Skocz do zawartości

Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor


Emblemgreg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam na początku!

 

Chciałbym zakupić jakąś lunetkę do obserwacji astronomicznych. Nic nowego nie wniosłem do tego forum jak do tej pory - wiem. Temat jak tysiące innych na tym i innych forach. Czytam, czytam, studiuję, studiuję - fora, posty, optykę. Im więcej wiem - tym mniej wiem. Waham się przed kupnem czegokolwiek a po paru tygodniach znowu mnie nachodzi. Dzwoniłem, dowiadywałem się. I mam problem. To będzie mój (nasz - z synem 14 lat) pierwszy teleskop. Waham się przy zakupie tego telaskopu: Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor.

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_74/products_id/686

 

Co nas interesuje konkretnie? Nie wiemy. Chcemy oglądać/obserwować co się da. Limit budrzetowy 1500 PLN (max). Miejsce obserwacji: mała miejscowość niedaleko Szczecina (kilka opcji - wioski dookoła naszego miasteczka gdzie niebo jest piękne). Znam niebo ze względu na mój zawód. Mamy software na kompie. Zachwycamy się widokami planet, mgławic na necie.Są lunety w tej cenie z większym lustrem (Synta 6",8" czy 10" na Dobsonie chyba nam nie leży). Istnieje prawdopodobieństwo fotoastro. Chcemy wkręcić w to żonę/mamę.

Panie/Panowie proszę o pomoc. Może jakieś sugestie. Poczytamy, postudiujemy. Chcę małego wkręcić w coś, by odwlec go od złego. Niech ma jakieś hobby.

Mam jeszcze taką propozycję by stworzyć coś dla zupełnie zielonych. Podstawowe pojęcia z zakresu astronmii i optyki. Myślę, że to zaoszczędzi im czasu w poszukiwaniach i nauce. Zaoszczedzi czas ludziom udzielająym odpowiedzi. A im ułatwi wybór a jak już padną jakieś pytania to będą to (mam nadzieję) konkretne pytania. Aczkowiek przy zakupie pierwszego teleskopu będą zawsze. Szczególnie dla młodych.

Przecież dla nich wydanie kilku uciułanych stówek to jest poważna decyzja.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji jeżeli macie miejsce (ogródek, łąka itp.) to Synta na Dobsonie jest najlepszym rozwiązaniem (tania, łatwa w obsłudze, plus zostaje więcej $ na dodatkowe akcesoria jak okulary +/- filtry). Na powyższym Newtonie 150/75 można sporo, także pod kątem astrofoto - ale ci co na tym fotografują z większym doświadczeniem wydali znacznie więcej niż teleskop + parę dodatków (lepszy montaż np. HEQ-5, plus/minus korektor komy, plus/minus guiding do dłuższych ekspozycji itd itp.). Jeżeli przewidujesz z czasem ulepszanie zestawu pod kątem astrofoto jeżeli hobby wciągnie to można z tego newtona startować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Pewnie,że warto zakupić ten Teleskop Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 bo ten Teleskop posiadam,jest jasny F/5 obiekty na niebie się dobrze spisują jak Mgławice czy Gromadki a szczególnie piękne kraterki na Księżycu,Gwiazdy podwójne itd. :rolleyes: Przydało by się dokupić napęd jednej osi. Na pewno nie pożałujesz jak ten Teleskop na będziesz! Ja z tego sprzętu jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Poczytaj to encyklopedia astronomi amatorskiej

 

 

 

Panowie, dzięki. Te strony też przerabiałem. Cały czas czytam i obserwuję forum. Jutro mam zamiar to coś zamówić. Może jakieś podpowiedzi dotyczące okularów. A może ktoś mi jeszcze bardziej zamuli mózg jakimiś propozycjami :blink: . Czytam opinie użytkowników w różnych sklepach i mam coraz lepszy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz przede wszystkim oglądać to zdecydowanie coś szerszego! 8" jeżeli bedziecie we dwójkę zawsze to nawet 10". To wtedy gdy to do oglądania ma być.

Chyba, że to ma być wszechstronna zabawka mechaniczna to wtedy paralaktyk daje duze możliwosci kombinacji silniczków pilotów , prowadzenia aparatu foto itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji jeżeli macie miejsce (ogródek, łąka itp.) to Synta na Dobsonie jest najlepszym rozwiązaniem (tania, łatwa w obsłudze, plus zostaje więcej $ na dodatkowe akcesoria jak okulary +/- filtry). Na powyższym Newtonie 150/75 można sporo, także pod kątem astrofoto - ale ci co na tym fotografują z większym doświadczeniem wydali znacznie więcej niż teleskop + parę dodatków (lepszy montaż np. HEQ-5, plus/minus korektor komy, plus/minus guiding do dłuższych ekspozycji itd itp.). Jeżeli przewidujesz z czasem ulepszanie zestawu pod kątem astrofoto jeżeli hobby wciągnie to można z tego newtona startować :)

 

riklaunim :Beer: dzięki!

Pewien koleś ze sklepu zapodał nam jeszcze tę opcję.

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_74/products_id/684

 

Używając mózgu małpy stwierdzam, że ten droższy (wcześniejszy) jest lepszy. Ale... Czy czasem nabywając lepsze oklularki i inne akcesoria do tego tańszego nie uzyskam lepszych obrazów niż w tym droższym? Generalnie waga mnie nie rusza. Poświęcę się dla rodziny. Mam nadzieję, że wysiłek zostanie wynagrodzony! B)

Edytowane przez Emblemgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz przede wszystkim oglądać to zdecydowanie coś szerszego! 8" jeżeli bedziecie we dwójkę zawsze to nawet 10".

 

 

McArti :Beer: dzięki!

 

Ale dobson jakoś nam nie leży. Zdaję sobie sprawę, że lustra nigdy nie za dużo.

 

A w ogóle przepraszamy za ten wątek, bo zauważyliśmy, że już taki istnieje. Sorki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że warto zakupić ten Teleskop Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 bo ten Teleskop posiadam,jest jasny F/5 obiekty na niebie się dobrze spisują jak Mgławice czy Gromadki a szczególnie piękne kraterki na Księżycu,Gwiazdy podwójne itd. :rolleyes: Przydało by się dokupić napęd jednej osi. Na pewno nie pożałujesz jak ten Teleskop na będziesz! Ja z tego sprzętu jestem zadowolony.

 

 

astrodamian27 :Beer: też dzięki.

A jakie masz okularki do tej tuby? Te co w zestawie? czy jakieś dokupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Boink:

Panowie,

Czytam i czytam. Gryzę i gryzę.

Zastanawiam się jeszcze nad tą opcją: Sky-watcher Dobson 8" PYREX 200/1200 Reflektor.

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/537

 

Porównując te maszyny (a chodzi mi o doznania wizualne -tzn. to co zobaczę w okularze), która jest lepsza?

 

1) Sky-watcher Dobson 8" PYREX 200/1200 Reflektor

2) Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor

3) Sky-watcher BK15012PEQ3-2 150/1200 Reflektor

 

1) http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_34_37/products_id/537

2) http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_34_37/products_id/686

3) http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_34_37/products_id/2842

 

Cenowo są takie same. Czy montaż w tych tubkach, aż tak znacząco wpływa na komfort obserwacji (chodzi mi o rzeczywiste doznania w trakcie obserwacji)? Czy to poprostu mały bajer w tym przedziale cenowym i dobson tu mimo wszystko wygrywa?

Porównując te teleskopy z matematyczno-fizycznego punktu to dobson tu przeduje (dzięki lpszemu lusterkowi i dłuższej tubce).

Czy przy astrofoto ma to naprawdę znaczący wpływ na wykonywanie zdjęć i czy czasem nie będę musiał dokupywać dużo droższych gadżetów? (przy czasie naświetlenia kilkudziesięciu minut ten montaż bedzie naprawdę się spisywał?)

Proszę o konkretne odpowiedzi. Plusy minusy, bez zbędnego wgłębiania się w suchą teorię.

Chciałym raz jeszcze zaznaczyć, że efekt wizualny stawiam ponad wszystko.

 

Są to moi finałowi kandydacji i jakiegokolwiek wyboru dokonam pomiędzy tymi teleskopami.

Dzięki za każdą wypowiedź. Nawet taką, która jeszcze bardziej rozmiksuje mój mózg.

 

Jeżeli gdzieś walnąłem gafę to sorry :Boink:

Edytowane przez Emblemgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson jest bardzo prostym montażem więc jest tani. Nie nadaje się do astrofoto (poza księżycem czy ściganiem samolotów po niebie) bo nie potrafi jak montaż paralaktyczny ruszać się zgodnie z ruchem gwiazd/planet (tj. śledzić obiektów).

 

Co do 150/1200 vs 150/750 - to ten pierwszy jest dłuższy (krótszy będzie nieco bardziej stabilniejszy na montażu) i ciemniejszy (dłuższe czasy ekspozycji fotek ciemnych obiektów). Na forum paru fotografów z 150/750 znajdziesz, a ich fotki są bardzo fajne ;) (tyle że zrobione podrasowanym zestawem niż ten sprzedawany).

 

 

A najlepiej będzie jak przed zamówieniem skonsultujesz zestaw ze sprzedawcą znającym niejednego Plossla :) Z teleskopy.net nie miałem kontaktu (być raczej nie powinno), możesz też napisać do Janusza na astrokrak.pl. Podajesz warunki jakie masz, co chcesz obserwować, jak bardzo zależy ci na foceniu itd. - to ci zasugerują najlepszy gotowy zestaw + wszystkie złączki i ustrojstwa) :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1) Sky-watcher Dobson 8" PYREX 200/1200 Reflektor

2) Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor

3) Sky-watcher BK15012PEQ3-2 150/1200 Reflektor

 

1) najlepsze co sie moze zdarzyć do wizuala

2) do zabawy we wszystko z ograniczeniem wszystkiego (tuba troche cienka, montaż biedny bo nawet nie EQ5)

3) pomyłka totalna to coś trzęsie sie jak galareta. Eq3-2 nie nadaje sie do 150/1200

 

Dobson jest najszybszy i najwygodnieszy w uzyciu. Przy duzych powiekszeniach 200x i wiecej rośnie wygoda na paralaktyku, bo masz mikroruchy. ALE trzeba miec co oglądac przy tych 200x. wiec 200mm skasuje tu wszystko inne.

 

Co do astrofoto. sensowne astrofoto to koszt 10tys zł. (mozna za 5 ale to juz kompromisy i dziadowanie)

Eq3-2 da mozliwośc zobaczenia "jak to jest" i nic wiecej. do normalnego astrofoto sie NIE NADAJE!!! (periodic error i jego powtarzalność)

Do astrofoto teleskop jest ZBĘDNY! aparat i obiektyw 200mm na montażu. da lepsze rezultaty niż silenie sie przez teleskop.

Sprzęt do ogladania w znakomitej wiekszości przypadków NIE JEST sprzętem do foto.

 

rozsądna droga jest taka. montaż z aparatem i obiektywem do focenia. A dobson duży do ogladania.

Edytowane przez McArti
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

No i dokonałem zakupu. Wybór padł na: Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor. Teraz czekam na dostawę. Poogłądałem zdjęcia z tej lupy na forum i sądze, że chyba nie będę żałował. Zobaczymy. Chyba jednak mobilność przemówiła. Mam sposobność obserwacji w paru miejscach poza miejscem zamieszkania (małe wioseczki - ciemne niebo, zdala od miast). Mnie często nie ma w domu, więc syn z żoną nie powinni mieć problemu w transporcie tego cacka.

 

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Emblemgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

astrodamian27 :Beer: też dzięki.

A jakie masz okularki do tej tuby? Te co w zestawie? czy jakieś dokupiłeś?

 

Okularki są standardowe,wiadomo,że trzeba będzie lepsze juz dokupić jak na przykład z lepszej serii Plossl :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Witam,

 

No i dokonałem zakupu. Wybór padł na: Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

 

Gratulacje z dokonanego wyboru,zobaczysz pod ciemnym niebem wiele Gromad,Mgławic,Galaktyk w postaci mgiełek a szczególnie się spisuje M42 w Orionie. Pozdrawiam :D

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem BK15012PEQ3-2 jako pierwszy. Rzeczywiście ten montaż to totalne nieporozumienie. Nie rozumie jak można jeszcze kupić coś gorszego typu EQ-2. Z moją tubą na tym czymś kompletnie nic nie widać trzepie trzęsie jak diabli zraziłem się i żałuje kupna tego sprzętu. Ale nie o to chodzi, pytam jaka jest różnica między ogniskową 1200 a 750mm nie chodzi mi o suche dane tylko o różnicę w wizualu co zobaczę lepiej a czego nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie o to chodzi, pytam jaka jest różnica między ogniskową 1200 a 750mm nie chodzi mi o suche dane tylko o różnicę w wizualu co zobaczę lepiej a czego nie ?

 

Oba teleskopy to 6" więc szczegóły będą te same. Dłuższy teleskop umożliwi uzyskanie większych powiększeń okularem o danej ogniskowej. Krótszy teleskop o większej światłosile będzie miał bardziej widoczną komę. Dłuższy będzie miał nieco mniejsze pole widzenia od krótszego.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Boink:

 

Witam raz jeszcze,

 

No i zaczęło się. Czułem, naprawdę czułem, że brnę w krainę niekończących się zakupów :lol:

Lupa już zamówiona (sukces dzięki, powiedzmy, wspólnej pomocy - dzięki jeszcze raz) :Salut:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

Mały (syn) szczęśliwy. Już mi stepuje w domu z niecierpliwości. I ciągłe pytania: kiedy przywiozą. :D

No ale... Te dwa okularki załączone do zestawu to nie są to chyba pozycje "number one" na liście/listach astro hobbystów (ale lepsze to niż nic). Chciałbym dokupić okular/y do tego zestawu. Poczytałem na forum i doszedłem do wniosku, ze taki 30mm lub 32 mm byłby mile widziany w kolekcji. Prawdopodobnie coś w okolicach 5-6 mm również. Kusi mnie jakiś mniejszy - 2 mm. Ale... czy ten malutki nie będzie czasem... przerostem formy nad konstrukcją lupy. Czy jesteście w stanie coś polecić? Cena/jakość będzie miała duży wpływ na wybór (ze wskazaniem na to pierwsze) B)

 

Filtry. Zamówiłem do zestawu filtr słoneczny i księżycowy

 

http://deltaoptical.pl/folia-filtr-sloneczny-baader-nd-5,d269.html

http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-2,d1400.html (czy tutaj czasem nie dałem ciała??? Teraz to zauważyłem)

 

...chyba powinno być to: http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

 

I ostatecznie ten Barlow. Daje wystarczająco dobry obraz? Czy jest coś lepszego w dostępnej cenie?

 

Przepraszamy za następną listę z pytaniami? Giełdę przerobiłem - ale na dzień dzisiejszy nie ma tam nic dla nas.

Dzięki za odpowiedzi/porady. Pozdrawiamy

Edytowane przez Emblemgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150/750 ma wyciąg Cryforda 2" więc filtry i okulary 2" będą pasować. Pasować będą także filtry i okulary 1,25" bo dają redukcję od razu do tego teleskopu (a dodane do niego okulary są 1,25". Filtr musi mieć tą samą średnicę co okular). W przypadku filtrów za 2" zapłacisz więcej bo to więcej cennego szkła :) Co do filtrów to ewentualnie zamiast księżycowego można pomyśleć nad polaryzacyjnym dającym płynną regulację jasności :)

Co do okularów to jest to światłosilny teleskop F5 więc okularom nie wybacza. Możesz obserwować w lepszych Plosslach, ale np. obraz na obrzeżach nie będzie dobry (choć centrum pola widzenia będzie ok). Przy 30, 32 mm można poszukać jakiś szerokokątnych. Do dużych powiększeń 5 mm da dla 150/750 powiększenie 150x, które jak na przeciętne warunki będzie dobrym maksimum (teoretycznie dla tego teleskopu do 300x można zejść, ale to przy super warunkach i super optyce).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150/750 ma wyciąg Cryforda 2" więc filtry i okulary 2" będą pasować. Pasować będą także filtry i okulary 1,25" bo dają redukcję od razu do tego teleskopu (a dodane do niego okulary są 1,25". Filtr musi mieć tą samą średnicę co okular).

 

 

Dzięki riklaunim,

 

poprawcie mnie jeśli się mylę: czyli posiadając okulary 1,25" najlepszym wyjściem jest zakup filtrów również 1,25". Ta redukcja to po prostu przydatny gadżet, który potrafi zrobić małą sieczkę z mózgu początkującemu hobbyście :blink:

Reasumując, do moich okularów najodpowiedniejszy będzie filtr o średnicy 1,25, prawda?

 

Dzięki

Edytowane przez Emblemgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poogłądałem zdjęcia z tej lupy na forum i sądze, że chyba nie będę żałował.

Mam tylko nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że to co zobaczysz w tym teleskopie nijak ma się do zdjęć, które nim zrobiono? Jeśli chcesz wiedzieć, czego się spodziewać przejrzyj raczej dział szkiców: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup 30mm okularu do tego teleskopu [z tak krótką ogniskową] mija się raczej z celem. Z okularem 25mm [będzie w komplecie] dostajesz 5mm źrenicy wyjściowej i co najmniej 1.5st. pola widzenia. Zwiększanie źrenicy wyjściowej popsuje kontrast przy najmniejszym zaświetleniu nieba,często nawet te 5mm to za dużo. Nie ma tez jak widać sensu stosowanie okularów 2" w tym teleskopie. 2" wyciąg w nim to raczej ze względu na astrofoto na tej tubie -ale z kolei montaż EQ3-2 do tego się nie nada, z resztą długoczasowe astrofoto z ogniskową 750mm to z tego co wiem [nie jestem praktykiem, pomijając parę doraźnych zabaw z kompaktem o ogniskowej <140mm na EQ3-2] raczej nie jest zajęcie dla początkujących. Tak jak koledzy piszą, nie sugeruj się zdjęciami, oko ludzkie nawet wyposażone w teleskop tego nie potrafi, co klisza czy matryca kamery.

Warto pokombinować natomiast z okularami do średnich i dużych[planetarnych] powiększeń. W tym ostatnim przypadku powstaje dylemat: tańszy okular + drogi Barlow czy też drogi okular krótkoogniskowy. Poczytaj trochę na www.celestia.pl o okularach.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że to co zobaczysz w tym teleskopie nijak ma się do zdjęć, które nim zrobiono? Jeśli chcesz wiedzieć, czego się spodziewać przejrzyj raczej dział szkiców: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=87

 

Wiem, że to nie to samo. Uczulam na to syna i żonę (żeby nie było: łeeee albo inne tego typu). Ale lubię się bawić programami gaficznymi (może coś pokombinuję - jak już zacznę robić jaieś proste fotki). Teraz gryzę systemy robinie fotek i ich obrabianie. Dzięki Rhobaak

 

Do Jarka: Juz czytam o okularach. Do tego zestawu poprosiłem aby dorzucili okular 6 mm. Tak na początek.

 

Dzięki. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.