Skocz do zawartości

Star Party Jodłów 2009 - relacje ze zlotu


mpp

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani!

Było wspaniale.

W ciągu tych kilku godzin obserwacji zobaczyłem i dowiedziałem się od Was więcej, niż przez lata. Dziękuję zwłaszcza za porady sprzętowe, teraz mam jasność, co robić z tymi „szemranymi „ okularami do lornety.

Obok przewspaniale prezentującej się w lornetkach M31 widziałem także towarzyszącą M110, po raz pierwszy dostrzegłem M27 – Pierścień, w M13 i innych kulkach widać było chropowatą granulację od gwiazd.

Najważniejsza jednak była atmosfera – tylu ludzi na raz złączonych wspólną pasją, wzajemnie sobie życzliwych i pomocnych, kulturalnych i miłych. Podobnie z paniami z obsługi ośrodka, przemiłymi i pomocnymi. Jeszcze gdy do tego dodam dwie górskie wycieczki, to z mojej wypowiedzi zrobi się panegiryk, ale cóż, to są fakty.

Jedyne, co bym próbował poprawić, to niefrasobliwe podejście nielicznych do problemu światła. Nikomu źle nie życzę i dlatego ostrzegam właścicieli samochodów, błyskających światłami przy ciągłym otwieraniu i zamykaniu, nie mówiąc o nadjeżdżających z zapalonymi reflektorami.

Nasza muza Urania jest Panią cierpliwą i łagodną, ale co będzie, gdy straci cierpliwość?

Możecie, lekkomyślni zaświetlacze, wylądować w piekle astronomów i dostać miejscówkę obserwacyjną oraz kwaterę obok stadionu tamtejszej Legii!

Diabły tam będą rozgrywać co noc niekończący się mecz przy blasku tysięcznych jupiterów, zaś w dzień przewalać się będą tłumy kibiców potępieńczo ryczących po wypiciu wody ognistej.

Znakomita większość z nas po długim i szczęśliwym życiu trafi jednak do nieba Jodłowa.

DSCF4212.JPG

DSCF4173.JPG

DSCF4210.JPG

DSCF4164.JPG

DSCF4179.JPG

DSCF4197.JPG

DSCF4198.JPG

DSCF4202.JPG

Edytowane przez Janko
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja naskrobię kilka słów. :)

 

Jeżeli ktoś się waha przed wyjazdem na taki zlot, to odpowiedź jest prosta: tego trzeba spróbować, a ciężko będzie Ci wyjechać! Warto.

Takich ludzi jak tych co spotkałem w Jodłowie, nie spotyka się na co dzień.

Taki klimat, taka atmosfera tylko z taką ekipą ;).

 

Pierwszy dzień, pierwsza noc typowa integracyjna (i bardzo dobrze):

A tutaj sumas pilnujący porządku:

IMG_5997.JPG

 

a tu w czasie nocnej integracji w "piekiełku" na ogródku pierwsze spojrzenie w jarzącą się drogę mleczną (było chwilami cudnie widać!):

IMG_6050.JPG

 

Po nocnych perypetiach przyszła pora na poranek, niektórzy wyglądają na baaardzo zmęczonych :szczerbaty:

Ania pociesza wimmerka :D

IMG_6079.JPGIMG_6071.JPG

 

Druga noc i pora na pierwsze obserwacje!! Każdy błądził między teleskopami i innymi przyrządami czy też galaktykami xD

IMG_6262.JPG

 

Kolejny dzień przywitał Nas błękitem na niebie.

"Ponad chmurami" :)

IMG_6326.JPG

 

Najmłodszy uczestnik zlotu i jego tatulek (jak widać nie ma ograniczeń wieku):

IMG_6364.JPG

 

w ciągu dnia szaleństwo na trampolinie :szczerbaty:

lewitujący Darek - "ponad siłami grawitacji"

IMG_6487.JPG

a nawet urządzili sobie ring:

IMG_6517.JPG

 

Nasza zlotowa Gwiazdka w najnowszej gwiazdkowej oprawie :szczerbaty:

IMG_6505.JPG

 

c.d za chwilę :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d.

"To gdzie lecimy?":

IMG_6531.JPG

 

Agatek się naprawdę przestraszyła, a chciała tylko troszkę polatać :D:

IMG_6543.JPG

 

A mówili, aby nie skakać za wysoko, bo można gdzieś polecieć :szczerbaty: (I can flyyyy!!)

IMG_6553.JPG

 

Sawes się prezentuje przed słoneczkiem, jego PeSTka robiła furorę.

IMG_6567.JPG

 

Dyoda testuje napięcie w elektrycznym pastuchu :D (po drodze zgubił buty)

IMG_6567a.jpg

 

Ostatnie przygotowania do ostatniej nocy obserwacyjnej:

IMG_6579.JPGIMG_6587.JPG

IMG_6594.JPGIMG_6614.JPG

 

Później postaram się wybrać jeszcze kilka zdjęć i wrzucić do tematu :)

Wszystko co dobre, szybko się kończy, a w tym wypadku skończyło się jeszcze szybciej...

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za świetną atmosferę, jesteście wielcy!

 

Pozdrawiam

mlody188

 

PS. jak ktoś chciałby zdjęcia to później wydeleguje je na serwer. pisać jak coś na PW wszelkie skargi i zażalenia :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było bardzo , ale to baaardzo fajowo.

Kolejny dzień i jezioro w dole, niektórzy chcieli nawet popływac, ale zamiast tego dziewczyny ujeżdżały dzikie konie ;P

Były i nie do końca rozpoznane zabawy z piłką...

Leżało na stołach sporo rożnego sprzętu foto.

Było znakowanie "Swoich" przy użyciu "szablonu"

Darek odpoczywał lewitując.

Wspaniały chlebek własnej roboty urzekł wszystkich i baaardzo szybko został pożarty :(

Ale było tez i nocne focenie+rozpoznawanie sprzętu.

Ogólnie wypad bardzo udany - byle do następnego :)

post-17919-125352979436_thumb.jpg

post-17919-125352989845_thumb.jpg

post-17919-12535299282_thumb.jpg

post-17919-125352996058_thumb.jpg

post-17919-125353000619_thumb.jpg

post-17919-125353004049_thumb.jpg

post-17919-125353007328_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą wszystkie moje foty i te fajne i te kiepskie będą dostępne na FTP

IP 89.200.159.135

login jodlow

hasło starparty

 

P.S. Tylko nie używać polskich znaków bo nie zadziała a widzę że tak próbują co niektórzy

Edytowane przez Dyoda
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani ... z każdym postem wbijacie mi nóż w serce. Miałem tam być :(a jednak los pchnął mnie w inne miejsce. Ehhhhh. "Takim zły że masakra"

 

Bardzo się ciesze, że zlocicho się udało, pogoda dopisała no izlotowicze. Tym bardziej ubolewam że nie byłem tam razem z Wami.Domownicy już wielokrotnie słyszeli niechlubną wiązankę słów kiedymusiałem wyładować swoją złość z mojej bezczynności.

 

 

Ale do sedna. Utworzony został dział w Galerii -> Zloty, imprezy, obserwacje -> Astrozlot Jodłów ->Jodłów 2009. I teraz tak. Jeśli macie ochotę wrzucić foty do tej galerii to serdecznie zapraszam. Wystarczy napisać do mnie PW i utworze dla każdego użytkownika jego własną galerię. Opisaną jego Nickiem. Pozwolinam to na małe porządki, a każdy kto będzie chciał oglądnąć zdjęcia,czy to z Jodłowa, czy np z Bieszczad będzie miał wszystko w jednym miejscu. Galeria jest dla nas tworzona i przez nas.

 

PS. Oczywiście jeśli macie zdjęcia z poprzednich zlotów nie tylko z Jodłowa to było by super.

 

 

Pozdrawiam Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także chciałem podziękować wszystkim za wspaniałą atmosferę! To był dla mnie ogromny zastrzyk wolności...fajni ludzie, fajne niebo, fajne piwo, to wszystko co lubię najbardziej:Beer:.

PS Zdjęć nie zamieszczę, ponieważ nie posiadam takich wypaśnych aparatów jak Wy.:szczerbaty:

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dotarliśmy wczoraj zmęczeni ale szczęśliwi do wawy a dzisiaj jak to po zlotach bywa - wypoczynek ... :)

Dzięki za wspaniałą atmosferę i udane zlocisko!!!

Ludzie i pogoda dopisali jak zwyle na 6-kę :)

Specjalne podziękowania od mojej Pani za imprezkę przy ognisku ze śpiewami i znakomitą atmosferą!!!

 

 

 

jod1.jpg

Ta astronomia wciąga!

 

 

 

jod2.jpg

Słońce browarek i rozmowy o naszej pasji nic więcej nie potrzebujemy :)

 

 

 

jod3.jpg

Kontakty z przyrodą ożywioną

 

 

 

jod6.jpg

Miłe ale czy to aby nie kryptoreklama?

 

 

 

jod7.jpg

Miejsce spotkań i wielu ciekawych rozmów

 

 

 

jod9.jpg

Moja ekipa zlotowa

 

 

jod10.jpg

Fascynacja sprzętem astronomicznym i zagadkami guidingu udzielała się wszystkim uczestniczkom zlotu

 

 

jod8.jpg

Ostatnia nocka a jutro wyjazd...szkoda.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to parę moich fotek:

(małe, więcej większych na picassie - link niżej)

 

mgła.jpg

mgła w piątek rano...

 

IMG_7463.JPG

zabrakło identyfikatorów...

IMG_7473.JPG

 

IMG_7453.jpg

obserwacje gwiazdy w dzień, potrzebny MIB !

IMG_7369.jpg

i w nocy

 

IMG_7508.JPG

zlot ekstremalny ;-)

IMG_7501.jpg

będzie nowy awtar ? ;-)))

 

IMG_7583.JPG

 

IMG_7533.JPG

pif paf !

 

zdjecia i komentarze czyli reszta zabawy na http://picasaweb.google.pl/sp3uca/ASTRO_JODOW_2009#

 

Andrzej

ps.wasze fotki super!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łeb jeszcze paruje, ale powoli ustępuje zaćmienie spowodowane zbyt pozytywnym szokiem zlotowym,więc spróbuję wyskrobać te parę słów.

Dzięki ekipie tczewsko-kwidzyńskiejudało się dotrzeć na zlot jako jednej z pierwszych ekip(oczywiście tylko po to, żeby zawstydzić tych, co mieli bliżej a przybyli później ;-)

Swoją drogą - nasz wynik to 576km. To jak w końcu, miał ktoś dalej? ;))

Mimo nieprzespanej nocy nie byłem wstanie zasnąć ani nawet usiąść na dupie bo z mgły co chwila wyłaniał się jakiś ożywiony awatar ;) Co kilka – kilkanaście minut pojawiał się ktoś nowy (choć bardzo często dobrze znany) a gęba sama się śmiała (zresztą, nie tylko mnie). Pogoda była w sam raz na spokojne rozmowy, zbyt dużo gwiazdek mogłoby opóźnić integrację. Szkoda tylko, że zmęczenie nie pozwoliło mi posiedzieć z Wami dłużej tego wieczora...

Drugiego dnia na polance przed schroniskiem zaczęły pojawiać się teleskopy (nawet Pablito wystawił swojego Schmidta-Newtona dla niepoznaki :D). A wieczorem – szaleństwo. Pożyczanie okularów, filtrów (o ile mi wiadomo,nikomu nic nie zginęło a chaos był nieprzeciętny), sprawdzanie widoku u siebie, u kolegi... Biegałem jak w jakimś amoku od sprzętu do sprzętu, sam nie wiedziałem gdzie się podziać, bo miałem ochotę być wszędzie na raz. Do teraz się dziwię, że coś zobaczyłem :D

Niewątpliwym hiciorem pierwszego wieczoru był Veil z marcinowego zestawu: Taurus 16 + Nagler 31 + OIII - kolejka nie chciała się skończyć... W Taurusie padły też inne hity wieczoru: California, Koński Łeb, Kwintet Stephana,M33 z wyraźnymi ramionami... A i tak co chwila ktoś podchodził i prosił o "najzwyklejszą" M13 :)

Sobota przyniosła jedną z cięższych chorób: pestlica binozłośliwa. Jak pisałem w wątku PST+bino -nie mogłem się napatrzeć, miałem tylko ochotę krzyczeć: IT'S ALIVE! Niezapomniane wrażenia...

Ostatniej nocy powietrze nie było aż tak przejrzyste jak noc wcześniej, ale udało mi się ustrzelić kilka kulek w zachodzącym Strzelcu i parę innych obiektów... W sumie w Syncie padło sześć nowych dla mnie messierów i kilka dalszych obiektów NGC. A przez wyciąg przewinęło się 14 (!) okularów i trzy filtry. Tak więc mam nad czym dumać...

Podsumowując: przede wszystkim - przewspaniali ludzie. W zlotowym gronie nie było nikogo kogo widziałbym choćby po raz drugi, a czułem się jak wśród starych znajomych. Naprawdę niesamowite uczucie.

Po drugie - ogrom praktycznej wiedzy! W skrócie - jedno spojrzenie przez okular więcej powie niż 1000 opinii. W paru miejscach musiałem dość radykalnie zrewidować swoje poglądy :)

Można było dowiedzieć się naprawdę wiele, zaskoczyć tu i ówdzie, baa, nawet Wimmer bardzo dużo dowiedział się o swoim sprzęcie :szczerbaty:

...

I na koniec jeden z lepszych dialogów na zlocie:

- Co jest lepsze, orgazm czy zaćmienie? (mowa była o zaćmieniu Słońca)

- Myślę, że orgazm podczas zaćmienia

- Dobrze, że nie zaćmienie podczas orgazmu...

 

:szczerbaty:

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam wszystkich Zlotowiczów (From Outer Space :szczerbaty::ha:)

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moja krótka relacja zlotowa :szczerbaty:

 

 

Mam nadzieję, że się wam spodoba i że nie macie nic przeciwko temu, że wykorzystałam wasze zdjęcia(w sumie tylko dwa :rolleyes: )

 

Agatek,

 

filmik odjechany!

 

A uchwycenie takiej lokalnej osobliwości jak Człes w ruchu na trampolinie, wykracza poza ramy tradycyjnego reportażu :Boink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Chciałam zrobic coś dłuższego, ale na zlocie non-stop coś się działo i żal mi było marnowac czasu na bieganie z kamerą czy aparatem :rolleyes:

 

No a Człeps, w spowolnionym tępie, wygląda bardzo majestatycznie :D

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.