Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Ok może i tak jest jak piszesz, ale w naszych polskich warunkach chyba najbardziej sprzyjającym okresem do obserwacji zórz jest właśnie zima. Próbowałem znaleźć gdzieś w sieci jakieś wzmianki o obserwacji zorzy polarnej w naszym kraju w okresie letnim i jakoś na nic nie natrafiłem. Jeżeli znasz jakieś przykłady to proszę podaj je.

 

Nawiązując do tego Meksyku to ta powtarzalność "średnio co 10 lat" to o jakiej porze roku występuje?

 

Witajcie, widziałem zorze polarną wczesna wiosną w 1989 roku w Lesznie. Niestety jakiekolwiek obserwacje nie mogły być przeze mnie wykonane gdyz przebywałem w tym czasie w wojsku, na poligonie. mogłem jedynie popatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś jest ciekawa sytuacja KP5, ale na fotkach widać jak daleko za linią przerywaną jest zorza. Jeżeli zorza przekieruje sie na Polske to sobie popatrzymy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza skręca ku nam, może na wieczór coś będzie. :D

 

Nie chcę studzić entuzjazmu, ale szanse zobaczenia czegoś oceniam na zerowe. Już tu kiedyś była mowa, że musiałby nad Polską być kolor żółty co najmniej, aby było można coś zobaczyć. A do tego jest bardzo daleko.

 

Poza tym dzisiaj Księżyc prawie w pełni, więc tym bardziej niczego się nie zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle, że dziś w nocy będzie maksymalne wychylenie zorzy w naszym kierunku, ale czy będzie zorza u nas nie wiadomo ;) Ale warto przykuć troche uwagi na info:

 

Mid-latitudes 0-24 hr 24-48 hr

ACTIVE 40 % 55 %

MINOR 10 % 10 %

SEVERE 05 % 05 %

 

High latitudes 0-24 hr 24-48 hr

ACTIVE 45 % 50 %

MINOR 20 % 25 %

SEVERE 10 % 10 %

 

pmapN.gif

noaa_kp_3d.gif?

 

Pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hi! Widziałem dzisiaj (11grudnia 2010) na północy około godz 19:10 zielony łuk na niebie raz silniej zielony raz trochę bardziej niebieskawy, niebo było czarne zachmurzone tylko nad miastami (mieszkam na wsi) było widać pomarańczowe łuny więc bardzo mnie to zdziwiło. Po 20 min nie było po tym śladu, czy to możliwe że była to zorza? Wiedziałem że występują w Polsce, ale jestem trochę sceptyczny. Proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi! Widziałem dzisiaj (11grudnia 2010) na północy około godz 19:10 zielony łuk na niebie raz silniej zielony raz trochę bardziej niebieskawy, niebo było czarne zachmurzone tylko nad miastami (mieszkam na wsi) było widać pomarańczowe łuny więc bardzo mnie to zdziwiło. Po 20 min nie było po tym śladu, czy to możliwe że była to zorza? Wiedziałem że występują w Polsce, ale jestem trochę sceptyczny. Proszę o odpowiedź

 

hm... wykresy aktywności Słonecznej z 18.15 raczej na to nie wskazują...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Silny rozbłysk na słońcu o sile M6.6 z plamki 1158 wycelowany prosto w Ziemie. Myślę, że powinniśmy mieć zorze :D

Pocisk wyleciał o godzinie 18:38 polskiego czasu :))) Siła rosła w moich oczach na tym wykresie:

 

Xray_1m.gif

 

Źródło: http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_1m.html

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest taka, że wyrzucone 18 listopada 2003 CME o sile M4 wywołało zorze w Polsce 20 listopada 2003 i do tego plama nie była idealnie skierowana na Ziemie tak jak teraz. Więc jak na moje na 99% mamy gwarantowaną zorze polarną. Teraz pozostaje zamówić dobrą pogode, a chmury wysłać w daleką podróż. Zamówienie CME prosiłbym na godziny wieczorne, żeby oświetlić nieco ulice :D

Poczekajmy na raport na stronie: http://www.spaceweather.com/

 

taki piękny brylantowy pierścionek wam zostawiam :))

 

f_094_335_193_1024.jpg

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że będą poprawiny w niedługim czasie i to o większej sile ;) Plamka rośnie, a nadzieja ku temu także :)

Co do zorzy to polecam wykres powyżej z postu #38. Pojutrze, albo jutro w nocy jak będzie Bz ponad 20nT na południe(south), to można wyjść na podwórko, na balkon, czy gdzieś, ważne, że w strone Bałtyku popatrzeć czy nie widać jakichś dziwnych świateł :)

 

Oto mały wykresik przedstawiony przez kolegę @amator2 z innego tematu:

 

Około - 23 nt widać zorzę na północu kraju

Około –25 nt widać zorzę w centralnej Polsce

Około –27 nt widać zorzę na południu kraju

Około –29 nt widać zorzę na południowych krańcach kraju

 

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że najszybciej oznajmiłem w internecie o rozbłysku M6.6 pojawiły się w póńniejszym czasie newsy w tych linkach:

- http://www.tvp.pl/wiedza/aktualnosci/efektowne-zorze-z-wyrzuconej-materii-slonca/3976620

- http://www.twojapogoda.pl/astronomia/108073,slonce-gwaltownie-zwieksza-aktywnosc

 

Teoretycznie jakieś CME leci w kierunku Ziemi. Nawet niejedno podejrzewam. Sądząc po filmikach Sondy Soho Lasco C3 sądze, że Słońce strzela ślepakami dużego kalibru. W Lasco C3 nie widziałem chmury gazu pędzącego z bardzo jasnym odcieniem, tak jak po CME siły M4 w 2003. Ale podejdźmy do sprawy optymistycznie. Może za 2h lub 3h będzie potężniejszy wybuch sądząc o potobnym zachowaniu X-ray na wykresie 3-dniowym:

http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_5m.html

Wracając do zorzy, to CME może przylecieć najpóźniej jutro w nocy, albo będzie tak słabe, że dopiero pojutrze o bardzo miernym wpływie. Warto monitorować sprawę. Może akurat się trafi na podmuch wiatru słonecznego tymi kilkakrotnymi CME o różnej sile.

 

Pozdrawiam :)

Xray.gif

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z moim prognozowaniem na potężniejszy wybuch mamy dzisiejszy rozbłysk o sile M2.2 . Być może to jeszcze nie koniec...

 

PS. Nie sugerować się czasami mapką z postu #32 o mapie Zorzy. Jest ona pokazywana na wykazie Bz nT, lecz o bardzo "spóźnionym zapłonie". Radze szczególnie podglądać wykres w poście #38.

Edytowane przez tommy12
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to jeszcze dziś będzie można coś zobaczyć. Jutrzejszy dzień też powinien być mile widziany z zorzą.

Dziwna sprawa z tym wskaźnikiem od pola Bz. Chyba się zawiesił. Za duże natężenie jest heheh ;)

 

20 Bz Nt poludnie !!! // jak na moje to wpływ jakiejs slabej tzw. cewki C-klasy, albo "coronal hole". Także wg mnie nasze M'ki są w kolejce :)

 

A tak od siebie, to przy dużej intensywności Bz Nt South, tak jak teraz dostrzegam dziwne chmury takie jakieś nienaturalne o innym kształcie tak jakby zdmuchniętym, chociaż to zorzą nie jest.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. Ja mam neta w komie, więc w każdej chwili, gdy się przebudze mogę zerknąc czy coś jest z magnetosferą ;)

Ale mogę was pocieszyć. Słoneczko się rozgrzewa, to w tym roku myślę, że spokojnie dostrzeżemy zorze i będzie ona trwała nie kilkanaście minut, tylko kilka godzin po potężnych rozbłyskach klasy X :) Troche księżyc świeci, ale myśle, że jak będzie zorza dość intensywna to księżyc nie przeszkodzi ;) Ogólna bariera 20bT została zwiększona do 30-dziestki. Jeszcze Bz pojdzie na poludnie do 25nT i powinno być całkiem przyzwoicie :)

 

Obrazek pamiątkowy z 30 marca 2003 ;d

30 marzec 2003.gif

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ze Słupska.

Dzisiaj specjalnie pojechałem poza teren miasta, na północ w stronę Ustki i przy zachodzącym słońcu w godz. 17-18 na zachodzie nieprawdopodobnie zielone niebo było, coś pięknego. NIe wiem czy to zorza, ale efekt miodny, pierwszy raz widziałem takie niebo w Polsce.

Podekscytowany specjalnie pojechałem nad morze żeby mieć otwartą przestrzeń w trzech kierunkach (N,W i E), ale lipa po zajściu słońca nic się nie działo.

 

Ponownie po 21 pojechałem za miasto, niedawno wróciłem, ale nic ciekawego nie zaobserwowałem.

A niebo czyściutkie, bezchmurnie.

 

Jutro wybieram się na zachód słońca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Może trafiłeś w chwilowe maksymalne wychylenie Bz South.

A tak poza tym wykres z postu #38 jest dokładniejszy, bo minutowy, ale tu zamieszcze całodobowy

 

Mag_swe_24h.gif

 

Jeżeli chcecie dopasować do swoich potrzeb to polecam te źródło: http://www.swpc.noaa.gov/ace/ace_rtsw_data.html

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.