Skocz do zawartości

ASTROBINO - dziennik budowy kolejnej dużej dwurury


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako wielki miłośnik lornetek już od około 6 miesięcy uganiam się aby kupić Celestrona 25x100 i stać się w ten sposób właścicielem wielkiej dwurury :)

Niestety cena tego sprzętu (nówki sztuki) przerasta moje "jednorazowe" możliwości finansowe, a używki nie udało mi się dostać.

 

Postanowiłem więc zbudować coś swojego i wykorzystać okazję kupienia dwóch luster 165/650 (f/4 czyli bardzo "szybkie").

 

W ten sposób narodził się pomysł stworzenia mojego Astrobino (jego nazwy jeszcze nie wymyśliłem :) ).

 

Będę starał się na bieżąco relacjonować moje zmagania z tym projektem. Liczę też w dużej mierze na Wasze wsparcie :) ponieważ nie miałem okazji bawić się jeszcze w tak "poważny" ATM.

Aha, I jeszcze podziękowania dla BODIEGO za pomoc na etapie "koncepcyjnym". Liczę, na Twoje wsparcie również w dalszych etapach projektu.

 

Ale do rzeczy :) Na początek trochę detali:

 

1. Serce układu czyli dwa lustra 165/650, f/4

 

lustra1.jpg

 

lustra2.jpg

 

Ich stan jest dość dobry choć pewnie za jakiś rok będą wymagać "odświeżenia".

 

2. Tubus w kształcie kwadratu (przekrój) zostanie wykonany ze sklejki 6mm.

 

3. Lusterko wtórne będzie elipsą nie mniejszą niż 56x79mm. Obstrukcja będzie wynosić około 11,6% <_< ale przy tak światłosilnym lustrze jest to minimum jakie udało mi się uzyskać podczas projektowania.

 

4. W tubusie znajdzie się 5 diafragm (wymiary na rysunkach poniżej) służących do wygaszenia odbić wewnętrznych.

 

5. I teraz czas na rysunki projektowe :) Postaram się wrzucić jutro w lepszej jakości jeśli coś byłoby nieczytelne.

 

a) Rzut poglądowy BINO

 

BINO_całość.jpg

 

b ) wymiary

 

BINO_wymiary.jpg

 

6. Wyciąg będzie składał się z 4 elementów. Szczegóły na rysunkach poniżej.

Na początku rzut poglądowy.

 

wyciąg - wymiary.jpg

 

Elementy 1 oraz 2:

 

elementy 1 i 2 wyciągu.jpg

 

Wyciąg wkręcany do focusowania:

 

wyciąg wkręcany - wymiary.jpg

 

Element 1 to tuleja z otworami służącymi do zamontowania całości wyciągu do tubusa oraz z dwiema śrubkami blokującymi element 2.

Element 2 to robiona na wymiar tuleja (dłuższa i z większym światłem) wkręcana w kątówkę Sky Watchera 1,25'' 90* w miejsce oryginalnej srebrnej tulei. Będzie ona służyła do regulacji rozstawu oczu w zakresie 48-68mm.

 

Dalej jest kątówka Sky Watcher 1,25'' 90* a po niej wyciąg wkręcany, czyli elementy 3 oraz 4.

 

Element 3 to tuleja zewnętrzna wyciągu wkręcanego montowana w kątówkę Sky Watchera 1,25'' 90* w miejsce oryginalnej plastikowej tulei służącej do wsuwania okularów.

Element 4 to tuleja wewnętrzna wyciągu wkręcanego z zakresem regulacji równym około 23mm i z dwiema śrubami mocującymi do okularów na końcowym kołnierzu.

 

Co o tym sądzicie?? Jeśli macie jakieś sugestie lub widzicie jakieś "babole" to proszę dajcie znać :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Łukasz

 

EDIT:

 

Wrzucam rysunki na czarnym tle. Wg mnie są czytelniejsze :)

 

BINO całe_BW.jpg

 

wymiary BW.jpg

 

elementy 1 i 2 BW.jpg

 

elementy 3 i 4  BW.jpg

 

wyciąg.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam poprawione (po sugestiach Mitka smile.gif ) rysunki wszystkich 4 elemetów wyciągu.

 

W kwestii wyjaśnienia.

Na ścianki elemetów zostało zostawione tym razem po 3mm. Tylko w przypadku elementu nr. 2 grubość ścianki wynosi 2mm (ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego światła na wlocie kątówki aby nie było winietowania). W przypadku elementu nr.2 grubość ścianki 3mm spowoduje zbyt duże zawężenie światła. Istnieje jeszcze jedna możliwość. Można rozszerzyć element "na zewnątrz" i delikatnie podtoczyć (o 2mm) i nagwintować otwór w kątówce, ale ze względu iż jest to plastik wolałbym tego nie robić.

 

EL 1 i 2.JPG

 

EL 3 i 4.JPG

 

A tak wygląda wyciąg jak wszystko poskładamy "do kupy"

 

złożony wyciąg.JPG

 

P.S. jak ukończysz "lornetę" chętnie bym przez nią zerknął... (Pabianice!!!)
Jeśli wszytsko się uda to na pewno zaproszę smile.gif

 

 

EDIT (11.08.2009 14:08)

 

Wstawiam porawiony rysunek elementu nr.2

Jednak udało się poszerzyć ściankę tulei do 3mm bez uszczerbku dla torów optycznych :)

 

poprawiony element 2.JPG

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na kolejne elementy lornety postanowiłem zrobić jej model aby zobaczyć jak to wygląda w 3D :)

Najpierw chciałem robić model kartonowy, ale ze względów technicznych stwierdziłem, że w SketchUp-ie będzie prościej.

 

Nie mogłem się powstrzymać i zrobiłem wersję "tuningową" :szczerbaty:

 

Panie i Panowie. Oto "Flaming Star" :) (model w skali)

 

1.jpg

 

Wersja "prześwietlona"

 

2.jpg

 

Po zdjęciu górnego "dekielka"

 

3.jpg

 

Widok z przodu

 

4.jpg

 

Konstrukcje wyciągu oraz pająka.

 

5.jpg

 

Oraz tyłek :D czyli cela lustra głównego

 

6.jpg

 

 

Widły są dane na razie tylko dla stworzenia efektu całości.

Ciągle zastanawiam się jak rozwiązać sprawę kolimacji i mocowania tub do wideł. Jak wymyślę to też zrobię wizualizację.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest wiernym odwzorowaniem wymiarów rzeczywistej tuby więc tak, uszy to jest jeden z problemów z jakim muszę sobie poradzić szczerbaty.gif

Aczkolwiek nawet jeśli wejdą w tor optyczny to tylko w minimalnym stopniu.

Odstęp pomiędzy lustrami to 175mm a pomiędzy tubusami to 142mm (zakładając typowy rozstaw oczu równy 60mm). Wszystko tak jak na poniższym rysunku.

 

wymiary bino.JPG

 

Prawdopodobnie będę musiał odsunąć kątówkę nieco bardziej od tuby kosztem długości wyciągu wkręcanego. Jeszcze muszę nad tym trochę popracować.

 

EDIT (15.08.2009 13:45)

 

Mała modyfikacja elementów.

 

elem 1 oraz dwa.JPG

 

3 oraz cztery.JPG

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierząc rozstaw moich uszu wyszło mi ~ 20 cm. Twoje zapewne mają podobny.

IMHO warto by było wyeliminować ten problem już teraz, niż później pluć sobie w brodę.

 

Masz rację. W chwili obecnej jest to 17,5 cm. Może spróbuję zyskać jeszcze kilka mm.

Ale z drugiej strony problem uszu będzie występował tylko w przypadku obserwacji w pobliżu horyzontu. Dla obiektów blisko zenitu nie będzie tego problemu gdyż tubus będzie prawie równoległy do sylwetki obserwującego a kątówkę będzie sobie można obrócić tak aby było wygodnie obserwować w dowolnej pozycji :).

 

Ewentualnie będzie trzeba spiąć uszy gumką żeby za bardzo nie odstawały :szczerbaty:

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Jako wielki miłośnik lornetek już od około 6 miesięcy uganiam się aby kupić Celestrona 25x100 i stać się w ten sposób właścicielem wielkiej dwurury :)

Niestety cena tego sprzętu (nówki sztuki) przerasta moje "jednorazowe" możliwości finansowe, a używki nie udało mi się dostać.

 

Postanowiłem więc zbudować coś swojego i wykorzystać okazję kupienia dwóch luster 165/650 (f/4 czyli bardzo "szybkie").

 

W ten sposób narodził się pomysł stworzenia mojego Astrobino (jego nazwy jeszcze nie wymyśliłem :) ).

 

Witaj

Łukasz - na mój gust przesadziłeś z szybkością LG, dlatego na wstępie masz problem z uszami.

Założenie stałego rozstawu oczu 60mm to pomyłka-minimum 10mm regulacji w góre.

Jedna z tub winna mieć możliwość regulacji w pionie i w poziomie.

Cenowo napewno nie będzie taniej niż Twój wymarzony Celestron.

Osobiście zachęcam CIę do bodowy bo warto, ale korzystaj przy tym z wielu porad i wybierz najlepsze.

Ciekawy jestem jaka jest różnica w ogniskowych LG ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz - na mój gust przesadziłeś z szybkością LG, dlatego na wstępie masz problem z uszami.

 

Tak, to fakt. Tak szybkie lustra nastręczają wielu problemów. Ale ponieważ cena była atrakcyjna to postanowiłem zaryzykować smile.gif

 

Założenie stałego rozstawu oczu 60mm to pomyłka-minimum 10mm regulacji w góre.

 

60mm to rozstaw "bazowy". Jest on regulowany właśnie w zakresie +-10mm. Może nie widać tego dobrze na rysunkach, ale detal 1 porusza się w detalu 2 tworząc w ten sposób regulację rozstawu oczu.

 

Jedna z tub winna mieć możliwość regulacji w pionie i w poziomie.

 

TAk. oczywiście - w celu zapewnienia prawidłowej kolimacji (zgrania torów optycznych w obu tubusach). Jestem właśnie na etapie projektowania tego rozwiązania. Masz jakiś pomysł. Jak to wygląda u Ciebie?

 

Cenowo napewno nie będzie taniej niż Twój wymarzony Celestron.

 

Wiem smile.gif Ale będę budował etapami tak jak mi starczy środków smile.gif

 

Ciekawy jestem jaka jest różnica w ogniskowych LG ?.

 

Nie wiem. Ale słuszna uwaga więc sprawdzę smile.gif

 

Dzięki za cenne uwagi. Czytałem też już historię twojego bino smile.gif Była dla mnie bardzo pomocna.

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Regulowana prawa tuba na bazie owalnych otworów w obudowie .Tył na wysokości celi LW

śrubami-punktowo , natomiast przód śrubą rzymską z obejmą na tube.

Białe nakrętki obok tuby służą do blokady ustawienia tuby.

Przesyłam ostateczne rozwiązanie nasadek kątowych wraz z wyciągami.

Nieodzowny element prawidłowej klimacji.

9507b235cc18bc59m.jpg 48c51e9eea8e75efm.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trochę wody upłynęło od mojego ostatniego wpisu w tym temacie, ale nie nie... projekt nie upadł :)

W tak zwanym "międzyczasie" kompletowałem elementy i dopracowywałem całość aby wyeliminować wszystkie błędy. A było ich sporo, począwszy na rysunkowych a skończywszy na źle dobranych i zamówionych LW (na szczęście znaleźli się na nie chętni a ja zamówiłem nowe).

Dziś wreszcie przeszedłem od rysunków do czynów :helo: Prace ruszyły, wióry zaczęły się sypać spod wyrzynarki a sąsiedzi narzekać na hałas :szczerbaty:

Poniżej komplet elementów, tzn. lustra, wyciągi (made by Mitek) oraz materiał na tubus czyli sklejka 6mm.

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

 

Wyrzynarka w akcji:

 

5.jpg

 

Po docięciu elementów wypolerowałem je papierem ściernym (teraz są delikatne w dotyku :szczerbaty:). Poniżej końcowy efekt mojej dzisiejszej pracy czyli pierwsze dwa elementy tubusa.

 

7.jpg

 

Plan jest ambitny. Chciałbym skończyć BINO do końca roku (bo mam wolne) więc teraz z dnia na dzień powinien być spory postęp prac. Jeśli tylko nie wypadnie coś nieoczekiwanego lub nie zrobię jakiegoś "woła" to powinienem się wyrobić.

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wody upłynęło od mojego ostatniego wpisu w tym temacie, ale nie nie... projekt nie upadł :)

W tak zwanym "międzyczasie" kompletowałem elementy i dopracowywałem całość aby wyeliminować wszystkie błędy. A było ich sporo, począwszy na rysunkowych a skończywszy na źle dobranych i zamówionych LW (na szczęście znaleźli się na nie chętni a ja zamówiłem nowe).

Dziś wreszcie przeszedłem od rysunków do czynów :helo: Prace ruszyły, wióry zaczęły się sypać spod wyrzynarki a sąsiedzi narzekać na hałas :szczerbaty:

 

Cześć

Wreszcie będzie co śledzić.

Łukasz - proponuje spokojnie podejść do tematu,bo czeka Cie jeszcze wiele niespodzianek.

Mam do Ciebie jeszcze podstawowe pytanie . Czy znasz dokładnie ogniskowe LG-nych?/ różnica/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wreszcie będzie co śledzić.

Łukasz - proponuje spokojnie podejść do tematu,bo czeka Cie jeszcze wiele niespodzianek.

Mam do Ciebie jeszcze podstawowe pytanie . Czy znasz dokładnie ogniskowe LG-nych?/ różnica/.

 

Hehe. Tego spokoju to było już aż za dużo :) Wszystko mam przeliczone i liczę, że nie będzie jakiś strasznych wpadek.

Najpierw zmajstruję dwa tubusy oddzielnie i zobaczę jak się zachowują.

 

Ogniskowych dokładnie nie znam bo nie chciało mi się budować noża Foucault'a a nie znam innego sposobu żeby to sprawdzić. Liczę na zapewnienie sprzedawcy luster, że oba są wykonane bardzo dokładnie i mają ogniskowe po 650mm.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogniskowych dokładnie nie znam bo nie chciało mi się budować noża Foucault'a a nie znam innego sposobu żeby to sprawdzić.

 

Dawno temu miałem też problem z pomiarem ogniskowej LG. I zmajstrowałem kompletny nóż Foucaulta dla luster 4 - 8". Już nie jest mi potrzebny, chętnie Ci go przekażę, ale ten koszt wysyłki....

Jeżeli byłbyś (albo ktoś inny) zainteresowany, napisz na maila, wyślę kilka fotek.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu miałem też problem z pomiarem ogniskowej LG. I zmajstrowałem kompletny nóż Foucaulta dla luster 4 - 8". Już nie jest mi potrzebny, chętnie Ci go przekażę, ale ten koszt wysyłki....

 

Super :) Wysłałem Ci PW w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety ale ten projekt jest spaprany od rysunku koncepcyjnego. winietowanie winietowaniem poganiane i nigdzie nie zostało uwzględnione.

Projekt rozrysowany bez świadomości czym jest stożek światła dla jakiegos sensownego pola.

proponuje na koniec wywalić te lustra, załozyć chińskie 130/650 i zmniejszyć średnice tubusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety ale ten projekt jest spaprany od rysunku koncepcyjnego. winietowanie winietowaniem poganiane i nigdzie nie zostało uwzględnione.

Projekt rozrysowany bez świadomości czym jest stożek światła dla jakiegos sensownego pola.

proponuje na koniec wywalić te lustra, załozyć chińskie 130/650 i zmniejszyć średnice tubusów.

 

Heh. Krytykować to każdy potrafi a pożądnie doradzić to nie ma komudry.gif

McArti wiem że posiadasz wiedzę na ten temat ale jak już bierzesz się za doradzanie to napisz proszę jakieś konkrety.

Jeśli winietowanie to gdzie i z czego wynika? Jak się go pozbyć? Było uwzględniane przy projektowaniu wyciągu dlatego zrobiłem większy "przelot".

 

Może był to projekt "rozrysowany bez świadomości czym jest stożek światła dla jakiegos sensownego pola" ale skoro już to napisałeś to może byś rozwinął o co Ci chodzi...

 

Wywalenie luster nie wchodzi w grę. Mogę tak zaadaptować projekt żeby wszystko było ok.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie było mnie na forum gdy twój projekt startował stąd kubeł zimnej wody na koniec.

 

generalnie chodzi o to:

 

 

Ok dzięki. Ideę kumam. Teraz tylko pytanie. Czy według Ciebie winietowanie w moim przypadku będzie wynikało ze zbyt małego przelotu wyciągu czy ze zbyt "wąskich" bafli?

 

Generalnie chodzi mi o to żebyś naświetlił mi w czym dokładnie jest problem w moim wypadku.

Błąd w rozumowaniu już znam. Teraz chętnie wysłucham porady co zrobić (jak najmniejszymi kosztami) żeby pole bez winiety było na akceptowalnym poziomie.

 

Dodam, że przy projektowaniu posłużyłem się arkuszem Janusza Willanda który pokazał, że przy takich prarmetrach jak w moim projekcie pole bez winietowaania wyniesie około 2 stopniblink.gif

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chyba zajarzyłem.

Wrzuciłem jeszcze moje dane "NewtWina" i wyszło mi żeby uzyskać 0,5 stopnia w pełni oświetlonego pola i 3,5 stopnia oswietlonego pola w 75% przy lusterku wtórnym 59mm. To powinienem mieć lustro 152/650 co da f/4,27. Wtedy lusterko wtórne w pełni je obsłuży.

 

Zatem chyba będzie trzeba dać większą przesłonę na wlocie.

Wyciąg nie będzie winietował pola 100% tylko częsśiowo pole oświetlone 75%.

Przy zastosowaniu dwóch plossli 20mm powinienm mięc 1,5 stopnia dobrego pola zatem myślę, że powinno być OK.

 

Co o tym sądzisz McArti??

 

PS: dzięki wink.gif

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twoim projekcie pole bez winietowania wynosi ZERO stopni. jeżeli wrysujesz sobie poprawne stozki dla szerokokątnego okularu 20-25mm fieldstop około 25mm to winietuje ci LW, wyciąg i kątówka. narysujesz poprawnie linie dla brzegu pola to zobaczysz jakie masz straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.