Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ładną miejscówkę niedaleko domu - linia drzew, odbicie w wodzie. Próbowałem z Drogą Mleczną, ale LP zjadało mi wszystko, więc podniosłem obiektyw. Obróbka na wariata. Kilka zestakowanych klatek w DSS (bezwiednie i bezrozumnie) troszkę podciągnięte w PS. C550d i Samyang 14mm ostrzący od f4. Totalnie abnegacki Trójkąt letni:

post-604-0-15232900-1472938863_thumb.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka ostatnich nocy było nadzwyczaj łaskawych dla "look'aczy" w niebo wiec ja również postanowiłem potestować przejrzystości powietrza z ogródka .

Chciałem zobaczyć czy da się ze statywu foto złapać M57 w Lutni, a przy okazji mieć ładne zdjęcie całego tego gwiazdozbioru.

Cala sesja przerodziła się później w testowanie różnych szkieł co tez było pouczające.

Dzisiaj wkładam tu rezultat z Nikkora 180 f/2,8 ED. Stare szkło z lat 70-tych ale z tych testowanych było najlepsze.

 

Czy widać M57?

Mi coś "majaczy" ale to może podświadomość mi każe tam coś widzieć :-) (Poza tym nie jestem mistrzem obróbki)

Tylko 5 klatek, każde po 3 sek i jeden dark. ISO 8000 z Nikonem D750.

lutnia nikon 16bit copy resized.jpg

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda potrójna Albireo

Na zdjęciu widoczne "tylko" dwa składniki A i B

Światło z tych gwiazd rozpoczęło wędrówkę w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów

 

Pentax K3

Pentax M 135 mm 3,5 @ 8

ISO 800

7 x 0,4 s

Albireo_07_final_kadr_opis1.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 60D, 10s x 68, ISO3200, Tamron 17-50 f.28 ( ustawiony na 17mm, f3.2), przeskalowane 50%. Składane w DSS.

 

10s_dss2.jpg

 

Przy okazji jak sobie radzicie z rotacją pola przy foto ze statywu?. Jedyne co w tym temacie zrobiłem, to w DSS wybrałem klatkę ze środka sesji jako referencyjną.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ładną miejscówkę niedaleko domu - linia drzew, odbicie w wodzie. Próbowałem z Drogą Mleczną, ale LP zjadało mi wszystko, więc podniosłem obiektyw. Obróbka na wariata. Kilka zestakowanych klatek w DSS (bezwiednie i bezrozumnie) troszkę podciągnięte w PS. C550d i Samyang 14mm ostrzący od f4. Totalnie abnegacki Trójkąt letni:

 

Proszę parametry zdjęcia! :) Bardzo ładne, ale jakie czasy? Takim obiektywem pewnie można długo pociągnąć ze statywu?

 

 

 

Przy okazji jak sobie radzicie z rotacją pola przy foto ze statywu?. Jedyne co w tym temacie zrobiłem, to w DSS wybrałem klatkę ze środka sesji jako referencyjną.

 

Wydaje mi się, że rotacja nie jest problemem, dopóki nie robisz bardzo długiej ekspozycji na montażu z prowadzeniem Alt-Az.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę parametry zdjęcia! :) Bardzo ładne, ale jakie czasy? Takim obiektywem pewnie można długo pociągnąć ze statywu?

 

 

Wydaje mi się, że rotacja nie jest problemem, dopóki nie robisz bardzo długiej ekspozycji na montażu z prowadzeniem Alt-Az.

C550D, Samyang 14mm, f4, ISO3200, 25s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica Ślimak, NGC 7293

Zdjęcie nie porywa, ale pokazuje, że mimo ujemnej deklinacji można za pomocą statywu ustrzelić taką perełkę.

Zachęcam do fotografowania tego obiektu, mgławica jest w tej chwili w opozycji ;) Mocne słowo do DS-ów, ale z racji krótkiego okna obserwacyjnego, to określenie nie wydaje mi się przesadne.

Może ktoś ma lepsze niebo w kierunku południowym, z pewnością można to zrobić lepiej.

Spróbuję raz jeszcze, dogodne miejsce na południowe niebo mam już upatrzone, teraz tylko wolny czas się musi zgrać z pogodą, fazą Księżyca itp

Zdjęcie wykonane z mojego balkonu, z którego spokojnie widać gwiazdy 4 mag, ale nad horyzontem jest już gorzej

 

26.08.2016

 

Pentax K3

Pentax M 50mm 1,7 @ 2,8 (crop)

16 x 3 sek

ISO 1600

Slimak_08_final_opis2.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe startrails, zrobione na koniec sesji, tak z ciekawości jak Neptun się w tej formie zaprezentuje

 

Neptun jako startrials, w tle kilka "wiszących nieruchomo" satelitów geostacjonarnych

 

Pentax K3

Pentax M 50 mm 1,7 @ 2,8 (crop)

ISO 400

3 x 30 sek.

 

Neptun_01_opis_2.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment Drogi Mlecznej, między gwiazdą Alderamin w Cefeuszu, a Deneb w Łabędziu

Na chwilę się rozpogodziło, ale szybko gwiazdy straciły swój blask - jakieś chmury jednak pozostały i gdy ustawiałem sprzęt tak pięknych widoków jak jeszcze 30 minut wcześniej już nie było :(

Stąd te "czapki" wokół gwiazd.

 

5.09.2016

 

Pentax K3

Pentax M 50 mm 1,7 @ 3,5

ISO 3200

16 klatek x 8 sek

CL_RJPS_03.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment Drogi Mlecznej, między gwiazdą Alderamin w Cefeuszu, a Deneb w Łabędziu

Na chwilę się rozpogodziło, ale szybko gwiazdy straciły swój blask - jakieś chmury jednak pozostały i gdy ustawiałem sprzęt tak pięknych widoków jak jeszcze 30 minut wcześniej już nie było :(

Stąd te "czapki" wokół gwiazd.

 

5.09.2016

 

Pentax K3

Pentax M 50 mm 1,7 @ 3,5

ISO 3200

16 klatek x 8 sek

bardzo klimatyczne :like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie (koło Tauron Areny, gigantyczne LP).

Noc Naukowców 2016.

Gwiazdozbiór Perseusza za chmurami.

Canon 50mm f/1.8 na pełnej dziurze, iso6400, 0.7 sekundy.

 

IMG_9670_resize.jpg

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z ostatniego weekendu / z 01.10.2016 /. Mgławica M27 w Lisku :

Fotografowana Pentaxem K-5,

obiektywem Pentax DA 300mm f 4,

ISO 12800,

naświetlane 25 klatek po 3 sek,

fotografowana ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pełen kadr

Zdjęcie niewyostrzane

 

Ostrość nastawiana na oko, czyli bez autofokusa - wydaje się niepoprawna a i czas expozycji wydaje się do skrócenia do 2 sek. Warunki na niebie słabe, słaba przejrzystość powietrza.

M27aaa.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość nastawiana na oko, czyli bez autofokusa - wydaje się niepoprawna a i czas expozycji wydaje się do skrócenia do 2 sek. Warunki na niebie słabe, słaba przejrzystość powietrza.

Jak dla mnie ostrość jest ok, a jedynie czas mógłby być krótszy.

Fotografowałem ten obiekt Pentaxem K3 i obiektywem 135 mm z czasem 2 sekund, na dłuższe czasy nie mogłem sobie pozwolić bo gwiazdki stawały się kreskami.

Inny przykład - widziałem Twoje zdjęcie M33 na 135 mm z czasem 4 sekund, gwiazdki punktowe w miarę, dobrze to wygląda. Ja przed tygodniem sfotografowałem M33 też na 135 mm z czasem 3 sekund, a gwiazdki lekko pojechane.

I tak się zastanawiam czy przy doborze czasów naświetlania ze statywu ma też znaczenie wielkość matrycy, a konkretnie ilość pikseli? K3 ma ich drugie tyle co K5 jak dobrze pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.