Skocz do zawartości

Nowy teleskop


borkoszczuk11

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu nowy i zaczynam dopiero z astronomią. Sporo czytałem w internecie o teleskopach. Wiem ze te teleskopy z allegro czy z supermarketów to zły pomysł. Mieszkam na wsi i mam duże pole do obserwacji. Mam nie duzo kasy (400-500 zł). Wyczytałem na Celestia.pl-teleskop za jak najmniej że niezłym rozwiązaniem byłby zakup teleskopu firmy sky watcher705AZ3. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No jak ciemne niebo to ja proponuje http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html

Ten refraktorek jest za slaby. Nie oplaca sie. Ten teleskop jest juz fajny , szczegolnie na ciemne niebo. Jest jeszcze wersja z ogniskowa 650mm ale ja bym wolal ta wersja 900. Latwiej o planetarne powiekszenie i tanie okulary beda lepiej wspolpracowac. Polecam to ze wzgledu na stosunek jakosc- cena. Z tego sprzetu powinienes byc zadowolony

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ale nie wiem czy mi starczy na ten teleskop(moze dozbieram). Co mógłbym zobaczy przez sky watcher 705AZ3, a co przez ten co mi doradziłeś?To będzie mój pierwszy teleskop i chciałbym głównie planety ogladac.

P.S. Czy któryś z tych teleskopów na mikroruchy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystko co piszecie, ale ja potrzebuje odpowiedzi na pytania:

-co moge zobaczyc przez sky watcher705AZ3?

-co moge zobaczyc przez sky watcherSK1309EQ2?

-czy w Białymstoku są gdzieś dobre sklepy z teleskopami?

-czy do kupionego teleskopu trzeba kupowac oddzielnie jeszcze jakieś części?

-czy któryś z wymienionych powyżej teleskopów ma mikroruchy?

-czy sky watcher 705AZ3 to na prawde taki złom że lepiej go nie kupowac(jestem amatorem to będzie mój pierwszy teleskop i chciałbym głównie oglądac planety, może jeszcze mgławice i galaktyki)

Edytowane przez borkoszczuk11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Przez refraktor 70/500 zobaczysz niewiele. Planetki będa dość słabe a obiekty DS w dużej mierze niedostepne. Jasne, jest coś takiego jak tabela wimmera(obiekty dla małych apertur) ale pamiętaj iż mając możliwość pomiędzy 70 a 130mm nie ma się co zastanawiać. Refraktorek ma aberracje chromatyczną, ktora to na np. Jowiszu da ferie barw a filtry, które ją redukują, kosztują ponad 150 złotych. Więc jak widzisz nie jest wcale różowo. 130 jest reflektorem więc aberracji chromatycznej nie ma wcale a więc planetki będą całkiem spoko. Obiekty głębokiego nieba są spokojnie w zasięgu tego teleskopu. De facto większosć katalogu Messiera pod ciemnym niebem da sie na 100% złapać. Nie da się porównać możliwości tych 2 sprzętów, są diametralnie różne z ogromną przewagą 130/900. Ja bym się nawet nie zastanawiał(Mam 80/400 ale jako traveller i wiem, że jako podstawowy sprzęt to dobry pomysł nie jest, jako traveller jak najbardziej tak)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No jak ciemne niebo to ja proponuje http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html

Ten refraktorek jest za slaby. Nie oplaca sie. Ten teleskop jest juz fajny , szczegolnie na ciemne niebo. Jest jeszcze wersja z ogniskowa 650mm ale ja bym wolal ta wersja 900. Latwiej o planetarne powiekszenie i tanie okulary beda lepiej wspolpracowac. Polecam to ze wzgledu na stosunek jakosc- cena. Z tego sprzetu powinienes byc zadowolony

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

polecam ten teleskop co kolega podał, ten 70/500 to zapomnij o nim:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mieszkasz na wsi i masz 500zł to nic nie kupuj, bo szkoda dobrego czarnego nieba na chłam za 500zł dozbieraj drugie tyle i kup z odzysku coś 20cm średnicy albo nowe 15cm

 

 

ale kolega zaczyna przygode... może od razu poradź mu zakup kamery astro niech dozbiera co nie????? ;/ 130/900 to b.dobry teleskop na poczatek a nie chłam;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130/900 w zestawie ma dwa okulary plossl 25, i 10 mm soczewkę Barlowa która wydłuża nam ogniskową dzięki czemu "przybliży"nam planetki. i tak 130/900 ma gałki mikro ruchów. zobaczysz nim wyraźnie Jowisza, oraz Saturna wraz z pierścieniami. zobaczysz wenus, aczkolwiek będzie mała i b. jasna. jeśli kupisz filtr słoneczny nd-5 (koszt 10 zł za kwadracik 10x10cm w delta optical) będziesz mógł swobodnie oglądać i bezpiecznie naszą gwiazdę oraz plamy jeżeli będą :P z tego co pamiętam, to w delta powyżej 500 zł przesyłka jest gratis. a a księżyc to oczywiście będzie wyglądał super w nim:) co do mgławic itd od 130 mm wiele nie wymagajmy i od tej ogniskowej, cudów nie zobaczysz ale coś zobaczysz:) tzw "mgiełki" :) ale zdecydowanie 130/900 tak, 70/500 nie. pzdr:)

Edytowane przez pyrek77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze Was piszcie na ten temat bo bez waszej pomocy kupie jakis badziew a nie chce pozniej żałowac. Głównie chodzi mi żebyście odpowiedzieli mi na te pytania który napisałem we wcześniejszym poście. Powiedzcie też co sądzicie o tym teleskopie http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/682 ?

Edytowane przez borkoszczuk11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystko co piszecie, ale ja potrzebuje odpowiedzi na pytania:

-co moge zobaczyc przez sky watcher705AZ3?

-co moge zobaczyc przez sky watcherSK1309EQ2?

-czy w Białymstoku są gdzieś dobre sklepy z teleskopami?

-czy do kupionego teleskopu trzeba kupowac oddzielnie jeszcze jakieś części?

-czy któryś z wymienionych powyżej teleskopów ma mikroruchy?

-czy sky watcher 705AZ3 to na prawde taki złom że lepiej go nie kupowac(jestem amatorem to będzie mój pierwszy teleskop i chciałbym głównie oglądac planety, może jeszcze mgławice i galaktyki)

 

Cześć

1. Niewiele (z tego, co jest 'na niebie'). Piszesz, że chciałbyś oglądać planety. Ten teleskop Ci w tym nie pomoże. Pooglądasz nim jasne gromady otwarte, Księżyc, M31, M42 i kilka innych bardzo jasnych Messierów, oraz ogólnie "podejrzysz" niebo. W mojej sygnaturze masz linka do tabeli obiektów dla małych apertur. Pod ciemnym wiejskim niebem wszystkie są do złapania dla 70/500, ale to najprostsze i najjaśniejsze obiekty, które równie dobrze można oglądać lornetką a nawet częściowo gołym okiem.

 

2. Zdecydowanie więcej. To całkiem niezły sprzęt dla początkującego. Pod ciemnym niebem dasz radę 'wyhaczyć' wszystkie obiekty Messiera oraz sporą część NGC. Prócz tego Jowisza z drobnymi detalami powierzchni (pasy) oraz jasnymi księżycami, Saturna z pierścieniami, Marsa z drobnymi detalami (czapa polarna i ciemniejsze miejsca, w dobrych warunkach) Wenus i jej fazy, oczywiście Księżyc z wieloma kraterami , górami i morzami. Oczywiście nie nastawiaj się na powalające obrazy :) Większość DSów to mimo wszystko będą 'mgiełki'.

 

3. Nie wiem. Nigdy nie byłem w Białymstoku. Ale Ty tam mieszkasz, więc powinieneś wiedzieć lepiej od nas :)

 

4. Z pewnością w przyszłości zapragniesz nowych, innych, lepszych okularów, które zaoferują Ci odpowiednie dla Ciebie powiększenia (ogniskowa teleskopu podzielona przez ogniskową okularu = powiększenie :) ), szersze pole widzenia. Może jakieś filtry jeszcze, np. mgławicowy - do uwydatnienia struktury mgławic.

 

5. Nie jest to złom, bo są większe złomy na rynku, ale jest to jednak zbyt mały i skromny instrument by zachęcić Cię do astronomii. Bardzo możliwe, że jak go kupisz, to obrazy sprawią Ci niemiłą niespodziankę. Nie kupuj. Jak masz okazję trochę dołożyć, to kup coś lepszego. Może rozejrzyj się za czymś używanym na naszej giełdzie. Dbamy o sprzęt i nie sprzedajemy bubli. Zawsze będzie to taniej.

 

Pozdrawiam

 

P.S:

Ten podany w ostatnim linku 114/500 to jeszcze 'trochę' za słabo :)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, i nie :)

114 to trochę większa apertura, to troszkę więcej obiektów będzie w zasięgu. Ale krótka ogniskowa nadal będzie kłopotliwa przy planetach. Poza tym montaż EQ1 jest do kitu - mało stabilny.

Niby ta 'stoczternastka' jest lepsza, ale to nadal bardzo skromne możliwości. Ja rozumiem, że dysponujesz ograniczonymi funduszami, ale nie pchaj się w tani, mały, słaby teleskop, bo dwa razy stracisz. Na długo Cię nie zadowoli i będziesz prawdopodobnie zbierał na lepszy.

Z drugiej zaś strony, jeżeli to absolutnie maksimum Twoich możliwości finansowych, to lepszy rydz niż nic.

A gdybym ja miał wybierać, to wybrałbym lornetkę :) Też bardzo przydatna jest w obserwacjach astronomicznych i bardziej uniwersalna, bo przyda się też do innych celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej kupić do astro porządną lornetkę niż kiepski teleskop.

Nikon Action VII 10x50 byłby dobrym wyborem, za ok. 320 zł.

Tu więcej o lornetkach: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=5926

Niedrogą alternatywą dla zakupu lornetki jest dozbieranie do refraktora

Sky Watcher SK909AZ3 - cena nieco ponad 600 zł. Ten refraktor to już

nie zabawka, a nie rujnuje finansów.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No ten 90/900 juz bedzie OK. Ale ja bym kupil tego Newtona 130. Nie pchaj sie w 114. Jak widzisz nie tylko ja Ci polecam 130. To jest OK sprzet na poczatek. to jest roznica 70 zlotych a wiec nie ma sensu pchac sie w cos gorszego. Naprawde. Albo refraktor 90/900 albo Newton 130/900 z wyraznym wskazaniem na ten drogi pod ciemne, wiejskie niebo

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem co robic. Jedni doradzają mi kupno SK1309EQ2, inni zakup lornetki, a jeszcze inni radzą w ogóle nic nie kupywac.

 

Dwie osoby w tym wątku (ja i skymacho) doradzały Ci zakup lornetki, ale na podstawie Twoich wahań i pomysłów na 70/500 i 114/500. W takim kontekście - owszem. Ja bym wziął lornetkę.

A w kontekście takim: 90/900 albo 130/900, to ja bym rzecz jasna wziął 130/900 :) Ten 90/900 tez jest całkiem niezły, tylko montaż AZ3 jest przeznaczony raczej do oglądania obiektów naziemnych. Owszem można go użyć do oglądania nieba, ale podobno są drobne kłopoty z celowaniem w zenit. Jednak można to rozwiązać - poszukaj na forum.

 

Pamiętaj: Bierz największą aperturę (średnicę lustra/obiektywu) na jaką Cię stać. To jest główny czynnik "mocy" teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130/900 na eq2 trzęsie się nawet jak sie ziewa obok niego.

 

nie kupuj!!! dozbieraj tak żebyś kupił minimum 150mm średnicy na dobsonie. 130/900 jest fajny ale nie uzywalny ze względu na montaż. obraz przy każdym podmuchu lata jak galareta. 114/900 na eq2 ujdzie ale chyba za drogo wyjdzie. nie kupuj żadnych 70mm, bo to są zamrozone pieniądze, których już nie odzyskasz. Niestać cie na to.

 

Uwierz że niemasz pieniędzy na teleskop. Nie umierasz w przyszłym tygodniu i nie musisz sie szybko napatrzyć przed śmiercią. Nie marnuj tych pieniędzy co masz na jakąś niedoróbe. Jowisza w kolejnych latach zobaczysz lepiej niż teraz a DSy masz co roku takie same. Po twoich pytaniach "co zobacze przez" widac że niemasz pojęcia o tym co jest na niebie, więc nie jesteś gotowy na teleskop. przeczytaj celestie.pl zainstaluj sobie planetarium Cartest du ciel, Stellarium albo co tam chcesz i poucz sie znajdowac miejsca na niebie. niemasz lornetki? kup chociaż taką lidletke za 90zł. i pooglądaj niebo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiezam kupic sobie atlas nieba lub niebo na weekend. Ale na prawde 600zł to będzie u mnie max. Szansa ze uzbieram na wiecej jest minimalna. Na razie nie znalazłem lepszego teleskopu od SK1309EQ2 w tym przedziale cenowym. Co mogłbym zobaczyc taka dobrą lornetką(na przykład za 400zł)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiezam kupic sobie atlas nieba lub niebo na weekend. Ale na prawde 600zł to będzie u mnie max. Szansa ze uzbieram na wiecej jest minimalna. Na razie nie znalazłem lepszego teleskopu od SK1309EQ2 w tym przedziale cenowym. Co mogłbym zobaczyc taka dobrą lornetką(na przykład za 400zł)?

Atlas nieba dla kogos kto niema pieniędzy to wywalone pieniądze w błoto. Dorzuć do sprzętu bedziesz miał 638zł. Internet wystarczy w zupełności. Jeżeli 600zł to maks to szukaj używanego sprzętu.

 

lornetke za 400zł w tej sytuacji sobie odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.