Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak. Ważne aby - o ile fonik to umożliwia - robić te fotki w formacie bezstratnym (DNG czyli de facto RAW). Co do dalszego postępowania, czyli OBRÓBKI to jest to wiodący temat tego forum, więc znajdziesz tutaj wszelakie tutki i liczne grono chętnych do pomocy astromaniaków (wyznających zasadę iż nie ma głupich pytań) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica Kraba - obowiązkowy obiekt do zaliczenia dla każdego astrofotografa - mam i ja :)

475 klatek po 2,5 sek, ISO 5000, Pentax-M 200mm F4@5,6. Poznań, 02.02.2020r. Używałem DSS, Gimp i Fitswork. Crop 50%

Po lewej jasna gwiazda Tianguan, po prawej Krab.

Krab50.jpg.90ef7be226041620fcd11e14077c8e05.jpg

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Klasyka. Chyba nie trzeba przedstawiać.

Andromedy50dys.thumb.jpg.283dfa4b674bdb0df500eacdc2068543.jpg

Najbardziej jestem zadowolony z wyglądu galaktyki M32 (mała na lewo i w dół od centrum Galaktyki Andromedy), odróżnia się od zwykłych gwiazd.

Natomiast kompletnie przegrałem z szumem - wyszła kaszanka. Może to przez miejskie zaświecone niebo.

Materiał zbierałem całą zimę. W sumie około 1800 klatek po 3 s. ISO 5000-9000, Pentax-M 200mm F4@5,6. Centrum Poznania. Używałem DSS, Gimp i Fitswork. Crop 50%

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz z motyką na Słońce. To znaczy próba uchwycenia głębokiego nieba bez żadnego sprzętu astro, z okna w dużym mieście.

 

Plejady

Plejady.jpg.93557733b2038cb65d4a30aae5acce90.jpg

2704 klatek po 1,3 s. (czyli niecała godzina) ISO 2000, Pentax-M 200mm F4@5,6. Pentax K-5.

25.02.2020r. Centrum Poznania. Używałem DSS, Gimp i Fitswork. Crop 50%

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowitą przyjemność sprawiają mi takie zdjęcia. Pół roku temu, kiedy wcale nie interesowałem się tematem, nie uwierzyłbym, że można uchwycić galaktyki i mgławice zwykłym aparatem.

 

Szczególnie ekscytujący jest moment otwarcia stacka w Gimpie i sprawdzenie histogramem, co "wyłania się z mroku".

 

Pojedyncze zdjęcie (naświetlanie 1,3s) z Mgławicą Oriona wygląda tak: (no coś tam widać) ...

IMGP3417rawther.jpg.12646bc94379c8681d8116fe97c1273b.jpg

 

Po połączeniu 600 zdjęć w programie DeepSkyStacker i naciągnięciu histogramu w Gimpie następuje efekt łaaaaaaałłłłł :)

Mglawica_Oriona.jpg.bfd5408703f843edc040a0ea6e4d9845.jpg

Oczywiście szum nadal masakryczny, problem z gradientem, brak szczegółów w tle, itd - zaświetlone niebo w Poznaniu, obiekt bardzo nisko nad horyzontem (tylko 18°) i dość blisko Księżyc w połowie.

 

640 klatek po 1,3 s. (zaledwie 13 min.) ISO 2000, 100darków i 50 flatów. Pentax-M 200mm F4@5,6. Pentax K-5.

01.03.2020r. Centrum Poznania. Używałem DSS, Gimp i Fitswork. Crop 50%

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
12 minut temu, MateuszW napisał:

Z przymrużeniem oka :flirt:

DSC_7655.thumb.jpg.dc45ef963d48037e7fef9ead85af23bd.jpg

W masce prawie nic nie widać, ale chociaż smogu nie czuć :)

 

A na poważnie - jeśli chcecie obserwować, róbcie to samotnie, ubierajcie się dobrze i wysypiajcie! Zdalne astrofoto jest w cenie.

Przepraszam.

Czy Ty jesteś na dachu bloku w mieście?, czy to raczej duży balkon/taras?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omega Centauri z Fuertaventury pojedyncze klatki . Gromada kulista niegdyś skatalogowana jako gwiazda i faktycznie tak wygląda gołym okiem. W sumie M13 się nie umywa:)

18mm (27mm)  18-105 

omega18.jpg.42193c56395a8c97849228fd613638ad.jpg

50mm (75mm)  stałka 50/1.8

omega_50.jpg.475bb46906e7c90ac5ec00c3120b128d.jpg

100% z poprzedniego zdjecia sama Omega

omega centauri

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekałem bardzo długo na te noce - wiosenne noce, podczas których można obserwować wschodzącą "letnią" Drogę Mleczną.

Udało mi się wyrwać w poniedziałek około 3:00 na miejscówkę, która tak naprawdę znajduje się jeszcze w Lublinie (LP było masakryczne, a Drogi Mlecznej prawie nie widziałem).

Było zimno i strasznie wiało, ale udało mi się zrobić timelapse wschodzącej Drogi Mlecznej w połączeniu zrozjaśniającym się niebem. Część klatek (45x20s) zestackowałem i coś tam się jednak zarejestrowało.

Technikalia: Nikon D750 na statywie z obiektywem Nikon 20mm f/1.8@2.8 ISO1600

 

PS. W nocy z poniedziałku na wtorek ma być dobry warun i zamierzam udać się dużo dalej, gdzie LP będzie znikome i powtórzyć to w lepszych warunkach :)

Droga_Mleczna_i_planety-3.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, co daje korekcja dystorsji obiektywu każdego zdjęcia przed stackowaniem w DSS, przy fotografowaniu ze statywu bez prowadzenia.

Wziąłem 470 zdjęć i "wywołałem" wsadowo zdjęcia z formatu raw do tiff w programie RawTherapee. Najpierw bez korekcji dystorsji, a potem te same zdjęcia z zaznaczoną opcją "Correct zniekształcenia geometryczne":

rawtherapee.png.dbfe4e58750924e811e3b7d70b0bc1e4.png

Niestety mojego obiektywu (Pentax 200/4) nie ma w bazie, więc wybrałem inny, o podobnych parametrach. Na tym etapie można też skorygować aberracje, ale tu nie udało mi się osiągnąć znaczącej poprawy.

Potem standardowo stackowanie w DeepSkyStacker. Oto rezultat:

korekcja_dystorsji.gif.70ed5a9c774f178298ae6035ce6f4ed4.gif

Powyższe to wycinek prawej górnej część kadru. Jak widać, ostrość po lewej (czyli w centrum) praktycznie się nie zmieniła. Za to w rogach różnica jest gigantyczna.

 

Metoda jest baaaaardzo czasochłonna i wymagająca dla komputera, ale efekt końcowy bardzo cieszy:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2019Y4 fotografowana z Krakowa 26.03.2020 ; lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax 2,8/135 ; naświetlana 6 sek na f 2,8 ISO 800 ; ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba ; wycinek kadru ; zlepek 13 klatek składanych w DSS.
Kometa to niebiesko-zielona mała, rozmyta plamka. Trudność fotografowania tej komety polegała na tym, że nie było jej widać przez lornetkę 8x42, ani nawet na ekranie aparatu, czyli celowanie na ślepo w niebo - nieco tylko  zaświetlone światłami Krakowa / Dostrzegalnia Astronomiczna w Krakowie na Kozłówku/.

 

C2019Y4 26.032020z.jpg

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdjęcie komety C/2019Y4 uzyskane poprzez skopiowanie przez Print Screen, bo mam problem z zapisaniem pliku wynikowego z DSS , mimo wskazania ścieżki do folderu docelowego w settings, po kliknięciu " save the stacked image to file" - ciągle mi wyskakuje komunikat jak poniżej .  No i tak w kółko i kółko. Wersja DSS DeepSkyStacker Live 4.2.2 . Ktoś może podpowiedzieć o co chodzi?

DSS problem1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.