Skocz do zawartości

RCC I - nowy korektor komy Baadera


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Baader Panetarium zaprezentował nowy korektor komy do teleskopów newtona o światłosile do F3.5

Dotychczasowy korektory komy MPCC oferował tylko 55mm dla odległości od gwintu do płaszczyzny matrycy, co zapewniało miejsce wzasadzie tylko tylko na złączkę łączącą kamerą a korektorem

 

Przy RCC 1 ta odległość wynosi 91,5 mm do gwintu T2, a nawet 94,5 mm do M48.

 

rcc1_gross.jpg

 

 

 

 

co pozwala już na bezproblemowe podpięcie np. off axix guidera czy koła filtrowego

 

rcc1.jpg

 

cenę i więcej można znaleśc tu: http://www.baader-planetarium.de/sektion/s30/s30.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

hej,

 

ten nowy korektor RCC nie wchodzi w standardowy wyciąg Synty, zwykły MPCC - owszem, bez problemu :yes:

w związku z tym powiększono mi przekrój wyciągu i korektor pięknie spoczął w tulei

niestety, ponieważ jego back focus wynosi 91.5 mm potrzebne było podniesienie lustra

skala tego podniesienia jest tak duża, że po pierwsze wpływa znacząco na ogniskową i zapewne parametry optyczne a po drugie powoduje bardzo niestabilne położenie lustra zdala od jego oryginalnej celi

zleceniobiorca przesłał mi sprzęt przetestowany na odległym obiekcie naziemnym nie zrobiwszy testu gwiazdowego

w tej sytuacji musiałem sam jeszcze bardziej podnieść lustro rozwalając kolimację :burza:

na tak długich śrubach nie ma mowy o stabilnej pracy ośmiocalowego lustra przy takiej ogniskowej

focus w głównej kamerze złapałem (Orion SSPro) i w autoguiderze, udał mi się nawet guiding 10 minutowy, co mnie niezwykle motywuje do dalszych wysiłków

nie spodobały mi sie tylko gwiazdy w formie przecinków rejestrowane w autoguiderze

ostatecznie jednak rezygnuję z tego rozwiązania i wracam do koncepcji zwykłago MPCC, OAG Oriona przerabia mi teraz Mitek (Alien, macie chyba blisko do siebie B) )

w zwiazku z tym RCC i dedykowany do niego OAG wystawię na sprzedaż dla majsterkowiczów lubiących wyzwania :D

 

pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Do tej pory myślałem, że RCC to jest idealne rozwiązanie, ale dopiero ten wątek mi uświadomił, że te 90mm odległości uzyskuje się kosztem wsunięcia korektora do wyciągu, co w takiej skali praktycznie odpada w newtonach... Nie wiem czemu wcześniej o tym nie pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.