Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Moje wypociny z zeszłych wakacji w Chorwacji - środek drogi mlecznej widziany z wyspy Krk w kierunku na Cres. Światła strasznie dawały czadu...

To jest panorama z sześciu zdjęć - Pentax K5II + astrotracer i obiektyw 18-135@18 f3.5, iso 1600, 60sek.

 

post-16509-0-04054300-1442603331_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden kadr z 21 lipca 2015r .... może niedługo coś nowego będzie ;)

ISO-25600 30s 14mm f2.8

Przymiarki - bardzo sympatyczne miejsce, tylko bliskość Krosna stawia duże wymagania pod względem czystości powietrza. Wystarczy lekkie zamglenie aby LP rozlało się na znaczny obszar nieba.

Takie właśnie niekorzystne warunki trafiłem będąc tam 24 sierpnia nad ranem, dlatego zdjęcie bardziej pamiątkowe niż typowe astrofoto ;)

SAM_1049.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Statywowe zdjęcie galaktyki spiralnej M101, fotografowana Pentaxem K-5, obiektywem Pentax FA 135mm f 2,8 ; naświetlane 5 sek na ISO 12800, ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba / crop /. Stack 13 klatek w DSS.

 

M101a.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na LP

 

Masz na myśli tę trókątną, pochyloną w prawo plamę ciągnącą się od horyzontu do Drogi Mlecznej w Bliźniętach? To na 100% jest światło zodiakalne, które zresztą było świetnie widoczne gołym okiem.

 

Jeśli masz na myśli jednak ten pomarańczowawy "zafarb" na lewo od Wenus, to rzeczywiście może być LP od małego miasteczka - Rymanowa (niecałe 4 tysiące mieszkańców) oddalonego od miejsca obserwacji o 19 km w linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiady ze "statywu"

(zdjęcie zrobione na wyjeździe więc statywem tu był pokrowiec aparatu)

Na zdjęciu został dodany efekt "spajków".

 

Oraz Plejady i Kalifornia - już bez dodatków.

 

Oba zdjęcia Nikonem D3100, Nikkor 35mm 1.8 (zmniejszone do 2.8), 30x10s., ISO 6400.

Hiady_1.jpg

plejady_20.jpg

Hiady_2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenny edukacyjnie zestaw. Czołowe obiekty dla początkujących. I to tych raczej z lornetką lub małym teleskopem.

Jakbyś mógł to daj proszę jeszcze te Hiady bez spajków (czyli dodaj trzecie zdjęcie).

 

Pozdrawiam

p.s.

Szkoda, że (chyba) nie można dać spajków pod różnymi kątami?

Gdyby zdefiniować, że im dalej od lewego górnego rogu zdjęcia tym większy kąt czyli ... od + zaczynając przez x aż znowu do +

p.s.2.

cóż za radość obrazki *.png wchodzą na AP (nie wiedziałem) :)

sp4.png

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiady ze "statywu"

...

Oraz Plejady i Kalifornia - już bez dodatków.

 

Oba zdjęcia Nikonem D3100, Nikkor 35mm 1.8 (zmniejszone do 2.8), 30x30s., ISO 6400.

Czyli i takim zestawem Kalifornię można sfotografować, spróbuję i ja

NIe mam teleskopu, jedynie lornetkę, radziecką lunetę i dwa jasne obiektywy 35mm i 50mm. Szału nie ma, ale na ten czas mi wystarcza :)

Dlatego fotografie jak kolega wyżej inetresują mnie szczególnie.

Mam pytanie, całkiem serio pytam...jak tworzy się spajki ? Nigdzie nie znalazłem tego w żadnym tutorialu, albo źle szukałem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak udało Ci się wydłużyć czas do 30 sekund? Zaokrąglałeś gwiazdki? :)

 

Gruby błąd! Klatki były po 10 sekund - już poprawiłem w wątku, ale i tak musiałem gwiazdy zaokrąglać.

 

Jeśli chodzi o spajki, to zrobiłem je na nie moim komputerze - w PS z dodatkową nakładką chyba "astronomy tools"

Normalnie obrabiałem te zdjęcia w DSS, Fitswork (głównie gradienty) i w Gimp z nakładką "Astronomy" (głównie zaokrąglenie gwiazd).

 

Jeśli chodzi o Kalifornię, to na surowym staku ledwie majaczyła!, ale różnymi sposobami udało się ją wyciągnąć - miażdżąc przy tym gwiazdy, więc została ona odsłonięta miękką gumką na warstwie z lepszymi gwiazdami.

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakiś miesiąc temu wychodzę z domu i ogarnia mnie nieswojskie uczucie jakiejś zmiany. Po chwili uświadamiam sobie, że Droga mleczna pięknie mi świeci i wszystko wokół jest jakby... przyjemniejsze w odbiorze. Okazało się że na powierzchni 300m x 300m wyłączone zostały tzw. sodówy. A że od północy pola i lasy to efekt był bardzo wyraźny. Mieszkam w okolicach ostatniej ostoi niejasnego nieba w środkowej Wlkp w miasteczku 2200 mieszkańców, gdzie póki co widać drogę mleczną jeśli nie stoi się pod latarnią. A najciekawsze było to, że wszystko wyglądało ładniej. Może to potwierdzać hipotezę, że lampy sodowe źle wpływają na nastrój. Gdzieś tam zamienili na ledy i spadła liczba przestępstw oraz samobójstw.

 

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez Morth
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.