Skocz do zawartości

Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to niewątpliwie piękny teleskop, oraz marzenie niejednego astromaniaka...również moje. Tylko do zakupu teleskopu tej klasy, potrzeba pewnego doświadczenia w astronomii amatorskiej oraz dostępu do dobrego miejsca obserwacyjnego. Wspaniały teleskop dla doświadczonego astroamatora!

Pozdrawiam

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie widoczna różnica w powiększeniu między obrazem w okularze 10mm a bino z barlowem 2x i okularami 20mm – czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Dodatkowe 100mm toru optycznego w bino?

 

Wypaśny sprzęt :) I ta cena :blink: Taki majstersztyk za cenę LB czy SW?!

JaLe mógłby doprowadzić chińczyków do bankructwa ;)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do brakujacego centymetra to może zobacz jaki efekt da najprostszy sposób - podnieś LG na śrubach kolimacyjnych.

 

To był mój pierwszy krok, lustro jest na stałe podniesione na maxa - dało to ~5mm przybliżenie do LW.

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie blokuje dalsze podwyższenie na śrubach kolimacyjnych? Na fotkach widać, że między LG a baflem jest jeszcze trochę miejsca. Jakaś śruba jest za krótka?

 

W tej chwili to chyba tylko kontrnakrętki. Jak widać jest ze 20 mm luzu ale to przełoży się jedynie na 3mm przybliżenia do LW. Poza tym nie chciałbym tracić tej szczeliny wentylacyjnej - z pewnością przyspiesza studzenie lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez skrócenie rurek lub podwyższenie LG obawiasz się winietowania?

Może wyciąg przykręć od wewnątrz klatki LW? Podstawka wyciągu będzie przykręcona od dołu. Widziałem kiedyś taki myk w necie. Gorzej jak sklejka wjedzie na gałki...

 

Do zogniskowania okularków potrzebny pewnie będzie extender, najlepiej 2"/2".

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.