświetlasz taki materiał :blink: .

Możesz mnie oświecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale czegoś nie rozumiem...

Jeśli ten samolot tak się zarejestrował i jednocześnie galaktyki także, to znaczy, że albo to było pojedynczy błysk który go tak oświetlił, albo w ciągu 1/jakieśtam sekundy naświetlasz taki materiał :blink: .

Możesz mnie oświecić?

 

Zastanów się chwilę, co jest bardziej prawdopodobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Jedynie te samoloty mają takie coś odstające na zewnątrz silników (...)

 

Takie małe sprostowanie - "takie coś odstające" mają wszystkie typy samolotów. Pokrótce - jest to zawór, który się otwiera aby zapewnić prawidłowy przepływ gazów w silniku turboodrzutowym (zapobiega tzw. pompażowi) . Parę przykładów "takiego czegoś":

MD-11(F)

af_MD_11_UPS.JPG

B738

af_b738_Trnasavia_2.jpg

A346

af_A340_642.jpg

 

A zdjęcie Adama - b. fajne!

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe sprostowanie - "takie coś odstające" mają wszystkie typy samolotów. Pokrótce - jest to zawór, który się otwiera aby zapewnić prawidłowy przepływ gazów w silniku turboodrzutowym (zapobiega tzw. pompażowi) . Parę przykładów "takiego czegoś":

MD-11(F)

af_MD_11_UPS.JPG

B738

af_b738_Trnasavia_2.jpg

A346

af_A340_642.jpg

 

A zdjęcie Adama - b. fajne!

 

Oczywiście że ma każdy samolot ale MDeki np mają go na zewnątrz silników choć i to zależy od użytych silników MDeki były robione na dwóch wariantach PW i GE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ma każdy samolot ale MDeki np mają go na zewnątrz silników choć i to zależy od użytych silników MDeki były robione na dwóch wariantach PW i GE

Takie "ostające coś" na zewnątrz silników ma nie tylko MD-11, ale wiele typów samolotów, choćby 747-400, co widać na załączonym obrazku. Poza tym jak wcześniej napisałem rozmiary kątowe samolotu doskonale zgadzają się z rozmiarami liniowymi dużego samolotu na wysokości przelotowej, więc - o ile jest to faktycznie samolot wielkości MD-11 czy 747 - obecność Okęcia nie ma tu nic do rzeczy. Może uda mi się dowiedzieć w kontroli obszaru co to było, jak coś to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.