Skocz do zawartości

Synta 10" czy...?


M-cz77

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Jestem nowy na forum, i nareszcie mam fundusze na rozpoczęcie przygody z astronomią :)

Mieszkam w Warszawie (niestety), więc obserwacje mógłbym prowadzić tylko na wyjazdach (rodzina na Podkarpaciu). I stoję przed dylematem- jaki teleskop kupić?

Naczytałem się wiele dobrego o Syntach na dobsonach (szczególnie o Syncie 10"), lecz nie wiem jak z transportem... Ona jest OGROMNA... Czy znaczie może jekiś dobry teleskop, + - ceny Synty (1800), który nie byłby tak duży? Osobiście wolałbym oglądać DSy, i fajnie by było, gdybym mógł raz na jakiś czas pstryknąc fotkę księzyca lub jakiejś planety. Nie mam na myśli astrofotografii, na razie jestem amatorem i to jest zbyt zaawansowana dziedzina astronomii jak dla mnie :P

Czy dla początkującego opłaca się montaż inny niż dobsona? Czy też zupełnie amatorskie fotki mógłbym porobić na dobsonie?

http://astroexpo.pl/index.php?selected_teleskop=66&module=Photo&func=search&titletag=Sky%20Watcher%20Synta%2010%22 Tu są zdjęcia wykonane syntą 10", lecz na montażu EQ-6. Ile taki montaż kosztuje? Czy takie widoki można zobaczeć przez ten teleskop "na żywo", czy tylko przez astrofoto? Słyszałem, że obiekty nie są kolorowe przy zwykłym patrzeniu, i stają się takie tylko przy robieniu zdjęć i długim naświetleniu- czy to prawda? Pytanko: w jakich jednostkach jest podawany czas dla ekspozycji? Np. Espozycja: 1 x 1/100 * ISO 400 (ilość x czas/iso)

I ostatnie pytanie- oglądając słońce przez teleskop, można zobaczyć protubernacje? Z tego, co widziałem, to słońce na zdjęciach jest idealnie okrągłe, z widocznymi plamami i niczym więcej. Czy możliwe jest zobaczenie czegoś takiego? http://www.teleskopy.pl/porady/images/obslo/slonce_w_maks_aktywn.jpg

Z góry dzięki za odpowiedzi i przepraszam za tak długi (i zapewne powtarzający się) post :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez teleskop nie zobaczysz takich widoków jak na zdjęciach. Abyś się nie rozczarował, przed zakupem przejrzyj dział o astroszkicowaniu, tam koledzy bardzo dobrze utrwalają na papierze to, co naprawdę widać przez teleskop. Prawie wszystkie DSy (poza paroma wyjątkami) są widoczne jako szare lub świecące obiekty o pewnym kształcie.

Synta 10" to niezły wybór do DSów, choć na astrofoto z tym sprzętem bym się nie rzucał. Fakt, teleskop jest trochę duży - może warto by było nieco więcej uzbierać i kupić wersję składaną, zwłaszcza, że trochę będziesz z nim podróżował? Jeśli astronomia Cię wciągnie, będzie to sprzęt na lata.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Pisąc o astrofoto miałem na myśli pstryknięcie fotki księżyca lub czegoś podobnego, bez mikroruchów itp. Pomyślę o składaku, lecz to wyczerpałoby całkiem fundusze, i żadnego okularu bym nie kupił :/ Nawet nie wiem jaki okular kupić, ale wiem jedno- one są strasznie drogie :/

Czyli nie ma innych teleskopów, w cenie synty, o proównylwanej jakości lecz mniejszych?

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/1200 jest mniejsza ale i tak do samochodu ładujesz ją w poprzek tak więc czy bedzie to 254/1200 czy 200/1200 to wsio ryba. W teleskopie do visuala najważniejsza jest średnica. montaż bedzie większy w 254/1200 no ale tu chodzi o oglądanie.

 

ps. http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-c9-14-sgt-xlt,d454.html

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum!!

Na początek dwa użyteczne linki :

 

http://www.celestia....eskop_na_balkon

http://www.celestia....jskie_balkonowe

+ tak jak pisał kolega wyżej dział szkice: http://astro-forum.o...hp?showforum=87

 

Piszesz, że mieszkasz w centrum Warszawy i chcesz obserwować sporadycznie (wyjeżdżając pod ciemne niebo).

Myślę, że to nieco błędne podejście. Dobry teleskop to taki, który wykorzystujesz często a nie taki który kurzy się w kącie.

Miałem kiedyś podobny dylemat i po długich poszukiwaniach znalazłem chyba taki złoty środek. Też mieszkam w centrum miasta (jeszcze) a w takich warunkach nie wykorzystasz w pełni Synty 10''. Będzie ona tylko łykała LP. Poza tym to prawdziwa armata.

Do miasta według mnie najlepsze są SCT. W tym wypadku do obserwacji na zadowalającym poziomie wystarczy coś z zakresu 6-8'' (choś lepiej 8'').

Jest to teleskop dużo mobilniejszy, mniejszy i lżejszy (tylko 8kg) przy dużych możliwościach obserwacyjnych. Przy światłosile f/10 pooglądasz sobie DS (pod warunkiem znalezienia w miarę ciemnej miejscówki) wkładając jakiś okular 42mm lub planety (tu obserwacje w mieście są dużo prostsze).

Takiego SCT powiesisz na jakimś EQ5. Do wizulala spokojnie sobie poradzi.

Na rynku wtórnym często są dość ciekawe okazje żeby kupić taki sprzęcik.

 

Oczywiście to tylko moje zdanie.

 

Iostatnie pytanie- oglądając słońce przez teleskop, można zobaczyćprotubernacje? Z tego, co widziałem, to słońce na zdjęciach jestidealnie okrągłe, z widocznymi plamami i niczym więcej. Czy możliwejest zobaczenie czegoś takiego? http://www.teleskopy...maks_aktywn.jpg

 

 

Zwykłym teleskopem nie ujrzysz takich widoków. Do tego potrzeba specjalizowanego teleskopu do obserwacji słonecznych z bardzo wąskim filtrem h-alpha. Najtańszy jest Coronado PST (około 1500zł z drugiej ręki). Dalej ceny stają się już kosmiczne.

Korzystając ze zwykłego teleskopu z folią Baadera ujrzysz jedynie (albo aż ;) ) plamy słoneczne, pochodnie i granulację. Zapewniam, że te widoki też potrafią zachwycić.

 

Pozdrawiam i ciemnego nieba

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzięki za posty :) McArti- fajny teleskopik w linku, lecz CIUT za drogi :P Poza tym teleskopy z komputerem zabierają całą zabawę :P

Lukasz83- pisząc o obserwacjach w mieście, myślałem żeby tylko rzucić okiem na księżyc, a prawdziwe oglądanie zostawić na wyjazdy. I właśnie wtedy są problemy, mam rodzinę sześcioosobową, i trochę trudno zabrać wielki teleskop, siebie i 5 innych osób (a z zasady jadę do rodziny w bieszczadach z moją "paczką" :P )

Czy moglibyście proszę podać jakąś nazwę dobrego modelu SCT, bo troszeczkę się podubiłem :P I co to znaczy SCT? To jakiś rodzaj teleskopu?

Czy sprawę mocnego LP nie można częściowo polepszyć jakimś filtrem (typu ND)? Czy też wszystko będzie po prostu rozmazane?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawę mocnego LP nie można częściowo polepszyć jakimś filtrem (typu ND)? Czy też wszystko będzie po prostu rozmazane?

 

Można sobie pomagać, ale filtr nigdy nie zastąpi dobrego nieba. LP raczej nie ma wpływu na ostrość, a na kontrast, DSy gorzej widać gdy tło jest jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzięki za posty :) McArti- fajny teleskopik w linku, lecz CIUT za drogi :P Poza tym teleskopy z komputerem zabierają całą zabawę :P

Lukasz83- pisząc o obserwacjach w mieście, myślałem żeby tylko rzucić okiem na księżyc, a prawdziwe oglądanie zostawić na wyjazdy. I właśnie wtedy są problemy, mam rodzinę sześcioosobową, i trochę trudno zabrać wielki teleskop, siebie i 5 innych osób (a z zasady jadę do rodziny w bieszczadach z moją "paczką" :P )

Czy moglibyście proszę podać jakąś nazwę dobrego modelu SCT, bo troszeczkę się podubiłem :P I co to znaczy SCT? To jakiś rodzaj teleskopu?

Czy sprawę mocnego LP nie można częściowo polepszyć jakimś filtrem (typu ND)? Czy też wszystko będzie po prostu rozmazane?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

 

SCT- znaczy Schimdt Cassegrain Telescope -> http://www.optyczne....assegraina.html

 

Nie wiem jak często wyjeżdżasz w Bieszczady ale jeśli rzadko to najlepiej kupić SCT bo Newtona (zwłaszcza tak szybkiego jak f/5) w mieście nie wykorzystasz. Za to SCT będzie bardziej praktyczny w mieście (bo jest po prostszu duuuuużo mniejszy od Newtona, wiem co mówię bo mam :) )

A jak masz dostęp do bieszczadzkeigo nieba z zasięgiem ponad 6mag gołym okiem to duży Newton 10'' lub 12'' spowoduje maksymalny opad szczeny u wszytskich. Ale 12'' to monstrum.

 

Za to SCT 8'' to zwarta tuba o długości około 50cm i średnicy około 22cm- doskonała na wypady i gdy ma się mało miejsca. Taki Celestronik 8'' często jest do dostania na rynku wtórnym za około 2k PLN. Dokupujesz do tego EQ5 i masz mobilny (w porównaniu z Newtonem 12'') sprzęt wyjazdowy ze sporymi możliwościami.

 

Nowe SCT (takie np jak podlinkował McArti ) są niestety dość drogie więc musisz szukać czegoś "second hand".

 

A na LP niestety jeszcze nikt nie wynalazł dobrego sposobu. Wszystkie filtry to tylko półśrodki.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.