Skocz do zawartości

Super teleskop 114/500 eq1


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że tytułowy teleskop to marność szczególnie jego montaż, ale mam pytanie:

Z tego względu, że zbieram na coś docelowego, a na pewno przed wakacjami to się nie dozbieram chciałabym kupic coś przez co będę mogła poobserwowac sobie przez okres wakacji. Mam do kupienia ten teleskop bardzo okazyjnie, dlatego chciałam spytac o sens zakupu tego teleskopu. Czy ten montaż nie bedzie się trząsł jak galareta? Czy nada się do obserwacji planet? Jak bedzie się zachowywał na ds-ach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:x Z planetami to tym sprzętem nie powalczysz. Za krótka ogniskowa.

 

Z DS'ami poradzi sobie lepiej.

 

A z tego co słyszałem, EQ1 lubi się nawet na lekkim wietrze bardzo trząść.

 

Na Twoim miejscu bym dał sobie na wstrzymanie, ale zrób jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatek:

 

1. Co to za lornetka? [marka i dane: powiększenie x średnica, np. 8x40, 10x50 itp.] Jesli mniejsza niż 40-50mm, to nie bardzo się nada.

2. Jak już chcesz małą namiastkę teleskopu, to pomyśl o małym refraktorze 70-80mm, np. Skylux, albo SW 70/500 [na AZ3], wreszcie SW 80/900 na AZ3

3. Jesli poczekasz i zaoszczedzisz do sumy ok. 600zł [o ile pamietam], to w Twoim zasiegu jest 90/900 na AZ3 -a to już całkiem przyzwoite narzędzie

114/500 na EQ1 to porażka.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak już chcesz małą namiastkę teleskopu, to pomyśl o małym refraktorze 70-80mm, np. Skylux, albo SW 70/500 [na AZ3], wreszcie SW 80/900 na AZ3

 

Za pomocą refraktorka o jakim mówi Jarek (Skylux) zobaczysz ładny Księżyc, Saturna z pierścieniami - małego bo małego ale ważne że jest, Jowisza z księżycami, jaśniejsze DSy i nauczysz się nawigacji po niebie :).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce wydawać tyle pieniędzy, bo za 600zł to już można kupić w miare dobry okular. Lornetka 20x50, ale to jakieś zmyślone parametry. Jeśli chodzi o markę to jest na niej napisane Russia:) czyli typowe made in China :rolleyes: ale idzie dostrzec wiele szczegółow na księżycu i "uszy" saturna ale bez statywu wszytko się trzęsie.

 

Może ktoś bedzie miał na sprzedaż coś używanego.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatku ja rozumiem że bardzo chciałabyś mieć teleskop, ale naprawdę jeśli nie możesz sobie na razie pozwolić na coś przyzwoitego (bo ten pseudo teleskopik to porażka), to dobra lornetka 10x50 będzie Ci służyła naprawdę bardzo długo.

Powiem na swoim przykładzie: Kiedy miesiąc temu fociłem moją serie galaktyczek, cały mój obecny sprzęt był zablokowany (bo focił), a ja leżałem na tarasie obok tego wszystkiego i klnąłem że nie mam lornetki, bo widoki jakie miałem nad głową były nie ziemskie, a lornetka 10x50 była by do nich idealna.

Więc widzisz lornetka nie idzie w odstawkę po kupnie teleskopu, a wręcz przeciwnie właśnie wtedy zaczyna się doceniać jej obecność, lub zaczyna się odczuwać jej brak ;)

Zresztą sama napisałaś że masz jakieś chińskie szkiełko, więc pewnie z jego jakością nie jest dobrze, a dobra lornetka posłuży długo, bez martwienia się że trzeba kolimować ją co tydzień. Zresztą często sprawność optyczna takiej chińszczyzny jest tak niska, że do naszych oczu dociera dużo mniej światła niż powinno.

Nie chcę Cie przekonywać, ale przemyśl sobie to na spokojnie.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo sumiennie zbieraj grosiaki na coś docelowego.

:)

 

a z Twoich okolic nikt nie obserwuje nieba lub może ma jakiś sprzęt? :)

pytaj i szukaj. a nuż ktoś się znajdzie i będziesz mogła się wstrzymać.

 

w ogóle docelowy sprzęt to jaki ;> ?

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy to nie za bardzo, ale jadę na zlot niedługo więc sobie popatrzę. Jeśli chodzi o sprzęt jaki chce zakupic to na początek będzie to mak127 na HEQ5. Chce się zabrać za astrofoto więc myślę, że do focenia planetek i obejrzenia tych najjaśniejszych ds będzie odpowiedni. W póżniejszym czasie zamierzam kupic coś bardziej światłosilnego do DS. Taki mam plan :D Kto myśli że dobry?? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiego barlow'a polecacie?? Jakiś w cenie przyzwoitej oczywiście :rolleyes:

 

Czy to będzie już dobry barlow??

http://deltaoptical.pl/skywatcher-barlow-2x-ed-2,d958.html

 

Co jeszcze musiałabym dokupić do tego? Tzn. Jakieś złączki itd. Mam lustrzankę Olympus E-420 i zamierzam kupic tego nowego maka co ma wyciąg 2'

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.