Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy widzę takie zdjęcie jak M57, jako pojedynczą klatkę, bez prowadzenia to myślę sobie kolejna granica przełamana. To dowód, że nawet tak małe kątowo i niewielkiej jasności obiekty

są w zasięgu i mojego stosunkowo ciemnego na długim końcu DA 55-300, naturalnie w moim przypadku wyszłoby słabiej, ale też by cieszyło, nawet bardzo, spróbuję...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała rzecz a cieszy :) Jeśli ten Pentax ma takie funkcje, to spróbuj kolejnym razem ostrość ustawić na max powiększeniu Liveview na jakiejś jasnej gwieździe, oraz włącz wstępne podnoszenie lustra. Nadal będzie lekko pojechane, ale będzie korzystniej wyglądać.

Ostrość była ustawiana na Wega , wstępne podniesienie lustra było włączone, a wyzwalanie z wężyka elektrycznego. A gwiazdki duże bo to crop a przy 4 sekundach to gwiazdki muszą być pojechane - praw fizyki nie da się przeskoczyć.
Ale i tak się cieszę, że cokolwiek ze statywu widać.
Krakus
Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio będąc na Koskowej Górze pobawiłem się też chwilę aparatem Nikon D5200 z kitowym obiektywem Nikkor 55-300 ustawionym na nieruchomym statywie. Poniżej dwa zdjęcia:

 

1) M 31: 100x5s, f/5.6, ISO: 6400, ogniskowa: 130mm

2) Orion: 100x5s, f/5.6, ISO: 6400, ogniskowa: 55mm

M31_A.jpg

Orion_A.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia statywowa .

 

Archiwalne zdjęcie z 9 listopada 2012 galaktyki M31 . Ujęcie sklejone z 11 klatek w DSS , naświetlanych po 5 sek , RAW , ISO 6400, ze statywu , bez prowadzenia za ruchem nieba , obiektywem Pentax FA 135 f 2,8 , lustrzanka Pentax K-5 , Nie odszumiane , / crop /. Photoshop .

 

Krakus

 

 

stack Andromeda.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym krzyż na środek kadru. I koniecznie trzeba popracować nad ostrością. Teraz ewidentnie wszystko jest nieostre. Przydałoby się aby krzyż, będący pierwszym planem był ostry.

O ustawianiu ostrości pisałem ostatnio na blogu. Może znajdziesz tam coś ci ułatwi jej ustawianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym krzyż na środek kadru. I koniecznie trzeba popracować nad ostrością. Teraz ewidentnie wszystko jest nieostre. Przydałoby się aby krzyż, będący pierwszym planem był ostry.

O ustawianiu ostrości pisałem ostatnio na blogu. Może znajdziesz tam coś ci ułatwi jej ustawianie.

Możliwych jest kilka wersji i Twoje uwagi Loki są ok :)

Ale można byłoby też złapać ostrość na gwiazdach. Można pozostawić też krzyż z takim podziałem kadru jak jest.

Ale nawet i teraz, gdzie gwiazdy i krzyż są rozmyte nie dyskwalifikuje zdjęcia, bo ten brak ostrości nadaje pewna dynamikę zdjęciu - prawda ? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość ustawiałem ręcznie na odległych latarniach i gwiazdy na zdj. które robiłem są ostre (jak otwieram zdj. na laptopie) :) a czego tu zdjięcie takie nie ostre to nie wiem :D na bloga chętnie zaglądne :) też gdzieś czytałem chyba tu na forum że można ostrość ustawiać przez laptopa więc taką opcje też myśle rozważyć jak będzie czas i pogoda ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piknie panie piknie! Miałem plan zrobić podobną fotkę tej zimy, trzeba coś innego wymyślić ;)

Do zimy jeszcze trochę czasu, więc nic nie stoi na przeszkodzie by powtórzyć sesję ;) Sam chętnie wybiorę się ponownie przy bezwietrznej pogodzie bo jest jeszcze kilka pomysłów.

 

Z tamtej nocy mam jeszcze sporo zdjęć na długim czasie naświetlania, ale przeważnie są to przewalające się chmury i rozgwieżdżonego nieba niema za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.