Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

 

Z małego miasteczka - Twardogóra, ul.Kopernika, tam jest mniej świateł, ale wciąż za jasno :( Poza tym, przejrzystość powietrza była przeciętna.

Mam ogromny niedosyt, bo niedawno odkryłem dużo lepsze miejsce do astro, ale pogody od dawna brak.

Nie mogę się doczekać sesji w tym nowym miejscu...

Tak się zastanawiam jakie najsłabsze gwiazdy można zarejestrować obiektywem 50mm / 1,7 korzystając ze statywu foto ?

Przyznam, że w szoku byłem gdy się na zdjęciach przy słabych warunkach, dostrzegłem gwiazdy 10,3 mag

 

 

Twardogóra to koło Oleśnicy, prawda?

Co do pytania - wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, w jak ciemnej miejscówce się znajdziesz. Na pewno dałoby się też policzyć to teoretycznie (górny limit przy założeniu braku atmosfery ;) ), znając wydajność kwantową Twojej matrycy, zakładając że robisz ze statywu. Ale pewnie w praktyce wyjdzie o parę mag mniej :)

Z montażem to ogranicza Cię chyba tylko długość dokładnej ekspozycji i materia międzygwiezdna "przygaszająca" gwiazdy :)

Ja na swoim zdjęciu z centrum Krakowa i to dużo ciemniejszym/tańszym setupem:

http://astropolis.pl/topic/52208-naprawde-pierwsze-zdjecie-orion/

widzę dosyć wyraźnie gwiazdki 9.5 mag.

 

LibMar:

 

11.5 magnitudo to ja miałem po stackowaniu 30 zdjęć z 55mm i f/5.6 (!).

 

 

No, ale Ty mieszkasz chyba na Podlasiu, więc o czym my w ogóle mówimy :) Tam wystarczy wyjść przed blok i masz Drogę Mleczną jak na dłoni, a przynajmniej ja takie wrażenie wyniosłem z moich licznych wizyt w tym rejonie :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za być może nadgorliwość, ale mieszają się tutaj chyba dwa osobne wątki: astrofoto na statywie oraz fotografia z niebem w tle

 

Ja w sumie nie widzę różnicy i publikuję losowo w obu wątkach jak mi się trafi :)

 

Nie ma to większego znaczenia :)

 

Też tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale Ty mieszkasz chyba na Podlasiu, więc o czym my w ogóle mówimy :) Tam wystarczy wyjść przed blok i masz Drogę Mleczną jak na dłoni, a przynajmniej ja takie wrażenie wyniosłem z moich licznych wizyt w tym rejonie :)

Fotka była robiona przy niebie 5.5 magnitudo na osiedlu w pobliżu obrzeży miasta, gdzie dookoła są latarnie ;) Drogę Mleczną widać z tego miejsca dość słabo. Z centrum miasta już ledwo widać gwiazdy do 4.5 magnitudo (równoległobok w Lutni z gwiazdami do 4.3 mag. da się zobaczyć) :) Ogólnie ciekawe miejsce, gdzie brakuje zainteresowanych astronomią (ponad 2/3 mieszka na południu kraju).

 

Około 3km na zachód od Suwałk mam już dobre niebo, a zasięg gołym okiem przekracza 6.6-6.8 magnitudo. Kolorów Drogi Mlecznej jeszcze nie widać. Za to kolega, który mieszka niedaleko Sejn (25km na wschód od Suwałk) mówił, że zasięg tam ma grubo powyżej 7 mag. A Droga Mleczna jest wyraźnie złota. Latem tam podjadę ze sprzętem i pocykam parę fotek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twardogóra to koło Oleśnicy, prawda?

Co do pytania - wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, w jak ciemnej miejscówce się znajdziesz. Na pewno dałoby się też policzyć to teoretycznie (górny limit przy założeniu braku atmosfery ;) ), znając wydajność kwantową Twojej matrycy, zakładając że robisz ze statywu. Ale pewnie w praktyce wyjdzie o parę mag mniej :)

 

W rzeczy samej, mieszkam niedaleko miasta wież

No i miałem właśnie pytać czy jest jakiś kalkulator zasięgu gwiazdowego dla obiektywów, ale w sumie potrzeby nie ma.

Dzięki LibMar - trochę mi się rozjaśniło jak słabe obiekty mogę sfotografować moją 50-ką. Tak właśnie sobie wyobrażałem, że przy czystym powietrzu i z dala od LP, mogę liczyć na 12-13 mag, przy jednoczesnym przymknięciu przysłony o pół działki do 2,2.

loki_p Twoje najnowsze zdjęcia są niczym okładka powieści fantasy, tak mi się skojarzyło :)

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdjęcie słabizna, ale bez teleskopu też się da :)

1200D + Sigma APO 300mm na statywie.

20x2s

Widać takie "łezki", bo ostrzyłem ręcznie. Nie działa mi AF niestety w tym szkle, a na takim przybliżeniu ciężko było "manewrować" pierścieniem ostrości ;)

 

post-25405-0-64473000-1457724895_thumb.jpg

Edytowane przez dawid97
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie słabizna, ale bez teleskopu też się da :)

1200D + Sigma APO 300mm na statywie.

20x2s

Widać takie "łezki", bo ostrzyłem ręcznie. Nie działa mi AF niestety w tym szkle, a na takim przybliżeniu ciężko było "manewrować" pierścieniem ostrości ;)

 

attachicon.gifIMG_5364 - Kopia.jpg

 

W mojej opinii nie tędy droga.. Spróbuj najpierw zrobić w miarę dobrze naświetlone zdjęcie jowisza, potem dłuższy czas na księżyce i połącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W mojej opinii nie tędy droga.. Spróbuj najpierw zrobić w miarę dobrze naświetlone zdjęcie jowisza, potem dłuższy czas na księżyce i połącz.

 

Dzięki za opinię i radę, ale nie chcę robić z tego żadnego arcydzieła. Chodziło mi bardziej o zdjęcie dokumentalne do swojej teczki.

A jak już wspomniałem wyżej, to zdjęcie jest wyostrzone najdokładniej jak się dało - a efekt taki jak widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spróbuj najpierw zrobić w miarę dobrze naświetlone zdjęcie jowisza, potem dłuższy czas na księżyce i połącz.

Słuszna uwaga, ale jak to zrobić - zgrabnie połączyć ? :)

 

Właśnie miałem umieścić dwa zdjęcia Jowisza w dziale Układ Słoneczny, ale że temat akurat poruszany tutaj, to uczynię to tu - w sumie fotografia statywowa więc chyba ok

Dwa kadry, z różną eskpozycją, dla ukazania pasów i księżyców z jednej nocy, odstęp między zdjęciami minuta może

 

Pentax K3, Pentax DA 55-300 @ 300

ISO 200

 

zdjęcie: 1

f 8

1/160

 

zdjęcie: 2

f 10

1/4

 

Jupiter_1_rjps.jpg

Jupiter_2_rjps.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, ale jak to zrobić - zgrabnie połączyć ? :)

 

 

Jest kilka opcji, najlepiej jeśli masz photoshopa nałożyć dwie warstwy na siebie jaśniejsze na dół dobre do góry, zmniejszyć troche krycie dobrze naświetlonego jowisza i przesunąć w miejsce przejaranego i tego przepalonego gumką skasować. Albo maskami się pobawić. Gimpa i innych programów nie znam, więc nie pomogę :) Mi z takiej zabawy wyszło coś takiego:

12800296_803448789809698_3194842301821431514_n.jpg

Edytowane przez Pestek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshopa nie mam, ale Gimpa tak i myślę że znajdę tam narzędzia o których piszesz, dzięki za wskazówki Pestek94

Na jakiej ogniskowej fotografowales Jowisza? Obstawiam 450, u Ciebie pasy zwrotnikowe widać bardzo ładnie, na moim oczoplasow można dostać;)

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.