Skocz do zawartości

Obliczenia parametrów teleskopu


TomekG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :!: Mam tutaj arkusz excel`owski pomagający w obliczeniach podstawowych parametrów tleskopu. Zebrałem nieco informacji teoretycznych z sieci i umieściłem w tym arkuszu żeby sobie ułatwić konstrukcję. Nie jestem jednak pewny czy obliczenia są poprawne, proszę więc o komentarze. :)

PS.Tylko zielone pola są do wypełnienia.

Aha, jakie jest optymalne pole widzenia teleskopu :?: i na ile powinno być wyprowadzone ognisko F` z teleskopu?

Pozdrawiam! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

pozycja 7 wartość minimalna to około 100-110mm,

pozycja 11 przyjmij do vizuala 15mm i do foto nie winietowane conajmniej 30mm, w tubie pozostaw co najmniej po 2 cm między lustrem a tubusem na stronę a poza tym przyzwoicie, wszystko prawie co zrobiłeś sam robi programik newtwin.exe do projektowania Newtonów, gorąco polecam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ten świat zróżnicowany. Taki Tomek, ledwie wszedł a już zrobił coś pożytecznego, bardzo pożytecznego. A pewien inny kolega już jest z nami od pewnego czasu i prawdę mówiąc tylko się z nim kłócimy.

 

Oczywiście Arkusz bardzo fajny i funkcjonalny!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :lol:

Newt faktycznie jest dobry, tylko nie wiem dlaczego policzył mi mniejszą oś lusterka wtórnego (aż o 1cm :!: ) niż ten arkusz excela :?: Wzory których użyłem są raczej ok - korzystałem m.in. ze stron Uranii.

Przy okazji chciałbym zapytać się jak to jest z kolimacją takiego własnej roboty newtoniana, przez takiego mnie, który niespecjalnie się na tym zna :( :?: Da się to zrobić bez dodatkowego sprzętu?

Pozdrawiam :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł i realizacja - konstrukcja teleskopu w pigułce w jednym miejscu. Dodatkowo rysunek pozwala od razu powiązać poszczególne zmienne z rzeczywistymi wymiarami.

Brawo !.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Newtwin faktycznie jest dobry, tylko nie wiem dlaczego policzył mi mniejszą oś lusterka wtórnego (aż o 1cm  :!: ) niż ten arkusz excela :?:

Widocznie źle podałeś mu dane wsadowe bo lustra są ciężkie i masywne, to wiem ale żeby aż tak zakrzywić światło, no no, czy liczyłeś teleskop o rozmiarze Słońca lub Galaktyki :wink: :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie muszę się dokładniej "przyjrzeć" Newtwin`owi, albo raczej skorzystać nieco więcej ze słownika.

Czli lusterko wtórne obliczone p/w arkuszem: 45x65mm dla newtoniana 200/1200, przy wyprowadzeniu, zgodnie z radą, ogniska F` 50mm za tubus jest trochę za duże :?:

Pozdrawiam :!:

:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.