Skocz do zawartości

Star Analyser - pierwsze widmo


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś udało trafić się w przerwy w chmurkach i złapać widma paru jaśniejszych "obiektów". Zestaw to Star Analyser (100 linii na mm, blazed grating), DMK 21, 150/750 Newton.

 

Na gwiazdach spisuje się to całkiem fajnie. Dzisiejszymi celami były Betalgeza i Aldebaran pomiędzy chmurami i podmuchami wiatru. Zestawienie widm z kilku ujęć: LINK

Przy DMK21 można całe widmo zmieścić po przekątnej + zostaje trochę miejsca. Gwiazdy i całego widma 1/4" CCD nie pomieści ;) No i przydałaby się 16-bitowa kamerka dla lepszej dokładności rejestracji. Na powyższym zestawieniu widać powtarzające się elementy widma na "tle" zmiennej" pikselozy.

 

Także trafiony trapez w Orionie z otoczką mgławicy:

4316713128_c1296ee7c6_o.png

Przy dłuższej ekspozycji widać widmo emisyjne mgławicy, które rzutuje jej kształt przy paśmie O-III i H-Alfa. Do tego ciągłe widmo gwiazd.

 

Przy krótszej ekspozycji można przyjrzeć się tym gwiazdkom, ale trochę źle dobrany kierunek rzutowania widma:

4315979849_7ca2a71d1d_o.png

 

Trzeba będzie jeszcze trochę poeksperymentować i spróbować obrabiać te widma w Visual Spec lub czymś podobnym :)

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Przy DMK21 można całe widmo zmieścić po przekątnej + zostaje trochę miejsca. Gwiazdy i całego widma 1/4" CCD nie pomieści wink.gif (...)

 

Pomieści pomieści ;)

 

Trzeba tylko znać zasade która tym rządzi

 

"The further away from the camera sensor the STAR ANALYSER is placed, the more spread out the spectrum becomes. If you mount it too close, you will lose resolution. Too far away and you will not be able to fit the whole spectrum in the camera frame. In practise the minimum recommended distance in mm is 4x the pixel size in microns (eg for a ToUcam webcam 4x5.6=22.4mm) and the maximum while still fitting the spectrum (diagonally across the chip) up to 700nm is 12x the sensor diagonal size in mm ie

 

55mm for 1/4 size sensors like the ToUcam, Neximage, ATK1 etc

 

75mm for 1/3 size sensors like the ATK2, LPI, DSI, SAC8 etc

 

100mm for 1/2 size sensors like the Minton 12V1 EX etc"

 

 

 

 

Zestawienie zarejestrowanego widma Betelgezy z widmem innych autorów i charakterystyką wygenerowaną z Visual Spec na podstawie fotki widma (bez kalibracji). (...)

 

Bardzo dobrze to zaczyna wyglądać. Gratuluje. Sprawdza się opinia, że star analyzer jest doskonałym wyborem, gdy chcesz wystartować w spektrometrii i otrzaskać z zagadnieniami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieści pomieści ;)

 

Trzeba tylko znać zasade która tym rządzi

 

"The further away from the camera sensor the STAR ANALYSER is placed, the more spread out the spectrum becomes. If you mount it too close, you will lose resolution. Too far away and you will not be able to fit the whole spectrum in the camera frame. In practise the minimum recommended distance in mm is 4x the pixel size in microns (eg for a ToUcam webcam 4x5.6=22.4mm) and the maximum while still fitting the spectrum (diagonally across the chip) up to 700nm is 12x the sensor diagonal size in mm ie

 

55mm for 1/4 size sensors like the ToUcam, Neximage, ATK1 etc

 

75mm for 1/3 size sensors like the ATK2, LPI, DSI, SAC8 etc

 

100mm for 1/2 size sensors like the Minton 12V1 EX etc"

 

To już z przedłużką z zestawu mi się nie mieści ;) Może zmieści się w zmieniaczu Lumicona to wyjdzie jeszcze dalej od kamerki.

Edit: mieści się ;) niższy od Baaderów nawet.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafia się zmiana frontów to trochę poanalizowałem... widmo absorpcyjne Saturna

4326909126_5ea9c3debb_o.png

Na podlinkowanej wersji są zaznaczone pasma. Pierwsze wypada przy ~650nm i z dużą pewnością można to pasmo zidentyfikować jako H-alfa (w końcu Saturn to fajna kulka wodoru). Za pasmem tlenu atmosferycznego jest jeszcze jedno przy około 800nm - i to nie pasuje do niczego prostego (metan trochę dalej, azot i siarka trochę wcześniej mają niezbyt intensywne pasma). Może to być NH4SH, PH3, amoniak itd. Nie mam danych o ich pasmach absorpcji (trzeba przekopać książki ze studiów... tam coś powinno być).

 

Co do visual spec to trochę niestabilna ta aplikacja (pod Win XP) i nie wszystko chce działać (z excelem nie może się dogadać). Trzeba by znaleźć coś innego. Do obrobienia mam jest Algiebe A/B (w "okolice" której niebawem zbliży się Vesta).

 

edycja: Te nieznane pasma to najprawdopodobniej linie Fraunhofera. Trzeba to jeszcze potwierdzić.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę więcej zabaw z VSPEC i udało się jako tako obrobić widma Marsa i Saturna, choć kalibracja wymaga lekkiej poprawki ;) W przypadku Marsa wyszły linie Fraunhofera odbitego światła słonecznego (i więcej według mózgów z grupy star analysera na Yahoo wyjść nie powinno), a w przypadku Saturna wyszło pasmo metanu (jako że nie mam widma z dłuższą ekspozycją, to nie mam niestety danych z podczerwieni, gdzie powinny być kolejne jego pasma).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę materiału się już zebrało z piątkowej nocy. Na początek Saturn przy f10 i widmo prostopadłe do płaszczyzny pierścieni dało możliwość rejestracji widma planety i oddzielnie jej pierścieni:

2wf4ooy.jpg

Po wstępnej obróbce widma pasów i widma samej planety (widmo z f5) widać pasmo metanu dla samej planety i jego brak dla pierścieni:

160cymw.png

 

Ładnie też świecił Syriusz, typ widmowy A1V, w którym widać wszystkie pasma Balmera (wodoru):

2ljqbef.jpg

 

 

Trafiła się też Vesta, choć w DMK21 wiele punktów odniesienia się nie zmieściło:

4374267898_b58ff9c2f9_o.png

 

Ale spektroskopowo udało się ją potwierdzić z raczej dość dużą pewnością (widmo Vesty to odbite światło Słoneczne, czyli powinny występować linie Fraunhofera):

4373513751_c4c00a74c3_o.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej mnie intrygujesz :)

 

Pytanie za sto punktów, jaką miałeś rozdzielczość widma dla pierścieni Saturna? Jak soft którego uzywasz (i sam star analyser) reagują na słabiej ustawioną ostrość? Dlaczego nie reskalujesz krzywych do tego samego zakresu? Nie masz kontroli nad tym w dostarczanym sofcie? Czy markery konkretnych pasm robisz sam czy jest to całkowicie pod kontrolą softu? Jezeli sam to jak kalibrujesz widma?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVI leci sobie z DMK21 przez IC.CaptureAS. Ustawienie ostrości na obiekcie daje ostre widmo. Ostrzenie na widmie gwiazdy daje raczej to samo, nie zauważyłem różnic. AVI stackuje w Registax alignując na koniec widma tak by się go trzymał (czasami trzeba się z tym namęczyć żeby nie gubił punktu). Zestakowane lekko wyostrzam waveletem i obracam widmo do poziomu niebieski->czerwony.

 

Obróbka widma w VisualSpec jest dość "ciężka" bo albo VSPEC pada, albo dziwnie odczytuje FITSa z widmem (np. najnowsza wersja niektóre rozjaśnia strasznie, nie wiem jeszcze czy to jakaś magiczna opcja). Po otworzeniu fotki (FITS) z widmem sofcik sam zrobi wykres (jak nie ma na fotce nic poza widmem). Mają wykres można go kalibrować względem znanych pasm w widmie, względem innego skalibrowanego widma w tej samej skali lub podając typ widmowy jeżeli go znamy. Jak na razie kalibruję na 2 linie w otrzymanym widmie - zazwyczaj na linie Fraunhofera. Po kalibracji zaznaczam miejsca, w których widać (lub się wydaje że są) pasma absorpcji i oznaczam etykietami, eksport do BMP i można wykresik opisać (w VSPEC można też zaznaczyć obszar i wyświetlić listę pierwiastków, które absorbują/emitują w tym zakresie) - jak długości fal i pasma są zgodne z oczekiwaniami to jest fajnie ;)

 

Czego jeszcze nie robiłem to normalizacja widma względem odpowiedzi kamerki dla różnych długości fal (te powyższe właśnie pokazują przy okazji charakterystykę QE matrycy). Co do skali widm to też z tym bywa różnie. Zależy "kiedy" zacznie się w fiolecie i kiedy skończy w podczerwieni - to trochę zmienia ich skalę między różnymi obiektami, czy skrajnymi czasami ekspozycji. Plus pierścienie Saturna były robione przy większej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj "testowałem" krótszy (15 mm) nosek C/CS do kamerki DMK21. Udało się uzyskać już fotkę celu i widma w jednym kadrze.

 

2hqzbjb.png

 

Mam parę gwiazdek, trochę Saturna i jak obrobię widma to się okaże czy nie wpłynęło to zbyt negatywnie na rozdzielczość. Denebola linie Balmera ładnie pokazuje:

15rfewp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś uzyskać widmo Słońca? Trzeba by zrobić jakąś szczelinę w miejscu ogniska, bowiem Słońce nie jest punktowe. Ciekawe czy gdyby tak zeskanować całą tarczę Słońca i napisać soft do składania całego obrazu tarczy Słońca w wybranej długości fali to czy można by uzyskać podobne obrazy jak w teleskopie coronado?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Cześć.

 

Jestem na etapie kalibracji i pare spraw jest dla mnie niejasnych. Swoją drogą, porównałem to co pokazywał Riklaunim z moim wynikiem i tu jest kilka ciekawych pytań.

 

comparision.JPG

 

 

Mam jednocześnie mniejszą ostrość linii absorpcyjnych i, paradoksalnie, większą nie tyle rozdzielczość co coś w rodzaju lepszego S/N na pewnych rejonach. Jednak bez sensownej kalibracji nie mogę powiedzieć nic konkretnego.

 

Pytanie praktyczne, którymi liniami wspieracie się przy kalibracji? Atmosferycznymi czy Ha?

 

Pozdrawiam.

 

P.s.

 

Pierwszy wpis do czegoś w rodzaju roboczego dziennika można znaleźć pod tym linkiem:

 

http://www.astroamator.info/spectorscopy_-_czas_na_pelne_widmo/amatorska_spektroskopia_-_na_nieznanych_wodach._.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.