Skocz do zawartości

Celestron 130EQ MD lub 114EQ - do fotografi ?


Gadżeciaż

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Odpowiedz na poniższe punkty a osoby bardziej doświadczone Ci doradzą

 

1) Jaki posiadasz maksymalny budżet na zakup teleskopu.

2) Jakie posiadasz niebo ? (słabe, dobre, b. dobre

3) Skąd zamierzasz przeprowadzać większość obserwacji (balkon/duzy/mały PN czy PD ; ogródek)

4) Co chcesz obserwować (obiekty głębokiego nieba, planety, wszystko)

5) Czy teleskop ma być mobilny? (podział na mobilność typu plecak, samochód, czy przeniesienie na x metrów.)

6) Czy teleskop ma być prosty w obsłudze.

7) Czy ma służyć do fotografowania nocnego nieba (na poważnie czy "niedzielnie")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jasno zacząłem. Sprawa wygląda następująco. Mogę mieć teleskopy Celestron na testy, więc to już bardzo zawęża grono :) . Są to produkty tylko i wyłącznie będące dystrybuowane przez Hama.

Jako że w temacie nie siedzę a zajmuję się m.in zawodowo sprzętem fotograficznym pomyślałem sobie że można by porobić przy okazji parę fotek co zresztą lubię robić.

Zacząłem dzisiaj poznawać "temat" ale im więcej na razie czytam tym większy chaos w głowie.

 

1) Jaki posiadasz maksymalny budżet na zakup teleskopu.

to już chyba wyjaśniłem powyżej :)

 

2) Jakie posiadasz niebo ? (słabe, dobre, b. dobre

Hmm. do tej pory wydawało mi się że niebo wszędzie jest takie same, choć w mojej głowie się kołata że w dużych miastach niebo jest gorsze chociażby ze względu na sporą ilość światła w nocy. Mieszkam w aglomeracji śląskiej. Co do samej widoczności to nieraz z balkonu widzę beskidy - jakieś 60-70 km

 

3) Skąd zamierzasz przeprowadzać większość obserwacji (balkon/duzy/mały PN czy PD ; ogródek)

Głównie balkon średniej wielkości skierowany prawie centralnie na południe. Ogródek, hmm no też by mógł być ale głównie balkon

 

4) Co chcesz obserwować (obiekty głębokiego nieba, planety, wszystko)

Myślę że planety w zupełności by wystarczyły, jak na początek.

 

5) Czy teleskop ma być mobilny? (podział na mobilność typu plecak, samochód, czy przeniesienie na x metrów.)

Z mobilnością nie posiadam problemów :)

 

6) Czy teleskop ma być prosty w obsłudze.

Prostota w obsłudze ?? Rozumiem pod tym pytaniem, że chodzi o szybkość złożenia i rozłożenia. Czy może chodzi ogólnie o obsługę w rozumieniu "blondynka nie da rady" :)

 

7) Czy ma służyć do fotografowania nocnego nieba (na poważnie czy "niedzielnie")

No chyba raczej niedzielnie

 

 

Widzę, że jednak ostatni post rozwiał moje wątpliwości. Mógłbym wiedzieć dlaczego ? (no może już bez tak mocnego skrótu :) )

 

EDIT:

Dodam jeszecze że ten wybór "demówek" jest niewielki i z tego co wyczytałem to raczej "masówka". Wygląda to tak (CELESTRON TRAVEL SCOPE 70, CELESTRON POWERSEEKER 50 AZ, CELESTRON POWERSEEKER 60 AZ, CELESTRON POWERSEEKER 60 EQ, CELESTRON POWERSEEKER 76 AZ, CELESTRON POWERSEEKER 80 EQ, CELESTRON ASTROMASTER 70 AZ, CELESTRON ASTROMASTER 70 EQ, CELESTRON ASTROMASTER 90 AZ, CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ, CELESTRON ASTROMASTER 90 EQ, CELESTRON ASTROMASTER 130 EQ MD, CELESTRON NEXT STAR 60 GT).

Wydaje mi się, że te dwa z pierwszego postu są najciekawsze. No ale to taki "misio".

Edytowane przez Gadżeciaż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymienione przez Ciebie teleskopy są zbyt słabe, aby poważniej myśleć o astrofotografii. Od biedy mógłbyś wybrać Astromastera 130 EQ MD, który posiada montaż paralaktyczny wyposażony w napęd. Po podłączeniu do niego lustrzanki z obiektywem o krótkiej ogniskowej można myśleć o fotografowaniu dużych fragmentów nieba (Droga Mleczna, gwiazdozbiory). Do zastosowania dłuższych ogniskowych niezbędny jest znacznie lepszy montaż.

 

Aby osiągnąć niezłe efekty, konieczne jest ciemne niebo!

 

 

Hmm. do tej pory wydawało mi się że niebo wszędzie jest takie same, choć w mojej głowie się kołata że w dużych miastach niebo jest gorsze chociażby ze względu na sporą ilość światła w nocy. Mieszkam w aglomeracji śląskiej. Co do samej widoczności to nieraz z balkonu widzę beskidy - jakieś 60-70 km

 

Niestety, niebo nie wszędzie jest takie same. Niebo w mieście jest zanieczyszczone sztucznym światłem, co znacznie ogranicza możliwość obserwacji i fotografowania obiektów astronomicznych. Jeśli wyjedziesz kilkanaście kilometrów poza miasto, od razu zauważysz, że niebo ma ciemniejszą barwę i widać zdecydowanie więcej gwiazd. Aglomeracja Śląska jest jednym najgorszych miejsc w Polsce pod względem zanieczyszczenia nieba światłem.

 

 

Jeśli stwierdzisz, że taka fotografia Cię nie interesuje, to możesz użyć teleskopu zgodnie z jego przeznaczeniem - do obserwacji. W warunkach miejskich najlepiej sprawdzi się refraktor Astromaster 90 EQ, którym poobserwujesz Księżyc i planety. Poza miastem odrobinę lepszy powinien okazać się Astromaster 130 EQ MD, w zasięgu którego poza Księżycem i planetami będzie większość obiektów Messiera.

Edytowane przez Tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z decyzją pudło ?

 

Dla moich potrzeb rozumiem bardziej jednak refraktor Astromaster 90 EQ.

Da on radę bez napędu do zdjęć planet ?

 

Poczytałem też forum i widzę ze 130eq musi dojść do temp otoczenia.

Jak to by się miało czasowo z 130ED MD ? Wyczytałem ze na balkonach z ustabilzowaniem się temp lustra może być problem.

Czy dobrze się domyślam, że na tym 130ED MD najprawdopodobniej w moich warunkach otrzymam gorszy obraz niż w refraktorze 90EQ ?

Bo mój zamysł jest taki - teleskop ma stać u mnie w pokoju. Chcę popatrzeć lub ew. porobić zdjęcia to wystawiam na balkon i chwila relaksu na obserwacje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla moich potrzeb rozumiem bardziej jednak refraktor Astromaster 90 EQ.

Da on radę bez napędu do zdjęć planet ?

 

Zajrzyj do działu Astrofotografia i zobacz jakim sprzętem wykonywane są zdjęcia planet. W większości przypadków są to teleskopy o średnicach 20-30 cm i ogniskowych rzędu 2-3 metrów. Do tego niezbędny jest solidny montaż z napędem i odpowiednia kamerka (a nie lustrzanka).

 

Poczytałem też forum i widzę ze 130eq musi dojść do temp otoczenia.

Jak to by się miało czasowo z 130ED MD ? Wyczytałem ze na balkonach z ustabilzowaniem się temp lustra może być problem.

 

Każdy teleskop powinien przed rozpoczęciem obserwacji zrównać się temperaturą z otoczeniem. Lustro o średnicy 13cm jest na tyle małe, że czas na jego schłodzenie jest krótki - w zależności od różnicy temperatur od kilku do kilkunastu minut. Oczywiście 9cm refraktor będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Większym problemem może być ciepło uciekające z budynku, nie należy obserwować bezpośrednio przy otwartych drzwiach balkonowych.

 

Czy dobrze się domyślam, że na tym 130ED MD najprawdopodobniej w moich warunkach otrzymam gorszy obraz niż w refraktorze 90EQ ?

Bo mój zamysł jest taki - teleskop ma stać u mnie w pokoju. Chcę popatrzeć lub ew. porobić zdjęcia to wystawiam na balkon i chwila relaksu na obserwacje :) .

 

Jeżeli nie planujesz wyjazdów poza miasto, to lepszy powinien okazać się refraktor. Przed dokonaniem wyboru upewnij się, że wybrany teleskop (wraz z obserwatorem) zmieści się komfortowo na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti: No wydawało mi się, że do zdjęć wystarczy zwykły t-ring. No ale jestem laikiem w tych sprawach.

Czyli, rozumiem, że temat zdjęć mam w przypadku tych teleskopów sobie odpuścić a zakup pierścienia będzie, jak na razie, zbyteczny.

 

 

 

 

Zdaję sobie już powoli sprawę, przeglądając dział astrofotografii, że do dobrych zdjęć to całkiem inny sprzęt jest potrzebny.

 

Jeszcze jedno. Temat obserwacji dziennych co lepiej się sprawdzi. Gdzieś wyczytałem, że refraktor.

 

No i ew. obserwacje słońca - odpuścić całkowicie ?

Na stronie celestrona widziałem, że więcej dodatków oferują do 90EQ, m.in filtr solarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Temat obserwacji dziennych co lepiej się sprawdzi. Gdzieś wyczytałem, że refraktor.

 

Do obserwacji dziennych lepszy będzie refraktor.

 

No i ew. obserwacje słońca - odpuścić całkowicie ?

Na stronie celestrona widziałem, że więcej dodatków oferują do 90EQ, m.in filtr solarny.

 

Nie musisz rezygnować z obserwacji Słońca. Oczywiście w tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. Najtańszym sposobem będzie zaopatrzenie się w folię Baadera ND-5 i jej odpowiednie zamocowanie. Do refraktora 90EQ wystarczy kwadrat o boku 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki Wam już mam temat naświetlony. Wiem, że cudów nie mam co oczekiwać.

Jeszcze jeden temat mocno mnie intryguje - zdjęcia odległych obiektów (na ziemi) jak ten temat wygląda ?

Jakoś nie widzę body zamontowane w 90EQ i na moją logikę bardziej stabilne (ewentualne) zamocowanie to chyba w przypadku 130EQ.

W sumie to mam jeszcze 2 aparaty kompaktowe więc może bardziej by się one nadały (Olympus 770UZ i Ixus870IS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olympusem 770UZ raczej nic nie zdziałasz. Możesz się pobawić Ixusem 870IS, przykładając obiektyw aparatu do okularu zamocowanego w wyciągu. Wypadkowa ogniskowa będzie wówczas dość duża, zależna od użytego okularu i ustawień zoomu w aparacie, ale nie uzyskasz tak dobrych zdjęć jak lustrzanką w ognisku głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty.

Widziałem już pierwszą planetę - Jowisz.

Widać było pasy oraz czarną plamę na nim :) Widziałem też 2 księżyce.

Co prawda miałem sobie odpuścić bo pogoda kijowa, mgła na zewnątrz ale nie wytrzymałem.

 

Z samym zmontowaniem zabrałem się jak tylko pudło wstawiłem do domu.

Wszystko bardzo prosto, z jednym ale ... w zestawie były dwa ciężarki a żeby zrównoważyć teleskop wystarcza jeden. Żaden to problem, tylko mnie zastanawia po co ten drugi ;)

 

Co do okularów które noszę na nosie. Przy zastosowaniu okulara 10mm jest problem z oglądaniem. Mam wadę wzroku z astygmatyzmem (taka nazwa mi się kołata w głowie) więc wydaje mi się, że w okularach było wyraźniej.

 

Dzienne obserwacje też zostały przeprowadzone, a co. Choć nie były tak ekscytujące jak Jowisz.

 

Po dzisiejszej próbie trafienia w Jowisz już wiem do czego przydaje się GoTo.

 

Czekam teraz na księżyc a w weekend wybieram się na działkę.

 

Żona jak zobaczy to, to mnie chyba zabije. Wydawało mi się, że będzie to mniejsze. Znowu będę musiał upakować mojego kolejnego konika do mojego pokoju.

Edytowane przez Gadżeciaż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.