Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Virgo, co ty w nocy robisz ? Gwiazdy też lecisz na 720 mm? :szczerbaty:

 

Hmm... powiem tak - zdarzają się takie...
Sam widzisz za zasadnym jest polecanie przeze mnie małpek, bo nie samym zoomem człowiek żyje...

 

A tu się zgadzam w pełni. Po co taszczyć kilka słoików skoro do większość fotek wystarczy coś pokroju mojego starego Kodaka z 400mm (ekw). Na wiele dobrych obserwacji wystarczyło.

Mam tylko kita i lufę 70-300 mm, a razem to więcej niż kilo. Do tego zapasowe aku, filtry i sama torba też niczego sobie waży, soo :) ....

 

Hmm, jesteś pewien że ma rawy ? http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=1349&add1=1350

Na stronie producenta też nie ma o tym słowa.

Było kilkakrotnie wałkowane na forum nt. RAW w Canonach ale nic, przypomnę ci o nakładce CHDK, a tam są wspomniane małpki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem tu początkujący a od zawsze jak pamietam lubie widzieć coś co niewidać gołym okiem mam zamiar kupić teleskop lub lunete i tu zaczyna sie mój problem bo za bardzo sie nieznam na tym co leprze zacznę może od poczatku mam aparat sony alpha33 i do tego chciałem lunete Celestron 80 zom 20x60 koszt jakieś 800 zł lub teleskop z jakimś wiekszym zumem co mi radzicie co leprze celestron o którym mówie czy jakiś teleskop w tej cenie a z leprzeym zomem chodzi mi o robienie fotek ale naziemnych niebo o kosmos mnie nieinteresuje no i wilekość i waga tego teleskopu bo w koncu czeba z tym troche maszerować w rózne mieisca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Lepszy na pewno będzie teleskop ale on swoje waży, a i potrzebuje porządnego statywy (czytaj ciężkiego). Tak samo dotyczy lunety, przy czym tu jest troszkę gorzej, bo "one" mają mniejsze światło (są ciemniejsze) od telepa więc do pełni szczęścia, by nie uwidoczniły się drgania (czyli rozmazane foty) musisz używać wysokie ISO by uzyskać krótki czas naświetlania.

 

Patrząc na test tego Soniaka na DpReview obraz w jpgu jest dobry do ISO 400, wyżej robi się mydło. Tak samo wyglądają RAWy, tylko że zamiast mydła pojawia się ziarno ale to akurat nie problemem, bo obraz nie traci tak szybko szczegółów ;) Sprzęcik OK ;) Poczytaj może o jakości obrazowania tej lunety, np na Astromaniaku, zapoznaj się z opiniami nt. telepa na forum i rozważ w co warto wchodzić: czy digiscoping (luneta + aparat, "lekko", mobilnie bo na rowerze z plecakiem sprzętu pojedziesz wszędzie) czy astrofoto (teleskop + aparat, ciężki, mobilenie ale najlepiej z samochodem)

 

PS. pisz nie gubiąc literek, bo chyba nie jesteś gościem z zagranicy na tym forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio trafiłem na genialną porównywarkę aparatów. http://snapsort.com/compare

 

Szukałem małpki z czasem naświetlania 30s lub dłuższym, dzięki tej stronie http://snapsort.com/recommend zajęło mi to 5 min. Nie spędziłem całego dnia na przeglądaniu http://www.dpreview.com ;-)

Edytowane przez Rafał ZOOM
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... można wiedzieć co wybrałeś ?

 

Nic, żaden z modeli, który miał czas migawki 60s nie obsługuje PTP (tzn nie może być zdalnie zarządzany z poziomu PC)

 

Na razie kolekcjonuje stare kultowe canony z serii S doszedłem do S70 przy założeniu, ze nie dam więcej niż 150zł za aparat, reszta na razie zbyt droga.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_PowerShot_S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam,

sorry za lekki OT,

Panie, Panowie - widzieliście taaaaaką armatę? ;)

http://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/coolpix/performance/coolpix-p510

24mm - 1000mm, f/3-5.9, 16MPix, BSI-CMOS...

pewnie lichy kontrast na dłuższych ogniskowych, ogólne mydełko, ale mimo wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mamy spory wysyp obiektywów lustrzanych do różnych modeli bez-lusterkowców więc to jest propozycja dla tych co już nie tachają kilogramów szkieł z lustrem, a mają taki aparat ;)

 

Pierwszy to Kenko 400 mm f/8 Mirror został wyposażony w bagnet T, a oferowany jest w wersjach z mocowaniem Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A, Sony E (ogniskowa 600 mm) i Mikro Cztery Trzecie (800 mm). Ze swojego doświadczenia mogę dodać, że w tym przypadku najlepiej to szkło spisze się z matrycami ASP-C.

Specyfikacja obiektywu Kenko 400 mm f/8 Mirror

post-5732-0-81064500-1328478071.jpg

 

post-5732-0-19336800-1328478071.jpg

 

Kolejna konstrukcja to coś bliższe memu sercu, bo jest stworzona z myślą o systemie mikro4/3. Tokina 300 mm f/6.3 Reflex (600 mm) to konstrukcja prawie kieszonkowa, bo jej wymiary to 66x66 mm co sprawia, że jest to prawdopodobnie najmniejsza konstrukcja lustrzana na świecie.

Specyfikacja Tokina 300 mm f/6.3 Reflex

post-5732-0-23797200-1328478423.jpg

kenko3.jpg

kenko1.jpg

tokina_mirror_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

sorry za lekki OT,

Panie, Panowie - widzieliście taaaaaką armatę? ;)

http://www.nikon.pl/...ce/coolpix-p510

24mm - 1000mm, f/3-5.9, 16MPix, BSI-CMOS...

pewnie lichy kontrast na dłuższych ogniskowych, ogólne mydełko, ale mimo wszystko...

 

Dlaczego miałby być lichy kontrast ? To tylko kwestia ustawień, a jeśli ktoś jest takim "fotografem" który używa tylko automatu to już jego problem. Funkcja HDR to fajny bajer. Jeśli będzie ten aparat spisywał się tak jak model P100 (26x zoom) który nie miał jakichś kosmicznych problemów z jakością to nie powinno być gorzej. Matryce i procki są coraz lepsze więc teraz jedyną wadą w takich aparatach jest poziom szumów, który na dłuższych ogniskowych może być faktycznie nieznośny. Chociaż ja w HS10 nie narzekam.

Poza tym - największą wadą tego aparatu jak i innych nikosiów jest mechaniczny a nie manualny zoom. Wysunięcie takiej ogniskowej nie tylko będzie trwać wieczność ale też będzie zżerać kosmiczne ilości energii. Do tego również dodałbym brak stopki na lampę. Duży minus jeśli chce się rywalizować z aparatami z wyższej półki.

Osobiście w tej chwili nie wyobrażam sobie fotografii bez manualnego pierścienia ogniskowej więc kierunek mojego ewentualnego "rozwoju" jest raczej przesądzony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciekawie, co do tego Nikona. Możliwość wyboru z 99 punktów Auto Focusa (normalnie 9), tylko że to detekcja na zasadzie kontrastu, czyli chyba ostrzy po przez wskazanie punktu na telewizorku a aparat wykrywa największą różnicę białego do czarnego (jeśli znajdzie) tym samym ostrzy. Kiedyś była stosowana detekcja fazowa. Tu musiałby się wypowiedzieć Rafał, lub Nortwood. Ja fotografią się zajmuję od powstania wątku DO na forum Astropolis.

 

Ktoś mądry tu o tym pisze.

 

Jeżeli chodzi o zoom, to jest to o tyle ważne odnotowania że nie jest to 36x, 37x... Tylko od razu 42x (41.7). Żeby było widać faktyczną dominację nad konkurencją powinien być 50x bo przy takich dużych zoomach im większy skok tym większe faktyczne odczucie. Np większe faktyczne odczucie zoomu będzie w porównaniu z FZ-18 niż z HS-10. A już się bałem że będą aparaty wypuszczać co dwa punkty w mnożniku zoomu.

 

Dla mnie minusem są czasy naświetlania. Niby jest manual, ale chyba więcej niż 8 sekund nie podają. I jeszcze w zależności do iso - znany myk z HS-10. Ale to pewnie wina cmosowej matrycy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałby być lichy kontrast ? To tylko kwestia ustawień [...]

 

to budżetowy obiektyw, o monstrualnym zakresie ;) wydaje mi się, że spadek kontrastu dla dłuższych ogniskowych jest nieuchronny,

dobór filtru, odpowiedniej przesłony, czy ISO nie zdziałają cudów, IMHO - jedyna wydajna poprawa jest możliwa off-line, na kompie...

jeśli się myle, to rzucam mojego D7000 & Sigmę 120-400 w 3D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że spadek kontrastu dla dłuższych ogniskowych jest nieuchronny
Spadek owszem, jest pewny ale niekoniecznie do wartości "lichych".

Rozbieżności pomiędzy jakością fotek z różnych kompaktów jest ogromna co zresztą pokazują przeróżne testy. Nikoś raczej w tej lepszej kolejce się zwykle plasuje wg mnie. Oczywiści do Panasów nie ma na przykład co porównywać ale chociażby z droższymi Soniakami czy upadłym Kodakiem jak najbardziej. Wciąż mało jest zdjęć z ostatnich modeli Canona co mnie trochę dziwi.

 

Na te magiczne 1000mm na pewno masę ludzi się skusi. No bo jednak 1000 to jest już moc!

 

jeśli się myle, to rzucam mojego D7000 & Sigmę 120-400 w 3D ;)

Szalony czy co ? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To jeśli kupię standardowy Nikon D80 bez dodatkowego obiektywu to jakie będzie miał przybliżenie,i czy jest tam tryb panoramy?

Musisz zasięgnąć zupełnie podstawowej wiedzy na temat sprzętu foto. Lustrzanka bez obiektywu (body) nie zrobi żadnego zdjęcia. Zresztą żaden typ aparatu nie zrobi zdjęcia bez obiektywu bo obiektyw to niezbędna jego część która zawiera jakąkolwiek optykę. Oczywiście mówimy o zrobieniu udanego zdjęcia bo fizycznie to wystarczy migawka i matryca aby białą plamę zrobić ;) Aparat w komórce też posiada obiektyw z tym że nie można go wymienić jednym ruchem tak jak w lustrzance. Poza tym już się wgłębiając to jest już na rynku coraz więcej modeli tzw bezlusterkowców które nie są lustrzankami a można w nich wymieniać obiektywy (np Olympus Pen).

 

A jeśli już chcesz porównać jakieś konkretne modele możesz to zrobić np tak: http://www.optyczne....3=1250&add4=764

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jakby wyszła fotka z przylożoną Nokią do jakiegoś sprzętu wyższej klasy jak lornetka,luneta itp... Wkońcu to 41mega na sensorze wiekszym niż w Panasonicach serii FZ... :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakby wyszła fotka z przylożoną Nokią do jakiegoś sprzętu wyższej klasy jak lornetka,luneta itp... Wkońcu to 41mega na sensorze wiekszym niż w Panasonicach serii FZ... :g:

 

Ciężko jest złapać ostrość w takim układzie. Co prawda nie ta klasa sprzętu ale próbowałem wielokrotnie to ze swoją komórką która mimo, że już przestarzała ale jednak całkiem dobry aparat posiada. Efekty mizerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym w miarę możliwości zająć się fotografią dalekich obiektów. Nie wiem tylko od której strony zabrać się za skompletowanie sprzętu.

Pomyślałem, żeby wykorzystać to co mam już w chwili obecnej, czyli:

- Aparat Canon A590 IS (zoom 4x)

- Lornetkę Tento 10x50

 

Czy warto trudzić się z tworzeniem takiego zestawienia (adapter do statywu i aparatu własnej roboty), czy kupić coś bardziej

dedykowanego takim obserwacjom (jakiś aparat z ultrazoomem, czy choćby lunetę do digiscopingu z użyciem mojego Canona)?

 

Przyznam, że nie chciałbym wydać na to zbyt wiele pieniędzy, zależy ile dałoby się "wycisnąć" z rzeczy które już mam pod ręką.

 

Mieszkam pod Warszawą i głównie tutaj dokonywałbym obserwacji industrialu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym w miarę możliwości zająć się fotografią dalekich obiektów. Nie wiem tylko od której strony zabrać się za skompletowanie sprzętu.

Pomyślałem, żeby wykorzystać to co mam już w chwili obecnej, czyli:

- Aparat Canon A590 IS (zoom 4x)

- Lornetkę Tento 10x50

 

Czy warto trudzić się z tworzeniem takiego zestawienia (adapter do statywu i aparatu własnej roboty), czy kupić coś bardziej

dedykowanego takim obserwacjom (jakiś aparat z ultrazoomem, czy choćby lunetę do digiscopingu z użyciem mojego Canona)?

Szczerze i brutalnie - nie warto się trudzić bo efekty będą co najmniej mało atrakcyjne. Niemal każdy z nas próbował jakiejś zabawy z małpkami, komórkami i innymi cudami przykładanymi do lornetek i teleskopów. Taka fotografia to jednak wyłącznie jako ciekawostka. Jak już nie raz wiele osób pisało - ciężko jest złapać ostrość w takich niestandardowych zestawach.

 

Pomyśl na początek chociaż o jakimś budżetowym kompakcie z dużym zoomem. Rynek oferuje teraz dosłownie sprzęt z każdej półki z każdym możliwym zoomem. Jest w czym wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem wczoraj na mój telefon wyszła aktualizacja systemu operacyjnego. Wraz z nią pojawiła się.. możliwość robienia zdjęć w 3D! Nie wiem jak wygląda końcowy efekt, ale zrobienie takiego zdjęcia nie należy do najłatwiejszych.

Trzeba delikatnie przesuwać aparat od lewej do prawej i jak najmniej poruszać. Normalne zdjęcie przypomina szeroką panoramę - obok wyświetla się komunikat że zdjęcie trzeba wyświetlić na na sprzęcie zgodnym z 3D.

3d.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.