Skocz do zawartości

Teleskop dla brata


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Brat (8 lat) strasznie chce mieć swój teleskop, nie chce używać mojej lunety 10-90x9cm bo jest "Za duża, za ciężka, trzeba dużego statywu...". Strasznie chce sobie kupić teleskop Sky-Watcher Dob 76. Wiem że ma mniejsze powiększenie od mojej lunety i mniejszą średnicę lustra ale refraktor a teleskop zwierciedlany to jednak co innego. Co da ten jego "wymarzony teleskop"? Jakieś szczegóły planet jak Jowisz? (U mnie widać dwa pasy chmur). Powiedzcie co nim można zobaczyć. Brata interesują głównie planety.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zaczynać nowego tematu napiszę tutaj. Ci co odwiedzają dział obserwacje zapewne znają mnie z postów. Miałem jechać na obóz wędrowny ale... odwołali z powodu małej ilości osób. Jechać mieliśmy w Bieszczady... :icon_cry: ...no cóż. Za rok obóz jest pewny chociaż nie wiadomo gdzie, Mazury, Bory Tucholskie albo Bieszczady. Cokolwiek by to było będzie czyste niebo! W sensie że nie zanieczyszczone przez samochody i fabryki. :icon_cool: I teraz pytanko, jaki teleskop dla mnie? :Boink: Jak już powiedziałem oszczędzam na Syntę 12" więc kasy nie wydaję nawet na chipsy czy też oranżadę, za którą bardzo przepadam. :icon_confused: Czy taka Synta 3" by się do czegoś nadała? Zobaczyłbym kształt M57? Pierścienie Saturna? Księżyce i dwa pasy atmosferyczne Jowisza? Powiedzcie coś więcej bo długich refraktorów brać nie mogę... :( Poradźcie coś! Lornetką za wiele nie zobaczę, to jest pewne.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz lunete 9cm to synta 76mm nawet jej nie podskoczy. O wiele lepiej juz kupic refraktor 70/500.

Ale sprzęt nie może być duży i co gorsza wymagać statywu. :angry: Sprzęt musi być tani i dodatkowo mały. Max 100-200zł. :( Nie zabiorę na obóz harcerski do lasu czy na polanę mojej lunety, nie ma miejsca i czasu na składanie. Jakaś propozycja ze szkicem bym wiedział co i jak widać? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin, naprawdę idź za radą execa, chłopak się zna i wie co mówi! Nie pakujcie się w lustro 76mm, tylko kup jakiś mały refraktorek. Ja jakiś czas temu nabyłem maleńki teleskopik 80/400 na montażu AZ3...jestem bardzo zadowolony! Jest jak znalazł na różne podróże oraz szybke wypady, można sobie pooglądać gwiazdki w szerszym polu, słońce (oczywiście z zastosowaniem bezpiecznej oprawy z filtrm nd5), jak również DS-y (niedawno widziałem pięknego Veila z filtrem UB 1,25"). Wielka mgławica w Andromedzie w nim powala, M81,82 wspaniale się prezentują w jednym polu widzenia, nie mówiąc już o orionie i M42.

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spzręt do astro za 100-200 zł ? I do tego do użytkowania bez statywu ? :D Jest chyba tylko jedna

rozsądna propozycja zbliżająca się do spełnienia tych warunków: lornetka Nikon Action VII 7x35

obecnie za ok. 215 zł. To lornetka turystyczna ale niebo da się nią z powodzeniem poobserwować,

a pole 9.3 stopnia robi wrażenie mimo wyraźnej degradacji obrazu na brzegach.

p.s. mam taką i jestem zadowolony choć zazwyczaj do astro używam jednak Nikona Ex 10x50.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podacie jakieś linki chłopaki? Bo ja znajduję jakieś same za 500-600zł teleskopy. :/

Dziwisz sie? Nie istnieja tansze teleskopy! Za 100-200zl mozesz kupic co najwyzej zabawke dla pieciolatka. :rolleyes:

spzręt do astro za 100-200 zł ? I do tego do użytkowania bez statywu ? :D Jest chyba tylko jedna

rozsądna propozycja zbliżająca się do spełnienia tych warunków: lornetka Nikon Action VII 7x35

obecnie za ok. 215 zł.

Skymacho please... za 215zl lornetka 7x35? :blink:

To juz lepiej kupic 'lidletke' 10x50 za prawie trzy razy mniejsza kwote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skymacho please... za 215zl lornetka 7x35? :blink:

nie wiem co cię konkretnie dziwi. Jak napisałem mam ją i chętnie obserwuję nią niebo.

I nikt mi nie wmówi, że się nie da czy, że nie ma sensu ... bo da się, a duże pole

robi kolosalne wrażenie. Jasne, że 8x40 byłaby stosowniejsza do astro ale to już 260 zł

obecnie, a kolega chce czegoś do 200 zł. Lidletka zaś to ersatz.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli chcesz zobaczyć jaki mniej więcej obraz da ta rureczka na dobsonie to zrób tak :szczerbaty::) - zakładam że masz Stellarium

 

powiększenie teleskopu = ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu

FOV - pole widzenia okularu = pozorne pole widzenia okularu / powiększenie teleskopu

 

czyli:

 

Pierwszy okular z zestawu (załóżmy że ma ok 50 stopni :szczerbaty: ):

powiększenie = 300mm / 20mm = 15

FOV = 50 / 15 = 3,33

 

Drugi okular z zestawu:

powiększenie = 300mm / 4mm = 75

FOV = 50 / 75 = 0,66

 

No i teraz ustaw sobie w Stellarium Jowisza lub Saturna i kręć rolką w myszy aż w FOV na dole pojawi się wartość z wyniku - ta pogrubiona. Tak mniej więcej będzie to wyglądało w tym dobsiku :)

 

Pozdrawiam!

 

PS. jak coś zepsułem to proszę mnie poprawić :D, a ten kieliszek 4 mm z zestawu pewnie i tak nie będzie dawał super obrazów...

Edytowane przez jointer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.