Skocz do zawartości

Okular Baader Scopos 30 mm 2" w Syncie 8


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu miałem okazję w końcu popatrzeć na niebo przez mój nowy nabytek Scopos 30. Muszę powiedzieć, że jestem miło zaskoczony, okular ten jest moim zdaniem dość dobrze skorygowany...rzeczywiście bardzo ładnie pracuje z syntą 8. Gwiazdy punktowe i ostre prawie w całym polu, tylko na samych brzegach minimalnie rozmyte, ale co ciekawe, nie zawsze tak się dzieje...tzn zależy jak spojrzę w okular (momentami ostrość w całym polu). Obrazy obiektów magławicowych perfekcyjne, wspaniały kontrast, jasność i transmisja na bardzo wysokim poziomie. Zwróciłem uwagę na kolory gwiazd, bardzo ładnie je odzwierciedla (w małym powiększeniu fajnie to wygląda). Z minusów, to dziwne uczucie...hmm...nie wiem jak to opisać...w momencie poruszania tubą (szukania obiektów), obraz w okularze dziwnie się "przewija", tzn. to wygląda tak jakby pole było płaskie a nie trójwymiarowe (tak jak w lvw i Uwanie), ale może to tylko złudzenie, może w szerszych polach tak ma być??, Nie jestem ekspertem w dziedzinie okularów ale tak to odczuwałem. Nie jest to jakaś duża wada, bo przecież nie oglądam gwiazd ruszając tubą :) . Jeśli chodzi o wagę, to niestety jest to dość ciężki okular (nie wiem jak by to było z Naglerem :blink: ), mam teraz problem z szybkim wyważaniem tuby, trzeba mocniej dokręcać uchwyty, ale da się żyć. Myślę, że dokonałem właściwego wyboru, okular okazał się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o ośmio calowego Newtona.

Robson

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w scopsach nie widziałem odblasków. powiem jeszcze, że ciężki to jest scops35, scops 30 to popierdułka ;)

scops35 przez, którego patrzyłem miał bardzo mocno korygowaną dystorsje stad moze "dziwny" efekt, powodowany wręcz przez dystorsje odwrotną czyli cos jak rybie oko, powiekszenie na środku jest wieksze niż na brzegu. pozatym bardzo wygodnie sie przez niego patrzy nie to co przez te nadmuchane naglery z małym ER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić, nie widziałem żadnych odblaskow, czymkolwiek to jest...Śmiało mogę porownać tego Scoposa z okularami serii LVW, tylko żeby jeszcze te gwiazdki były zawsze ostre na obrzeżach pola widzenia okularu. Jest to moj pierwszy tak duży okular 2", więc nie mam porownania z innymi, ale cięższego już bym chyba nie chciał. Dlatego jestem zadowolony, że to nie Scopos 35 albo Nagler 31 :o Teraz widzę, że ciężar to bardzo ważne kryterium, odnośnie wyboru okularow, nawet do zdawałoby się dość dużego Newtona 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Opisujesz okular SCOPOS 30mm " mam zamiar kupić właśnie taki do mojej synty 10"

moje pytanie: rozumiem że 30mm to bez redukcji 1,25" czy wiesz jaka ogniskowa będzie z redukcja

chciałbym obliczyć powiększenie dla mojego teleskopu.

 

ale w jaki sposób miałaby się zmienić ogniskowa? Nie rozumiem. Z tym okularem uzyskasz powiększenie 40X. Ogniskowej okularu nie zmienisz, chyba że zastosujesz soczewkę Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Sugerowałem sie Hyperionem 5mm którego używam i niepotrafie określic powiekszenia, rozkręcony bez redukcji czyli soczewek ujemnych jak doczytałem obraz jest porównywalny z WO SWAN 20mm a jak dołącze redukcje 1,25" to powiekszenie jest mniej wiecej takie jak w plossolu 6mm myslałem że SCOPOS tak samo działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Sugerowałem sie Hyperionem 5mm którego używam i niepotrafie określic powiekszenia, rozkręcony bez redukcji czyli soczewek ujemnych jak doczytałem obraz jest porównywalny z WO SWAN 20mm a jak dołącze redukcje 1,25" to powiekszenie jest mniej wiecej takie jak w plossolu 6mm myslałem że SCOPOS tak samo działa ?

W Hyperionie 5 mm bez dokręcanej części 1,25" masz ogniskową 22,5 mm.

http://www.baader-planetarium.com/pdf/hyperion_visuell_e.pdf

 

Scopos nie posiada barlowa w redukcji, więc powiększenie pozostaje takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz temat dotyczący przypadkowego rozkręcenia Scoposa. Jednym słowem lepiej tego nie robić :).

 

W Syncie 10", która jest dużo jasniejszym teleskopem (f/4,7) od 8" (f/6) ten okular będzie sie spisywał wyraźnie gorzej. Ostatnio miałem możliwość sprawdzenia pod niebem podobnej konstrukcji - Swana 33mm. O ile w Syncie f/6 było naprawde bardzo fajnie to po wsadzeniu go do wyciągu Taurusa 270 (f/5) wiedziałem już, że tego okularu napewno nie kupie.

 

Problem jest tylko taki że w tym zakresie cenowym chyba nie ma czegoś wyraźnie lepszego. Można ew. sprawdzić Hyperiona Asferycznego, który ma w necie (niestety nie miałem możliwości sprawdzić tego osobiście) nieco lepsze opinie od Scoposa i jest również od niego wyraźnie lżejszy.

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Można ew. sprawdzić Hyperiona Asferycznego, który ma w necie (niestety nie miałem możliwości sprawdzić tego osobiście) nieco lepsze opinie od Scoposa i jest również od niego wyraźnie lżejszy.

 

Scoposa 30" się nie rozkręca , z wkładką 1,25 to okular asferyczny Baader Hyperion 31 mm

http://www.bazarek.p...rion-31-mm.html

Ale on już ma dużo więcej wad niż Scopos.

 

Panowie, może jakieś konkrety? Może chociaż linki do opinii (nie-)zadowolonych użytkowników (szczególnie jeśli chodzi o Hyperiona 31, bo o Scoposie jest tego stosunkowo dużo)? A może ktoś miał okazje porównywać bezpośrednio?

Sam niedługo będę wybierać między jednym a drugim, więc chętnie posłucham podpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam Cię za słowo! :)

A wracając do meritum: w Jodłowie napatrzyłem się przez Scoposa do woli, natomiast ciekawi mnie jak wygląda ten okular w porównaniu z Hyperionem 31. Słowem - czy warto dorzucić te 150zł...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linkami do niezadowolonych użytkowników Asferycznego Baadera może być problem bo... poprostu sie z nimi nie spotkałem (poza lakoniczną opinią Alexandra H.). Generalnie te okulary są mocno chwalone w stosunku do swojej ceny. Niestety większość opinii tego typu jest mało wartościowa bo nie porównuje tych "asferyków" do żadnego innego okularu. Ot taki przykład pierwszy z brzegu.

 

Na szczeście coś tam sie udało wygrzebać. Ale gdyby nie to że już kiedyś trafiłem na tą opinie to chyba bym sie poddał wcześniej ;).

 

Oczywiście z tej pary niektórzy wolą jednak Scoposa - tutaj przykład lekko humorystyczny:

The reason I went with the Scopos is two-fold. 
1. The Scopos has a much bigger eye-lens. I translate that into more comfort. 
2. I love big heavy glass! Sometimes I put these monsters next to my old 1.25" Plossls and I bust a gut laughing! 

 

No i pozostaje jeszcze czysta ekonomia. Skoro obydwa okulary to produkty Baadera to ciężko wyobrazic sobie sytuacje żeby wyraźnie tańszy produkt był lepszy. Ale być może wyższa cena "asferyka" bierze się z jego mniejszej wagi i możliwości podpięcia dodatkowych akcesoriów. Niestety, bez solidnego testu nic tu nie wymyślimy.

 

Aha, grzebiąc w necie znalazłem (i to kilka razy) informację że Scopos'y są już nieprodukowane. Warto by o to zapytać u źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli weźmiemy cenę to wady Scoposa są pomijalne , faktycznie cechuje go krzywizna pola i aberracja komatyczna (koma) na krawędziach ale to wszystko.

Reszta to same plusy: duże pole , dobra transmisja światła , dobre ER - przynajmniej dla mojego oka z -1 , czyli super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek,podałeś link do Asferyka i do licha widzę że te 2" to jakieś przyklejone.Okular kończy się chyba 1,25",a tuleja 2" jest na wszystko nakręcana. Czy to znaczy że Asferyk-31mm przyjmuję filtry 1,25".Mam Hyperiona 21 i 5mm i tam wywalam tulejkę z barlowem i mam w pełni 2" okular [dość marny ale w przypadku 21mm pole cieszy].Ma inną ogniskową i przyjmuję filtry 2". Jak to jest z tym Asferycznym 31mm. Pozdrawiam Krzychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dual Barrel Configuration - two barrel sizes are provided with each Hyperion Aspheric. The standard 2" barrel provides the full 72 degreefield size, and a special wide-field 1.25" barrel provides the maximum true field ever in a 1-1/4" format, with a field stop size of 1.265" (32mm)! - perfect for extracting every bit of field possible in1.25" telescopes or binoviewers.

wychodzi na to, że masz wybór między wkręceniem tulei 2" lub 1,25". Jesli dobrze zrozumiałem opis, tuleja 2" powinna zapewnić pole okularu 72°, w przypadku tulei 1,25" w opisie zaczynają kręcić*, więc obstawiałbym że jest to znacznie mniej niż 72°.

Może ktoś udałby się np. do DO w celu sprawdzenia jak to się ma w rzeczywistości? Sam bym się udał, ale obecnie w gdańskim oddziale nie mają tych okularów na stanie.

 

ps. jak tylko dopiszą pogoda i dostawa do gdańskiej Delty, spróbuję wypożyczyć (lub zakupię) Hyperiona 31 i porównam ze Scoposem 30.

 

__________________________________________________________________________________________________________________

*jeśli dobrze zrozumiałem, piszą o super-szerokiej diafragmie (o ile dobrze zrozumiałem termin "field stop") i o uzyskaniu maksymalnego FOV dla okularów 1,25". Zastrzegam, że mogę być nieco na bakier z terminami angielskimi, więc proszę to potraktować jako przypuszczenie. Jeśli ktoś czuje się na siłach, żeby to sprostować - proszę bardzo, też się chętnie czegoś nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperion asferyczny jest okularem 2", jednakże istnieje możliwość wkręcenia tulei 1,25". W tym przypadku pole widzenia okularu wynosi 53 stopnie (dla Hyperiona 36mm) i posiada ostro odciętą diafragme. Taką informacje otrzymał Wimmer bezpośrednio od Baadera. Za to na tej stronie podane są wartości: 55o dla Hyperiona 31mm i 50o dla Hyperiona 36mm z założoną tulejką 1,25".

 

Otrzymałem także informacje od doświadczonego polskiego obserwatora, mającego do czynienia zarówno ze Scoposem 30mm jak i Hyperionem 31mm że pole jest lepiej korygowane w tym drugim. Również komfort obserwacji został określony jako nieco lepszy w Hyperionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.