Skocz do zawartości

Jaki okular


matrix_1755

Rekomendowane odpowiedzi

Hej chce dokupic do swojego teleskopu: jakis okulartaki ktory pozwoli miwyraznie ogladac planety, co byscie mi zaproponowali? I jakie maksymalne powiekszenie mogewyciagncz tego teleskopu? Przyznam ze zastanawim sie nad okularem 4mm i ewentualnie do tego jeszcze soczewka barlowa 2x albo 3x. Co wyna to?

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP13065EQ2

Dane techniczne

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 130 mm

długość ogniskowej: 650 mm

światłosiła: f/5

zasięg: 13,3 mag

szukacz: 6x30

wyciąg okularowy: 1,25"

montaż: paralaktyczny EQ2

statyw: aluminiowy LT1

wymiary tuby optycznej: 16x62 cm

wysokość statywu: 71-123 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej uniwersalny, jakościowo bardzo dobry, w stosunku do ceny bedzie Baader Planetarium o krótkiej ogn. 4 lub 5 mm. Ja mam taki, i ten teleskop - Saturn i Jowisz byl cudo. Ostry obraz jakby naklejka na okularze :rolleyes: Zaletą Baaderów jest to, że kupujesz np. do takiego 5mm pierścień tunningowy za 25 zeta i MASZ 3,5 mm - potwierdzony przez firmę obraz bez zniekształceń.

 

Pozdrawiam! :astronom:

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper pisząc o produktach Baader Planetarium miał zapewne na myśli okulary Hyperion, bo do Genuine Ortho - okularów typowo planetarnych nie można zastosować pierścieni (chyba że się mylę - jeśli tak to przepraszam za zamieszanie i proszę o poprawienie). Te Hyperiony mają jeszcze jedną istotną zaletę - kąt widzenia 68*, przy obserwacji planet może i mało istotne, ale kto zabroni Ci popatrzeć pod ciemnym niebie na DS-y okularem 3,5 czy 5 mm?

Edytowane przez AdamS1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Hyperiony mają jeszcze jedną istotną zaletę - kąt widzenia 68*, przy obserwacji planet może i mało istotne, ale kto zabroni Ci popatrzeć pod ciemnym niebie na DS-y okularem 3,5 czy 5 mm?

 

Taka, tak - zapomnialem dodać że to Hyperiony!

Ale uwaga :stop: ze 130/650 słabo współpracuje Hyperion 31mm/72stopni! – gdybyś miał go w przyszłości na myśli do szerokich pól.

Wyciąg jest za wysoki do jego konstrukcji i ostrość jest stała czyli okular opiera się maksymalnie na rancie! Z barlowem jest już okej, ale jest ciemniejszy wtedy niż taki plossl Vixena 32 mm (fotka), którego z resztą bardzo słusznie polecił mi pan Delta z Delty :lol: Ale ich to nigdzie nie ma już, chyba nie produkują... Niech ktoś inny się wypowie co z długą ogniskową do 130/650...

plossl_32_okular.jpg

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierścień tuningowy, jak pisze Snajper, to element służący do zmiany ogniskowej. Montowany jest pomiędzy ostatni (wykręcany, zawierający ujemne soczewki) element okularu a jego korpus. Dzięki zmianie odległości elementu ujemnego od pozostałej części okularu zyskujemy większe powiększenie, bez utraty jakości obrazu. Producent nazywa to Finetuning i występuje w dwóch odmianach - 14 i 28 mm, przy czym można je łączyć. I tak np. z 8 mm Hyperiona po dokręceniu 14 mm pierścienia otrzymujesz ogniskową 6 mm, po dokręceniu 28 mm - 5 mm, a po połączeniu 14 i 28 mm pierścieni ogniskową 4,3 mm; ponadto możesz wykręcić ujemne soczewki - otrzymujesz wówczas 2" okular o ogniskowej 21 mm, ale wtedy znacznie spada (prawdopodobnie... ale o tym za chwilę :rolleyes: ) jakość obrazu. Fajny wynalazek, mam taki przy mojej Syncie 8", ale jeszcze nie miałem okazji go "głębiej" przetestować, przede wszystkim ze względu na permanentny brak czasu; na warunki też można by było ponarzekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

). Hmmmm panowie co to jest ten pierscien tuningowy?

 

No właśnie o to chodzi! Dla tego Hyperion! :rolleyes: wybrałem słysząc o jego jakości i tzw. modularnej budowie. Po prostu masz jakby 2 okulary w jednym. Jeżeli dokręcisz przed ostatnia grupę soczewek firmowy baaderowy pierscien, to zwiekszasz lub zmniejszasz ogniskową, więc możesz mieć nawet 3 ogniskowe, bo do jednego modelu są pierścienie o różnej wysokości :uhm::sleepy: . Jest to rozwiązanie przewyższające zoomowe okulary które są wygodne ale zawsze kosztem zniekształceń...

 

http://www.baader-planetarium.com/

 

tu sa zdjęcia i opis jak to działa.

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoomy jednak mają tą przewagę, że nie są rozkręcane - istnieje niewielkie ryzyko zabrudzenia okularu od środka, czy zgubienie jakiegoś elementu - jak w przypadku Hyperiona; na pewno w nocy założenie zooma jest o wiele łatwiejsze niż skręcenie Hyperiona. Ale czy 70 zł za 2 pierścienie, a w sumie 4 ogniskowe to dużo? No ale kolega pytał o coś innego... Ode mnie możesz zapisać + po stronie Hyperiona. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o tym Okular Sky-Watcher SWA Plossl 4 mm (1.25").

 

Nie wiem, nie znam go.

 

Mogę tylko podsunąć pomysł taki: Jeśli masz blisko do sklepu, Jest możliwość „wypożyczenia” za kaucją okularu. Zazwyczaj życzliwość sprzedawcy idzie w parze z jego profesjonalizmem :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matrix_1755, odpisałem Ci w dziale "Pierwszy teleskop". Nie ładuj się w 4mm Plossle, bo to totalna porażka -trzeba w nich oko wsadzac w soczewke, do tego mikroskopijną. Szczegóły w tamtym wątku. Ty masz światłosilny teleskop [F/5] o b. krótkiej ogniskowej, co utrudnia dobór okularów do planetarnych powiększeń. W tego typu teleskopach dobrym rozwiązaniem jest Barlow o dobrej jakosci, bo można wtedy dobrać tańszy okular do planet z zadowalającym efektem.W dodatku w Twoim zestawie brak okularu do średnich powiększen i źrenic wyjsciowych, a to jest podstawa do słabszych obiektów DS. 25-tka z Barlowem może go zastąpić.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem Hiperiona 5 mm ustawilem na marsa i przyznam ze kicha ? dlaczego?

1. Nie bardzo rozumiem, po co pytasz o to samo w dwóch różnych miejscach (KLIK) - czy chodzi o to, że w ciągu trzech godzin nie uzyskałeś odpowiedzi? Cierpliwości...

2. Czy chodzi Ci o to, że ten okular kicha? Jeśli tak, to zapewne ze względu na długo utrzymujące się mrozy :szczerbaty:

 

ps. okular ma nazwę Hyperion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, ze zadałeś to samo pytanie w dwóch różnych wątkach

lepiej prowadzić rozmowę w jednym

okular 5 mm daje w 130/650 powiększenie 130 razy. Jak na obecną wielkość Marsa to trochę mało. Tarcza planety będzie dość mała i bardzo jasna. Warto użyć filtra przyciemniającego obraz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja mam Spirnor Optics Synta 130/900 EQ2! Chciał bym wiedzieć jaki najlepszy okular kupic!!?? A interesuje sie obserwacjami andrmedy, gromad gwiazd i niewielu mglawic! Posiadam 400 zl ktore moge wykorzystac na okular!? Jaki najlepiej moze jakies do tego filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji obiektów DS Twoim teleskopem najsensowniejszy byłby okular o ogniskowej ok. 25mm. Może być to zwykły Plossl, np. Vixen z serii NPL, ewentualnie coś o szerszym polu, np. Synta UWA. Uważam, że nie ma sensu pakować się w okulary za 400zł, bo to czego Ci naprawdę brakuje to po prostu większy teleskop i lepiej zrobisz kupując Plossla za 150zł, a pozostałe pieniądze odkładając na poczet zakupu np. Synty 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jeszcze okazji patrzeć przez newtony < 150mm, ale

 

A ile najlepiej mm do planet z Plossl

 

na moje oko to, od 6mm (pow. 150x przy źrenicy 0,86mm) do 7mm (pow. 128x przy źrenicy 1,01mm).

Ale zauważ, że przy 6mm w Plosslach:

1) będziesz miał bardzo małe ER (rzędu 4-6mm) co może drastycznie zmniejszyć komfort obserwacji

2) nie wiem czy przypadkiem w 6 nie będziesz miał zbyt ciemnego obrazu (130mm to mimo wszystko trochę mała apertura).

 

Dlatego ja osobiście w przypadku PLów raczej bym nie szalał z powiększeniem i wybrał bym raczej coś średniego.

 

a ile mm do gromad i mgławic z Plossl? :astronom:

 

1) W przypadku mgławic o raczej większych rozmiarach kątowych, to coś w stylu 20mm (pow. 45x przy źrenicy 2,88mm), czy 25mm (pow. 36x przy źrenicy 3,61mm) powinno się sprawdzić. Można by w sumie jeszcze trochę zwiększać ogniskową, ale w tym przedziale masz jeszcze przyzwoity zapas źrenicy nawet pod średnie, zaświetlone niebo.

2) Dla kulek i mgławic planetarnych celował bym w to samo co w przypadku planet, plus coś pośredniego, np. 11mm.

 

Jako lekturę polecam art. na Celestii KLIK.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.