Skocz do zawartości

Nie tylko tranzytem.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem coś niesamowitego. Cos co obudziło we mnie na powrót starą fascynacje spektroskopią. Spektorskopia i egzoplanety to jeszcze nie wywołuje dreszczy, ale jak dodamy do tego słowo "amatorsko" zaczyna się robić intrygująco.

 

Po kolei.

 

Czterech panów z kraju nad Sekwaną, Olivier Thizy, Michel Pujol, Valérie Desnoux i Christian Buil podpięli do swojego teleskopu sporą, czarną skrzyneczkę od http://www.shelyak.com/en/eshel.html , eShel spectrograph. (zbudowali też własny, ale to już inna bajka)

 

IMG_7394%20Systeme%20eShel_all_600x411.png

 

Tak uzbrojony teleskop w obserwatorium koło Tuluzy (między innymi) skierowali na kilka znanych układów planetarnych. I zaczeli się przyglądać widmu w zakresie 440nm-640nm (aby zminimalizować w pomiarach wpływ od linii absorbcyjnych atmosfery naszej mamuśki Ziemi). Napisali sobie do tej obróbki własny soft. Pikuś, już ich lubie.

Zdeżyli się z dwoma poważnymi problemami. Pierwszy to konieczność połączenia wielu rejestracji (dodatkową szykaną było zmienianie miejsca i teleskopu z którego prowadzili rejestracje) i troche karkołomna kalibracja całego bajzlu w trakcie sesji.

 

"Gapienie" sie i zbieranie danych trwało bagatelka pół roku "Radial Velocities have been measured between March and August 2009." Czy ja zacytowałem Radial Velocity? Tak, dokładnie. Chłopaki z benedyktyńska cierpliwoscią i dokładnością spektroskopu od Sheylak Instruments, badali jak im sie te linie absorbcyjne bujały odrobinkę.

 

I wypatrzyli!

 

hd195019_plot3.png

hd195019_plot2.png

 

Źródło: http://astrosurf.com...rasolar/obs.htm

 

SZACUN! notworthy.gif

 

To, że przy okazji cmoknęli tranzyt canonem to już mały pikuś.

 

Poczytajcie materiały z linków. Ten spetrograf to może nie jest towar który można kupić z półki obok płatków kukurydzianych, ale jest to jak najbardziej towar sklepowy.

 

 

Chyba czas powrócić do starej fascynacji zabawami z widmem...

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.