Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Triplet Lwa czyli Messier 65, Messier 66 oraz NGC 3628 - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

 

Fotografowane 28.01.2017. Lustrzanka Pentax K-5, obiektywem Pentax DA 300mm f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600, statyw kieszonkowy, bez prowadzenia za ruchem nieba, pełen kadr. Stack 47 klatek w DSS.

Triplet Lwa 7aaaaz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki M81 i M82 - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.



Fotografowane 28.01.2017. Lustrzanka Pentax K-5, obiektyw Pentax DA 300mm f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600, statyw kieszonkowy, bez prowadzenia za ruchem nieba. Stack 51 klatek w DSS. Zdjęcie niewyostrzane.


M81 M82 28.01.2017ccs.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, spora abberacja chromatyczna wyszła :( No i 3s na równiku niebieskim to już wychodzą jajowate gwiazdki :(

Zwykle naświetlam krótko, aby gwiazdki jak najlepiej wyszły. Tak zrobiłem przed miesiącem, ten sam kadr, gwiazdki super, ale co z tego skoro sama M42 wyszła bardzo ubogo, a Płomień zaczął majaczeć dopiero po mocnym wyciąganiu.

Tym razem z pełną świadomością, że zmasakruję gwiazdy postanowiłem naświetlać za długo i na pełnej dziurze, aby jak najwięcej mgławic się zarejestrowało i udało się, już na surowej klatce pojawił się Płomień.

Co za coś, chyba że spróbować ustawień pośrednich i z wyższym ISO, histogram na surowej klatce jest tuż przy lewej krawędzi, więc chyba można ISO podbić ?

 

Stackowane w DSS (RAW DNG), wyciągane w Fitswork i LR

sokarsg-1

nie wiem jak jest z PEF, chyba nie ma różnicy czy DNG, surowy stack tak właśnie wygląda, bardzo niepozornie, dopiero wyciągając w innym programie ukazują się detale i kolory. Jest tu na forum trochę tutoriali

Podaję link na dropboxa, surowa pojedynczka klatka

https://www.dropbox.com/s/mgkt5h1ia7jkmca/IMGP8785.jpg?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być test mini montażu ATM, ale zapomniałem zabrać powerbank, więc jest fotografia statywowa

Na tym zdjęciu ładnie widać, jak jasna jest teraz Mira Ceti. Jest ona na przedłużeniu linii, łączącej gwiazdę Menkar (α Ceti) z δ Ceti. Trzeba odłożyć jeszcze jedną odległość, która dzieli te dwie gwiazdy. Widać ją bardzo wyraźnie. Pozwoliłem sobie dodać opis do powyższego zdjęcia, zaznaczyłem też, gdzie jest Uran (świecące niedaleko dwie jasne planety chyba nie wymagają podpisywania?).

 

post-28409-0-33686400-1486923726_op.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przepraszam za offtopic, ale widzę, że ten temat jest często przeglądany.

 

Mam zamiar zaopatrzyć się w canona EOS 1200D ze standardowym kitem (EF-S 18-55 mm DC III)

 

Czy ten obiektyw będzie odpowiedni na początek do wykonywania zdjęć ze statywu jak koledzy powyżej? Są jakieś wzory do oszacowania na jaki czas ustawić naświetlanie, aby gwiazdy pozostały nienaruszone?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przepraszam za offtopic, ale widzę, że ten temat jest często przeglądany.

 

Mam zamiar zaopatrzyć się w canona EOS 1200D ze standardowym kitem (EF-S 18-55 mm DC III)

 

Czy ten obiektyw będzie odpowiedni na początek do wykonywania zdjęć ze statywu jak koledzy powyżej? Są jakieś wzory do oszacowania na jaki czas ustawić naświetlanie, aby gwiazdy pozostały nienaruszone?

 

Pozdrawiam

Bez zbędnego ględzenia 600/ogniskowa obiektywu = optymalny czas naświelania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sierpniu udało mi się zrobić takie ujęcie EOSem 1100D i Tamronem 17-50 przy 17mm i 2,8

16 klatek po 30sek - szerszy kąt pozwolił na dłuższy czas bez pojechanych gwiazd

oczywiście też ze zwykłego statywu

 

Canon modyfikowany?

 

PS.

 

Jak radzicie sobie z parowaniem obiektywu? Grzałki czy domowej roboty odrośniki?

Edytowane przez Tatasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.