Skocz do zawartości

Wybór między dwoma modelami


grazkow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Proszę o pomoc - po przeczytaniu paru artykułów na forum i przeliczeniu możliwości finansowych;) waham się przed wyborem pierwszego teleskopu dla 11 letniej córki.

Wybór pomiędzy SK909AZ3,a SK804AZ3. Oba były w różnych postach podawane jako ewentualny wstęp za małą cenę (ok. 600 zł).

Proszę o konkretną odpowiedź bez rozpoczynania dyskusji, czy za takie pieniądze nie lepiej kupić lornetkę.

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zdecydowanie 90/900. Mniejsze wady optyczne, duuuużo łatwiejszy dobór ewenyualnych okularów i lepszy kontrast. Jak to ma być podstawowy teleskop to dla mnie sprawa jest oczywista

 

 

Popieram wszystkimi ośmioma mackami i czterema czułkami! 90/900 pobije 80/400 na głowę. Sam mam ten ostatni [tylko ze stajni TS, a nie SW], kupiony wyłącznie do specyficznych celów [sprzęt podróżny na zaćmienia]. Jako podstawowy teleskop obserwacyjny wg. mnie się nie nadaje. Gwarantowana silna aberracja chromatyczna i b. poważne problemy z doborem okularów do niektórych zastosowań, ze względu na skrajnie krótką ogniskową. Ustawianie ostrosci przy dużym powiększeniu to też sztuka. Planet to się tym nie da oglądać w ogóle. Na nisko wiszącym Jowiszu i z tańszymi okularami prawie nie można dostrzec pasów w atmosferze, widać jedynie księżyce, dostrzegalne przecież już w lornetce 50mm. Ze względu na duże pole widzenia fajny jest właśnie do zaćmień, koniunkcji itp.

90/900 ma typową dla dobrych achromatów światosiłę F/10, początkujący aberracji chromatycznej pewnie nawet nie zauważy. Ogniskowa taka,że bez problemu można dobrać okulary do wszystkich sensownych powiększeń. Mogą to być te tańsze, choć do planet przydałby się jakiś krótki z odsuniętą źrenicą wyjściowa [LER], bo z 6mm Plosslem czy ortoskopem to nie będzie fajnie.Ale też nie trzeba bankrutowac na lantany. Nieznacznie większa apertura obiektywu też jest na plus -centymetr różnicy w tak małych sprzętach potrafi dać zauważalne efekty.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Myślałem o tym, żeby kupić Syntę na Dobsonie, ale prekracza to możliwości finansowe (w każdym razie nie chcę tyle wydać). Poniewż będzie to prezent pod choinkę więc w grę wchodził tylko sprzęt nowy (jakś wiara w św. Mikołaja wciąż pozostała u mojej córki). W każdym razie decyduję się 90/900 na AZ3. Dzięki jeszcze raz za informacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.