Skocz do zawartości

Wybór teleskopu


Receptura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jak "ostrzegałem" w moim wcześniejszym poście znów powracam z moim pytaniem. A raczej już tylko prosiłbym o podanie głównych zalet i wad podanych teleskopów i ku któremu byście się skłonili, ponieważ któregoś pięknego ranka w czerwcu zamierzam pojechać do warszawskiej Delty. Jak pisałem wczesniej teleskop ma być do wszystkiego (planety, Księżyc, Mgławice, gwiazdy podwójne, może Słońce) czyli "do niczego" :blink: .

Po długim przegladaniu ofert wybrałem ponizsze modele:

1. Sky-Watcher (Synta) MAK150 OTA PRO albo MAK 180 OTA PRO

+

CG5 GT

 

vs

 

2.Celestron Nexstar 6SE

 

vs

 

3. Celestron C6 RGT

 

vs

 

4. Celestron C8 NGT

P.S. Kolejnosć nie jest przypadkowa... :rolleyes:

 

Zamierzam kupić oprócz tego na pewno okular Vixen NLV 6mm i filtr Baader UHC-S 1,25'; i bardzo bym prosił o dobór jakichś dwóch - trzech podstawowych Ploessli do polecanego teleskopu.

 

P.S. Jaki do tego sprzętu kupić akumulatorek aby działał dobrze w terenie?

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś bylem w Warszawskiej Delcie i zamówiłem teleskop MAK 180 i statyw z montażem CG5-GT bo nie mieli na miejscu - przyjedzie we wtorek kurierem. Na miejscu kupiłem Filtr polaryzacyjny celestrona i okulary Vixen'a: PL 12mm, NPL 25mm oraz NLV 6mm. Czekam również na paczkę (ten sam powód co z MAK'iem i CG5) z filtrem mgławicowym Baader UHC-S (która powinna przyjść z teleskopem). Jako miły prezent dostałem obrotową mapę nieba, nomogram faz Księzyca oraz efemerydy astronomiczne na rok 2009.

Jak tylko telep przyjdzie i będzie okazja do przetestowania odrazu zdam raport :Salut:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Na miejscu kupiłem Filtr polaryzacyjny celestrona i okulary Vixen'a: PL 12mm, NPL 25mm oraz NLV 6mm. Czekam również na paczkę (ten sam powód co z MAK'iem i CG5) z filtrem mgławicowym Baader UHC-S (która powinna przyjść z teleskopem). [...]Jak tylko telep przyjdzie i będzie okazja do przetestowania odrazu zdam raport :Salut:

 

Hmmm.... nie wiem czy NLV 6mm to był dobry pomysł. Ten okular da ci 450x a to bardzo dużo. I nie chodzi tu tylko o stosunek apertura/powiększenie, tylko fakt, że w naszym kraju seeing bardzo rzadko pozwoli na taki power. Ergo: najdroższy kupiony okular będzie najrzadziej używany. <_< Moim zdaniem trzeba było kupić NLV 15 co Ci da dużo częściej używane 180x (ew. NLV 10 -> 270x). NLV ma m.in przewagę nad Plosslam, że ma stały i duży ER ~20mm. Plossle poniżej 10mm to wygoda jak ortoskop a gorszy kontrast (krótkiego plossla - do planet - broni w zasadzie tylko cena). NPL25 wygodnie i dobrze. PL12 - patrz to co napisałem wyżej.

 

Podsumowując:

1) zostawiłbym NPL 25mm (108x)

2) zamiast NLV 6mm wybrałbym NLV 15mm (180x); ekonomicznie: NPL 15mm

3) do doskonałych warunków obserwacyjnych dorzuciłbym NLV 9mm lub ortoskopa Baadera 9mm (tylko tu znów mały ER za to dużo osób twierdzi, że kontrast nie do pobicia) co da 300x; ekonomicznie: NPL 10mm - 270x.

 

Większe powiększenia (krótsze ogniskowe) bym sobie darował.

 

A skąd będziesz obserwował (miasto, pod miastem, ciemnica totalna)? Pytam, bo nastawiasz się okularami (pola widzenia) tylko raczej na planety, księżyc, rozdzielanie podwójnych ew. gromady kuliste i sąsiadki z bloku obok :szczerbaty: . Z drugiej strony z wyciągiem 1,25" nie poszalejesz z polem (i to jeszcze z taką ogniskową). Ale nie ma się co dziwić - wybrałeś telep wybitnie planetarny.

Edytowane przez pacwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... nie wiem czy NLV 6mm to był dobry pomysł. Ten okular da ci 450x a to bardzo dużo. I nie chodzi tu tylko o stosunek apertura/powiększenie, tylko fakt, że w naszym kraju seeing bardzo rzadko pozwoli na taki power. Ergo: najdroższy kupiony okular będzie najrzadziej używany. <_< Moim zdaniem trzeba było kupić NLV 15 co Ci da dużo częściej używane 180x (ew. NLV 10 -> 270x). NLV ma m.in przewagę nad Plosslam, że ma stały i duży ER ~20mm. Plossle poniżej 10mm to wygoda jak ortoskop a gorszy kontrast (krótkiego plossla - do planet - broni w zasadzie tylko cena). NPL25 wygodnie i dobrze. PL12 - patrz to co napisałem wyżej.

 

Podsumowując:

1) zostawiłbym NPL 25mm (108x)

2) zamiast NLV 6mm wybrałbym NLV 15mm (180x); ekonomicznie: NPL 15mm

3) do doskonałych warunków obserwacyjnych dorzuciłbym NLV 9mm lub ortoskopa Baadera 9mm (tylko tu znów mały ER za to dużo osób twierdzi, że kontrast nie do pobicia) co da 300x; ekonomicznie: NPL 10mm - 270x.

 

Większe powiększenia (krótsze ogniskowe) bym sobie darował.

 

A skąd będziesz obserwował (miasto, pod miastem, ciemnica totalna)? Pytam, bo nastawiasz się okularami (pola widzenia) tylko raczej na planety, księżyc, rozdzielanie podwójnych ew. gromady kuliste i sąsiadki z bloku obok :szczerbaty: . Z drugiej strony z wyciągiem 1,25" nie poszalejesz z polem (i to jeszcze z taką ogniskową). Ale nie ma się co dziwić - wybrałeś telep wybitnie planetarny.

Fajnie, że dopiero teraz ktoś się odezwal i polecil okulary po zakupie teleskopu a nie wtedy gdy się pytalem zakladając ten i wczesniejszy temat :angry:

Okular NLV 6mm polecił mi Art 69 (http://astro-forum.org/Forum/Porada-przy-zmianie-teleskopu-t26693.html). Kupowalem w DO w Warszawie i takie okulary też mi doradzili, tzn. powiedziano i dano do wyboru NLV 5 lub 6 mm, PL 9mm, 12 - 13mm, 20mm lub 25mm. A 9mm jest w zestawie z teleskopem (LET 9mm). Co do samego teleskopu ten też mi doradzili. A pani w DO powiedziala że MAK 180 jest najlepszy do DS i wszyscy go do tego biorą, a jednocześnie jest bardzo dobry do planet. Rzucalem Pani takie hasła (to co polecono mi tu na forum) 80ED, 100ED, C6-RGT, C8-NGT i powiedziano mi że MAK będzie lepszy od każdego z nich.

Czyżby w takim razie doskonałe DO, które każdy poleca i wszyscy mówią że tam dobrze poradzą przy zakupie mnie akurat oszukało???

 

Przepraszam, jesli napisałem jakąś głupotę pod wpływem emocji, ale to mój pierwszy dobry zestaw i nie mało kasy na niego poszło.

 

Pozdrawiam

P.S. Czy w przyszłości (jak bedę chciał dokupić jakieś okulary i założę wątek) mogę liczyć na jakąś pomoc przy wyborze akcesoriów (okulary filtr)?

P.S. Co sądzicie o zakupie zooma Celestron Zoom 8-24 mm w przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd będziesz obserwował (miasto, pod miastem, ciemnica totalna)? Pytam, bo nastawiasz się okularami (pola widzenia) tylko raczej na planety, księżyc, rozdzielanie podwójnych ew. gromady kuliste i sąsiadki z bloku obok :szczerbaty: . Z drugiej strony z wyciągiem 1,25" nie poszalejesz z polem (i to jeszcze z taką ogniskową). Ale nie ma się co dziwić - wybrałeś telep wybitnie planetarny.

http://astro-forum.org/Forum/Porada-przy-z...opu-t26693.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że dopiero teraz ktoś się odezwal i polecil okulary po zakupie teleskopu a nie wtedy gdy się pytalem zakladając ten i wczesniejszy temat :angry:

Hmmm..., wiesz nie jestem w stanie czytać na bieżąco wszystkich wątków na AF. :blink: Na Twój trafiłem dopiero wczoraj. Poza tym jest tu wielu innych użytkowników - widocznie nikt nie miał (trochę w sumie to dziwne) nic do napisania w temacie.

 

W Twoim pierwszym wątku rami zaproponował Ci abyś skorzystał z jakiegoś pokazu nieba aby wyrobić sobie wstępne zdanie (najlepiej astro-zlot, gdzie ludzie opowiadają o sprzęcie bez ściemy). A Ty się zagotowałeś i kupiłeś, bo "już" chciałeś mieć. Ja to rozumiem, bo każdy początkujący postępuje tak samo i jeśli już się radzi to i tak mało co słucha, bo "swoje wie".

 

Nie ma co rozpaczać, bo dramatu nie ma - NLV do dobry okular - po prostu użyjesz go dwa razy w roku przy doskonałych warunkach obserwacyjnych. Poza tym pamiętaj, że okulary pasują do różnych telepów ;) - może z czasem dokupisz inny i NLV 6 będzie jak znalazł.

 

A pani w DO powiedziala że MAK 180 jest najlepszy do DS i wszyscy go do tego biorą, a jednocześnie jest bardzo dobry do planet.

Hmmm... żadnej pani w tym sklepie nigdy nie widziałem, ale jeśli tak "doradza" (Mak do DS-ów) to chyba lepiej żeby tam długo nie zabawiła.

 

Rzucalem Pani takie hasła (to co polecono mi tu na forum) 80ED, 100ED, C6-RGT, C8-NGT i powiedziano mi że MAK będzie lepszy od każdego z nich.

Czyżby w takim razie doskonałe DO, które każdy poleca i wszyscy mówią że tam dobrze poradzą przy zakupie mnie akurat oszukało???

Z ww telepów "najuniwersalniejszy" jest właśnie Mak, bo 80ED i 100ED - bardzo spoko, ale troszkę przymała apertura (do szerokich pól fajne, ale do planetek może zabraknąć powera - tzn. "podpompować" możesz ale degradacja obrazu zabije przyjemność lookanka. C6-RGT - fajny ale z kolei do DS-ów bardziej, do planet (czyli jasnych obiektów) zabije aberracją. Pomagają filtry ("minus violet" albo "fringe killer"), niemniej to już spore i ciężkie działko. A z tą kasę to lepiej brać już Newtona na dobsonie - DS-owy wymiatacz. Taki Newton z planetami poradzi sobie nieco gorzej, ale da się popatrzeć. C8-NGT - to właśnie ów Newton tyle, że na paralaktyku z GoTo. I jak już Newton to chyba lepiej, zamiast GoTo, dodać np. 2 cale apertury.

 

Ergo, w tym towarzystwie Mak180 chyba dla Ciebie najrozsądniejszy wybór (w miarę uniwersalny, lekki i poręczny).

 

Przepraszam, jesli napisałem jakąś głupotę pod wpływem emocji, ale to mój pierwszy dobry zestaw i nie mało kasy na niego poszło.

Nie ma za co - tylko się zagotowałeś, bo teleskop chciałeś mieć zanim zmacasz gdzieś na pokazach. To się nazywa frycowe. ;)

 

P.S. Czy w przyszłości (jak bedę chciał dokupić jakieś okulary i założę wątek) mogę liczyć na jakąś pomoc przy wyborze akcesoriów (okulary filtr)?

Na pomoc możesz zawsze liczyć. Ale nie zawsze od razu.

 

P.S. Co sądzicie o zakupie zooma Celestron Zoom 8-24 mm w przyszłości?

Okularów zoom radziłbym unikać (IMHO dobre są zoomy Naglera 2-4 i 3-6, ale tanie nie są; no i nie są dla Twojego Maka). W tym Celestronie przy 24mm masz bardzo małe pole własne okularu (40*) co daje efekt patrzenia z dna studni. A przecież przy większych ogniskowych chcemy mieć właśnie szerokie pole. Taki okular sprawdza się najlepiej w zestawie wybitnie przenośnym jakim jest (przykładowo) 80ED na Porcie Vixena - jeden okular zamiast całej ich garści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim pierwszym wątku rami zaproponował Ci abyś skorzystał z jakiegoś pokazu nieba aby wyrobić sobie wstępne zdanie (najlepiej astro-zlot, gdzie ludzie opowiadają o sprzęcie bez ściemy). A Ty się zagotowałeś i kupiłeś, bo "już" chciałeś mieć. Ja to rozumiem, bo każdy początkujący postępuje tak samo i jeśli już się radzi to i tak mało co słucha, bo "swoje wie".

 

Nie tyle się zgotowałem co zloty były daleko (na drugim końcu Polski, a ja mieszkam na przeciwnym :mellow: ) albo w czasie roku szkolnego gdy akurat nie ma za bardzo czasu się urwać, po drugie prawie codziennie przeglądam DeltaSky i nigdy nie widzę informacji o zlocie a jedynie sprawozdanie ze zlotu :angry: Co do porad przy zakupie udzielała ich mi Honorata Matosek (http://www.optyczne.pl/upload2/14695_foto09.jpg).

Mówisz o Newtone, ja mam OPTISAN STAR 900114 II (wiem żal się przyznawać) ale skoro to -chyba- Newton to może da się coś z niego wykrzesać, czy nie namyślać się i odrazu sprzedać (z jednej strony szkoda sprzedawać, bo samodzielne gmeranie ustawieniem telepa też jest fajne i z czasem za tym zatęsknię - skoro bedę mial GoTo)?

 

P.S. Tak dla pewności ten MAK nada się do obserwacjo DS'ów czy totalna klapa na całej linii i zwrócić ten telep i kupić inny (jeśli już inny to byłbym wdzięczny za propozycję jaki) :rolleyes:

P.S. mam też pytanie do użytkownika okularów NLV i NPL. Pacwok polecasz mi lantana NLW 15mm lub NPL 15. Jaka różnica będzie w obrazie używając jednego z tych okularów - wiem że lantan lepszy ale nie każdego stać, a jeśli obraz bedzie totalnie się różnił (na korzyść) to warto zainwestować w tego lantana (dla mnie) jeśli mało będzie się różnił to opłaca mi się kupić NPL?

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że dopiero teraz ktoś się odezwal i polecil okulary po zakupie teleskopu a nie wtedy gdy się pytalem zakladając ten i wczesniejszy temat :angry:

Okular NLV 6mm polecił mi Art 69 (http://astro-forum.org/Forum/Porada-przy-zmianie-teleskopu-t26693.html).

Warto zauważyć, że 'Art 69' polecił Ci ten okular do maka 150 o dużo mniejszej ogniskowej, więc nie powinieneś go winić za złą radę.

 

Tak dla pewności ten MAK nada się do obserwacjo DS'ów czy totalna klapa na całej linii i zwrócić ten telep i kupić inny (jeśli już inny to byłbym wdzięczny za propozycję jaki)

Oczywiście, że się nada, ale z powodu bardzo dużej ogniskowej, nawet z szerokokątnym okularem (tylko 1.25") będziesz miał małe pole widzenia, więc obiektów o dużej rozciągłości nie będziesz mógł oglądać w całości.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś sprzęt, nie ma już co ględzić. Każdy teleskop odpowiednio użytkowany da masę frajdy. Nie ma drogi na skróty, od czegoś trzeba zacząć. Dzięki temu wyrobisz sobie własne zdanie i będziesz w stanie określić swoje potrzeby. W tym nikt Ci na forum nie pomoże.

 

Kupiłeś fajny sprzęt, wstrzymaj się z komentowaniem tego faktu do momentu pierwszych obserwacji. Nie ma sensu się nakręcać.

 

Będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ktoś zadzwonił do mnie z DO (męski głos) i zaproponował że mógłbym zamiast MAK'a wziąć C8 (i tu nie zrozumiałem przez telefon) czy C8 NGT czy SGT ? Czy oplaca się zrobić korektę w zamówieniu na C8? - odpowiedź muszę dać do 18:00 dzisiaj.

 

P.S. Nie nakręcam się, tylko to nie jest zabawa za 500 zl tylko za 7 tys. Ztąd moje " " obawy " ".

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że dopiero teraz ktoś się odezwal i polecil okulary po zakupie teleskopu a nie wtedy gdy się pytalem zakladając ten i wczesniejszy temat :angry:

Okular NLV 6mm polecił mi Art 69 (http://astro-forum.org/Forum/Porada-przy-zmianie-teleskopu-t26693.html). Kupowalem w DO w Warszawie i takie okulary też mi doradzili, tzn. powiedziano i dano do wyboru NLV 5 lub 6 mm, PL 9mm, 12 - 13mm, 20mm lub 25mm. A 9mm jest w zestawie z teleskopem (LET 9mm). Co do samego teleskopu ten też mi doradzili.

 

Mówimy o tym teleskopie:

 

-apertura 180mm

-ogniskowa 2700mm

-światłosiła F/15

Kupiłeś do niego okular lantanowy 6mm??

I pewnie Saturn wyglądał obiecująco? :D

W moim byłym SCT 203/2000mm miałem Uorto 6mm.. i uznałem, że sobie prawie nie radzi z powiększeniem 333x

????

Jak to ten, policzmy trochę:

Światłosiła: 2700/180=f15

Żernica wyjściowa (to jest dobre) 6/15= 0,4mm :D :D, tym czasem dolna granica do planet wysoko położonych to 0,6mm

De facto - nie warto stosować źrenic wyjściowych mniejszych od 0,5mm..

 

A pani w DO powiedziala że MAK 180 jest najlepszy do DS i wszyscy go do tego biorą, a jednocześnie jest bardzo dobry do planet. Rzucalem Pani takie hasła (to co polecono mi tu na forum) 80ED, 100ED, C6-RGT, C8-NGT i powiedziano mi że MAK będzie lepszy od każdego z nich.

Czyżby w takim razie doskonałe DO, które każdy poleca i wszyscy mówią że tam dobrze poradzą przy zakupie mnie akurat oszukało???

 

Kolego jak mniemam jest tam kątówka 1,25"? zestawmy to okularami wymienionymi kolejno i doradzonymi przez panią z DO

 

5/15= 0,33mm :lol: :lol: - (NLV 5mm )a planety to przedział 0,5 do 1,5mm

9/15= 0,60mm - (PL 9mm )no tu zahaczasz o dolna granicę planet a czemu nie doradziła Ci orto lub lantana tylko plossla masakra

12/15= 0,80mm - (PL12mm )wciąż planety, planety środek przedziału

13/15= 0,86mm - (PL13mm )wciąż planety, planety przesuwały się ku końcowi przedziału planetarnego

20/15= 1,33mm - (PL20mm ) wciąż planety ale już nisko nad horyzontem i gorszy seeing

25/15= 1,66mm - (PL25mm ) i tu wchodzisz nieśmiało w dolny zakres źrenicy wyjściowej małych mgławiczek planetarnych

 

Kolego by coś wyciągnąć z rzeczonego sprzętu w aspekcie DS powinieneś użyć szkła 40-50mm. Z tą rewelacyjną kątówką 1,25" jesteś skazany na pola własne okularu od 52-40mm.

Osiągniesz z nimi odpowiednio źrenice wyjściową:

40/15 =2,66mm - tu galaktyki z jasnymi jadrami..i jasne mgławice np. M27 i rozbijak gromad kulistych, zwarte gromady otwarte

50/15 = 3,33mm- j.w.

O jasnych cirrusach, rozległych gromadach możesz zapomnieć...

Masz swój teleskop do DSO :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ktoś zadzwonił do mnie z DO (męski głos) i zaproponował że mógłbym zamiast MAK'a wziąć C8 (i tu nie zrozumiałem przez telefon) czy C8 NGT czy SGT ? Czy oplaca się zrobić korektę w zamówieniu na C8? - odpowiedź muszę dać do 18:00 dzisiaj.

 

Uwaga - jestem tak jak Ty nowicjuszem i nie patrzyłem przez żaden z tych teleskopów. Dlatego nie czułem się uprawniony do odpowiedzi w tym wątku...

 

ALE

 

... zrobiłem spore rozeznanie rynku, przeczytałem masę recenzji i wiem jak działa optyka i co kryje się za liczbami. Bazując na mojej teoretycznej wiedzy i postach niektórych "astro-guru", powiem Ci tak - Mak 180 to sprzęt wybitnie planetarny. Ogromna ogniskowa i co za tym idzie mała światłosiła (uważam, że nie jest prawdą, że ma znaczenie tylko do astrofoto) oraz wąziutkie pole sprawia, że ten sprzęt nie nadaje się za bardzo do DS-ów. "Mniejsze" i jaśniejsze DS-y oczywiście zobaczysz, ale stosunkowo spora apertura i bardzo dobra optyka IMO nie zrekompensują ww. wad.

 

8-calowy Schmidt (C8 SGT XLT) to sprzęt na pewno bardziej uniwersalny - apertura 20 cm (choć z obstrukcją lustra), większa światłosiła f/10 (a Celestron ma jeszcze w ofercie za ok. 600-700 zł reduktor ogniskowej do uzyskania światłosiły na DS-y/do astrofoto) i szersze pola sprawiają, że jest to bardziej wszechstronny teleskop. Chłodzi się również szybciej od Maka, który ma gruby menisk. Ma jednak, choć tutaj opinie bywają niemal skrajne, nieco gorszy kontrast niż Mak/ED/APO oraz kolimacja, choć prosta, musi być wykonana bardzo precyzyjnie. Ponadto, niektórzy twierdzą, że tzw. mirror flip/shift przy ustawianiu ostrości wręcz dyskwalifikuje ten sprzęt do bardziej ambitnych zastosowań. Ja sądzę, że przesadzają, bo widziałem też recenzje/posty ludzi, bardzo zaawansowanych astronomów-amatorów, dla których SCT 8" jest podstawowym sprzętem i absolutnie nie narzekają. Ja w każdym razie brałbym Schmidta - jest on również na mojej "shortliście" zakupów jako allrounder.

 

Jeżeli gadam bzdury i praktyka wygląda inaczej, to nie miej mi tego za złe ;) Ktoś pewnie doradzi Ci lepiej niż ja. W każdym razie określenie Maka 180 f/15 jako "najlepszego" sprzętu do DS-ów to nieporozumienie.

 

C8-NGT to w ogóle inna bajka, bo to "zwykły" Newton. Bardzo ładnie będzie łapał DS-y (duża apertura i światłosiła), ale będzie miał typowe dla Newtona wady optyczne jak koma ("przecinkowate" gwiazdy poza środkiem pola), a także kontrast bez rewelacji (np. na planetach pokaże sporo szczegółów gdy będzie dobry seeing na wysokie powery, ale obraz nie będzie tak "naturalny" i kontrastowy jak w dobrych refraktorach ED/APO czy katadioptrykach). Poza tym, to konstrukcja otwarta, no i naprawdę duża rura.

Edytowane przez Darius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy myslą, że oskarżam tych, którzy rzekomo źle doradzili lub nie jestem zadowolony z ich rady. OTÓŻ NIE- jestem wdzięczny za rady, jestem tylko zły na te głuche echo, gdy nikt się nie odzywal lub nie polecal konkretnie tylko jakoś tak "lakonicznie". Jak narazie ostatnie porady daly mi duży pogląd na sprawę.

 

Jeszcze raz dziękuję

 

Pozdrawiam

 

P.S. Już oddzwoniłem do Delty i zamówilem C8 SGT XLT dodatkowo zostanie w zestawie zmieniony okular z 25mm na 40mm i filtr UHC-S też dostanę w formie rabatu. Dla jasności Delta zareagowała i przedzwoniła do mnie bo pytałem się o możliwość zamiany okularu LET 25mm z MAKA (bo kupiłem NPL 25mm) i jednoczesnie podałem specyfikę zamówienia (okulary i filtr)- stąd taka reakcja. Dzięki temu DUŻY PLUS dla DELTY OPTICAL! A forumowiczów przepraszam za zamieszanie, ale i są dobre strony tego dowiedziałem się jakie okularki ... i podano wspaniale wiedzę teoretyczną dotyczącą modeli mnie interesujących. Jeszcze raz wielkie dzięki B)

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura,

 

Darius i ignisdei powiedzieli już wszystko. C8 SGT to dobry wybór (Mak też nim był - tylko jest dedykowany do czego innego) - bardziej uniwersalny telep niż Mak. Będziesz zadowolony. Choć i tak zmienisz ten telep za jakiś czas lub zaczniesz się rozglądać za kolejnym - taka kolej rzeczy. Jesion ma 100% racji, bo z teleskopem jak z mieszkaniem - dopiero trzecie wiesz jak urządzić aby być zadowolonym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię takich ludzi, którzy nie wypróbuja najpierw zakupionego teleskopu i zminiają na inny :blink:

Ja osobiście przymierzam sie do maka180

A co tu wypróbowywać....?

Koledze chodziło o sprzęt uniwersalny a dostał planetarny wymiatacz.

Ja go dokładnie rozumiem <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu wypróbowywać....?

Koledze chodziło o sprzęt uniwersalny a dostał planetarny wymiatacz.

Ja go dokładnie rozumiem <_<

 

A jesteś w stanie określic co go będzie tak naprawdę kręciło ?? Kto wie, może wróci do tego maka jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czekałem na tą porade :)

 

Receptura, a teraz na spokojnie, bez gwałtownych ruchów i bez nakręcania sie na "a nie mówiłem" , i wytykania kto kogo rozumie, policz sobie na zimno, co da ci MC180, co C8, a co MC180 i kawałek taniego N8. Poważnie. A jak juz policzysz, przestaniesz sie dziwic i policzysz jeszce raz. Moze sie okazać, że ponownie dajesz się złapac ludziom na goraczke ich własnych wizji :)

 

Powodzenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczyna... kolejny wątek o wyższości - zaraz Receptura nie będzie już nic wiedział. IMHO C8 SGT pozwoli posmakować nieba zarówno wg kuchni planetarnej jak i DS-owej.

 

Poza tym nie wiem czy to dobry sposób aby jako pierwszy teleskop kupić sobie dwa teleskopy.

 

@Hans: Newton ma jedną wadę - wymaga dobrych (czyt.: drogich) okularów a katadioptryk F/10 wybaczy im wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczyna... kolejny wątek o wyższości - zaraz Receptura nie będzie już nic wiedział. IMHO C8 SGT pozwoli posmakować nieba zarówno wg kuchni planetarnej jak i DS-owej.

 

Poza tym nie wiem czy to dobry sposób aby jako pierwszy teleskop kupić sobie dwa teleskopy.

 

@Hans: Newton ma jedną wadę - wymaga dobrych (czyt.: drogich) okularów a katadioptryk F/10 wybaczy im wiele.

 

Żadny wątek o "wyższości" stwierdzam fakt i tyle.

Po co odrazu widzieć WSZYSTKO na niebie ? Moje zdanie jest takie - JAK SIE BRAĆ ZA COŚ TO Z POWEEEREM B)

Edytowane przez Wario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niezły wątek się rozwinął. Co do MAK'a cały czas nie mialem pewności (i decyzja w sklepie trochę mnie zaskoczyła, ale chcialem zaufać bardziej doswiadczonej osobie) a co do wypróbowania to chyba jeszcze żadnego zlotu gdzies w poblizu nie było więc i nie było okazji pojechać i wypróbować :unsure:

Co do obecnej decyzji jestem przekonany na 100%. Tylko pewnie za jakiś czas dokupię sobie odpowiednie okulary gdy wypróbuję te co mam.

Co do zakupu Newtona do DS'ów - to chyba nigdy- coś innego niż Newton. Jak na razie nie zamierzam kupować kilku sprzętów - jednego do tego a drugiego do tamtego. I jeśli ten SGT jest taki jak mówił mi sprzedawca i Darius to ten sprzęt jest po prostu balsamem na moje potrzeby.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.